Jump to content



Πήγα σήμερα Mediamarkt για dSLR και μπερδεύτηκα


Recommended Posts

Sorry dudes που 8α σας το χαλασω..αλλα

αυτο -> "Γενικά η canon υστερεί σε ποιότητα κατασκευής σε σχέση με νικον" ειναι πολυ γενικο.

Καποιες νικον ειναι χειροτερες απο καποιες canon και τουμπαλιν.Και οχι ..δεν εννοω οτι οι μικρες nikon ειναι χειροτερες απο την εοs 5d markII.

Δεδομενης της D80 στα ~470Ε καινουριας και κατω απο 300Ε μεταχειρισμενης ,οποιαδηποτε αγορα (καινουριας) d40/d60/eos400/450/500/1000 τη θεωρω πεταμα χρηματων.

Αυτο αν ζητατε κατι παραπανω απο το σωμα...αν απλα θελετε να ξεφυγετε απο compact με ο,τι μπορει να προσφερει μια compact τοτε ναι , ολες καλες ειναι.

H d90 αλλα κυριως η canon 50d μοιαζουν αδικαιολογητα ακριβες μιας και εκει παιζει η μεταχειρισμενη η παλια eos 5D.(οooh yes...full frame).Tα αξιζει και με το παραπανω.

Η 40D(canon) μενει στο κενο μιας και ζηταει 250Ε περιπου παραπανω απο την d80 χωρις να προσφερει τιποτα αξιολογο στα 250 αυτα ευρω.

Mε τοσα λεφτα σχεδον αγοραζεις καλο φακο ιδιως αν ειναι για πρωτος φακος.

Πχ τον 17-70 f2.8-4.5 hsm τον θεωρω must για πρωτο φακο.

Και οχι ...αν μπορειτε αποφυγετε τον canon 17-85.

Περα απο το ονομα δε προσφερει τιποτα παραπανω.

Σαφεστατα και αδικαιολογητα τα ~350Ε που ζηταει.

Ok ..μπορει να εχει IS ..αλλα με τα λεφτα που ζηταει παιρνετε σταθερο διαφραγμα 2,8 και καλυτερο οπτικα και οχι μονο ,αν το επιδιωξετε.

Για μενα απλα προσπεραστε τον.

Kακα τα ψεματα...η καλη dslr εφοσον δουλευει παραμενει καλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Να το κάνω λοιπόν πιο συγκεκριμένο...Την eos 450D που έχω πιάσει στα χερια μου , μου δώσει την εντύπωση του πσιλοψεύτικου-χαμηλής ποιότητας πλαστικού σε σχέση με την entry level σειρα της Νίκον. Το χω διαβάσει και απο αρκετούς..

Για τα λοιπά δεν ξέρω γιατι δεν έχω παίξει με κατι πιο δυνατο απο entry entry level DSLR... D80 είναι pro entry level..

Link to comment
Share on other sites

τωρα μαλιστα...το εκανες πιο συγκεκριμενο.

eos 400D εχω εδω και 2 χρονια κατι ψιλα απο μηνες.(λιγο μετα που βγηκε)

Παιζει να χεις (και να χουν δικιο) . Δε με νοιαζει πλεον.Το να κυνηγας ποιοτητα σε αυτη τη κατηγορια μου φαινεται καπως.

Πλεον δε ξανακανω το ιδιο λα8ος.Που αναγκαστικα δεν μπορω εκ των πραγματων να ξανα-αγορασω την πρωτη μου dslr

Για μενα d80 και πανω πλεον..(σαν πρωτη αγορα εε)

Πλεον σαν canon user μονο 5d βλεπω στο προσεχες μελλον.(μεχρι ενα χρονο μακρια)

Ειτε την παλια κατω απο 1000αρικο ειτε την νεα κατω απο 1500..(οταν με το καλο θα ξεκινησει)

Link to comment
Share on other sites

μη το λες...

αν το λες για τη νεα (που μαλλον για αυτη το λες μιας και η παλια παιζει να τη βρεις και κατω απο 900)

δες εδω και εδω

Πιστευω χαλαρα πριν τα χριστουγεννα 8α παιζουν στο 1,5Κ.

Πιο αισιοδοξη αποψη ειναι προς οκτωβρη μερια.

