Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

οταν ειχα τη DFI, δεν ειχε κανενα προβλημα με το C1E disabled...

Απλα για να παιξει ο 21 multi ηθελε Turbo enabled που ειναι λογικο....και EIST enabled το οποιο ναι ειναι παραξενια της συγκεκριμενης μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω off.Εκτος του οτι δεν παρατηρησα ιδιατερη διαφορα εχω σχεδον 8-9 βαθμους κατω οποτε προτιμω να ειμαι πιο κρυος και ας εχω λιγο χειροτερη αποκριση στην τελικη την οποια δεν εχω καταλαβει και ολας..Οσο για τα υπολοιπα εγω μονο eist και C1E εχω enable.

Link to comment
Share on other sites

παιδες σε video encoding πχ pinnacle με το ht οn εχει καλυτερη αποδοση και για να δωσω ενα παραδειγμα μια ωρα avi σε mpeg-2 ts full ποιοτητα με ht on χρειαζεται μονο 1 λεπτο και 23s. με ht off χρειαζεται 8 λεπτα. επισης και σε winrar ειδα μειωμενη αποδοση. οποτε εχει να κανει με την χρηση που το θελει ο καθενας.

Link to comment
Share on other sites

για το ht το θεμα ειναι οτι σχεδον σε ολα τα παιχνιδια ριχνει την αποδοση

???? ????

Nα μην αξιοποιουνται και οι 8 πυρηνες ναι, να ριχνει την αποδοση απο που και ως που; :-/

Η αποκριση στα vista με ΗΤ οφφ ηταν αισθητα πιο αργη για μενα.

Ομοιως βεβαια και στο winrar, που οταν κατεβαζεις καθημερινα αρχεια 4-15 giga zipαρισμενα, ειναι μη ευκαταφρονητη η απουσια των 8 πυρηνων.

Αν θυμαμαι καλα οταν το τεσταριζα, επαιρνε η αποσυμπιεση 3κατι λεπτα για 8gb hd ταινια ενω με HT off γυρω στα 8.

Αν δεν κανετε οριακο θερμοκρασιακα OC (4.2+πανω με αερα) καλο ειναι να ειναι ανοιχτο.

Καθαρα προσωπικη εμπειρικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια απο την στιγμη που στα 4ghz σε καθημερινη χρηση δν περναει τους 55 και σε παιχνιδια με υποστηριξη πολλων πυρηνων τους 65-70 δν βρισκω καποιο λογο να το κλησεις.ετσι και αλλιως η intel λεει πως ο ριμαδης αντεχει στους 80.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

παντως ρε παιδια απο την στιγμη που στα 4ghz σε καθημερινη χρηση δν περναει τους 55 και σε παιχνιδια με υποστηριξη πολλων πυρηνων τους 65-70 δν βρισκω καποιο λογο να το κλησεις.ετσι και αλλιως η intel λεει πως ο ριμαδης αντεχει στους 80.

λενε 100c για τον ι7 max temp όχι 80c

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καλυτερα κανε δικα σου τεστ να δεις αν κερδιζεις η χανεις. με τα review θα χασεις την μπαλα. εγω στα δικα μου και για την δικη μου χρησει παω καλυτερα με ht on.

Link to comment
Share on other sites

παιδες σε video encoding πχ pinnacle με το ht οn εχει καλυτερη αποδοση και για να δωσω ενα παραδειγμα μια ωρα avi σε mpeg-2 ts full ποιοτητα με ht on χρειαζεται μονο 1 λεπτο και 23s. με ht off χρειαζεται 8 λεπτα. επισης και σε winrar ειδα μειωμενη αποδοση. οποτε εχει να κανει με την χρηση που το θελει ο καθενας.

Ναι σπυρο σε χρησης video kai τα σχτικα βοηθαει πολυ...Αλλα ποσοι απο εμας κανουμε επεξεργασιες video και τετοια??Αν μιλαμε για ενα desktop με νετ games ταινιες download δεν νομιζω πως χρειαζεται.Τουλαχιστον εμενα απ οτην στιγμη που το εκλεισα διαφορα δεν ειδα ουτε σε μεταφορες μεγαλων αρχειων ουτε σε win rar(games kai hd ταινιες).προτιμω να ειμαι 10 βαθμους πιο κρυος και με πολυ λιγοτερο vcore παρα να κερδιζω 20-30 sec στο winrar.Ενταξει στο video που λες μιλαμε για μεγαλη χρονικη διαφορα οποτε καλο ειναι να εισαι με Ητ on.

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

ειπα νικο μου εχει να κανει με την χρηση που το θελει ο καθενας. αλλα απο την αλλη αν ηθελα ενα pc για ποιο lite χρυση δεν θα εδεινα τοσα λεφτα για πλαφορμα 1366 Ι7 αλλα θα επερνα Phenom II 965 που γ@μ@ει σε games κλπ στα μισα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

ειπα νικο μου εχει να κανει με την χρηση που το θελει ο καθενας. αλλα απο την αλλη αν ηθελα ενα pc για ποιο lite χρυση δεν θα εδεινα τοσα λεφτα για πλαφορμα 1366 Ι7 αλλα θα επερνα Phenom II 965 που γ@μ@ει σε games κλπ στα μισα λεφτα.

