Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Φίλε venom δεν ξέρω αν το έχεις κάνει ήδη αλλά απενεργοποίησε όλα τα C1/C2 κτλ. state, C1E και γενικά όλες τις προστασίες από θερμοκρασία και φορτίο και δοκίμασε ξανά το linx. Το cpuz δε διαβάζει σωστά τον πολλαπλασιαστή οπότε μη το λαμβάνεις υπόψη σου καθόλου. Θα πρέπει να πέσει ακριβώς στο 20 για να το δείξει. Το i7turbo είναι το μόνο που δείχνει σωστά και μπορεί να το κάνει και log.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει. Το eist είναι αυτό που λέει speedstep tech. Sorry που δεν το διευκρίνησα νωρίτερα. Η rampage ii extreme ήταν μέχρι τώρα η μόνη asus που κλείδωνε πραγματικά ο πολλαπλασιαστής στο 21. Στην Ρ6Τ δεν κλείδωνε ποτέ πέραν του 0001 bios. Δεν το καταλαβαίνω. Νομίζω πάντως ότι το speedstep και το turbo πρέπει να είναι και τα δύο ενεργοποιημένα για να κλειδώνει το 21 ή να έχεις 21 το cpu ratio και απενεργοποιημένα τα άλλα δύο.

κωστα εγω με την p6t v2 ειχα αυτο το προβλημα με το bios 901 μονο!!! ουτε με τα παλιοτερα αλλα ουτε με το τελευταιο bios που ειναι και το καλυτερο... με την μονι διαφορα για τα 21χ210 HT On χρειαζεται 1.36000 με 1.37500 vcore στο bios, μηπως φιλε venom7 ξεμενει απο ταση η cpu και ριχνει τον πολλαπλασιαστη;

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες τελικά βρήκα πιο ήταν το πρόβλημα.

Στα bios είναι μία επιλογή που λέγεται cpu turbo power limit.Ε,εγώ την είχα enabled ενώ έπρεπε να είναι disabled!!!Το διόρθωσα και τώρα όλα OK!Τώρα θα δω και με πόσο ρεύμα είναι stable στα 21x210-4.4ghz.

Link to comment
Share on other sites

Απλα ηθελα να δω την διαφορα στο gpu score με εναν ι7 ποιο χαμηλα και με τα ρολογια της 5870 στα defaults της 850/1200.

Thanks anyway.

Γιατί,έχει διαφορά στο gpu score με το αν είναι στα 3ghz ή 4ghz ή 4.2ghz ο cpu?Αφού άλλο το gpu και άλλο το cpu!

Ορίστε και με default πάντως που έτρεξα...

win73dmarkvantage5870bi.jpg

Για λίίίίγο δεν πέρασα στο cpu score τις 26k γ@μ*τ* μου!!!

Επιτέλους. Άντε, καλή επιτυχία...Περιμένουμε αποτελέσματα.

Η σήμερα ή αύριο θα έχω αποτελέσματα και μετά θα βρω max bclk.

Δύο ερωτήσεις.

1)Στο max bclk που θα βρω,θα πρέπει να είμαι και Linx stable ή αρκεί να μπουτέρω στα win ή θα πρέπει να τρέξει έστω super pi 1m?

2)Για τα 4.4ghz και 4.5ghz,μέχρι πόσο ρεύμα θεωρείτε ότι είναι καλά και καλό κομμάτι?Για να καταλάβω το δικό μου είναι καλό κομμάτι ή μέτριο?Να υπολογίσετε ότι είμαι πάντα και με HT on!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορά υπάρχει φυσικά και στο gpu score γιατί ο επεξεργαστής φρενάρει την κάρτα γραφικών περισσότερο όταν είναι σε χαμηλή συχνότητα, ενώ όταν τον ανεβάζεις δίνεις "αέρα" στην κάρτα γραφικών να δώσει όσο περισσότερη δύναμη μπορεί. Γι'αυτό ποτέ δε λειτουργεί καλά πολύ γρήγορος επεξεργαστής με αργή κάρτα γραφικών και πολύ γρήγορη κάρτα γραφικών με αργό επεξεργαστή. Πρέπει να συμβαδίζουν μεταξύ τους.

Απαντήσεις παρακάτω:

1) Θα πρέπει να βγάζει έστω ένα superpi 1m και να μπορεί να μένει σε idle στα windows χωρίς να κολλάει.

2) Καλό κομμάτι είναι αν είσαι στα 4,4 με 1,35-1,4ν. Στα 4,5 με 1,4-1,45ν. Καταπληκτικό κομμάτι και golden batch είναι να είσαι στα 4,5 με 1,35 (το δικό μου δηλαδή:D). Το δικό σου είναι απλά συμπαθητικό. Δε θέλει και πολύ qpi. Αυτά που λέω βέβαια είναι για χειμώνα. Το καλοκαίρι είναι διαφορετικά. Πρώτον δε φτάνεις τέτοιες συχνότητες εύκολα και δεύτερον, αν το καταφέρεις θα χρειάζεται περισσότερο ρεύμα πράγμα που είναι όμως φαύλος κύκλος μιας και σου ζεσταίνει τον επεξεργαστή ακόμα περισσότερο. Με υδρόψυξη είναι κάπως πιο ελεγχόμενα τα πράγματα.

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Αχά!Σε ευχαριστώ wacko για τις απαντήσεις!Ήσουν πολύ κατατοπιστικός.

