Jump to content



asus rampage η gigabyte DQ6?


giogio

Recommended Posts

Τιποτα man ! Χαρα μου που σε βοηθησα!

Οσο για το θεμα σου απαντησα! τσαμπα κοπος η αλλαγη! Και τα δυο ειναι φοβερα mobo , εγω προσωπικα ειμαι λιγο asusakias!!! Ειναι και το χρωματα που μου αρεσουν της asus!

τα απο πανω πως τα βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Το ζοριζεις πολυ ! 560+ για καθε μερα πιστευω οτι ειναι to much!!!!

μονο εκει πανε 1120 οι μνημες η δεν το εψαξα πολυ καλα θα το ριξω να δω πως θα τις φερω στα 1100

:...:

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα οτι το εκανες για τις μνημες σου!

Το Mobo σου 600αριζει λογικα , πιστευω οτι για πιο safe καταστασεις το 500αρι θα ηταν καλυτερα!

Εγω ετσι επαιζα 500 fsb με 1200 μνημες αλλα ειχα axe ram με τα N chipakia....1250 τα ειχανε!

Αλλα εκανα μια μαμακια και τις εκαψα τις μνημουλες μου.... κλαψ κλαψ

Link to comment
Share on other sites

το καταλαβα οτι το εκανες για τις μνημες σου!

Το Mobo σου 600αριζει λογικα , πιστευω οτι για πιο safe καταστασεις το 500αρι θα ηταν καλυτερα!

Εγω ετσι επαιζα 500 fsb με 1200 μνημες αλλα ειχα axe ram με τα N chipakia....1250 τα ειχανε!

Αλλα εκανα μια μαμακια και τις εκαψα τις μνημουλες μου.... κλαψ κλαψ

και εγω ειχα axe ram με τα γνωστα Ν τσιπακια και τις εδωσα..:tomato: πιο εξυπνος εγω ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελε εχεις το best ddr2 mobo για 775 σε θεματα σταθεροτητας και o/c και θες να το δωσεις ? να πω πως πας σε ddr3 να πω νταξει..αλλα για να παρεις αλλη ddr2 mobo ??

Αφου ειδες πηγε 560+fsb με 8αρι multi..βαλε το 9αρι multi και δες πως τερματιζει ο cpu σου με νερο;)

Δεν υπαρχει λογος αλλαγης..απλα σου κολισε μια ιδεα και εχεις σκαλωσει :hi:

Link to comment
Share on other sites

H μητρική είναι βράχος, απίστευτα σταθερή σε λειτουργία, δεν έχω δει ούτε ένα "κουλό" ως τώρα, και σηκώνει μεγάλα fsb (ένα ανεμιστηράκι θέλει να φυσάει προς το chipset μόνο)

Με 4*1gb Κingston 1066 (αγνώστων λοιπόν στοιχείων) παίζει με 100%σταθερότητα στα 545-550 fsb

Mε τις ίδιες μνήμες είχα βρει το μπελά μου με 2-3 P45 που δικίμασα, πήγαιναν και αυτά, αλλά με τρέλλαναν με αστάθειες και παράξενα κολλήματα -

Καμμία σχέση

Την προτείνω 101% και είναι και σε τιμή ξεφτίλα έτσι?..

Link to comment
Share on other sites

Ρε τρελε εχεις το best ddr2 mobo για 775 σε θεματα σταθεροτητας και o/c και θες να το δωσεις ? να πω πως πας σε ddr3 να πω νταξει..αλλα για να παρεις αλλη ddr2 mobo ??

Αφου ειδες πηγε 560+fsb με 8αρι multi..βαλε το 9αρι multi και δες πως τερματιζει ο cpu σου με νερο;)

Δεν υπαρχει λογος αλλαγης..απλα σου κολισε μια ιδεα και εχεις σκαλωσει :hi:

ProPitsiriko$ εχεις απολυτο δικιο δεν το αλλαζω, τελικα μια ιδεα ειναι και τιποτα αλλο ασε που πρεπει να βγαλω νερα σωληνακια φορματ κτλ,θα δοκιμασω με 9αρι multi να δω που παει.:T::T:

Link to comment
Share on other sites

ProPitsiriko$ δεν ανεβαζει πανω απο 570+ με κοβουνε οι μνημες στα 1140 και τελος!!να σου πω να παιξω με 430χ10 η 480χ9 για 4,3 ghz τι ειναι καλυτερο γιατι ακουω πολλες αποψεις αλλοι οτι ειναι καλυτερο με μικροτερο multi και αλλοι οτι ειναι καλυτερο με μεγαλο multi

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω παιξε με 10αρι Multi..εφοσον εχεις την δυνατοτητα γιατι να μην το κανεις ?:to_pick_ones_nose:

Δοκιμασε να bootαρεις στα 460*10 και μετα ανεβα σιγα σιγα οσο σου το επιτρεπουν οι θερμοκρασιες και το ρευμα:giveup:

Σε κοβουν οι μνημες ε? με λιγα λογια μπορεις να παιξεις μεχρι 565*9 ? (5085mhz :boxed: )

Αμα ειναι βαλε και CAS6 στις μνημες..για να δεις τα ορια του cpu σου.. :D

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω παιξε με 10αρι Multi..εφοσον εχεις την δυνατοτητα γιατι να μην το κανεις ?:to_pick_ones_nose:

Δοκιμασε να bootαρεις στα 460*10 και μετα ανεβα σιγα σιγα οσο σου το επιτρεπουν οι θερμοκρασιες και το ρευμα:giveup:

Σε κοβουν οι μνημες ε? με λιγα λογια μπορεις να παιξεις μεχρι 565*9 ? (5085mhz :boxed: )

