Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

παιδες ερωτηση.τρεχω τον cpu στα 3,62 με 1,12 idle και 1,102 load.1,26 vtt και 1,14 ioh core.μηπως ειναι καλυτερα το pll απο auto να το βαλω χειροκινητα?αν ναι ποσο?1,8?1,84?

Στο thread της UD5 στο xtremesystems πολλοι αν και με OC το εχουν χαμηλωσει εως και 1,4v το PLL απο 1,8 default για σταθεροτητα ...

Τα 3,62, αν τα εννοεις με 172*21 ουτε καν το ΙΟΗ δεν χρειαζεται να ανεβασεις ...

Απιστευτο παντως οτι ακομα και σε αυτα τα χαμηλα volts υπαρχει vdroop εστω και λιγο.

Ειχες δοκιμασει να βαλεις το cpu vcore στην επιλογη normal αντι για χειροκινητη τιμη;

Αν οχι δοκιμασε το... Τα μονα που εχω αλλαξει στα 185*21 ειναι το vcore σε normal και vtt 1.3 ολα τα αλλα auto και ειναι prime stable χωρις vdroop.

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασμα του PLL είναι συνηθισμένο αλλά σε extreme ψύξη συνήθως. Με αέρα δε βοηθάει σε τίποτα να το ρίξεις. Επίσης όταν είχα κι εγώ τη ud5, για να περάσω τα 4200, χρειαζόταν το PLL να πάει 1,88. Με λιγότερο δεν ανέβαινε. Βέβαια στα 3,62 μπορεί να βοηθήσει. Ας το δοκιμάσει...

Link to comment
Share on other sites

Το PLL είναι ουσιαστικά η τάση που δέχεται το εσωτερικό σύστημα διαχείρισης της συχνότητας του επεξεργαστή. Είναι το τμήμα του επεξεργαστή που ρυθμίζει το πόσα MHz θα λειτουργεί. Επηρεάζεται άμεσα από το bclck και τον πολλαπλασιαστή. Άρα όσο μεγαλύτερη η συχνότητα που δουλεύει ο επεξεργαστής, τόσο περισσότερο ρεύμα χρειάζεται για να τη διατηρήσει. Το γιατί είναι τόσο ψηλή συγκριτικά με την τάση του επεξεργαστή δεν το ξέρω. Στην προηγούμενη γενιά επεξεργαστών ήταν 1,5ν. Στον i7 είναι 1,8. ?????

Link to comment
Share on other sites

Το CPU PLL μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ να το πειράξουμε. Εξαρτάται από τη μητρική κυρίως και μερικές φορές και από τον εκάστοτε επεξεργαστή. Το ανεβάζουμε συνήθως έως 1,92 για να δώσουμε μια σταθερότητα σε μεγάλες συχνότητες. 4200 και πάνω. Έχει απλά παρατηρηθεί ότι σε υπό το μηδέν καταστάσεις, πολλές φορές βοηθάει να το ρίχνουμε παρά να το ανεβάζουμε. Σε αέρα πάντως από προσωπική εμπειρία, δε βοηθάει να το ρίχνουμε.

Το qpi/dram είναι το Α και το Ω στο overclocking του i7. Αυτό ανεβαίνει, αναλόγως και με το διαιρέτη της μνήμης, για να σταθεροποιηθεί το σύστημα. Όσο ψηλότερα δουλεύουμε τις μνήμες, τόσο ψηλότερο ρεύμα χρειάζεται το qpi. Όσο ψηλότερα ο επεξεργαστής, επίσης τόσο ψηλότερα το qpi.

Με τους C0 ένα νούμερο απολύτως φυσιολογικό ήταν το 1,5-1,55ν για qpi. Με τους D0 αυτό είναι πολύ χαμηλότερο, περίπου στα επίπεδα του 1,3 συνήθως, αν δε μιλάμε για extreme συχνότητες (4600 και πάνω), όπου και πάλι μπορεί να ανέβει αρκετά περισσότερο.

