Jump to content



CPU για παλιούς μόνο...


kagelar34

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες χαιρετώ και θυμίζω τα παλιά...!:fun:

Το πως και το γιατί μη το ρωτάτε θα πάρω έναν P4 σε socket 478...:jump::-Oόποτε όποιος θέλει να θυμηθεί λίγο τα παλιά ας μου πει κανα 2 λογάκια. Πρέπει να πάρω έναν από τους 2 και κανέναν άλλον:

Northwood SL6WU με D1 στα 3.0ghz

και

Πρεσχότι Sl7E5 με D0 στα 3.2GHz

Δεδομένου του D0 του Πρεσχοτ και τις χαμηλές σχετικά με πρέσχοτ θερμοκρασίες καθώς και της μεγαλύτερης συχνότητας λέω να πάρω αυτόν τι λέτε?Από την άλλη ο Northwood είναι SL6WU σαφώς καλύτερος από SL6WK αλλά δεν ξέρω...για πείτε καμια κουβέντα

Link to comment
Share on other sites

παρε τον northwood! Θα εχεις καλυτερες θερμοκρασιες, λιγοτερο κυνδινο για τη μητρικη κλπ που αντε να βρεις να την αλλαξεις εκτος εγγυησης ετσι και γινει τιποτα...

Και στην τελικη αφου η αποδοση δεν ειναι το ζητουμενο με CPU 6 ετων, απλα να διασκεδασεις θες, παρε τον northwood που εκπροσωπει και την εποχη κυριαρχιας του P4, οχι την πατατα prescott poy eτρωγε ξυλο απο τους Α64 και ηταν θερμαστρα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να πάρεις τον prescott.

Ο northwood είναι για πέταμα εντελώς όμως,130nm,χαμηλότερα χρονισμένος και με την μισή cache του prescott.

Πάντως και οι δύο από επιδόσεις την τρώνε άγρια (την κλωτσιά) από έναν celeron dual core των 30ε.

Πάντως ενας northwood 2.4 που έχω είναι πολύ μούφας μπροστά στον pentium 4 506 με prescott πυρήνα,πιστεύω το ίδιο θα είναι και με αυτούς τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να πάρεις τον prescott.

Ο northwood είναι για πέταμα εντελώς όμως,130nm,χαμηλότερα χρονισμένος και με την μισή cache του prescott.

Πάντως και οι δύο από επιδόσεις την τρώνε άγρια (την κλωτσιά) από έναν celeron dual core των 30ε.

Πάντως ενας northwood 2.4 που έχω είναι πολύ μούφας μπροστά στον pentium 4 506 με prescott πυρήνα,πιστεύω το ίδιο θα είναι και με αυτούς τους δύο.

επειδη ειχα και τους 2 ( σε 3,4 εκδοση βεβαια) μπορω να πω πως διαφορα δεν ειχα δει πουθενα μεταξυ τους!

την μονη πουχα δει ειναι οτι ο prescott ηταν καμμια δεκαρια (χωρις υπερβολη) βαθμους πιο ζεστος!

post-4055-1416073970,6499_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμ τι να πω... Εμένα ο northwood κάνει πολύ πιο αργά super pi απ'ότι ο 506 σε stock συχνότητα που βγάζει 1 λεπτό με 400άρες ddr.

Εντάξει όμως ο northwood που έχω είναι και από το 2002(?),ενώ ο άλλος τέλος καλοκαιριού 2005.

Είχα δοκιμάσει και ο northwood με 1.5gb ram περίμενες να φορτώσουν τα vista και περίμενες... και όταν έμπαινες ρωτούσες αν δουλεύει το ποντίκι ή σέρνεται το σύστημα,ενώ με τον 506 στα 2.6 μπαμ-μπαμ η υπόθεση...

Επίσης τον prescott τον έχω 24/7 στα 4ghz με 1.4vcore και έχει στους 30c idle με 8700nt.