Καλα το θεμα amd ειναι αλλο θεμα..ΑΠο την στιγμη που το bugdet καποιουτ φτανει για 920 τα αξιζει και με το παραπανω η πλατφορμα..Απλα το Ht ειναι επιλογη για πολυ συγκεκριμενες λειτουργιες..Ακομα τουλαχιστον...Αργοτερα μπορει τα πραγματα να αλλαξουν..Το καλο ειναι ο καθενας συμφωνα με αυτα που κανει στο Pc του να κανει και τις αναλογες επιλογες..Ολα εχουν αρνητικα και θετικα..Ετσι και το ht.Στα αρνητικα βασικα για μενα ειναι το παραπανω vcore (αρκετο) και οι αρκετα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο 8-10 βαθμους.Θετικα προσωπικα για την δικη μου χρηση δεν εχω να πω κατι,ουτε σε games βλεπω διαφορα ουτε στην καθημερινη μου χρηση.ΠΑιζω τωρα σε linx στους 75 βαθμους με 5 giga μνημη με ανοιχτο καλοριφερ και 23 βαθμους στο δωματιο..Τι αλλο να θελω??Με το Ht θερμοκρασιες??Αφηστε το καλυτερα...

Εσυ Ας πουμε με τετοιες διαφορες που εχει με και χωρις ht θα ηθελες να εχει η βδομαδα 10 μερες για να κανεις τις επεξεργασιες video που θελεις.....:p

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο διαβασμα και προσπαθεια ειμαι στα 3.2 με την μνημη 1450 και 9-9-9-24 και θερμοκρασια απο 48-50

Ακούω τη γνωμη σας ..

48-50 σε idle??

H μιλαμε για full load με καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

....Στα αρνητικα βασικα για μενα ειναι το παραπανω vcore (αρκετο) και οι αρκετα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο 8-10 βαθμους.....

Δεν χρειαζεσαι παραπανω (αρκετο) vcore για το HT. Oι διαφορες ειναι μικρες.

Οι δε 8-10 βαθμοι που λες με εντυπωσιαζουν και συνεχιζω να απογοητευομαι με την thor's hammer μιας και για μενα η διαφορα ηταν της ταξης 2-3 ...

Αλλα και εστω στους 8-10 που λες, μιλας παντα για stress test. Σε καθημερινη χρηση ειναι παλι μικρη η διαφορα.

Το θιξαμε πολυ και μην με παρεξηγεις, δεν κοιταω να σε μεταπεισω, αφου δεν προσεξες διαφορες στην χρηση σου, αφησε το στο off.

Εφοσον δεν υπαρχει διαφορα στην αποδοση που να σε απασχολει σιγουρα εισαι καλυτερα στο OC με ΗΤ off ειτε με μικρες ειτε με μεγαλες διακυμανσεις σε ρευμα και θερμοκρασιες ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αμα κριναμε με βαση τις διαφορες στη χρηση, θα τρεχαμε ολοι στα 3.6 που τα πιανει σιγουρα με stock ολα τα ρευματα να μην το ζοριζουμε κιολας και ειναι και καλυτερος απο το μεγαλυτερο μοντελο της αγορας σε stock. Δεν ειναι οτι τον παμε στα 4 ή 4.2 γιατι ξαφνικα αποδειωνεται η εμπειρια χρησης :D

Το θεμα ειναι οτι κλοκαρουμε προσπαθωντας να πετυχουμε τη μεγιστη δυνατη αποδοση και οχι απλα για να δουμε το μεγαλυτερο νουμερακι που γινεται, αρα θεωρω δεδομενο οτι εγω προσωπικα θελω να εχω HT on. Τωρα αν καποιος δουλευει εφαρμογες/benchmarks στα οποια ειναι και ζημιογονο, εκει ΟΚ να το κλεισει.

ΥΓ: τι κανει αυτο το linpack και βγαζει τα ματια στο CPU? Ετρεχα prime-blend για κανα δυωρο και το κλεινω, βαζω linpack και κανει restart σε 8sec :boxed:

Έγινε επεξεργασία από astrolabos
Πιπέρι!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο Nick86 viewpost.gif

....Στα αρνητικα βασικα για μενα ειναι το παραπανω vcore (αρκετο) και οι αρκετα υψηλοτερες θερμοκρασιες απο 8-10 βαθμους.....