(αν καποιος βαριεται να περιμενει 4-5μηνες δινει απο τωρα 300-400Ε πανω και την εχει για τις καλοκαιρινες του διακοπες:p)

Link to comment
Share on other sites

Jaco για πες εντυπώσεις απο τον φακό. Και εγώ αυτόν έγω βάλει στο μάτι αλλά στο dpreview δεν διάβασα και τα καλύτερα, ειδικά για το wide του που με ενδιαφέρει περισσότερο

Βασικά αν είναι να παίξεις με M42 φακούς, τότε προτείνω σιγουράκι έναν SMC Takumar 1:1.4/50... τον παιδεύω μερικές μέρες τώρα και ακόμα πειραματίζομαι μαζί του, αλλά μ' αρέσει τρομερά το στενό του βάθος πεδίου, η ταχύτητά του και η καθαρότητα σε όλο το εύρος της εικόνας, με πολύ λίγες παραμορφώσεις... πιστεύω σε full frame dslr θα είναι ακόμα καλύτερος (όσων αφορά το βάθος πεδίου και το εύρος), αλλά τα 2000+€ της 5D είναι πολλά για αρχάριους...

Τώρα είμαι για αγορά ενός Karl Zeiss Jena 1:2.4/35, από ebay, ο οποίος είναι ευρυγώνιος και πολύ καθαρός (απ' ότι μου έχουν πει, δεν τον έχω δοκιμάσει)... το μόνο που με χαλάει είναι ότι στην 40D (και σε οποιαδήποτε άλλη με APS-x σένσορα) δεν θα είναι πραγματικός 35άρης, αλλά 56άρης...

Ο fujinon είναι στην ουρά για αγορά και επίσης έχω και έναν panomar 1:1.2.8/135 Μ42, αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμα...

Πάντως ανεξάρτητα από το σε ποιο σώμα θα καταλήξεις, αν θες να επενδύσεις σε φακούς, πάρε ένα καλό σετ από M42, όσο παίζουν ακόμα σε καλή κατάσταση και από καινούργιους φακούς (αν πάρεις πχ Canon) πάρε φακούς EF και όχι EF-S, οι οποίοι θα είναι κατάλληλοι και για full frame μηχανή, την οποία μπορεί να αποκτήσεις αργότερα... επίσης αν επενδύσεις σε φακούς, ότι μάρκα μηχανή πάρεις τώρα, θα την παντρευτείς κατά πάσα πιθανότητα για το mount των φακών της (εκτός των Μ42 που δεν απλά θέλουν ένα ring)...

Τέλος όσων αφορά το σώμα στα χρήματα που πας ότι και να πάρεις, νομίζω πάνω κάτω το ίδιο είναι με μικροδιαφορές... επίσης δεν μπορώ να συγκρίνω πρακτικά την 40D με κάποια άλλη, γιατί έχω μόνο την μία... αλλά είμαι ικανοποιημένος από την επιλογή αυτή (στην οποία και μένα άλλος με οδήγησε) και διαβάζοντας από εμπειρίες άλλων φάνηκε τελικά η καλύτερη επιλογή... επίσης έχε υπόψη ότι οι θεωρητικές διαφορές στα χαρτιά είναι πολύ περισσότερες από οι πραγματικές και νομίζω ότι ακόμα και με ένα "λιγότερο ποιοτικό" σώμα, αλλά καλούς φακούς, θα έχεις πάρα πολύ καλά αποτελέσματα...

Απίστευτη ευκαιρία ήταν η 400D με τα 222€ που είχε ποστάρει ο jpavly, αλλά εξατμίστηκαν όλα τα κομμάτια σε dt...

Link to comment
Share on other sites

kανεις δεν παντρευεται τιποτα στις μερες μας.

Μονο τη νοοτροπια παντρευεσαι!

Yπαρχουν adaptores canon-nikon και τουμπαλιν.

Και μερικες ερωτησεις για να σε καταλαβω και να καλυψω την περιεργια μου :)

Σε τι τιμες βρισκεις τους φακους που αναφερεις??

