Jump to content



Maximus Formula Raid 0 Problem


Thodoris21

Recommended Posts

Sorry αν εχει ξανα συζητηθει το θεμα αλλα δεν το βρηκα.

Εχω ενα maximus formula με τελευταιο bios (1302),XPpro+SP3+τελευταιους drivers.

Το προβλημα ειναι με το raid και τους δυο wd3000ΑΑΚS σε raid-0.Μετα το P.O.S.T το status των δισκων ειναι normal αλλα στον εναν λεει "error occurred(0)".Μπουταρει κανονικα αλλα το Intel Storage Manager μου λεει να κανω backup και να σωσω τα αρχεια μου.Ο δισκος στο Intel Storage Manager εχει ενα Χ.

Εχω αλλαξει τα καλωδια sata και θεσεις αλλα τιποτα.Οι δισκοι ομως ειναι καινουριοι (εναμισο μηνα αγορασμενοι).

Τι προτεινετε να κανω?Λετε να φταιει το mobo?

PS

Η version του firmware του raid controller ειναι 7.5.0.1017.Μπορω να βρω απο καπου update?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι οι δίσκοι είναι καινούργιοι δεν λέει κάτι,

τσέκαρέ τους με τα εργαλεία της WD να σιγουρευτείς ότι δεν έχουν πρόβλημα.

To f/w του controller ανανεώνεται μόνο με bios upgrade στην μητρική, δεν υπάρχει ξεχωριστό αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Αριβως ιδια περιπτωση με τους 640 που ειχα σε σπαστο raid0,1

Επειδη ειχα λειτουργικο και σε αλλο σκληρο δισκο (3ο δισκο) bootara απο εκει μαρκαρα τον προβληματικο δισκο σαν φυσιολογικο.(δεξι κλικ ->mark as normal)

Εκανε rebuild (ή verify(?) ,δεν θυμαμαι) to raid 1 κομματι και μετα bootara παλι απο το raid 0.

Oλα πηγαν καλα ...για 10 μερες ..μετα ο δισκος ψοφησε δια παντως.

Αν εχεις κατι χρησιμο στη συστοιχια κρατα backup..και περιμενε το μοιραιο:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.