Jump to content



My New Project Akasa Mirage 62 (All Black-Green)


kbilly13

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Eυχαριστώ πολύ παιδιά και χαίρομαι που σας αρέσει, δεν πιστεύω όμως ότι έκανα και φοβερή δουλειά.. όσο το βλέπω δίπλα μου τόσο βλέπω πράγματα που θα μπορούσα να κάνω καλύτερα και που σηκώνουν βελτίωση.. θα ασχοληθώ λίγο ακόμα, και το επόμενο μου σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο μιας και αυτή ήταν η πρώτη μου προσπάθεια να ασχοληθώ λίγο "σοβαρά"..

Το "κόλπο" είναι πιστεύω το μαύρο υπόβαθρο, τα καλώδια, ο φωτισμός χωρίς led fans, η minimal προσέγγιση γενικά, και οι σχετικά καλές φωτογραφίες (που και πάλι το αδικούν..)

Βασικά πρέπει να προχωράς βάσει σχεδίου - αυτό που έχεις στο μυαλό σου - να μην αποκλίνεις, και όχι βιασύνες! (όπως έκανα και εγώ σε μερικά σημεία..)

@Jason γράφει στο site τι περίπου χρειάζεται, εσύ υπολόγισε οπωσδήποτε λίγο παραπάνω (δεν είναι και πολύ ακριβά, ούτε τα μεταφορικά.. εγώ πλήρωσα γύρω στα 8 ευρώ) , δεν μπορώ να σε κατατοπίσω πολύ για την ποσότητα γιατί δεν τα sleevαρα όλα και πέταξα και κάμποσο...

Link to comment
Share on other sites

Άλλη ικανοποίηση είναι να το έχεις φτιάξει με τον κόπο σου,και άλλο να το πέρνεις έτοιμο να το βλέπεις.

Άμα έχει τον χρόνο και την διάθεση γιατί να μην ο προσπαθήσεις?Και ο φίλος εδώ δεν είναι κανένας πυρηνικός φυσικός.Με διάθεση και μεράκι το έκανε :T:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει καποιοι δεν εχουν το χρονο/χωρο/εργαλεια για να ασχοληθουν. Και εμενα μαρεσει να φτιαχνω να παντα μονος μου οσο μπορω ακομα κι αν αφιερωνω τρελο χρονο και το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τελειο, αλλα δεν εχουν ολη αυτη την δυνατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το αποτέλεσμα, αν και έχω μια απορία, όχι μόνο για το συγκεκριμένο mod, αλλά για μια γενικότερη τάση που παρατηρώ τελευταία στο φορουμ:

Γιατι να επιλέξει κανείς να περάσει ξεχωριστό sleeving στα 24 (ή παραπάνω, αν υπολογίσουμε και τα vsense καλώδια), και 8 ή 6 καλώδια των βυσμάτων ΑΤΧ και PCIE (δεν μπορώ να δώ αν το ίδιο έχεις κανει και στα molex και sata power); Πέρα απο το οτι λειτουργικα το να εχεις ενα ματσο απο 24 καλωδιάκια δεν βολευει και πιανει περισσοτερο χωρο, σας αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα;

Προσωπικά το sleeving μου τη σπάει γιατι κανει τα καλώδια πιο δύσκαμπτα και με "αποψη" για το σχήμα τους, δεν μπορεις να τα στριμώξεις καπου και να μείνουν το ιδιο ευκολα. Καταλαβαίνω πάντως οτι καποιος που κυνηγάει το οπτικό αποτέλεσμα (έχω περάσει και εγώ απο αυτή τη φάση) sleevαρει τα πάντα, ακομα και τα SATA data καλώδια! Μια καλή λύση σε εμφάνιση και πρακτικότητα ειναι νομίζω τα μαυρα κολλημένα μεταξύ τους καλώδια σε στυλ καλωδιοταινίας που έχουν τα Corsair τροφοδοτικά και πιθανών και άλλα.

Πανω αριστερά πάντως στη MB πάντως φαίνεται λιγο γυμνό καλώδιο απο το 8-pin βύσμα! Το ίδιο και σε μερικά καλώδια της PCIE τροφοδοσίας! Ντροπή και αίσχος!

Νομίζω για να δέσει το σύνολο θελει και μια πρασινόμαυρη EVGA motherboard!

Link to comment
Share on other sites

Αυο για το sleeving μην το λες,υπάρχουν κουτιά που εχουν περιορισμένο χώρο πίσω απο το m/b tray για cable management και οταν το 24pin είναι ενα μάτσο 24καλλώδια τυλιγμένα με 1 sleeve δεν χωράει με καμιά παναγία,ενώ 24 ξεχωριστά καλλωδιάκια μια χαρά θα απλωθούν και θα χωρέσουν :victory:

Link to comment
Share on other sites

......