Ti εννοεις σου αρεσει το στενο (ρηχο πιο σωστα) βαθος πεδιου???Σαν εφε δλδ?ολοι οι 1.4 το ιδιο δινουν.Το bookeh διαφερει απο φακο σε φακο (με ιδιο διαφραγμα) αλλα υποθετω δεν αναφερεσαι σε αυτο?(αν καταλαβα καλα κοιτας μεσα στο ρηχο βαθος πεδιου και οχι εξω απο αυτο)

Φωτογραφικα που σκοπευεις να το χρησιμοποιεισεις?(to 1.4 εννοω)

Επισης ..ταχυτητα??Ριξε λιγο φως..

35αρης και ευρυγωνιος δεν παει ...εκτος αν μιλας για μεσαιου φορμα μηχανες.

Αν βλεπεις ακομα ηλιο...τραβα μερικες με οτι φακο εχεις...κατι σκοτεινο μπροστα απο τον ηλιο.(δεν ειναι αναγκη να καδραρεις τον ηλιο..αστον απεξω.)αν πετυχεις δυση και εχεις ορεξη δοκιμασε κατι παραπανω.

Εχεις φετιχ με αυτους τους φακους ή απλως επιδεικτικα αποφευγεις τους canon?Και αν τους αποφευγεις γιατι εδωσες τετοιο ποσο για το συγκεκριμενο σωμα?

(ολες οι ερωτησεις ειναι για να καλυψω απλα την περιεργεια μου ..τιποτα παραπανω..μην το παρει κανεις προσωπικα.....(προς αποφυγη παρεξηγησεων))

Link to comment
Share on other sites

Σε τι τιμες βρισκεις τους φακους που αναφερεις??

Εξαρτάται, κυμαίνονται οι τιμές... μπορεί να βρεις φθηνά μαζί με το σώμα από κάποιον που δεν ξέρει τι είναι και το σπρώχνει και ότι πιάσει μέχρι και ακριβά από κάποιους οι οποίοι τους κρατάνε και όταν υπάρξει έλλειψη τους ρίχνουν σε τσουχτερές τιμές... όπως δουλεύει το ebay βασικά... παίζουν από 100€ μέχρι και 300€... επίσης απ' ότι έχω δει, το αγγλικό ebay έχει περισσότερες αγγελίες με φθηνότερες τιμές στους ευρωπαϊκούς φακούς, όπως zeiss λόγο του ότι η Ευρώπη έχει περισσότερους...

Ti εννοεις σου αρεσει το στενο (ρηχο πιο σωστα) βαθος πεδιου???Σαν εφε δλδ?ολοι οι 1.4 το ιδιο δινουν.Το bookeh διαφερει απο φακο σε φακο (με ιδιο διαφραγμα) αλλα υποθετω δεν αναφερεσαι σε αυτο?(αν καταλαβα καλα κοιτας μεσα στο ρηχο βαθος πεδιου και οχι εξω απο αυτο)

Φωτογραφικα που σκοπευεις να το χρησιμοποιεισεις?(to 1.4 εννοω)

Επισης ..ταχυτητα??Ριξε λιγο φως..

