Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Πιθανώς να θέλει ρεύμα ο pci express ή το ich i/o. Η 5970 χρησιμοποιεί πολύ περισσότερο ρεύμα από τον pci express συγκριτικά με τη 295, οπότε ζορίζεται το southbridge. Παρόμοια προβλήματα είχα κι εγώ με την 5970 στην αρχή, όχι όμως με το linx αλλά με 3D και 2D. Έβγαζε διαφόρων χρωμάτων γραμμές πριν κολλήσει εντελώς, έβγαζε όλη την ώρα το κλασικό μήνυμα "driver has stopped responding and has recovered" και άλλα τέτοια ωραία. Επίσης έκανα oc στην κάρτα και ενώ μπορούσε για ώρες να τρέχει 3d άνετα, κολλούσε στο desktop ή έκανα επανεκκίνηση και στη συχνότητα που τις προηγούμενες 2 ώρες έπαιζε μια χαρά, τώρα κολλούσε με το που έμπαινε windows. Διορθώθηκαν όλα με κάτι πολύ απλό. Άλλαξα οδηγούς αφού καθάρισα καλά τους προηγούμενους σε safe mode. Δεν κάνω πλάκα...Έβαλα 10.1 από το site της ΑΤΙ και τώρα όλα δουλεύουν ρολόι. Ανεβαίνει καλύτερα, δεν κάνει πολύχρωμες γραμμές, γενικά λειτουργεί άψογα. Δοκίμασε το κι αυτό, αφού πρώτα καθαρίσεις καλά τα υπολείμματα προηγούμενων οδηγών σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

WACKO σε ευχαριστω πολυ.Αυτο ακριβως πουλες μου κανει.Πολυχρωμες γραμμες να κολαει εκει και τα σχετικα.Και μενα στο pci-e Πηγε το μυαλο μου,θα τεσταρω και θα ενημερωσω για το τι εγινε.Απο οδηγους εχω περασει τους 10.1 απο χτες.

Ιοh ειναι 1.18 pci-e 1.500 default sto ayto.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου εκανε κατι τετοια στο linx επειδη δεν δεχεται με τπτ uncore παραπανω απο 3200 με 1600αρες μνημες. Για τσεκαρε το!

Επισης δωσε λιγο παραπανω ρευμα στο nb. Δοκιμασε με 1.375 και κατεβαινε. Τα pcie δεν τα χω πειραξει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια ενω εβγαλε 2 linx στα 4,4 μετα απο λιγες ωρες παλι το ιδιο σκηνικο.Δεν εβγαζε linx με τιποτα.Οταν τα εβγαλε ειχα δωσει ρευμα 1.62 pci-e kai 1.20 ioh.

Τελικα κατεβηκα απο τα 4,4 210*21 στο 200*21 σηκωσα μνημες στα 2000 απο 1680 kai bgazei Λινχ κανονικα.Πλεον με ρευμα 1.264 και οχι 1.344 που ηθελα για τα 4,4.

Το προβλημα αυτο για να καταλαβω απο που οφειλεται??Γιατι μου κανει μεγαλη εντυπωση να διμιουργει η καρτα τοσο μεγαλο προβλημα στον επεξεργαστη.Με την 295 δεν υπηρχε θεμα στα 4,4 κανενα.οχι οτι με πειραζει που επεσα στα 4,2 ετσι και αλλιως παιζω με πολυ χαμηλοτερο ρευμα αλλα για το θεωρητικο κομματι περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ζορίζεται τόσο ο pci express μάλλον, αλλά το southbridge που ελέγχει τους διαύλους. Δοκίμασε να δώσεις ρεύμα στο ich i/o και ich. Αυτά κανονικά είναι 1,5 και 1,1ν αντίστοιχα. Πιθανώς να βοηθήσει. Από εκεί και πέρα μπορεί να είναι και απλά τυχαίο το πρόβλημα. Επίσης, ο επεξεργαστής υφίσταται και degradation με την πάροδο του χρόνου, ιδίως όταν λειτουργεί σε υψηλή τάση για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που μέχρι πρότινος δούλευε με μια συγκεκριμένη τάση, με την πάροδο του χρόνου χρειάζεται μεγαλύτερη τάση για να μένει σταθερός στην ίδια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δε ζορίζεται τόσο ο pci express μάλλον, αλλά το southbridge που ελέγχει τους διαύλους. Δοκίμασε να δώσεις ρεύμα στο ich i/o και ich. Αυτά κανονικά είναι 1,5 και 1,1ν αντίστοιχα. Πιθανώς να βοηθήσει. Από εκεί και πέρα μπορεί να είναι και απλά τυχαίο το πρόβλημα. Επίσης, ο επεξεργαστής υφίσταται και degradation με την πάροδο του χρόνου, ιδίως όταν λειτουργεί σε υψηλή τάση για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που μέχρι πρότινος δούλευε με μια συγκεκριμένη τάση, με την πάροδο του χρόνου χρειάζεται μεγαλύτερη τάση για να μένει σταθερός στην ίδια συχνότητα.