νικο μου με ht on εχω και εγω 2-3 παραπανω temp ποτε δεν ειδα παραπανω. Σε καθημερινη χρηση δεν ξεπερναω τους 69c σε video encoding σε games ειμαι μεχρι 52c και ολλα on :) vcore sta 21x200 εχω σε full load 1.290 αν και του εχω δωσει απο bios 1.300, με 21χ210 χρειαζομε 1.3750 σε full load οποτε νομιζω οτι ειναι ασφαλες στα 4.2ghz με 1.3v με ολλα on :T:
Εσυ Ας πουμε με τετοιες διαφορες που εχει με και χωρις ht θα ηθελες να εχει η βδομαδα 10 μερες για να κανεις τις επεξεργασιες video που θελεις.....:p
φερτε μου τις dv sas να τις κανω ντουβντε με τρελα εφε και μουσικη μεσα :victory: θα ηθελα 10 μερες να ειχε η βδομαδα για να προλαβενο και αλλα πραματα :p Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι παραπανω (αρκετο) vcore για το HT. Oι διαφορες ειναι μικρες.

Οι δε 8-10 βαθμοι που λες με εντυπωσιαζουν και συνεχιζω να απογοητευομαι με την thor's hammer μιας και για μενα η διαφορα ηταν της ταξης 2-3 ...

Αλλα και εστω στους 8-10 που λες, μιλας παντα για stress test. Σε καθημερινη χρηση ειναι παλι μικρη η διαφορα.

Το θιξαμε πολυ και μην με παρεξηγεις, δεν κοιταω να σε μεταπεισω, αφου δεν προσεξες διαφορες στην χρηση σου, αφησε το στο off.

Εφοσον δεν υπαρχει διαφορα στην αποδοση που να σε απασχολει σιγουρα εισαι καλυτερα στο OC με ΗΤ off ειτε με μικρες ειτε με μεγαλες διακυμανσεις σε ρευμα και θερμοκρασιες ...

Προσωπικα τις θερμοκρασιες μου τις κρινω παντα με το linx.ΜΕ αυτο στρεσαρω παντα και οτι αναφερω (θερμοκρασιες ρευματα ειναι σε Linx stressing,αν θελετε δοκιμαστε να τρεξετε linx με ητ ον και off με full μνημη απλα να δουμε διαφορες σε θερμοκρασιες).Πιο παλια στρεσαρα με το Prime95 αλλα τι να το κανω να τρεχω 5 ωρες Primε95 και να λεω ειμαι τελεια μια χαρα δουλευει να βαζω Linx Και στο 45λεπτο να εχω error.Me to ht on εγω στο κομματι μου θελω 1.31 για τα 4,2 με 83-85 βαθμους(Panta me full μνημη στο linx,5giga).Με το ht off θελω 1.28 και 73-76 και ολα αυτα με θερμοκρασιες δωματιου 22-23 βαθμοι.

Arigold δεν παρεξηγω απλα εδω διαβαζουμε reviews και δυσκολα βγαζεις συμπερασμα για το ht.Συζητηση να γινεται...Αν ειχαμε ολοι την ιδια αποψη δεν θα υπηρχε νοημα..:)

@blinky οι παρακατω ειναι οι διαφορες που εχω σε 2 benchmark με ΗΤ οn και οff θα βρω και θα ποσταρω και αλλα.

Για το winrar δεν ξερω αν το Benchmark του ειναι αναλογο τις διαφορας που θα υπαρχει σε αποσυμπιεση ενος μεγαλου αρχειου με ht off εχω σκορ 4785 και με ht on 4767,μολις τα μετρησα.Ακομα και σε 3dmark vantage και 06 που το Ht βοηθαει και το ανοιγω οταν καθομαι και τρεχω για να παρω οτι μπορω δεν εχω δει διαφορα μεγαλυτερα απο 200 ποντους..Εκει που εκανα 29600 χωρις εκανα 29850 με στο 06(βεβαια εδω επαιζα επεξεργαστη 4,3 με μνημες 2050.Αυτες ειναθι οι διαφορες με ht on kai off που εχχω εγω.ΚΑπου εχω και του Vantage.θΑ βρω και θα ποσταρω.:)Τα νουμερακια δεν με πειθουν για να το εχω on και περισσοτερο δεν ειδα διαφορα σε καθημερινη χρηση.Αν με επειθαν θα το εβαζα ον και ας ειχα και θερμοκρασιες παραπανω και vcore.:D

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

παιδία δεν ήθελα να ανοίξω νέο thread , αλλά ετοιμάζομαι να πάρω την prolima megahalem v2 από πλαίσιο,

προορίζεται για 920D0 or i7 930 . θα ήθελα να μου προτείνετε 2 fans για push-pull configuration. Δεν με ενδοιαφέρει ο θόρυβος, απλά θέλω να κρατάνε όσο το δυνατό ποιό κρύο το cpu, οπότε δεν με ενδοιαφέρει τo

noise καθόλου, τώρα από τιμή δεν θέλω να δώσω πάνω από 50€ και για τα δύο μαζί εκτός και είναι super duper... thanks for help , το cpu θα το ανεβάσω όσο δεν με εμποδίζουν τα temps, για αυτό το θέλω όσο ποιο κρύο γίνεται, α pls μην μου πείτε λύσεις τύπου πήγαινε σε w/c , είμαι σε air cool φάση atm :p

thnks again!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.