Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, μετα απο καποιες προσπαθειες που εκανα ειμαι σταθερος στα 3,8 20χ190 με 1,26ν και μνημες χ8 στα 1520mhz ολες οι αλλες ρυθμισεις auto εβγαλε ολονυχτιο prime και θερμοκρασιες max 70c το θεμα ειναι οτι εχω δοκιμασει ενα καρο ρυθμισεις για τα 4ghz αλλα τιποτα καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα για τα 4 και τις μνημες στα 1600 20χ200 δεν θα πρεπει να πειραξεις τιποτα αλλο εκτος τοy vcore και του vtt για να εχεις uncore 3200 και να δουλεψουν οι μνημες..με ποσο ρευμα δοκιμασες για τα 4???Ητ ον??

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και με ΗΤ on και οff το vcore το πηγα μεχρι 1,32 και qpi/vtt στο 1,35v και 20χ200 και 21χ191 δυστυχως μοθ βγαζει error και στο linx και στο prime ασε που τις πιο πολλες φορες κολλησε στο linx.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να βαλεις 200χ20 με τις μνημες χαμηλα πολυ...Για να εισαι σιγουρος πως δεν σε κοβει το uncore η κατι αλλο..Ετσι θα εχεις να δεις πρωτα αποολα τον επεξεργαστη και ποσο ρευμα θελεις...Μολις δεις ποσο ρευμα χρειαζεται για τα 4 μετα αρχιζεισ και ανεβαζεις vtt για να σταθεροποιηθει to uncore για τις μνημες...Δοκιμασε και παραπανω ρευμα μπας και θελει παραπανο ρευμα..Ειναι αρκετο ρευμα το 1.32 για τα 4 αλλα δεν παιζουν ολα τακομματια με χαμηλα ρευματα...Και για μενα καλυτερα να στρεσαρεις με linx με full Μνημη.θα βλεπεις σιγουρα θερμοπκρασια 5 βαθμους + απο το Prime και θα εισαι σιγουρος πως οταν βγαλει 20 loup(Περιπου 1 ωρα) δεν προκειται να κολησει se prime για κανενα λογο...

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν μπορω να στο απαντησω γιατι καθε κομματι θελει διαφορετικο ρευμα..Δοκιμασε και βλεπεις..Εγω στα 4 με ht on θελω 1.28-129.Το οποιο μαλλον ειναι λιγο για το κομματι σου.Δοκιμασε με αρκετο παραπανω ρευμα να δεις αν ειναι stable.Τπο ρευμα να το κοιτας στο Cpuz Και οχι αυτο που δινεις στο bios.Στο bios θα δωσεις ας πουμε 1.32 αλλα σε full load o επεξεργαστης λογικα θα παρει 1.29-130 Λογω vdroop.

Link to comment
Share on other sites

Στο bios θα δωσεις ας πουμε 1.32 αλλα σε full load o επεξεργαστης λογικα θα παρει 1.29-130 Λογω vdroop.

Όχι, δεν είναι έτσι με την Asus. Αν είναι ενεργοποιημένο το load line calibration θα έχει παραπάνω ρεύμα απ' ότι δίνει στο BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι με την Asus. Αν είναι ενεργοποιημένο το load line calibration θα έχει παραπάνω ρεύμα απ' ότι δίνει στο BIOS.

+1 Εμένα από 1.26 που δίνω, όταν στρεσάρεται ανεβάζει ~1.29

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι έτσι με την Asus. Αν είναι ενεργοποιημένο το load line calibration θα έχει παραπάνω ρεύμα απ' ότι δίνει στο BIOS.

