Jump to content


[solved] Αδυναμία σύνδεσης στο τοπικό δίκτυο - Windows Vista 64, realtek 8111d


deninho

Recommended Posts

Ως γνωστόν, όταν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει. Έτσι λοιπόν και εδώ. Ακολουθώντας τη συμβουλή του GruntGR στο θέμα που δημιούργησα για την κάρτα ήχου, κάνω ριστάρτ για να μπω στο BIOS. τελειώνω τη δουλειά μου, ΔΕΝ κάνω save (αφού δεν άλλαξα κάτι), και μπαίνω στα Windows (Vista 64x). Πάω να μπω στο λάμπη, τίποτα. Πάω να μπω σε 2-3 άλλα σάιτ, παπάκια... Κοτάω την κατάσταση δικτύου, και βλέπω ένα ωραιότατο, κόκκινο χ.

Να σημειώσω εδώ, ότι η τοπολογία είχε ως εξής:

siemens sl2 141 (router)--->άλλο pc (με win2k)

|

|

|

|

wag354g-που λειτουργούσε ως switch

|

|

pc μου

Αφού κλείσω την παρένθεση, ας συνεχίσω. Βλέποντας το χ, κοιτάω το switch και βλέπω ότι το λαμπάκι για το καλώδιο του pc είναι σβηστό. Αλλάζω port τπτ. Στη συνέχεια ελέγχω το παράθυρο με τις συνδέσεις δικτύου. Η κατάσταση της κάρτας δικτύου έδειχνε να αναβοσβήνει από "χωρίς καλώδιο" σε "καλώδιο συνδεδεμένο". wtf? (σόρρυ φάρμα, αλλά δεν επιτρέπεται να πω στα ελληνικά αυτό που θέλω :p)

Βάζω απ'ευθείας το καλώδιο (μήκους 20μ) από το ρούτερ (siemens) στο pc, και κάπου εδώ αρχίζει το χάσιμο. Στη διαχείρηση δικτύων, ή όπως αλλιώς λέγεται αυτή η... λειτουργία των Windows, γράφει διαρκώς είτε identifying network ή unidentified network. Είτε του βάζω εγώ τις ρυθμίσεις (σωστές είναι), είτε το αφήνω να τις βρει μόνο του, δεν αλλάζει κάτι.

Όταν το αφήνω να τις βρει μόνο του, όμως, για ip βάζει μια 169.254.χ.χ και subnet mask 255.255.0.0, που απ'ότι είδα στο διαδίκτυο σημαίνει ότι τα windows δε βρίσκουν τον DHCP.

Πέρα από αυτά,

έλεγξα το καλώδιο και λειτουργεί σωστά

εγκατέστησα ξανα τους drivers

έκανα ένα registry hack που προτείνει η MS

έβαλα χειροκίνητα την mac address στις ιδιότητες του ελεγκτή δικτύου, μέσα από το device manager

απενεργοποίησα το ip6v

δοκίμασα με πολλές διαφορετικές διευθύνσεις στα manual settings του δικτύου (πρόσεχα να μην συμπέφτουν με ήδη υπάρχουσες)

απενεργοποίησα το power save mode του ελεγκτή δικτύου.

έκανα ipconfig/release & ipconfig/renew

(νομίζω ότι δεν ξέχασα κάτι)

Το πρόβλημα, όμως, παραμένει :( Τι άλλες λύσεις έχετε να προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

επειδή το Livecd δεν είναι ότι πιο εύκολο αυτή τη στιγμή (δεν υπάρχει cd/dvd recorder σε άλλο πισι, πέρα από το "προβληματικό"), δοκίμασα να συνδέσω τα δύο πισιά απευθείας, μεταξύ τους, και συνδέθηκαν κανονικά (με manual διευθύνσεις κλπ)

Επίσης, ήθελα να πω, ότι το πρόβλημα δεν είναι το unidentified network, αλλά το !!!!! που εμφανίζει μεταξύ του εικονιδίου του υπολογιστή μου και του ρούτερ (Στο σχεδιάγραμμα στο παράθυρο networking & sharing)

Link to comment
Share on other sites

flushdns kai release renew

ναι

άλλη κάρτα δικτύου;

αδύνατον. Η μία pci έχει την κάρτα ήχου και η άλλη καλύπτεται από τη ψύκτρα, οπότε δεν παίζει η λύση άαλης κάρτας δικτύου :/

Link to comment
Share on other sites

μέχρι να έρθει το δοκιμαστικό router, δοκίμασα τα εξής:

α. παρέκαμψα το καλώδιο των 20μ και συνέδεσα το ρούτερ με τον υπολογιστή με ένα μικρότερο (αυτό που χρησιμοποιούσα για τη σύνδεση switch <-> υπολογιστή). Παπάκια. Πάλι αναβόσβηνε η ένδειξη συνδεδεμένο καλώδιο αποσυνδεδεμένο καλώδιο. Τα ίδια και με δεύτερο μικρό καλώδιο

β. Σενέδεσα με το μεγάλο καλώδιο τον υπολογιστή με το switch, και με μικρό το switch με το ρουτερ. Εδώ τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν λίγο: Στο παράθυρο networking & sharing, εξαφανίστηκε το !!!!!! μεταξύ του υπολογιστή μου και του switch. Όμως, το εικονίδιο για τα θέματα δικτύου στην taskbar έχει ένα ωραιότατο χ, όπως και η σύνδεση στο νετ, ενώ η διεύθυνση που "πήρε" ο υπολογιστής, είναι της μορφής 169,254.χ.χ με subnet mask 255.255.0.0

Είναι παρανοϊκό το όλο θέμα :shutup:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κάποια livecd έκδοση linux (πχ ubuntu) να εξακριβώσεις αν δουλεύει η κάρτα δικτύου...

checked, συνδέεται κανονικά, και μάλιστα χρησιμοποιoντας το dhcp, κι όχι με χειροκίνητες ρυθμίσεις :)

Επομένως για τα Vista τι άλλο μπορώ να κάνω μπας και λειτουργήσουν σωστά? (λύσεις όπως, κρατα το linux κλπ απορρίπτονται, όπως και -σε πρώτη φάση τουλάχιστον- το format)

Link to comment
Share on other sites

checked, συνδέεται κανονικά, και μάλιστα χρησιμοποιoντας το dhcp, κι όχι με χειροκίνητες ρυθμίσεις :)

Επομένως για τα Vista τι άλλο μπορώ να κάνω μπας και λειτουργήσουν σωστά? (λύσεις όπως, κρατα το linux κλπ απορρίπτονται, όπως και -σε πρώτη φάση τουλάχιστον- το format)

Μπορείς να δοκιμάσεις να σβύσεις και να ξαναπεράσεις το tcp στα windows?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να σβύσεις και να ξαναπεράσεις το tcp στα windows?

command line->

netsh int ip reset reset.log

???

Αν ναι, αυτό το δοκίμασα, αλλά δεν... Όμως...

με ένα clear cmos (και περνόντας ξανά τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις...), ξανα είδα internet :D

Αποστολή επετεύχθη, αλλά ως νους ταγμένος στις θετικές επιστήμες, όπου δεν ψάχνουμε τη λύση, αλλά το πως θα φτάσουμε σε αυτήν, δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλαξε :nada: (δεν επιδιώκω πάντως να το ξαναδημιουργήσω το πρόβλημα :hehe:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.