Jump to content



MSI X48 Platinum & OCZ OCZ3X1600LVEGK 3GB problem


MOS

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι λαμπιτες μου.....

Μολις εβαλα αυτα τα 2 να δουλεψουν μαζι...ολα καλα λειτουργουν αλλα μονο με 2 γιγα ram στα πρωτα 2 slot της μητρικης...απο κει και περα οταν παω να βαλω και το αλλο 1 γιγα στο 1 slot απο τα 2 του 2ου ζευγαριου μου χτυπαει μνμ και μου λεει οτι ειναι η DRAM και αναβει το λαμπακι κοκκινο ακριβως κατω απο το dimm....

Μηπως εχει τυχει σε κανεναν αυτο το προβλημα ??

Δεν μπορω να καταλαβω το λογο που γινετε αυτο....

Please ριξτε καμια βοηθεια....:hang3:

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλεις άλλη ram στο slot αυτό ή βάλεις τα 2gb που έχεις στα 2α slot τι κάνει???Άμα κάνει το ίδιο παίζει η Mobo να έχει πρόβλημα...άμα όχι παίζει η ram να έχει πρόβλημα...δοκίμασες να ανεβάσεις λίγο το τεύμα στο nb??

Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα μια αλλη μνημη σε αυτο το slot και λειτουργει κανονικα σε dual channel....θα δοκιμασω και μονες τους καθε μια και θα ενημερωσω....αν καποιος αλλος εχει κατι να πει μετα χαρας....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας κανω μια ερωτηση για να επιβεβαιωσω καποια πραγματα.....

Για να γινει dual channel και να λειτουργησει σωστα πρεπει να ειναι και στα 4 slot οι ιδιες μνημες ???

Μηπως ειναι αυτος ο λογος που δεν πεζει 2+1 ???

τελευταιο bios !!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω διαβασει...οπως και σε ολες τις μητρικες βεβαια.....το σπαστικο ηταν οτι μερικες φορες δεν ανοιγε ουτε με dual channel μονο με μια ram μονο...και αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες...και τελικα τωρα παιζει με τις τρεις σε 2+1...

σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου φιλε μου να εισαι καλα.....

Link to comment
Share on other sites

τελικα ειναι επειδη ειναι tripple channel οι μνημες και αριστα λειτουργικες και οι τρεις, δεν γινετε στην μητρικη μου να παιξει με αυτες σε Dual channel...οποτε δεν μου κανουν....

παμε για αλλες.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.