Γενικα το ειπα και εφερα παραδειγμα απλα να κοιταει ο φιλος το cpuz γιατι αν στην προκειμενη δοκιμασει κανα 1.34 μην νομιζει οτι ειναι 1.34 και με το undervoltage της ασυς ειναι στο 1.37.Να ξερει οτι στο bioς βαζει τιμη και καλυτερα να ελεγχει απο το cpuz σε Load το ποσο ρευμα εχει..:)

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπαθεια να πιασω τα 4 μετα απο αρκετες προσπαθειες το μηχανημα ηταν σταθερο στα 1.3975 vcore και θεωρησα οτι ηταν too much και ειπα να το γυρισω στα 3,8 με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα αλλα κολλαει στο linx 8α με τρελανει το μηχανημα δεν βγαζω ακρη για κανενα λογο.

Link to comment
Share on other sites

Στην προσπαθεια να πιασω τα 4 μετα απο αρκετες προσπαθειες το μηχανημα ηταν σταθερο στα 1.3975 vcore και θεωρησα οτι ηταν too much και ειπα να το γυρισω στα 3,8 με τις προηγουμενες ρυθμισεις που ειχα αλλα κολλαει στο linx 8α με τρελανει το μηχανημα δεν βγαζω ακρη για κανενα λογο.

Φιλε εισαι ο μονος αλλος που βλεπω με τη Venomous X εκτος απο εμενα. Μπορεις να μου πεις τι ανεμιστηρες εχεις push-pull και τι θερμοκρασιες πιανεις full load linx?

Στα 1.39 που λες οτι ηταν σταθερο στα 4, αντεξε η ψυκτρα τις θερμοκρασιες? χτυπησες 90+?

Εγω που εχω τρελη μπανανα D0, θελει 1.36 για τα 4 με HT on γι'αυτο δυσκολευομαι να πιστεψω οτι ες 1.39...μηπως παιζει κανενα αλλο προβλημα?

EDIT: Τωρα ειδα οτι εχεις C0 , οποτε δεν ειναι αφυσικο.

Αποψη μου, βαλε 15x191 και 8x memory multi, και παιξε με vtt-vdimm μεχρι να βρεις τα ελαχιστα που ειναι σταθερες οι μνημες σου (παντα εχοντας υποψην σου τον κανονα vdimm-vtt < 0.5). Χρησιμοποιησε το memtest for windows για αυτο το σκοπο....και αμα βγαλεις 1000% coverage με ολη τη μνημη σε χρηση, τοτε αρχισε να ανεβαζεις μονο τον πολλαπλασιαστη και παιζε με το vcore. Μεχρι 19x191 δηλαδη πρεπει αν πας για πλακα, και μετα για το 20x191 και 21x191 δες ποσο vcore θες...

Link to comment
Share on other sites

Μια που ανεφερες την ψυκτρα στα 4,2 με vcore 1,41 στο linx εφτασε 85, ανεμιστηρες εχω βαλει αυτους εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807911&u=SCYTHE-SFF21F-S-FLEX-S-FDB-120MM-QUIET-FAN. Σημερα παρατηρησα κατι αλλο εχς προβλημα με τη μνημη το 1 dimaki δεν το βλεπει θα με τρελανει τελειως το μηχανημα:rant:

Link to comment
Share on other sites

Μια που ανεφερες την ψυκτρα στα 4,2 με vcore 1,41 στο linx εφτασε 85, ανεμιστηρες εχω βαλει αυτους εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807911&u=SCYTHE-SFF21F-S-FLEX-S-FDB-120MM-QUIET-FAN. Σημερα παρατηρησα κατι αλλο εχς προβλημα με τη μνημη το 1 dimaki δεν το βλεπει θα με τρελανει τελειως το μηχανημα:rant:

αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα με τις g-skill. το παράξενο ήταν ότι η μνήμες δουλεύανε σε άλλο mobo. τελικά έλυσα το πρόβλημα αγοράζοντας άλλες μνήμες. επίσης έχω παρατιρηση ότι όταν σφίγγω πολύ τα timing 5-6-5-15 1600μηζ χάνεται το ένα dimm. βρες ποιο dimm δεν σου δουλεύει στην mobo και μετά δοκίμασε το με άλλη μνημη μην τυχόν φταίει η mobo σου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.