Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

εγω δεν εχο καμια διαφορα αλλα εχω a/c το χειμωνα ζεστη και τωρα στο κρυο. η θερμοκρασια του δωματιου ειναι μονιμα στους 23 με 24c και αυτι την στιγμη 24,4c το pc μου σε idle 36c και σε ωρα δουλειας video encoding max 77c... καθε δυο εβδομαδες το φυσαω με ειδικο φισιτιρι TURBO για την σκονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστησα ενα νεο συστημα με ι7 και θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε με το qpi/vtt.

Για να γινω ποιο σαφης οταν βαζω τις gskill απο το bios να παιξουν στα 2000Mhz by xmp το qpi εκτινασετε στα ουρανια.

Καπου λοιπον διαβασα οτι το μεγιστο qpi για την σειρα ι7 9xx ειναι το 1.35 και αν ξεπερεσουμε το νουμερο αυτο υπαρχει θεμα με τον επεξεργαστη.

Απο την αλλη εχουμε το techical support της gskill να λει οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Αν ξερετε κατι παραπανω ευπροσδεκτο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μολις εστησα ενα νεο συστημα με ι7 και θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε με το qpi/vtt.

Για να γινω ποιο σαφης οταν βαζω τις gskill απο το bios να παιξουν στα 2000Mhz by xmp το qpi εκτινασετε στα ουρανια.

Καπου λοιπον διαβασα οτι το μεγιστο qpi για την σειρα ι7 9xx ειναι το 1.35 και αν ξεπερεσουμε το νουμερο αυτο υπαρχει θεμα με τον επεξεργαστη.

Απο την αλλη εχουμε το techical support της gskill να λει οτι δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Αν ξερετε κατι παραπανω ευπροσδεκτο.

Ευχαριστω.

για να μπουταρο παλιοτερα στα win με τo ιδιο σετακι στα 2000Mhz εβαζα qpi 1.500 με 1.550.. απλα ξερω οτι δεν πρεπει να εχουν μεγαλυτερη διαφορα απο 0.500v η ταση τις cpu με το qpi/vvt...

Link to comment
Share on other sites

18 μηνες? εισαι σιγουρος οτι πλεον ρεει υγρο υδροψηξης? ή εχει γινει gel? και πολυ το εχεις καθυστερησει για μενα! και στανταρ θα θελουν και ολα τα parts καθαρισμα!

Όταν λές καθάρισμα? Αλλαγή πάστας, υγρών και φύσημα?

Link to comment
Share on other sites

Και πως γίνετε αυτό?

ενα ενα πανω στον παγκο. ξεβιδωνεις και ανοιγεις το block τις cpu και vga αν εχεις στα δυο και με ειδικο καθαριστικο για χαλκο πχ αν ειναι απο χαλκο κατασκευασμενο το block σου και βουρτσακι δοντιων ;)

Έγινε επεξεργασία από stilatos
Link to comment
Share on other sites

Ο γρηγορότερος τρόπος να καθαριστεί η υδρόψυξη είναι να αδειάσει το νερό, να μπει καινούριο, και μέσα να ρίξουμε λίγο ξύδι ή viacal και να τη βάλουμε σε λειτουργία. Αφού αφήσουμε να λειτουργήσει για λίγες ώρες, αδειάζουμε ξανά και το ξανακάνουμε άλλη μια φορά. Θέλει λίγο υπομονή και αρκετό νερό αλλά τουλάχιστον δε χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια. Δηλαδή δε χρειάζεται ούτε ξεβίδωμα των blocks ούτε τίποτα. Για ακόμα πιο αναλυτικό καθάρισμα, χρησιμοποιούμε τα ίδια υλικά αλλά αυτή τη φορά ξεβιδώνουμε τα blocks. Στο ψυγείο απλά βάζουμε λίγο απιονισμένο νερό μέσα, λίγο viacal και το κουνάμε με δύναμη με τα χέρια. Rinse and repeat και γίνεται σαν καινούριο. Μην παραξενευτεί κάποιος αν με αυτές τις διαδικασίες βγουν από μέσα σκ@τ@.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Hi guys!!!

Να ποστάρω και εγώ τα δικά μου...!

i7 920@4ghz(21x190) με ρεύμα στα bios 1.21250 και στα win idle1.204v και load 1.237v με temps idle 38-33-36-35 και load 64-60-61-60 και μνήμες 1904mhz(9-9-9-24).

i792021x190stable.jpg

Τι λένε?

Τώρα θα δοκιμάσω και πιο πάνω...4.2...4.4...!!!

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα prime 8ώρες και νομίζεις ότι δεν είναι σταθερό?

ναι.και εγω εβγαζα prime 10ωρα,αλλα οταν ετρεξα linx ειδα 7-8 βαθμους πανω και δεν ηταν σταθερο κιολας.ηθελε λιγο παραπανω ρευμα

Link to comment
Share on other sites

Ok εχει δικιο ο greg, ομως το οτι δεν ειναι linx stable δεν σημαινει οτι δεν θα ειναι stable για 24/7 χρηση αφου περναει prime ..

H γνωμη μου ειναι πως ειναι μια χαρα το setup σου, και αν δεν προκειται να benchαρεις, δεν υπαρχει λογος να κυνηγησεις περισσοτερο απο τα 4, ειδικα την καλοκαιρινη σεζον ...

Link to comment
Share on other sites

Να benchάρω πρόκειται να το κάνω!Αλλά αφού περνάω prime και θα είμαι,και από ότι λες stable για 24\7,τότετι σημασία έχει αν είμαι linx stable?Και τι θα με πειράξει στο benchάρισμα άμα δεν είναι linx stble αλλά είναι prime stable?

Υ.Γ.Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα linx!

Link to comment
Share on other sites

Oτι λεει ο Gregory ειναι.... μπορει να περνας prime για 12 ωρες αλλα στο linx μπορει να μην περναει ουτε ενα loop!

Σε linx η cpu σηκωνει 10 βαθμους περισσοτερο απο οτι στο prime. Aν περασεις 10-20 loops στο linx εισαι 1000% σταθερος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.