Επίσης έχει παρατηρηθεί ότι ανεβάζοντας περισσότερο απ'όσο χρειάζεται το qpi, μειώνει τη σταθερότητα αντί να την αυξάνει αλλά επίσης, λίγο περισσότερο ρεύμα στο qpi έχει σαν αποτέλεσμα να μπορεί να πέσει η τάση του επεξεργαστή. Π.χ χρειάζεσαι 1,29 για να σταθεροποιηθεί σε μια Α συχνότητα ο επεξεργαστής και έχεις το qpi στο 1,35. Το βάζεις 1,45 και ο επεξεργαστής μετά είναι prime stable στα 1,24ν στην ίδια συχνότητα. Έδωσα ένα αληθινό παράδειγμα. Δε συμβαίνει όμως πάντα αυτό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρα 1ον στα 4ghz που θελω γω 24/7 αφηνω το cpu pll auto ?

Κ 2ον για παραδειγμα μου βγαζει το LinX error με vcore: 1.25v και qpi/dram: Auto (στα 4ghz o cpu Παντα), επομενο μου βημα ειναι να αυξησω (κ κατα ποσο) το vcore η το qpi/dram? πρεπει να υπαρχει παντα καποια σχεση μεταξυ vcore κ qpi/dram?

επισης να προτιμησω 21x190 η 20x200?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Σχέση δεν πρέπει να υπάρχει μεταξύ vcore και qpi. Υπάρχει μεταξύ qpi και μνήμης. Πρέπει να διαφέρουν έως 0,5ν. Για τα 4 ανεβάζεις το qpi. 1,25 για τον επεξεργαστή είναι μάλλον αρκετό. Βάλε το qpi 1,25-1,275 και δοκίμασε. 21χ190 μάλλον θα δουλέψει με λιγότερο ρεύμα ο επεξεργαστής απ'ότι με 20χ200. Δεν είναι και απόλυτο όμως. Δοκίμασε και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

αρα 1ον στα 4ghz που θελω γω 24/7 αφηνω το cpu pll auto ?

Κ 2ον για παραδειγμα μου βγαζει το LinX error με vcore: 1.25v και qpi/dram: Auto (στα 4ghz o cpu Παντα), επομενο μου βημα ειναι να αυξησω (κ κατα ποσο) το vcore η το qpi/dram? πρεπει να υπαρχει παντα καποια σχεση μεταξυ vcore κ qpi/dram?

επισης να προτιμησω 21x190 η 20x200?

και εγώ για τα 4 πήγαινα και τελικά κατέληξα λίγο παραπάνω με την βοήθεια του wacko_gr2004 :)

πάντως θυμάμαι όταν ήμουν στα 4, βάζοντας το pll 1.86 και το ioh 1.14 είχα ποιο χαμηλή θερμοκρασία από ότι στο auto. για τα 4.0GHz ειχα 20χ200 1.26 vcore, qpl 1.28, pll 1.86 ioh, 1.14 και έβγαζε όλα τα τεστ prime και linx.

Link to comment
Share on other sites

χμμ θα τα δοκιμασω..το ioh δε τοχω πειραξει καν.. κ τωρα σε τι τιμες εισαι αν επιτρεπεται? :) βλεπω κ οι 3 μας εχουμε ιδια cpu/mobo/ram ;)

υπαρχει κανα guide για τετοια advanced παιχνιδια με τα voltages?

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

χμμ θα τα δοκιμασω..το ioh δε τοχω πειραξει καν.. κ τωρα σε τι τιμες εισαι αν επιτρεπεται? :) βλεπω κ οι 3 μας εχουμε ιδια cpu/mobo/ram ;)

υπαρχει κανα guide για τετοια advanced παιχνιδια με τα voltages?

Δεν ξέρω αν το έχεις διαβάσει "Click me"

:)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χμμ θα τα δοκιμασω..το ioh δε τοχω πειραξει καν.. κ τωρα σε τι τιμες εισαι αν επιτρεπεται? :) βλεπω κ οι 3 μας εχουμε ιδια cpu/mobo/ram ;)

υπαρχει κανα guide για τετοια advanced παιχνιδια με τα voltages?