wacko κατεβηκα στα 4,2 με 1.264 απο 1.344 που ηθελα για 4,4.ολα τα υπολοιπα τα αφησα οπως ηταν και ολα οκ..μπορει να ηθελε περισσοτερο ρευμα στο ιοh οντως αλλα δεν πειραζει και στα 4,2 μια χαρα ειμαι και με πολυ λιγοτερο ρευμα..:)

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, ο επεξεργαστής υφίσταται και degradation με την πάροδο του χρόνου, ιδίως όταν λειτουργεί σε υψηλή τάση για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Αυτό σημαίνει ότι εκεί που μέχρι πρότινος δούλευε με μια συγκεκριμένη τάση, με την πάροδο του χρόνου χρειάζεται μεγαλύτερη τάση για να μένει σταθερός στην ίδια συχνότητα.

Καπου ειχα διαβασει πως αυτο δν συμβαινει στους i7.Και αν συμβαινει,συμβαινει και στα 1,25v που παιρνει και απο την μανα του στα deftaul?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε όλους ανεξαιρέτως τους επεξεργαστές αλλά όχι στην τάση που έχουν από το εργοστάσιο. Αν τον δουλεύεις σε μεγαλύτερη από τη μέγιστη επιτρεπτή συμβαίνει. Στους i7 νομίζω είναι κάπου στο 1,35. Κάθε επεξεργαστής box γράφει επάνω στη συσκευασία του τη μέγιστη επιτρεπτή ασφαλή τάση. Σε άλλους είναι λιγότερο και σε άλλους περισσότερο. Σαν φαινόμενο παρατηρείται σε όλους απλά ήταν πιο έντονο στους 8χχχ και 9χχχ γιατί ήταν φτιαγμένοι από χάφνιο που είναι πιο ευαίσθητο υλικό στην τάση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε όλους ανεξαιρέτως τους επεξεργαστές αλλά όχι στην τάση που έχουν από το εργοστάσιο. Αν τον δουλεύεις σε μεγαλύτερη από τη μέγιστη επιτρεπτή συμβαίνει. Στους i7 νομίζω είναι κάπου στο 1,35. Κάθε επεξεργαστής box γράφει επάνω στη συσκευασία του τη μέγιστη επιτρεπτή ασφαλή τάση. Σε άλλους είναι λιγότερο και σε άλλους περισσότερο. Σαν φαινόμενο παρατηρείται σε όλους απλά ήταν πιο έντονο στους 8χχχ και 9χχχ γιατί ήταν φτιαγμένοι από χάφνιο που είναι πιο ευαίσθητο υλικό στην τάση.

μήπως να κατέβω και εγώ στα 4200 που θέλει λιγότερη τάση η cpu για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο Κώστα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλυτερα ετσι, δεν αξιζει τοσο ρευμα για να εχεις 200mhz παραπανω.

Παντως δεν εχω δει cpu να παθαινει degrade. Αnyway αν ειναι να σου κρατησει ο 920 π.χ. 10 χρονια σε στοκ, στα 4.2 στη χειροτερη να σου κρατησει 5.

Ετσι κι αλλιως το πολυ σε 2 χρονια θα τον εχεις αλλαξει:magic:

Link to comment
Share on other sites

Στον i7 το degradation δεν είναι τόσο σύντομο όσο στους yorkfield και penryn. Οπότε δεν είναι και απαραίτητο να ρίξετε τάση. Αν δε δουλεύετε δηλαδή με 1,6 για 24/7...Στους yorkfield και penryn το degradation συνέβαινε στο τρίμηνο με εξάμηνο περίπου αν η τάση υπερέβαινε τα 1,4 για καθημερινή χρήση. Χιλιάδες τα κρούσματα. Σε i7 δεν το έχω παρατηρήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.