Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο κατέβηκα στα 200χ21 με vcore 1.325 πέρναγε το λινχ και με χαμηλότερη τάση αλλά για σιγουριά έδωσα παραπάνω. η μνήμες παρέμειναν στα 1600μηζ με timing 6-6-6-18 v1.64 και ο λόγος επειδή για τα 2000μηζ ήθελε πολύ vvt/qpi. η διαφορά απο τα 4.4 με τα 4.2 ειναι δύο δευτερόλεπτα ποιο αργό στο CINEBENCHR10 έκανε 37s απο 35s. σε ότι άλλο κάνω δεν βλέπω καμία διαφορά. τώρα όσο αφόρα τής θερμοκρασίες έχω μια μύωση περίπου στους -3c

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

wacko τι τασης εχεις δωσει στα pci-e ich i/o ich kai ioh με την 5970??

PCI-E 1.54, ICH I/O 1,54, ICH 1,16 και IOH 1,24. Είμαι στα 21χ215(4515) με 1,35 από bios, 1,36 πραγματικό σε load, με vtt 1,355 και τις μνήμες στα 1720 με 7-7-7-18. Χθες βράδυ έβαλα τις dominator GT 2000 και δεν ξέρω ακόμα τι κάνουν οπότε θα τεστάρω και θα δω μήπως μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο με αυτές.

Link to comment
Share on other sites

παιδες,δοκιμασε κανεις το νεο bios της gigabyte ud5 μηπως παιζει με λιγοτερο ρευμα ο cpu ή γενικα αν ειδε διαφορα απο το f9?

Δεν το εχω δοκιμασει ακομα, μαλιστα ξαναγυρισα στο F9e επειδη με το 9m δεν δουλευε το DES.

Noμιζω τωρα βγηκε και νεο DES για το F10.

Καποια στιγμη θα ασχοληθω μονο και μονο για να δω μη τυχον και επιτελους σηκωνει EIST χωρις reboots με πανω απο 185 bclk...

Αν προλαβεις, ποσταρε καμια εντυπωση.

Απο περιεργια greg, στα 20*200 δουλευεις απροβληματιστα με EIST enabled?

( Mε οποιαδηποτε settings/ρευματα σε πανω απο 185bclk τρωω συνεχεια reboot και μαλιστα οχι σε load αλλα σε idle ρε γμτ... Με ολα τα bios απο F7 εως F9m ... :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγω Σπυρο της σηκωσα της μνημες στα 2000.vtt 1495.Δοκιμασε το μπας και κερδισεις απο εκει το χαμενο εδαφος...χεχε

μπα Νικόλα μου δεν νομίζω να έχω κανένα καλύτερο όφελος στα 2000μηζ διότι παίζω μεν στα 1600 αλλά με timing 6-6-6-18 μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι καλύτερα στα 2000mhz! όποτε όποιος γνωρίζεις ας μας πει.. δοκίμασα με v1.500 qpi αλλά δεν ήταν σταθερό ενώ στο 1.550 ηταν οκ τώρα το έχω vvt/qpi v1.350 και uncore 3.800 και είμαι κανόνι.

Link to comment
Share on other sites

To neo bios το εχω περασει εγω.Εχει ενα πολ μεγαλο καλο...οτι εκτος του πολλαπλασιαστη ριχνει και το vcore.ετσι οταν δεν κανεις κατι διατερο κοιτας ταση στον επεξεργαστη και παιζει 1.0 0.96 1.04.καπου εκει,το οποιο το θεωρω πολυ καλο.εκτος αυτου πλεον δεν βαζεις ποσο ρευμα χρειαζεσαι αλλα απο το normal δινεις το + που θελει ο επεξεργαστης.Οσο αναφορα το ρευμα δεν παρατηρησα να θελει παραπανω η λιγοτερο απο πριν.οσο αναφορα το eist επειδη το εχω και εγω ενεργοποιημενο δεν εχω παρατηρησει προβληματα ουτε οταν τρεχω λινχ ουτε σε καταστασεις idle.Me το f9m ολα αυτα.Σημερα λεω να δοκμασω το f10 να δω τι παιζει..Το εχει περασει κανεις?Αυτο το αυξημενη ικανοτητα μνημης που γραφει οτι εχει παραπανω σε μεταφραση τι σημαινει??