Το στενό το είπα λόγο του narrow, της ορολογίας που επικρατεί στα αγγλικά... τώρα ξεκινάω οπότε η ορολογία της πιάτσας μπορεί, να είναι διαφορετική, ωστόσο σημασία έχει να υπάρχει επικοινωνία και όχι ακρίβεια στους όρους τουλαχιστον στην αρχή... πέρα από αυτό στον 1.4 μου αρέσει το στενότερο/ρηχότερο βάθος πεδίου που έχει σε σχέση με έναν με μεγαλύτερο stop και για την ώρα πειραματίζομαι με το μαθηματικό του μοντέλο... δηλαδή εφαρμόζω τον μαθηματικό τύπο για να υπολογίσω το βάθος πεδίου και μετά δοκιμάζω με την μηχανή να δω αν εφαρμόζει το μοντέλο, προσεγγιστικά πάντα... επίσης το μποκέ είναι ενδιαφέρον και θα πειραματιστώ και με αυτό...
35αρης και ευρυγωνιος δεν παει ...εκτος αν μιλας για μεσαιου φορμα μηχανες.
Σε σχέση με τους 50άρηδες που παίζουν κατά κόρον και που έχω είναι... μελλοντικά θα αποκτήσω και κάποιον με μεγαλύτερο fov, αλλά για την ώρα δεν τον χρειάζομαι γιατί δεν πάω ακόμα για τοπία...
Αν βλεπεις ακομα ηλιο...τραβα μερικες με οτι φακο εχεις...κατι σκοτεινο μπροστα απο τον ηλιο.(δεν ειναι αναγκη να καδραρεις τον ηλιο..αστον απεξω.)αν πετυχεις δυση και εχεις ορεξη δοκιμασε κατι παραπανω.
Αυτά τα πειράματα θα γίνουν όταν ανέβω στα f/8 ή στα f/11 ή βγω έξω, ακόμα θέλω να κάνω πειράματα με μικρά stop και με στημένα αντικείμενα για να κάνω πράξη τα μαθηματικά μοντέλα και να δω την διαφορά σε κάποιους φακούς...
Εχεις φετιχ με αυτους τους φακους ή απλως επιδεικτικα αποφευγεις τους canon?Και αν τους αποφευγεις γιατι εδωσες τετοιο ποσο για το συγκεκριμενο σωμα?
Δεν έχω κάτι με τους canon... αλλιώς δεν θα έπερνα και canon, αλλά ορισμένοι vintage φακοί είναι θαύματα της εποχής τους και η τεχνολογία που έχουν μέσα τους είναι άξια θαυμασμού, όπως επίσης και οι επιδόσεις τους... το ποσό νομίζω δεν έχει πια σημασία για όποιον μπλεχτεί με τέτοια πράγματα και τον πάρει η μπάλα... ακόμα δεν με έχει συνεπάρει, αλλά έχω στο μυαλό μου διάφορα που θέλω να κάνω, οπότε δεν βλέπω να αργεί να συμβεί αυτό... επομένως τα λεφτά για τους φακούς θα είναι στάνταρ έξοδο... από την άλλη το σώμα στο τέλος θα αποδειχθεί το φθηνότερο...

Γενικά είμαι στην θεωρητική αναζήτηση και την εφαρμογή των μαθηματικών μοντέλων ακόμα... το ξέρω ότι αυτά στην πραγματική χρήση δεν έχουν νόημα, αλλά αν δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί κάτι και γιατί δεν μπορώ να το χαρώ και να ακολουθήσω τους στάνταρ κανόνες... επίσης η θεωρία πίσω από όλα αυτά τα πράγματα είναι πολύ ενδιαφέρουσα και είναι καλό να την δει έστω και επιφανειακά κανείς...

Εδιτ: Όντως το βάθος πεδίου αναφέρεται και ως shallow... υπάρχουν κάποιες στάνταρ ορολογίες, κάποιο επίσημο βιβλίο ή κάτι τέτοιο...?

Link to comment
Share on other sites

Mα'ιστα...

Βασικααααα...ηθελα να μαθω τους φακους που εχεις ηδη αγορασει ποσο τους αγορασες..και αυτον που εχεις σταμπαρει για επομενο στα ποσα παιζει.

Το βαθος πεδιου δεν εξαρταται μονο απο το διαφραγμα.Εξαρταται και απο το ποσο κοντα μπορεις να πλησιασεις στο θεμα σου και ποσο ευρυγωνιος ειναι ο φακος σου.

Ετσι πχ ...ο 50mm f1.8 αν και εχει 1.8 διαφραγμα εχει μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο τον 50mm f2.5 αν προσπαθησεις να πλησιασεις το θεμα σου στα ορια του φακου.

Αν σου φαινονται ιδεατα διαλεγμενα τα νουμερα...στα ορια εστιασης του εκαστοτε φακου, ο 50αρης f2.5 εχει μικροτερο βαθος πεδιου ακομα και απο τον 50αρη f1.2 L

Οi υπολογισμοι ειναι με canon φακους προφανως στο μεγιστο διαφραγμα και στη μικροτερη δυνατη αποσταση που μπορει να προσφερει εκαστος

Κατι περιπου αντιστοιχο συμβαινει και με την εστιακη αποσταση.

Αν κρατησεις δλδ ιδια την αποσταση απο το θεμα και ιδιο διαφραγμα τοτε μικροτερη εστιακη αποσταση θα σου δωσει μεγαλυτερο βαθος πεδιου.

Αυτα σε περιπτωση που επιδωθεις σε ακατασχετο κυνηγι απιστευτα μικρου βαθους πεδιου.

