Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω. Ας ξεκινήσω από το φίλο ΚοΜΜ λοιπόν. Το vtt σου είναι εξωπραγματικά πολύ. Έχεις 1,58 μαζί με το special add, ενώ για τα 4 θα έπρεπε να έχεις περίπου 1,3-1,35 στη χειρότερη. Το ΙΟΗ είναι επίσης ψηλά αλλά γενικά κακό δεν κάνει να έχεις λίγο παραπάνω σε αυτό. Το ICH είναι κι αυτό πάρα πολύ. Αφού δεν έχεις ανεβάσει τον pci express πάνω από 110 τι το θες το ich 1,7? Άστο 1,5 όπως είναι εργοστασιακά. Το ίδιο ισχύει και για το ΙCH 1,05. Δε χρειάζεται αύξηση. Ακόμα και το vcore σου είναι πολύ (ο δικός μου με τόσο ρεύμα κάνει 4400) αλλά μην ξέροντας πόσο καλό είναι το κομμάτι του επεξεργαστή σου δε θα το κατέβαζα. Στον i7 το πολύ ρεύμα δεν κάνει καλό. Θέλει συγκεκριμένο ρεύμα για να σταθεροποιηθεί χωρίς πολλά παρατράγουδα. Δηλαδή μπορεί με μια ρύθμιση να είναι σταθερός και ανεβάζοντας κάπου το ρεύμα να αποσταθεροποιείται.

Φίλε velipsi.

Οι τάσεις έχουν ως εξής:

Vcore = 1,15 με πολλαπλασιαστή 20, 1,225 με πολλαπλασιαστή 21.

QPI/Vtt = 1,175-1,2 φυσιολογικά

CPU PLL = 1,80

IOH = 1,10

IOH I/O = 1,5

ICH = 1,5

QPI PLL = 1,10

PCI Express = 1,50

Φίλε Blinky, το να ανεβάσεις το uncore δεν έχει μεγάλη επίδραση στις επιδόσεις στην καθημερινή χρήση. Στα benches ναι. Το πολύ που μπορεί να ανέβει είναι 2χμνήμη+2, δηλαδή στην πρίπτωση σου, όπως είπε και ο Σπύρος, 18. Οι περισσότεροι 920 όμως δεν αντέχουν καθόλου την αύξηση του uncore, παρά μόνο με extreme subzero ψύξη. Οπότε δε χρειάζεται καν να το δοκιμάσεις. Επίσης το απόλυτο όριο για uncore σε αέρα, είναι τα 4000MHz. Από εκεί και άνω δε σταθεροποιείται όσο ρεύμα κι αν δώσεις στο vtt. Και εδώ απάντησα στην τελευταία σου ερώτηση. Το vtt ανεβάζεις αν θελήσεις να παίξεις με ψηλότερο uncore. Υπολόγισε ότι αν ανεβάσεις ένα βήμα, δηλαδή 17, θα χρειαστείς περίπου 0,07 παραπάνω vtt. Δηλαδή από 1,2 για το 16, θα χρειαστείς τουλάχιστον 1,27. Αντίστοιχα για 18 θα χρειαστείς 1,35.

Το qpi δεν το ανεβάζεις ποτέ πάνω από 36χ.

Το μεγαλύτερο bclck δε βοηθάει απολύτως καθόλου (ενώ παλιά με το fsb π.χ βοηθούσε όσο μεγαλύτερο ήταν), παρά μόνο στο να έχεις τη μνήμη ψηλότερα. Η τάση που θα χρειαστείς στον επεξεργαστή πάντως θα είναι περίπου ίδια, απλά με λίγο μεγαλύτερο vtt.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες και απο μενα..Μαλλον το προβλημα με τα καποια bsod που ειχα ηταν απο το dram voltage.Το ειχα στο 1.64v με τις μνημες στα 2000 και timings 8-8-8-20.Απο οτι φανηκε μεγαλη βλακεια μου μιας και ο κατασκευαστης δινει 1.65 με 9-9-9-24.Προς το παρον το εβαλα να δοκιμασω στο 1.68 και αν δω οτι βγαλει 7-10 μερες χωρις κανενα προβλημα και σιγουρευτω 100% οτι ειναι απο εκει θα δοκιμασω και στο 1.66ν γιατι το 1.68ν μου κανει πολυ για καθημερινη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Νίκο να έχεις απλά υπόψη σου ότι η πραγματική τάση που παίρνει η μνήμη σου είναι 0,01 λιγότερη από αυτή που δίνεις, επομένως 1,67. Δεν είναι τρομακτική η τάση και δεν πρόκειται να πάθει τίποτα. Αν φυσικά είναι σταθερό και με λιγότερη, ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κωστα για την πληροφορια..Δεν το ηξερα..Θα δοκιμασω και με 1.66 δεν χανω τιποτα..Μου φτανει που χαμηλωνοντας τις μνημες σταματησε τα ξαφνικα bsod.Χαζομαρα μου να εχω αφησει τις μνημες με 1.64 και να πιεζω και για χαμηλα timings.Ta ειχα 8-9-8-21 και δεν ειχα προβλημα.Με επιασε μια μερα να τα ψαξω λιγο και απο τοτε ξεκινησε αλλα ενα μυαλο χειμωνα καλοκαιρι δεν το θυμομουν οτι τα ειχα χαμηλωσει τις μερες που ξεκινησε το προβλημα...Ελπιζω να ηταν αυτο...