Εσύ για τα 4.5 που θες 1.35 και για τις άλλες συχνότητες που έχεις,το ρεύμα που δίνεις είναι με HT on?

Επίσης τι θερμοκρασίες έχεις idle & full load στα 4, 4,2, 4,4, 4,5?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί,έχει διαφορά στο gpu score με το αν είναι στα 3ghz ή 4ghz ή 4.2ghz ο cpu?Αφού άλλο το gpu και άλλο το cpu!

Κοιτα βασικα αυτο που ηθελα να δω και ειδα ειναι οτι ενας ι7 στα 3.2 δεν αποτελει bottleneck σε μια 5870 στα defaults της.

singleb.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα με ΗΤ on είναι τα νούμερα που λέω. Με ΗΤ off, μπορεί να δεις έως και 200mhz πάνω με το ίδιο ρεύμα. Τα 4,5 με 1,35 δεν είναι όμως linx stable αλλά 24/7 stable. Το ανώτατο linx stable που μπορεί ο επεξεργαστής μου να κάνει είναι 21χ207=4347 με αέρα και 1,28ν και με νερό 21χ213=4473 με 1,36ν. Από εκεί και πάνω το linx δε σταθεροποιείται με καμμία μα καμμία ρύθμιση. Υποθέτω εκεί είναι τα όρια της ψύξης. Με cascade είναι superpi 32m stable στα 21χ249=5229 με 1,51ν αλλά μετά δεν άντεξε άλλο η μητρική. Θερμοκρασίες idle έχω στα 4263 36, στα 4400 περίπου 39 και στα 4,5 42-43. Σε load αντίστοιχα 60, 64, 69. Μιλάω για χειμώνα όμως. Τώρα δεν το πολυζορίζω.

Link to comment
Share on other sites

Man είσαι κορυφή!Και επεξηγηματικότατος και καλός "μάστορας"!Thanks.

Εγώ μέχρι στιγμής έχω τρέξει και στα 21x210=4410 και είμαι linx stable με v core=1.4 και qpi v=1.275 με μνήμες 1683.Σε λίγο θα δοκιμάσω στα 21x215=4515 και μνήμες 1723.

Μέχρι στιγμής όταν τρέχω linx είμαι πάντα με air condition ανοικτό και θερμοκρασία δωματίου 22!Έτσι η μέγιστες θερμοκρασίες που είχα ήταν στα 21x210 με 1.4v(τυχαίο?Δεν νομίζω!:rofl::rofl::rofl:)και είναι idle 35-30-33-32 και load 72-68-71-67!Οπότε με παίρνει να δώσω και άλλο για 4.5!

Ερώτηση...

Λες πέρα από ρεύμα στον cpu που θα θέλει σίγουρα αύξηση,και ίσως στο qpi,να θέλει και πουθενά αλλού όπως ίσως (nb)IOH v κ.τ.λ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μια χαρά. Το qpi μάλλον θα χρειαστεί ένα τσίμπημα για να πας 4,5 αλλά τα υπόλοιπα δε νομίζω. Αυτό που βοηθάει λιγάκι συνήθως είναι το Cpu PLL. Μια τιμή γύρω στο 1,88 ίσως σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την αστάθεια. Μη το βάλεις όμως, παρά μόνο αν δεις ότι με απλή αύξηση vcore και qpi δε γίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βοηθάει λιγάκι συνήθως είναι το Cpu PLL. Μια τιμή γύρω στο 1,88 ίσως σε βοηθήσει να ξεπεράσεις την αστάθεια. Μη το βάλεις όμως, παρά μόνο αν δεις ότι με απλή αύξηση vcore και qpi δε γίνεται τίποτα.

Γιατί???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Επειδή εγώ το έχω στο 1.86 και με την αύξηση αυτού είχα σαν αποτέλεσμα την μείωση του ρεύματος του cpu!Όπου έχω και λιγάκι καλύτερες temps.Δλδ καλύτερα να ανεβάσεις το PLL παρά το cpu v.Επειδή το 2ο θα σου ανεβάσει και πιο πολύ τις θερμοκρασίες αλλά και όσο λιγότερο ρεύμα στο cpu τόσο καλύτερα!Εξάλλου σιγά την αύξηση στις θερμοκρασίες που κάνει το PLL!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που λέτε για το PLL εγώ δε το έχω δει πουθενά. Εγώ μόλις ανεβάσω PLL σε συχνότητα που χωρίς αυτό ήμουν σταθερός, αποσταθεροποιείται το σύστημα αμέσως. Όπως είπε ο φίλος javaneze παραπάνω. Όταν το σύστημα δεν είναι σταθερό και ψάχνω τι φταίει, συνήθως το PLL βοηθάει (εννοείται ότι έχουμε αποκλείσει το cpu vcore και qpi). ΙΟΗ, ICH, Qpi PLL κτλ. λίγα πράγματα προσφέρουν. Αν όντως ανεβάζοντας το CPU PLL πέφτει το core που χρειάζεστε, τότε πάω πάσο. Εγώ όμως δεν το έχω δει πουθενά και με κανέναν επεξεργαστή ή μητρική. Εδώ κάποιοι λένε ότι βοηθάει να το ρίχνεις κάτω από 1,7. Ούτε αυτό το έχω επαληθεύσει. Αυτό σημαίνει απλά ότι κάτι που για κάποιον δε λειτουργεί, δε σημαίνει ότι δε θα λειτουργεί για κάποιον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.