(ενας υπερφωτεινος 200αρης true macro πιστευω θα σε τρελλανει...εε 8α σε καλυψει)

Οσο περι αναζητηση φακων και φτηνου (εντελει) σωματος καλα κανεις και ασχολεισαι με πληθωρα φακων αρκει να το κανεις και σε πραγματικη χρηση ..να δεις τι σου μπορει να σου προσφερει ο εκαστοτε φακος στις εκαστοτε συνθηκες που θα συναντησεις.Το να τον μετρας "εργαστηριακα" παλι μου κανει καπως.

Μετα απο καιρο αν το συνεχισεις (λεω για 10ετιες)...θα διαπιστωσεις οτι 8α μεινεις με 2-3 φακους σε διαφορα εστιακα μηκη ,προφανως εκαστος για διαφορετικη χρηση,....(μπορει να κανουν κοντα στο 1000αρικο βεβαια ) και θα αλλαζεις απλα σωμα οποτε σου χαλαει.(FF το σωμα απο καποια χρονικη στιγμη και μετα)

Kαπως ετσι βλεπω το μελλον μου.: )

Την ορολογια αργα η γρηγορα θα τη μαθεις..δεν βρισκω απαραιτητο να ανοιγεις τομους για το θεμα.

Τελος θα επιμεινω στο θεμα "θελω δειγμα απο καποιον φακο σου"...

ενα raw θα με καλυπτε..(ως συνηθως)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι πχ ...ο 50mm f1.8 αν και εχει 1.8 διαφραγμα εχει μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο τον 50mm f2.5 αν προσπαθησεις να πλησιασεις το θεμα σου στα ορια του φακου.

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το παραπάνω...? Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι αν έχεις 20m απόσταση από το θέμα που νετάρεις με τον 2.5/50mm τότε έχεις βάθος πεδίου ~17.4 μέτρα (14.5 - 32.4)... το ίδιο βάθος πεδίου το επιτυγχάνεις με τον 1.4 στα 24 μέτρα περίπου (18.1μ - 35.5), οπότε αν πλησιάσεις πιο κοντά στο θέμα με τον 1.4, τότε το βάθος πεδίου μειώνεται...

Αν κρατησεις δλδ ιδια την αποσταση απο το θεμα και ιδιο διαφραγμα τοτε μικροτερη εστιακη αποσταση θα σου δωσει μεγαλυτερο βαθος πεδιου.

Ναι, αυτό θα είναι ωραίο για περιπτώσεις που είναι το αντικείμενο μακρυά... μ' αρέσει... κάποια στιγμή θα πάρω και έναν μεγαλύτερο φακό με μικρό στοπ, αλλά όχι ακόμα...

Το να τον μετρας "εργαστηριακα" παλι μου κανει καπως.

Αυτό είναι η λεγόμενη λύσσα... έρευνα όσο γίνεται και μπόλικη θεωρία και το how to σιγά-σιγά, είναι στον καθένα αυτό...

Τελος θα επιμεινω στο θεμα "θελω δειγμα απο καποιον φακο σου"...

ενα raw θα με καλυπτε..(ως συνηθως)

Να σου δώσω, αλλά τι να δεις...? Δεν έχω αρχίσει ακόμα παραγωγή έργων τέχνης... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό μήνυμα απο ΝTG

Ετσι πχ ...ο 50mm f1.8 αν και εχει 1.8 διαφραγμα εχει μεγαλυτερο βαθος πεδιου απο τον 50mm f2.5 αν προσπαθησεις να πλησιασεις το θεμα σου στα ορια του φακου.

Μπορείς να εξηγήσεις λίγο το παραπάνω...? Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι ότι αν έχεις 20m απόσταση από το θέμα που νετάρεις με τον 2.5/50mm τότε έχεις βάθος πεδίου ~17.4 μέτρα (14.5 - 32.4)... το ίδιο βάθος πεδίου το επιτυγχάνεις με τον 1.4 στα 24 μέτρα περίπου (18.1μ - 35.5), οπότε αν πλησιάσεις πιο κοντά στο θέμα με τον 1.4, τότε το βάθος πεδίου μειώνεται...

Καλα το εχεις καταλαβει ....οτι εγραψες ισχυει.