Σας ευχαριστω για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Χεχε το εχεις ενα δικιο...:p

@baltazar1999

το βαζεις Manual 1.66 η 1.64 και καθαρισες.Δεν εχει 1.65 η ud5...

1.65 εννοώ όταν βάζεις voltage στο κάθε dimm slot που ρυθμίζεις και τα timmings.

Στο γενικό DRAM Voltage έχει 1,64 και 1,66.

Πάντως στο 1.5 που το έχω στο auto με τις XM3 1600 3x2 που έχω μιά χαρά μου δουλεύει σε 20χ200 με το Intel Burnin Test.

Link to comment
Share on other sites

το dram voltage στην ud5 1 ειναι απλα υπαρχει και στην αρχικη σλειδα του MIT κατω κατω αλλα υπαρχει και στο advenced voltage control.Η τιμη ειναι 1.500 οπως λες και διπλα πας και βαζεις εσυ μονος σου 1.66 η 1.64.Οπως εγραψε και ο wacko πιο πανω στις μνημες φτανει ταση μικροτερη κατα 0.01.Δηλαδη βαζεις 1.66 παιρνουν 1.65v.Δεν αλλαζεις κατι αλλο στα ρευματα των μνημων.Μονο αυτο..Και ειναι 1 και για τα 6 slot.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το dram voltage στην ud5 1 ειναι απλα υπαρχει και στην αρχικη σλειδα του MIT κατω κατω αλλα υπαρχει και στο advenced voltage control.Η τιμη ειναι 1.500 οπως λες και διπλα πας και βαζεις εσυ μονος σου 1.66 η 1.64.Οπως εγραψε και ο wacko πιο πανω στις μνημες φτανει ταση μικροτερη κατα 0.01.Δηλαδη βαζεις 1.66 παιρνουν 1.65v.Δεν αλλαζεις κατι αλλο στα ρευματα των μνημων.Μονο αυτο..Και ειναι 1 και για τα 6 slot.

Thanks Nick!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από που να πρωτοξεκινήσω. Ας ξεκινήσω από το φίλο ΚοΜΜ λοιπόν. Το vtt σου είναι εξωπραγματικά πολύ. Έχεις 1,58 μαζί με το special add, ενώ για τα 4 θα έπρεπε να έχεις περίπου 1,3-1,35 στη χειρότερη. Το ΙΟΗ είναι επίσης ψηλά αλλά γενικά κακό δεν κάνει να έχεις λίγο παραπάνω σε αυτό. Το ICH είναι κι αυτό πάρα πολύ. Αφού δεν έχεις ανεβάσει τον pci express πάνω από 110 τι το θες το ich 1,7? Άστο 1,5 όπως είναι εργοστασιακά. Το ίδιο ισχύει και για το ΙCH 1,05. Δε χρειάζεται αύξηση. Ακόμα και το vcore σου είναι πολύ (ο δικός μου με τόσο ρεύμα κάνει 4400) αλλά μην ξέροντας πόσο καλό είναι το κομμάτι του επεξεργαστή σου δε θα το κατέβαζα. Στον i7 το πολύ ρεύμα δεν κάνει καλό. Θέλει συγκεκριμένο ρεύμα για να σταθεροποιηθεί χωρίς πολλά παρατράγουδα. Δηλαδή μπορεί με μια ρύθμιση να είναι σταθερός και ανεβάζοντας κάπου το ρεύμα να αποσταθεροποιείται.

ευχαριστω για τις συμβουλες :)

επειδη φως δεν ειδα απο 190-200 -bsod/δεν μπαινει win/δε bootαρει- θα παιξω προς το παρον σε 182χ21 και πριν

τρεξω το ολονυκτιο linx χαμηλωσα ολα τα ρευματα σε 1.24vcore 1.37 vtt χωρις special add κ τα υπολοιπα 2-3 σκαλες πιο κατω.

καπου στη μαυρη νυχτα ειχε βγαλει 7 ωρες linx με θερμοκρασιες 72-75, αλλα το πρωι ειχε κανει restart.