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Απο περιεργια greg, στα 20*200 δουλευεις απροβληματιστα με EIST enabled?

( Mε οποιαδηποτε settings/ρευματα σε πανω απο 185bclk τρωω συνεχεια reboot και μαλιστα οχι σε load αλλα σε idle ρε γμτ... Με ολα τα bios απο F7 εως F9m ... :( )

ναι.κανενα προβλημα.και παρολο που το des σαν προγραμμα στο λειτουργικο δν δουλευει με το f9m,στη πραξη λειτουργει.δλδ ο πολλαπλασιαστης πεφτει στο 6.το βλεπεις και απο τα ledakia στην μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Έχει κανείς ιδεά γιατί στο real temp 3.40 που έχω μου δείχνει temps μόνο για τους 3 πυρήνες?

[ATTACH]38174[/ATTACH]

Άκυρο. Έτρεχα το Gt τόσο καιρό και μου έδειχνε μόνο 3. Τώρα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

έκανα διάφορες δοκιμές και ανακάλυψα ότι με vcore 1.325 είμαι σταθερός μεχρι τα 206χ21 με HT on δηλαδή 4.320μηζ.. έδωσα ένα κλικ πάνω καλού κακού v1.331. ενώ από κει και πάνω πχ στα 210χ21 4400 θέλει vcore 1.36875 με 1.37500

Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανατυχει σε καποιον να δουλευει ο 920 με multiplier 22??Χτες ανεβηκα λιγο στα 4,6 και ξαφνικα εβλεπα το multiplier στο cpuz να ανεβαινει για μεγαλα διαστηματα στο 22..

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση, μπορώ να βρω με τα στοιχειά τις cpu μου την μέγιστη επιτρεπτή ασφαλή τάση καπου στο ιντερνετ? δεν έχω την συσκευασία :(

Δυστυχώς όχι. Μόνο αν βρεις κάποιον που έχει ακριβώς τον ίδιο με κουτί και σου πει. Μη σε απασχολεί όμως. Δε διαφέρουν πάνω από 0,05 συνήθως. Από 1,325 έως 1,375 είναι. Εξαρτάται κυρίως από το core vid του καθενός, δηλαδή την stock τάση του. Αν είναι χαμηλότερη αυτή, είναι χαμηλότερη και η ανώτατη επιτρεπτή.

Εχει ξανατυχει σε καποιον να δουλευει ο 920 με multiplier 22??Χτες ανεβηκα λιγο στα 4,6 και ξαφνικα εβλεπα το multiplier στο cpuz να ανεβαινει για μεγαλα διαστηματα στο 22..

Δεν ανεβαίνει το multiplier, απλά ο clock generator της μητρικής σου τα έπαιξε από τη μεγάλη συχνότητα και δε μπορεί να την κρατήσει σταθερή. Είσαι εκτός ορίων αντοχής της μητρικής μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα μόλις παρατήρησα στο δικό μου κουτί ότι δεν το γράφει. Ίσως να έκανα λάθος για την αναγραφή του. Το degradation πάντως ισχύει για ρεύματα πάνω από 1,35-1,4. Και το ανώτατο όριο, όπως είπα παραπάνω, είναι μεγαλύτερο για κάποιον που έχει στοκ τάση 1,225ν π.χ από κάποιον που έχει 1,2.

Link to comment
Share on other sites

Αρχισα λοιπον και εγω να κλοκαρω σημερα εναν 920....και τα εχω βρει μπαστουνια, οποτε θελω βοηθεια.

Λοιπον ξεκιναμε με τη συνθεση :

920 D0

DFI X58-T3EH8

Venomous X + 2x Zalman ZM-F3 push-pull

Supertalent 1gb 1866

Chieftec 500W

Η μνημη ειναι δανεικη απλα για να δοκιμασω γιατι ακομα ψαχνω 6gb kit.