Σε αυτα λοιπον προσθεσε και το γεγονος οτι δεν μπορουν να εστιασουν ολοι οι φακοι απο την ιδια ελαχιστη αποσταση.

Ετσι στο παραδειγμα ..o 50αρης f2.5 ειναι ψιλο-macro και σου προσφερει μεγιστη μεγεθυνση 1-2 αν εστιασεις 23cm (εκατοστα) απο το αντικειμενο προσφεροντας σου συγχρονως και μικροτερο βαθος πεδιου.

Ενω ο 50αρης f1.8 αλλα και f1.2 εστιαζουν απο ελαχιστη αποσταση τα 45cm προφεροντας την ιδια μεγιστη μεγεθυνση αλλα οχι και το ιδιο βαθος πεδιου (οντας 1.8 ο ενας και 1.2 ο αλλος)

ΔΕν θελω εργα τεχνης..:p

Eνα αντε δυο δειγματα με μεγαλο διαφραγμα..αν εχεις 1.4 με 1.4 και f2.8 σε φωτο με εντονο contrast ..(για αυτο και σου ειπα τραβα κατι σκοτεινο(να δημιουργει σκια δλδ) σχεδον κοντρα στον ηλιο)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες σας έχασα, θα πάω ξανά ΜΜ και θα αγοράσω όποια μου κάθετε καλύτερα στο χέρι. Όποια και να είναι μετά θα επενδύσω σε ένα καλό startup φακό κοντά στα 300€. Προτάσεις για nikon & canon αντίστοιχα; Δεν με ενδιαφέρει να είναι nikon ή canon απαραίτητα οι φακοί

Link to comment
Share on other sites

Aν βρεις τη προσφορα canon eos 400d στα 222Ε ...παρτην.

Στα λεφτα αυτα ειναι η καλυτερη επιλογη.

Μετα μπορεις να γυρισεις διαφορα γνωστα φωτογραφομαγαζα και να ρωτησεις ποσο μπορουν να σου αφησουν την nikon D80 sigma 17-70mm f2.8-4,5(~300) HSM ή τον sigma 24-70mm f2.8(~450)

Yπαρχει και νεος sigma 24-70mm f2.8 HSM....δεν αναφερομαι σε αυτον.

Edit

Ξεχασα να κοτσαρω ενα "hsm" μετα τον 17-70...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα έχει αρχίσει να ξεφεύγει μπορώ να ρωτήσω και εγώ κάτι;

Γιατί φίλε NTG διαφωνείς με την αγορά του Canon EF-S 17-85 f4-5.6 IS USM και αντιθέτως πιστεύεις οτι ο Sigma 17-70 f2.8-4.5 είναι καλύτερος;

Προσωπικά ήμουν πριν ένα μήνα σε αυτό ακριβώς το δίλημμα και είδα αρκετές φορές και τους δυο φακούς πριν τελικά αγοράσω τον Canon.

Τα δικά μου συμπεράσματα ήταν υπέρ του Canon αφού το IS όπως νομίζω έχω ξαναγράψει μου επιτρέπει να τραβήξω σταθερές φωτογραφίες στο 1", το USM εστιάζει ταχύτατα και τέλος έχω την εντύπωση πως οι φωτογραφίες με αυτόν το φακό στην 30D έχουν λιγότερο θόρυβο απ'ότι με έναν Tamron που είχα πριν στην κατοχή μου.

Γενικά έψαχνα ένα φακό που να έχω μαζί μου όπου πάω και νομίζω οτι αυτός κάλυπτε τις ανάγκες μου καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

εν ολιγοις αυτο που λεει ο αποπανω.

Εν πολλοις...το is βοηθαει αν φωτογραφιζεις σταθερα αντικειμενα κυριως.(οχι αποκλειστικα βεβαια ,αλλα ως επι το πλειστον εκει).

Συν το barrel distortion που παει και ερχεται στον canon ,συν η χειροτερη αποχρωματικη συμπεριφορα συμπεριφορα , συν οτι ο σιγμα σου προσφερει και macro δυνατοτητες θα ελεγα οτι ειναι ο ορισμος του all around.Kαινουριος κανει 100Ε φτηνοτερα απο τον "κακο" κατα την γνωμη μου 17-85 ...τι αλλο να ζητησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.