Πάντως σημασία έχει ποιά είναι η normal θερμοκρασία για τον κάθε επεξεργαστή,όχι πόσο πιο ζεστός από τον άλλον είναι. :p

Για games δεν μπορώ να πω κάτι γιατί στο pc με τον 506 έχω 9800gtx,και στο pc με τον northwood μια σάπια 6800.

@kagelar34 αν εννοείς καινούριους δύσκολα βρίσκεις,το καλύτερο μέρος να βρεις είναι τέτοιου είδους site και καμιά αγγελία σε κάνα forum. :T:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ (κάτοχος και των δύο) θα έλεγα Northwood λόγω της μεγάλης διαφοράς θερμοκρασιών μεταξύ τους, μιας και η απόλυτη επίδοση δεν θα είναι το ζητούμενο σε ένα τέτοιο μηχάνημα. ενώ η ησυχία και η ισορροπία ίσως είναι

Link to comment
Share on other sites

παίδες υπάρχουν κάτι adaptores που μετατρέπουν το socket της μητρικής απο 478 σε 775, ξέρετε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτούς?

Παίζει να είπα κ μλκια γιατι μόνο το αντιστροφο τελικά έχω βρει

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε ότι ο Prescott είναι πιο ζεστός, αλλά είδε κανείς κανένα καμένο; Σε αυτές τις θερμοκρασίες παίζουν όπως κι αν έχει και είναι ανώτερος του Northy. Καλός και ο Northy, αλλά ο Pes-hot είναι πιο θηρίο. Βάλε μία ανθρώπινη ψήκτρα και θα είσαι ΟΚ, αλλά μην τρομάξεις από τις θερμοκρασίες, μέχρι 100 μια χαρά είσαι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς πλάκα, μια φορά που ξέχασα να βάλω πάστα είδα under pressure 85-87 βαθμούς κελσίου!!:banging::banging:

Ενώ με τον northy δεν βλέπεις πάνω από 40 και όπως και να το κάνει κανείς... έστω και ψυχολογικά είναι κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο εμπόριο ψύκτρες πλέον για 478 socket? Αν έχει μείνει κάποια πιστεύω πως θα είναι ψιλο-universal κ εκεί ελπίζω. Έτσι κι αλλιώς ψήκτρα θα πάρω οπότε θα πάρω τον Preshot. Άλλο ένα είναι ότι όλα τα συγριτικά κ δοκιμές όταν βγήκαν δεν υποστήριζαν ss3 ούτε ήταν φτιαγμένες οι εφαρμογές για 1μβ cache και γι αυτό αργούσε ο πρέσχοτ με τα 32 Pipeline stages κ με διπλά lags

Link to comment
Share on other sites

Ένας celeron prescot που έχω, τα καλοκαίρια με 42 βαθμούς θερμοκρασία περιβάλλοντος έχει idle στους 62 βαθμούς. Δεν έχει κάνει κιχ 4 καλοκαίρια τώρα...Πόσο θα τον πάρεις??

Link to comment
Share on other sites

έστω και ψυχολογικά είναι κάτι...

Κι οι i7 ανεβάζουν πολύ μεγαλύτερες θερμοκρασίες από τους C2D, αλλά έτσι είναι ο σχεδιασμός σου. Δεν χωράνε ψυχολογίες σε αυτά τα θέματα. Ψυχολογία ήταν και τα 3 - 3.2 - 3.4 στραγάλια GHz πριν τους C2D...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρουμε ότι ο Prescott είναι πιο ζεστός, αλλά είδε κανείς κανένα καμένο; Σε αυτές τις θερμοκρασίες παίζουν όπως κι αν έχει και είναι ανώτερος του Northy. Καλός και ο Northy, αλλά ο Pes-hot είναι πιο θηρίο. Βάλε μία ανθρώπινη ψήκτρα και θα είσαι ΟΚ, αλλά μην τρομάξεις από τις θερμοκρασίες, μέχρι 100 μια χαρά είσαι :hehe:

εκτος οτι θα δουλευει το ανεμιστηρακι συνεχεια στο 100% θα βαραει και κοφτες με το thermal throttling συνεχεια:wall:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.