Λοιπον ξεκιναω με φρεσκια εγκατασταση win7 και 3 προγραμματα, cpu-z , coretemp, intel burn test (linpack)

Στο bios, κατεβαζω τη μνημη και το QPI στα χαμηλοτερα που με αφηνε, βαζω OFF και στο CPU τα thermal control, EIST. (HT στο on γιατι με ενδιαφερει), βαζω off και το turbo και αρχιζω να ανεβαζω το bclk στων αρχη στο 165 και μετα ανα 5 (=+100mhz καθε φορα), τεσταρω 10 λεπτα με το linpack και αν τα περασει καταγραφω max θερμοκρασιες και ξανανεβαζω 5. Αν δεν περασει δινω +0.025v στο vcore και ξαναπροσπαθω.

Λοιπον, να μη τα πολυλογω, μεχρι 3.7 πηγα με stock ρευμα (που αποτι εβλεπα εδινε γυρω στα 1.25 το auto). Αποκει και πανω, το χαος...συγκεκριμενα για τα 4ghz που με ενδιαφερει πολυ, εφτασα να δωσω μεχρι και 1.45v και απολυτα σταθερο ΔΕΝ ηταν, δηλαδη μπορει να αργουσε, αλλα εστω και σε 30 λεπτα θα εβγαζε error στο linpack...

Διαβαζω εδω οτι πιανετε 4ghz με 1.25-1.28 και ενταξει, οσο μπανανα και να εχω πχ δε γινεται με 1.45 να μην τα πιανω...

Επισης, οι θερμοκρασιες μου ειναι υπερβολικα κρυες για τετοιες συνθηκες, ισα που γλυφουν τους 70 βαθμους σε 2 cores. Στα 4GHz με 1.45v φτανουν 69-66-65-69.....που εγω περιμενα οτι με αεροψυξη σε τετοιες συνθηκες θα βλεπω 80αρες ευκολα...

Οποτε πιστευω οτι ισως πρεπει να παιξω και με τα αλλα voltages που δινει η μητρικη και να ριξω το vcore, αλλα εχω μπλεχτει.....ειναι τοσα πολλα που δε ξερω τι να πρωτοανεβασω και ποσο....

Στο bios εκτος απο vcore (που ηδη το πειραζω) και vdimm (που το εβαλα 1.65v καλου κακου, αλλα δε νομιζω οτι με επηρεαζουν καθολου οι μνημες γιατι και 1 μονο ειναι και 1866 rated, και την παιζω στο χαμηλοτερο διαιρετη) βλεπω και δεν εχω π0ειραξει καθολου ακομα :

CPU VTT voltage : 1.21v

CPU PLL voltage : 1.8v

IOH/ICH 1.1v voltage : 1.19v

IOH Analog voltage : 1.10v

ICH 1.5 voltage : 1.5v

ICH 1.05 voltage : 1.05v

Τι απο αυτα πρεπει να αλλαξω και να ριξω ισως το vcore στα 1.3 ας πουμε, και να ξαναδοκιμασω στα 4Ghz?

Έγινε επεξεργασία από Blinky
Link to comment
Share on other sites

Το uncore που το εχεις ρυθμισμενο??

Οι δικες μου ρυθμισεις ενδεικτικα για τα 4 απο οτι θυμαμαι ηταν το vtt sto 1.515 που επαιζα με uncore 4000(το διπλασιο απο την μνημη πρεπει να εχεις) εσυ λογικα θα παιξεις πιο χαμηλα.Σε cpu core voltage ημουν καπου στο 1.28(στο βιος εβαζα αρκετα μεγαλυτερο νουμερο 1.32 λογω vdroop και στο cpu-z se full load epairne 1.28) με το ht ανοιχτο για 200χ20 dεν ειχα πειραξει κατι αλλο.ενδεικτικα ολα αυτα γιατι δεν ξερω και καθολου τι παιζει με την DFI...

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.