Γιατι να επιλέξει κανείς να περάσει ξεχωριστό sleeving στα 24 (ή παραπάνω, αν υπολογίσουμε και τα vsense καλώδια), και 8 ή 6 καλώδια των βυσμάτων ΑΤΧ και PCIE (δεν μπορώ να δώ αν το ίδιο έχεις κανει και στα molex και sata power); Πέρα απο το οτι λειτουργικα το να εχεις ενα ματσο απο 24 καλωδιάκια δεν βολευει και πιανει περισσοτερο χωρο, σας αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα;....

Mε το ενιαιο sleeving στην ακρη φαινονται τα καλωδια, με το ξεχωριστο μονο το sleeve. Τι ειναι καλυτερο οπτικα? Υποκειμενικο πολυ και γενικα δεν εχω δει το ιδιο setup sleeved με τους 2 τροπους για συγκριση.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου το 24απινο είναι από μαμά

http://imagehoster.milkman.gr/files/10qaitgmh09w0xum3j93.jpg

...δεν μπορώ να το κρύψω πουθενά ούτε να το περάσω από πίσω....και ναι με ενοχλεί που είναι φάτσα κάρτα γυμνό στην άκρη με τα χρώματα των καλωδίων να κάνουν μπαμ...Θέλω να το sleevarω σε μικρά ξεχωριστά, να γίνει επίπεδο και να περαστεί από πίσω από την μητρική...

by the way...τέτοιες "δέστρες"

http://www.million-dollar-pc.com/gallery-2009/murderbox/009/murderbox-04.jpg

που βρίσκω;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυο για το sleeving μην το λες,υπάρχουν κουτιά που εχουν περιορισμένο χώρο πίσω απο το m/b tray για cable management και οταν το 24pin είναι ενα μάτσο 24καλλώδια τυλιγμένα με 1 sleeve δεν χωράει με καμιά παναγία,ενώ 24 ξεχωριστά καλλωδιάκια μια χαρά θα απλωθούν και θα χωρέσουν :victory:

Αυτο το δέχομαι, αν και παλι εγω εκει θα επελεγα 2 12αρια, 3 8αρια, 4 6αρια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

στο δικό μου το 24απινο είναι από μαμά

http://imagehoster.milkman.gr/files/10qaitgmh09w0xum3j93.jpg

...δεν μπορώ να το κρύψω πουθενά ούτε να το περάσω από πίσω....και ναι με ενοχλεί που είναι φάτσα κάρτα γυμνό στην άκρη με τα χρώματα των καλωδίων να κάνουν μπαμ...Θέλω να το sleevarω σε μικρά ξεχωριστά, να γίνει επίπεδο και να περαστεί από πίσω από την μητρική...

Ενταξει η enermax εχει τραγικο sleeving γενικα.

Link to comment
Share on other sites

@morpheus, το παραδέχτηκα πιο πρίν ότι θα μπορούσα καλύτερα και ότι βιάστηκα σε μερικά σημεία (έτσι μαθαίνω όμως..)

η 8pin cpu τροφοδοσία έμεινε έτσι γιατί δυστυχώς δεν μπόρεσα με τίποτα να βγάλω τα καλώδια! Τι στο καλό? Τα άλλα έβγαιναν χαβαλε.. μικρό το κακό βέβαια - φαίνεται ελάχιστα

Στις 6-pin τροφοδοσίες της vga σπάστηκα, έκανα "διπλό" sleeving γιατί δεν ήταν ανεξάρτητα τα καλώδια, έφευγαν σε ένα σημείο από 1 σε 2 και μάλιστα χιαστη... (και μου τελείωσε και το μεγάλο heatshrink..), τουλάχιστον μου έκοψε και έντυσα τα κίτρινα πρώτα..

Τις τροφοδοσίες των 2 δίσκων στο κάτω μέρος τις άφησα ως είχαν καθώς δεν φαίνονται καθόλου

Για τα 2 πάνω, αγόρασα έτοιμο sleeved αντάπτορα απο 4Pin->2xsata τροφοδοσίες (multirama) και με βόλεψε μια χαρα.. να κοιτάμε να λουφάρουμε και λίγο όπου μπορούμε ε? :)

Κοίτα, το πως sleevάρονται ένα-ένα δύο-δύο κτλ, είναι και υποκειμενικό (εμένα μου αρέσει πιο πολύ στο μάτι) αλλά και βολεύει να τα περάσεις πίσω (ειδικά αν δεν έχει πολύ χώρο το κουτί) αφού απλώνονται πιο εύκολα

Τα sata (data) sleevαρίστηκαν για ομοιομορφία..

Μητρική είχα αγοράσει πριν το πάρω ζεστά το θέμα - όντως η evga x58 θα έδενε καλύτερα

Αλλά εντάξει είπαμε, και αυτό δεν δείχνει άσχημα με μαύρο υπόβαθρο και πράσινο φωτισμό..

Σε επόμενο project όλα θα μελετηθούν πιο λεπτομερώς..

sstav Λογικά ξεχνάς την εγγύηση με το psu sleeving..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.