Jump to content



Αγορα ασυρματου modem/router!!!SOS


Recommended Posts

Ψάχνω ενα modem/router ασυρματο, μαζι με μια κεραια για το desctop pc , να αγοράσω αλλα δεν έχω ιδεα ποιο είναι το καλύτερο, διαθέτω μέχρι 70-80 ευρω έχω δει αυτά τα δυο D-LINK DI-524UP και NETGEAR DGN2000 δεν θέλω πολλές ρυθμίσεις γιατί είμαι ψιλοάσχετος,προτεινετε και αλλα. Εχω forhtnet 2mps στην Ανω Γλυφάδα αν χρειαζεται αυτο το στοιχειο. Ευχαριστω πολυ .Σωζων εναν ασχετο!!! :help1:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Δεν μας έχεις πει τί τύπος τηλεφωνικής γραμμής έχεις,PSTN ή ISDN;Το NetGear που αναφέρεις το βρήκα για PSTN γραμμή.

Σου προτείνω αυτό: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668

όπως και το NetGear που έχεις δει.

Προσωπικές μου προτιμήσεις και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ξανά,

Οπότε οι λύσεις που σου έχω παραθέσει είναι ορθές.Δείνω μια παραπάνω ψήφω στο Netgear εφόσον δεν ζητάς πολλά πολλά. Το Zyxel πολύ καλό αλλά φοβάμαι μην σκαλώσεις στο Interface του.

Link to comment
Share on other sites

Το netgeat το έχω κανα μήνα. Απροβλημάτιστο αλλά 1-2 μέρες παιδεύτικα στην αρχή γιατί είχα πειράξει τα win μου και δεν έκατσε με την πρώτη. Υπάρχει ένα thread σχετικό που βοήθησαν τα παιδιά.

Βασικά αν το ξανάστηνα, δεν θα χρησιμοποιούσα το CD. Κατευθείαν στα settings με browser.

Link to comment
Share on other sites

Για το TL κρατάω τις επιφυλάξεις μου, αν θα πρότεινα κάποια από τα παραπάνω, θα σου έλεγα, με το σκεπτικό κάποια στιγμή μπορείς να ανεβάσεις το budget σου και να πάρεις κάτι άλλο σε πιο προσιτή τιμή, μπορείς να πάρεις το Netgear.Ο λόγος απλός,όχι κάποια κρυφή τεχνολογική γνώση απλά ίδια εταιρεία και στο modem/router σου και στον δέκτη σου (χωρίς αυτό να είναι κανόνας ή απαραίτητο).

Μη νομίζεις και `γω Netgear έχω και σαν modem/router και δέκτη(WN111)

Έγινε επεξεργασία από Land
ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

Επειδή το wifi στικάκι της Netgear ειναι αρκετα δυνατό ακόμα και σήμερα εν έτη 2022 ανεβάζω και τους drivers του για τα win10

 

Atheros AR9001U (AR9170) 802.11n Wireless LAN USB Adapter Windows Drivers for Netgear WN111 USB

link for the driver-- > here

 

 

 
 
C8ymmaT.jpeg
 
 
 

Atheros Netgear Driver.zip

Έγινε επεξεργασία από spinalgr1990
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 19/11/2022 at 9:25 ΠΜ, το μέλος spinalgr1990 έγραψε:

Επειδή το wifi στικάκι της Netgear ειναι αρκετα δυνατό ακόμα και σήμερα εν έτη 2022 ανεβάζω και τους drivers του για τα win10

 

Atheros AR9001U (AR9170) 802.11n Wireless LAN USB Adapter Windows Drivers for Netgear WN111 USB

link for the driver-- > here

 

 

 
 
C8ymmaT.jpeg
 
 
 

Atheros Netgear Driver.zip 1.26 MB · 1 download

απλα ειναι single band οποτε οριακο για vdsl 50 και πιθανοτατα ανεπαρκες για vdsl 100 και πανω.

Link to comment
Share on other sites

On 26/5/2009 at 1:16 ΜΜ, το μέλος locos έγραψε:

Ψάχνω ενα modem/router ασυρματο, μαζι με μια κεραια για το desctop pc , να αγοράσω αλλα δεν έχω ιδεα ποιο είναι το καλύτερο, διαθέτω μέχρι 70-80 ευρω έχω δει αυτά τα δυο D-LINK DI-524UP και NETGEAR DGN2000 δεν θέλω πολλές ρυθμίσεις γιατί είμαι ψιλοάσχετος,προτεινετε και αλλα. Εχω forhtnet 2mps στην Ανω Γλυφάδα αν χρειαζεται αυτο το στοιχειο. Ευχαριστω πολυ .Σωζων εναν ασχετο!!! :help1:

 

 Γειτονα, πηγαινε στο HellasDigital στην Γεωρ. Γεννηματα. Μιλα με τον Τασο εκει και θα σε βοηθησει. Ειναι και καλο παιδι (και οι τιμες, ΕΑΝ αποφασισεις να παρεις κατι, ειναι συνηθως απο τις χαμηλες του skroutz). Πες του οτι σε συνεστησε ο Γιαννης με τον κομβτο ydin απο το AWMN. Θα καταλαβει ;) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος spinalgr1990 έγραψε:

Για VDSL 50άρα πιάνει καλά ..

 

 

 

ναι σε 50αρα ορια θα τα πιασει εκτος απροοπτου. το μεγιστο ειναι κοντα στα 150  Mbit αφου ειναι 300Mbit. Οι περισσοτερες βεβαια συσκευες οπως κινητα τηλεφωνα κτλ  θα πιασουν κοντα στα 70 -80 Mbit στα 2,4ghz αφου συνηθως παιζουν στα 144mbit.

1 ώρα πριν, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

 

 Γειτονα, πηγαινε στο HellasDigital στην Γεωρ. Γεννηματα. Μιλα με τον Τασο εκει και θα σε βοηθησει. Ειναι και καλο παιδι (και οι τιμες, ΕΑΝ αποφασισεις να παρεις κατι, ειναι συνηθως απο τις χαμηλες του skroutz). Πες του οτι σε συνεστησε ο Γιαννης με τον κομβτο ydin απο το AWMN. Θα καταλαβει ;) 

 

 

ειναι του 2009 το συγκεκριμενο post :) .απλα καποιος εκανε add σχολιο.

Έγινε επεξεργασία από poulinos
Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, το μέλος poulinos έγραψε:

ναι σε 50αρα ορια θα τα πιασει εκτος απροοπτου. το μεγιστο ειναι κοντα στα 150  Mbit αφου ειναι 300Mbit. Οι περισσοτερες βεβαια συσκευες οπως κινητα τηλεφωνα κτλ  θα πιασουν κοντα στα 70 -80 Mbit στα 2,4ghz αφου συνηθως παιζουν στα 144mbit.

ειναι του 2009 το συγκεκριμενο post :) .απλα καποιος εκανε add σχολιο.

α ωραιος ειμαι κ εγω..... :hehe: 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

α ωραιος ειμαι κ εγω..... :hehe: 

Ποσες φορες την εχω πατησει και εγω και αλλες ποσες φορες το εχω δει. αλλα ναι γα μελλοντικη αγορα θα ξερει :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.