Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

EIST ή Speedstep :hmm:

το speedstep στις gigabyte αναφερεται σαν C1E το οποιο το εχω ενεργοποιημενο.το eist το προτιμω κλειστο αλλα και ανοιχτο να το εχω παλι τα ιδια.δν πεφτει στο 12 ο πολλαπλαστιαστης οταν ειναι σε idle ο cpu.παραμενει στο 20 :\

Link to comment
Share on other sites

vdimm-vtt < 0.5 αυτος ο κανονας σε γενικες γραμ,μ,ες ισχυει??Γιατι αν δουλευεις με 2000 μνημες και ρευματα 1.65-1.68 και vtt 1.495 -1.555??Σε αυτη την περιπτωση?

λογικα ισχυει....οτι μας λεει η intel λεμε, δε μπορουμε να ξερουμε τιποτα παραπανω...

Η δικη σου περιπτωση δεν εχει κανενα προβλημα....η διαφορα τους ειναι στο ~0.150 δηλαδη μικροτερο απο 0.5 ....αρα γιατι ανησυχεις?

Ενδιαφερον θα ειχε τι γινεται σε καμια περιπτωση με extreme vdimm που πχ καποιος μπορει να θελει 2400 8-8-8 και να δωσει 2.2 vdimm αν "ακουνε" οι μνημες του....σε αυτην την περιπτωση πρεπει οπωσδηποτε να δωσει και τουλαχιστον 1.7 vtt για να ισχυει ο κανονας...το οποιο ειναι μπολικο...

Giannis εισαι πολυ καλα...το ht ειναι enabled? το 85 ειναι αυτο του θερμοτερου πυρηνα?

Για τοση πολλη ταση εισαι παρα πολυ καλα....εγω με ελαφρως ισχυροτερους ανεμιστηρες (1800rpm) ο πιο ζεστος πυρηνας φτανει 82 αλλα με 1.36...

Link to comment
Share on other sites

ναι, με HT on ειμαι εγω. Τα παιδια λενε κανει αρκετη διαφορα στη θερμοκρασια, προσωπικα δεν εχω δοκιμασει ποτε χωρις.

Εμενα εκτος κουτιου με τους 2 zalman ZM-F3 push-pull εφτανε μεχρι 85 ο θερμοτερος πυρηνας, οι αλλοι 81-81-79 καπου εκει. Μεσα στο κουτι επεσε αλλους 3 βαθμους γενικα η θερμοκρασια, γι'αυτο 82.

Παντως το 1.41v ειναι παρα πολυ....οποτε νομιζω μια χαρα εισαι απο θερμοκρασια, απλα αν βαλεις το HT on ισως παει σε επικυνδινα επιπεδα...ενω ισως και να μην του φτανει το 1.41v αν ειναι το ελαχιστο που χρειαζεσαι αυτη τη στιγμη, αρα να μη μπορεις να παιξεις καν...

Link to comment
Share on other sites

και με το EIST ενεργοποιημενο παλι δν πεφτει...τι κουλα ειναι αυτα στα καλα καθουμενα???

μπαινεις windows ανοιγεις cpu-z και περιμενεις να το δεις να πεφτει και δε το κανει? Αν ναι, δασε του λιγο χρονο...

Εμενα δεν επεφτε παρολο που το cpu usage ηταν 0. παρατηρησα οτι οταν εβαλα linx και πηγε σε 100% load και μετα το σταματησα και ξαναεπεσε σε 0 load, τοτε επεσε και η συχνοτητα...

Οποτε στην αρχη νομιζα οτι θελει ενα load σε καθε φρεσκο restart για να "ξυπνησει" το EIST. Αλλα αργοτερα παρατηρησα οτι αμα απλα το αφηνα, μετα απο ωρα ξυπναγε και απο μονο του...

Link to comment
Share on other sites

και με το EIST ενεργοποιημενο παλι δν πεφτει...τι κουλα ειναι αυτα στα καλα καθουμενα???

το ιδιο επαθα στα καλα καθουμενα και εγω.. εφταιγαν τα win 7. εκανα μια επαναφορα σε αλλο σημειο και ολα οκ παλι.

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

μπαινεις windows ανοιγεις cpu-z και περιμενεις να το δεις να πεφτει και δε το κανει? Αν ναι, δασε του λιγο χρονο...

Εμενα δεν επεφτε παρολο που το cpu usage ηταν 0. παρατηρησα οτι οταν εβαλα linx και πηγε σε 100% load και μετα το σταματησα και ξαναεπεσε σε 0 load, τοτε επεσε και η συχνοτητα...

Οποτε στην αρχη νομιζα οτι θελει ενα load σε καθε φρεσκο restart για να "ξυπνησει" το EIST. Αλλα αργοτερα παρατηρησα οτι αμα απλα το αφηνα, μετα απο ωρα ξυπναγε και απο μονο του...

το εχω δοκιμασει και αυτο.τπτ.λετε να εκαψα τπτ οταν καθαριζα την ψυχτρα με ενα πινελο?να εφυγε καμια τριχουλα πουθενα και να κανει τπτ τετοιο.(δν παιζει ομως.ημουν πολυ προσεκτικος)

Link to comment
Share on other sites

εχει δοκιμασει κανεις με το f12 bios της ud5 να μας πει εντυπωσεις?

EDIT:

το ιδιο επαθα στα καλα καθουμενα και εγω.. εφταιγαν τα win 7. εκανα μια επαναφορα σε αλλο σημειο και ολα οκ παλι.

ευχαριστω πολυ.δουλεψε.εβαλα και το f12 και θα σας πω εντυπωσεις αυριο

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

ειναι στο bios τις asus?

δεν εχει σχεση με το bios, στα windows στο control panel, εχει ενα εικονιδιο Power Options στο οποιο τα ρυθμιζεις.

Γι'αυτο και ειπα οτι μπορει να εφταιγε αυτο στις περιπτωσεις σας, μηπως το ειχατε αλλαξει καταλαθως σε high performance, και με την αλλαγη σε παλιοτερο restore point γυρισε σε balanced και δουλεψε και το EIST...

Link to comment
Share on other sites

Παιδες τα φωτα σας τι να φταιει και τη μια βλεπει και τα 3 dimakia της μνημης και την αλλη οχι? Σημερα το πρωι εβλεπε ολη τη μνημη μετα απο κατι αλλαγες που εκανα στο bios για να σταθεροποιησω το μηχανημα στα 4 που δεν νομιζω να εχουν και σχεση vcore qpi και pll αλλαξα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τις περιπτωσεις σας φταιγανε τα win7 τοτε πιθανον ειχατε βαλει στο power management High performance....θελει balanced power plan για να δουλεψουν αυτα...

A ναι ρε σεις σωστος ο Blinky....

Greg τσεκαρε να εχεις παντα σε τουλαχιστον 50% το minimum cpu state στα power options σε οποιο profile χρησιμοποιεις για να παιζει το eist.

powersav.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

το εχω στο 25% και δουλευει μια χαρα τωρα.το f12 bios μια χαρα.δν χρειαστηκα περισσοτερο ρευμα αλλα ουτε και λιγοτερο.αλλα ακομα τρωω bsod αμα εχω εγκατεστημενο το des2.το πεταξα και ησυχασα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.