Προσωπικα το linx/intel burn test δε το "εμπιστευομαι" γιατι πολυ απλα με τους c2d δεν εβγαζα ΠΟΤΕ μεγαλο λινξ ενω orthos/prime ειχα κλεισει 15ωρα, και φυσικα δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε σε gaming ουτε σε encoding κ γενικα πουθενα.

Περα απ αυτο επαιξα λιγο με τα ρευματα, εβαλα το cpu σε 1.25 το VTT 1.34 τα υπολοιπα μια σκαλα πιο κατω και τα ich τα πηγα default. To βραδυ θα ξανατρεξω linx να δω τι θα γινει.

Τελος, με παραξενευει οτι δεν μπορω πανω απο 190 να μπω win, τη στιγμη που οπου βλεπω τη μητρικη, παιζει πανω απο 200 :F ξερω οτι ειναι περιεργη και ισως οχι απ τις καλυτερες επιλογες αλλα..129€ :/

Link to comment
Share on other sites

καπου στη μαυρη νυχτα ειχε βγαλει 7 ωρες linx με θερμοκρασιες 72-75, αλλα το πρωι ειχε κανει restart.

Και εμενα με εχδει τρελανει ρε γμτ....πανω που ειχε βγαλει 5 ωρες linpack με τα settings που λεω παραπανω, το πρωι ξυπνησα και το βρηκα να εχει κανει restart...

ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥΥΥΥ . Δηλαδγ ελεος, ας πεταγε ενα error, αλλα πως γινεται να εισαι 5+ ωρες σταθερος και να πας κατευθειαν στο restart? αυτη η συμπεριφορα με εκνευριζει...

Τωρα ανεβασα λιγο το VTT που ειναι το τελευταιο που πειραζα, και ειναι και λιγο χαμηλο ακομα, και ξαναεβαλα....αλλα μπορει να θελει και vdimm... παντως ειναι πολυ χρονοβορο το testing οταν με και με τα προηγουμενα settings εβγαζε 5 ωρες...

Σχετικα με το QPI PLL που πρεπει να εχει αποσταση απο το vdimm περιπου -0.5, οταν βρουμε το vdimm που χρειαζομαστε το βαζουμε ακριβως -0.5 απο αυτο, ή και πιο ψηλα (πχ στο -0.44) για ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

μη χαλιεσαι με το linx παντως, ειναι εξωπραγματικο το stressing του, εδω ορθος/prime βγαζουν 10βαθμους πιο κατω...

εγω θα πω αλλη μια απορια

http://img514.imageshack.us/img514/1448/hton.png

http://img718.imageshack.us/img718/4405/htoff.png

ΗΤ ΟΝ ή OFF ?

ακρη απ τα συγκριτικα δε βγαινει ευκολα, σε πολλα αξιζει σε αλλα ριχνει την αποδοση αλλα αρκετοι λενε οτι σε καθαρο desktop εχει καλυτερη αποκριση το συστημα...

7-8 βαθμοι δεν ειναι λιγοι παντως..

ιδεες;

Link to comment
Share on other sites

To ΗΤ πιστευω επιβαλεται να ειναι ενεργοποιημενο για καθημερινη χρηση. Σε benches αλλη φαση, εκει να δειτε ποια επωφελουνται και ποια οχι και πραξτε αναλογα, αλλα σε καθημερινη χρηση, 8 εστω και εικονικοι πυρηνες ειναι sweet :)

Τα υπολοιπα cpu features περαν του thermal control, αραγε επηρεαζουν αρνητικα το OC ωστε να σκεφτουμε να τα εχουμε απενεργοποιημενα (οπως το C1E, το virtualization)?

Αυτη τη στιγμη εγω τεσταρω 19x211 για να πανε οι μνημες στα 1688. Ποσο VTT θεωρειτε λογικο να θελει για τα 211?

Link to comment
Share on other sites

αναλογα , εμενα η μητρικη αμα θελω μονιμα χ21 θελει το c1e+turbo enabled , αλλιως παιζουν διαφορα σκαλωματα με το μουλτι -μονιμα x12-

για το ht το θεμα ειναι οτι σχεδον σε ολα τα παιχνιδια ριχνει την αποδοση, ενω μεγαλη διαφορα κανει -περα απ τα benchmarks- σε κανα encoding ας πουμε και γενικοτερα σε εφαρμογες που το υποστηριζουν καθαρα.

περα απ το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες, παιζει να θελει κ λιγοτερο vcore με το ht off , ισως και να κλοκαρει καλυτερα.

θα δοκιμασω το βραδυ κ θα σας πω εντυπωσεις παντως

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.