Jump to content



Περι τα Views ενός θέματος


kreach

Recommended Posts

Είναι κάτι που σκεφτόμουν καιρό τώρα και προέκυψε από μια συζήτηση από μέλoς του φόρουμ.

Μήπως το στατιστικό στοιχείο "Views" δεν έχει τόσο νόημα? Καθώς Views = Το συνολικό άθροισμα (κλικ και refresh αναγνωστών)

Ένα θέμα με 50 views θα μπορούσε να σημαίνει 3 ΠΟΛΥ διάφορα πράγματα:

α) Πάτησε κάποιος refresh 49 φορές

β) Μπήκαν από 2 φορές 25 άτομα

γ) Μπήκαν από μια φορά 50 άτομα

Περισσότερο νόημα θα έχει ο αριθμός των μελών που διάβασαν ένα thread κατ'εμέ και όχι. Το αν κάποιος διαβάζει τακτικά ένα thread ή πατάει για την πάρτη του το refresh δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Έτσι λοιπόν προτείνω να μην καταμετρώνται στα views τα refresh και oι αναγνώσεις από το ίδιο μέλος :)

Τη γνώμη σας :flower:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα με ενδιέφερε πολύ να δώ τον "εναλλακτικό" αριθμό views.

Όταν είσαι μέλος μιας κοινότητας, σε ενδιαφέρει να προσφέρεις στους άλλους. Βλέποντας ποιά τόπικ έχουν μεγάλο αριθμό "εναλλακτικών" views αυτό μου δίνει μια εικόνα του τι ζητάει/θέλει η κοινότητα. Εγώ πού ξέρω αν κάτι που έχω γράψει άρεσε/βοήθησε (σαν τόπικ όχι μεμονωμένο τυχαίο ποστ) όταν δεν ξέρω πόσοι διαφορετικοί χρήστες κλικάρανε.

Για παράδειγμα μπορεί ένα θέμα να έχει καμια 200ριά views αλλά να είναι πολύ μικρός ο κύκλος των ενδιαφερόμενων πχ 20 άτομα που μπαίνουν κάθε τρεις και λίγο ;)

Καλά και ο αριθμός views βοηθάει, να λέμε την αλήθεια. Αν είχαμε ΔΥΟ είδη views το κλασσικό και τον "εναλλακτικό" (όπως θέλετε πείτε το) θα μπορούμε να βγάζουμε δύο ΠΟΛΥ σημαντικά συμπαιράσματα:

α) Πόσοι διαφορετικοί χρήστες έχουν διαβάσει ένα θέμα

β) Με τον χρόνο πόσοι (κατά προσέγγιση) έχουν ενδιαφερθεί και το παρακολουθούν τακτικά. Λέω κατά προσέγγιση γιατί μπορεί κάποιος για την πάρτη να αρχίσει να τραβάει άπειρα refresh.

Εδιτ: Σχετικά με τα μπισκοτάκια, τα μπισκοτάκια του TheLab.gr είναι 0% λιπαρά ... ΔΕΝ παχαίνουν λέμε :yes4:

Σοβαρά τώρα, πιστεύεται πως τα cookies του TheLab.gr συγκρίνονται με τα διάφορα άλλα που κυκλοφορούν ?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να μην ελεγε στο τελος του καθε thread ποιοι το διαβαζουν αυτη τη στιγμη?Το εχω δει και σε αλλα πολλα φορουμς,πιστευω αυτο ειναι που θες.Και ειναι και πολυ χρησιμο

Link to comment
Share on other sites

Τα views εδώ και πολλά χρόνια μας δείχνουν πόσες φορές "ζητήθηκε" από τη βάση δεδομένων να εμφανίσει κάποιο θέμα. Οτιδήποτε άλλο, ειδικά σε χώρους συζητήσεων όπως το thelab, θα φόρτωναν χωρίς λόγο το server. Άρα δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε για εμφάνιση μοναδικών επισκεπτών μιας και θα κάναμε τη ζωή του server μας πιο δύσκολη.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο νόημα θα έχει ο αριθμός των μελών που διάβασαν ένα thread κατ'εμέ και όχι. Το αν κάποιος διαβάζει τακτικά ένα thread ή πατάει για την πάρτη του το refresh δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Ξεχνας τους επισκεπτες..που δεν ειναι μελη:flower:

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που προτεινα εγω μπορει να γινει και ετσι : "Μελη που διαβαζουν το θεμα : τα ονοματα αυτων" κ' "επισκεπτες που διαβαζουν το θεμα : x αρι8μος"

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.