210x21 4.4 vcore 1.36, qpi 1.40, pll 190, ioh 1.22, dram v1.66

ότι έχουμε τα ιδία δεν σημαίνει ότι δουλεύουν το ίδιο, η με τις ίδιες τιμές. θέλει δοκιμές μέχρι να το καταφέρεις. ποιο πολύ έχει να κάνει με την cpu σου. αν έχεις πέσει σε καλό κομμάτι κ.λπ. μπορεί να χρειάζεται να δόσης ποιο πολύ τάση στον επεξεργαστή σου απο οτι εχω εγω.

Link to comment
Share on other sites

thx ;)

ναι το γνωριζω αλλα θα τα δοκιμασω γιατι ειδα πως στις τιμες πουσουν στα 4 stable, ειμαι κ γω..

για 24/7 test τελικα στο LinX τι settings βαζουμε? problem size=? memory: all τικαρισμενο? times=?

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο στο linx. Βάζεις το μέγιστο επιτρεπτό problem size (το διορθώνει μόνο του αν βάλεις παραπάνω) και τη μέγιστη δυνατή μνήμη και τρέχεις 20 επαναλήψεις (runs), έχοντας υπόψιν ότι αν πας να κάνεις κάτι άλλο (να τρέξεις κάτι π.χ) τη στιγμή που τρέχει το linx είναι πιθανό να τελειώσει η μνήμη και να κολλήσει το πρόγραμμα. Οπότε το αφήνεις μόνο του μέχρι να τελειώσει ή να κολλήσει ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

thx ;)

ναι το γνωριζω αλλα θα τα δοκιμασω γιατι ειδα πως στις τιμες πουσουν στα 4 stable, ειμαι κ γω..

για 24/7 test τελικα στο LinX τι settings βαζουμε? problem size=? memory: all τικαρισμενο? times=?

για δοκιμασε για 4200 20χ200 + turbo on vcore 1.32500 qpi 1.3500 pll 1.86 ioh 1.16. σε μενα δουλευε πολυ καλα με VCORE 1.29150 επειδη δεν ξερω σε σενα αν δουλεψει με 1.29 γι'αυτο σου λεω 1.32500.

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω :) thx

στ 4.4 παντως με τις ρυθμισεις σου δε δουλεψε..κατευθειαν error στο LinX, ακομα κ με 1.4vcore..

το turbo που εξυπηρετει? επισης κατι αλλα C1E, Virtualisation,Thermal management κ κατι αλλα να ταχω disabled? επισης το HT?

edit:πρεπει ναχεις κανει λαθος στο ΙΟΗ.. 1.7v ειναι το maximum..

Έγινε επεξεργασία από Warlord
Link to comment
Share on other sites

Το turbo κάνει τον πολλαπλασιαστή 21. Άλλος τρόπος είναι να έχεις απενεργοποιημένο το turbo αλλά χειροκίνητα τον πολλαπλασιαστή 21. Καλύτερα το δεύτερο.

Όπως και να το κάνεις όμως, αν περάσεις κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία ή τάση (είναι ψιλοτυχαίο σε καθε μητρική), η Ρ6Τ ρίχνει τον πολλαπλασιαστή στο 20. Μόνος τρόπος να το αποφύγεις είναι το special bios 0006 της απλής Ρ6Τ Deluxe. Το έβαλα και δουλεύει αλλά το oc και οι τάσεις που χρειάζομαι τώρα είναι πολύ χειρότερα από πριν με το 610. Δε μπορώ να το σταθεροποιήσω με τίποτα.

Και αυτή η μητρική είναι ψιλοαποτυχία. Αναρωτιέμαι αν θα βρω ποτέ μια που να με καλύπτει και να μη μου σπάει τα νεύρα. Βασικά την είχα βρει αλλά την έδωσα. Gigabyte EX58-UD5. Για λάθος λόγους την έδωσα τότε. Και η rampage II extreme και η evga classified ίσως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.