Jump to content



Overclocking Core i7 (D0)


wacko_gr

Recommended Posts

Guys έτρεξα linx σε default συχνότητα (20χ133=2,66GHz) για να δω με πόση τάση το λιγότερο μπορώ να δώσω για να είναι και stable και για να δω και θερμοκρασίες.Η θερμοκρασία περιβάλλοντος ήταν 20C και πάντα με HT on.

Ηδού το αποτέλεσμα...

i7920default20x133stabl.jpg

Τι λέει???Μου φαίνεται τρομερά μικρή η τάση που τελικά θέλει για την default συχνότητα!Και οι θερμοκρασίες...:o...τρελές!Ή κάνω λάθος?!

Υ.Γ. Μου ήρθε ιδέα να ανοίξουμε ένα threadάκι με θέμα "i7 9xx @default lowest τάση για linx stable system(HT on!)"!Τι λέτε?Δεν είναι μια καλή ιδέα και ένα καλό θεματάκι?Πιστεύω ότι είναι καλό γιατί μπορούν να πάρουν μέρος και άτομα που δεν κάνουν overclock και έχουν απλά στημένα συστηματάκια!Τι λέτε λοιπόν?

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω βρε!Για αυτό λέω να βάλει ο καθένας το δικό του!Και εμένα μπορεί να πηγαίνει με 1v στα 3 αλλά δεν το έψαξα επειδή δε με απασχολούσε.Το όλο θέμα το κάνω απλά για να πάρουν μέρος σε κάτι τέτοιο και άτομα που δεν έχουν τις τουμπανόψυχτρες και δεν ασχολούνται με o\c και δε θα παίζει prob με θερμοκρασίες μιας και θα είναι σε default συχνότητες!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη είναι πολύ καλή η ιδέα σου. Κρίμα που τον έδωσα το δικό μου. Θα μπορούσε όμως το thread να επεκταθεί για περισσότερους επεξεργαστές μιας και είναι καλή η ιδέα. Π.χ iX XXX...Λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που πέρασα το προτελευταίο BIOS στην μητρική μου, δεν με αφήνει να χρησιμοποιήσω τάση λιγότερη από 1,25 V ασχέτως άλλων ρυθμίσεων (manual-auto-XMP κλπ.) οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω στο παραπάνω. Εκτός του vcore όμως, θα πρέπει και οι υπόλοιπες ρυθμίσεις να μην είναι στο auto αλλά στο ελάχιστο επιτρεπτό όριο για να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

αν και λιγο offtopic, θελω να ρωτησω τον wacko:

μετα το downgrade απο i7 κλπ, ειδες καμια αρνητικη διαφορα, λειπει κατι απο επιδοσεις η οτιδηποτε; γιατι το πιστευω πως τσαμπα σκαμε λεφτα για i7 συστηματα τη στιγμη που τα μακραν φτηνοτερα i5 κανουν την ιδια δουλεια! επιβεβεωσε το απο την εμπειρια σου :magic:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στο -10% περίπου από τον 920 στην ίδια συχνότητα. Ακόμα και στο winrar που υποτίθεται ότι χρησιμοποιεί το ΗΤ η διαφορά είναι απειροελάχιστη. Είναι μάλλον η πιο έξυπνη κίνηση που έκανα ποτέ η "υποβάθμιση" αυτή. Δε λείπει τίποτα από επιδόσεις. Αν είχα και έναν 860 π.χ και όχι 750 θα ήμουν και καλύτερα από τον 920. Άντε να έρθει και το bracket για socket 1156 για το block μου για να δω τι μπορεί να κάνει ο 750 με νερό. Φαίνεται πολλά υποσχόμενος πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λείπει καθόλου. Η philips που έχω τώρα είναι έτη φωτός ανώτερη. Η ανάλυση αυτή δεν κάνει απολύτως καμμία διαφορά. Το ίδιο ακριβώς aliasing υπάρχει (περίμενα ότι με τέτοια ανάλυση θα ήταν ελάχιστο αλλά δεν είχε καμμία διαφορά,το aliasing μου τη δίνει στα νεύρα, το απεχθάνομαι), καμμία διαφορά σε ποιότητα (υποκειμενικό αυτό βέβαια) και η philips ως τηλεόραση με s-ips έχει μακράν καλύτερο μαύρο και πολύ μεγαλύτερο contrast, που στα παιχνίδια βοηθάει πολύ. Αν δε δεις ταινία ή divx στη dell, θα σε πιάσουν τα γέλια. Επειδή λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με την ποιότητα εικόνας, γείωσα τη μεγάλη οθόνη και πήγα σε τηλεόραση λόγω του καλύτερης ποιότητας panel. Αν ήταν και λίγο πιο γρήγορο σε χρόνο απόκρισης θα ήμουν ευτυχισμένος.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λείπει καθόλου. Η philips που έχω τώρα είναι έτη φωτός ανώτερη. Η ανάλυση αυτή δεν κάνει απολύτως καμμία διαφορά. Το ίδιο ακριβώς aliasing υπάρχει (περίμενα ότι με τέτοια ανάλυση θα ήταν ελάχιστο αλλά δεν είχε καμμία διαφορά,το aliasing μου τη δίνει στα νεύρα, το απεχθάνομαι), καμμία διαφορά σε ποιότητα (υποκειμενικό αυτό βέβαια) και η philips ως τηλεόραση με s-ips έχει μακράν καλύτερο μαύρο και πολύ μεγαλύτερο contrast, που στα παιχνίδια βοηθάει πολύ. Αν δε δεις ταινία ή divx στη dell, θα σε πιάσουν τα γέλια. Επειδή λοιπόν έχω μεγάλο πρόβλημα με την ποιότητα εικόνας, γείωσα τη μεγάλη οθόνη και πήγα σε τηλεόραση λόγω του καλύτερης ποιότητας panel. Αν ήταν και λίγο πιο γρήγορο σε χρόνο απόκρισης θα ήμουν ευτυχισμένος.

Ποιά philips έχεις;

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση: εάν δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο υπερχρονισμός των μνημών (για την ακρίβεια αν χρειαστεί, να τις "υποχρονίσω" κιόλας) χρειάζεται να παίξω με άλλο ρεύμα πλην του vcore (την οποία τάση ανεβάζω στα 1,275 για σταθερά 21x190)?

υγ: 920 d0, asus p6td deluxe

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω αυτες τις μνημες

KHX1600C9D3K2/4GX Intel X.M.P, DDR3-1600, unbuffered DIMM. 4GB

2 - 2GB 9-9-9-27 1.65V

και θελω να τις τριτωσω...

αλλα η kingston δεν βγαζει ολοιδιες σε 1*2 gb....

Υπαρχουν αυτες :

KINGSTON KHX1600C9AD3/2G 2GB PC3-12800 HYPERX GENESIS XMP - RAM - E-SHOP.GR

αλλα δουλευουν μεχρι 1.7- 1.9 V

Θα μου κανουν ή θα χω προβλημα σε overclocking σε σχεση με τις δικιες μου?

Υποψιν οτι δε θελω να ανεβασω καθολου τις μνημες...

Θελω να παιξω με 9-9-9-27, με multi x8 μεχρι περιπου 3,5 ghz...

Δηλ. οι μνημες θα παιζουν περιπου 8x167= 1336

Ρευμα να τους δωσω 1.65V και θα μαι κομπλε?

Υποψιν, ειμαι souper αρχαριοnoobas σε o/c...

(ECS X58B-A, i7 920 D0)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα θα είσαι μια χαρά. Στα 1336 δε θα χρειάζεται καν 1,65. Θα μπορείς και με ακόμα λιγότερο. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που θελήσεις να παίξεις με 10χ πολλαπλασιαστή στις μνήμες, απλά θα ανεβάσεις στο 1,7 το ρεύμα για να είναι όλες οι μνήμες καλυμμένες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.