Αμα ειναι βαλε και CAS6 στις μνημες..για να δεις τα ορια του cpu σου.. :D

θα δοκιμασω και θα σου πω:T:

Link to comment
Share on other sites

μονο εκει πανε 1120 οι μνημες η δεν το εψαξα πολυ καλα θα το ριξω να δω πως θα τις φερω στα 1100

:...:

Βασικά με multi 10 και fsb 450-460 αν βάλεις διαιρέτη 266 οι μνήμες σου θα πάνε στα 1128-1153 και θα είσαι 4500-4600MHz!Δοκίμασε εκεί.Αλλά αν δεν μας πεις μέχρι πόσο πάνε οι μνήμες σου με το memtest, δε μπορούμε να σου πούμε τι να βάλεις και πόσο!Για να δεις μέχρι που φτάνουν οι μνήμες σου βάλε multi 9 και FSB ξεκίνα από 450 και ανέβαινε μέχρι εκεί όπου θα σου βγάλει errors το memtest(με 5-5-5-15 τις μνήμες και ρεύμα μέχρι 2.2v).

ProPitsiriko$ δεν ανεβαζει πανω απο 570+ με κοβουνε οι μνημες στα 1140 και τελος!!να σου πω να παιξω με 430χ10 η 480χ9 για 4,3 ghz τι ειναι καλυτερο γιατι ακουω πολλες αποψεις αλλοι οτι ειναι καλυτερο με μικροτερο multi και αλλοι οτι ειναι καλυτερο με μεγαλο multi

Το ότι σε κόβουν οι μνήμες δεν είναι και 100% σίγουρο αλλά μπορεί να κόβεσαι από τα fsb.Για να το μάθεις αυτό βάλε άλλο διαιρέτη και ρίξε τις μνήμες και ανέβαζε έτσι fsb μέχρι είτε να σε κόψει το fsb είτε οι μνήμες(αφού όμως πρώτα κάνεις ότι σου είπα παραπάνω και ξέρεις το max των μνήμών(για να ξέρεις αν κόπηκες από fsb ή μνήμες!)!)!

Και όσον αφορά την μητρική και το να την αλλάξεις...είμαι και εγώ κάτοχος και ευχαριστημένος και δεν θα την άλλαζα σε καμία περίπτωση στην θέση σου!Για μένα είναι τοπ σε ddr2 με x48!

Αυτά!:happy: Ότι άλλο θες...εδώ είμαστε!;)

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε φίλε έχεις τέτοιο κομμάτι cpu..έχεις τέτοιο mobo διάντι και θες να το αλλάξεις???Η mobo απλά πετάει..είμαι και γω κάτοχος ίδιας mobo και φτάνω 490fsb με quand.το ψάχνω και για ποιο πάνω και μάλλον πάει...απλά δεν έχω χρόνο τώρα..όσο για dual core έχω δεί 8500-8600 να χτυπάνε 5-6++++Ghz:jump: σε αυτό το Mobo..όσο για τις ram που σε κόβουν...πάρε ένα καλό Kit... ένα με d9 ή από αυτά που έχει το Πλαίσιο πχ που λένε 1150mhz..όλο και κάποιο θα πάει 1200++.....Για να μπορείς να benchάρεις ή να δεις τα όρια του συστήματος ένα τέτοιο κιτ είναι sos....και καθόλου κακή αγορά.

Εγώ έχω 4χ1gb cellshock red 1150mhz d9chip και ένα ακόμα 2χ1gb teamgroup 1300mhz d9:jump::jump:... και μόνο με τις cellshock να έπαιζα μια χαρά θα είμουν απλά έβαλα τις teamgroup για σιγουριά..ψάξε μπας και βρεις τπτ τέτοιο..Εκεί να δείς τι αξίζει η Mobo που θες να αλλάξεις... :fun:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά με multi 10 και fsb 450-460 αν βάλεις διαιρέτη 266 οι μνήμες σου θα πάνε στα 1128-1153 και θα είσαι 4500-4600MHz!Δοκίμασε εκεί.Αλλά αν δεν μας πεις μέχρι πόσο πάνε οι μνήμες σου με το memtest, δε μπορούμε να σου πούμε τι να βάλεις και πόσο!Για να δεις μέχρι που φτάνουν οι μνήμες σου βάλε multi 9 και FSB ξεκίνα από 450 και ανέβαινε μέχρι εκεί όπου θα σου βγάλει errors το memtest(με 5-5-5-15 τις μνήμες και ρεύμα μέχρι 2.2v).

newpicture020b.th.jpg

newpicture021n.th.jpg

venom7 εδω ειναι απολυτα σταθερο απο μνημες και ολα το ρευμα στη cpu το εβαλα τυχαια δεν το εψαξα πολυ τι κανουμε παρακατω?

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε φίλε έχεις τέτοιο κομμάτι cpu..έχεις τέτοιο mobo διάντι και θες να το αλλάξεις???Η mobo απλά πετάει..είμαι και γω κάτοχος ίδιας mobo και φτάνω 490fsb με quand.το ψάχνω και για ποιο πάνω και μάλλον πάει...απλά δεν έχω χρόνο τώρα..όσο για dual core έχω δεί 8500-8600 να χτυπάνε 5-6++++Ghz:jump: σε αυτό το Mobo..όσο για τις ram που σε κόβουν...πάρε ένα καλό Kit... ένα με d9 ή από αυτά που έχει το Πλαίσιο πχ που λένε 1150mhz..όλο και κάποιο θα πάει 1200++.....Για να μπορείς να benchάρεις ή να δεις τα όρια του συστήματος ένα τέτοιο κιτ είναι sos....και καθόλου κακή αγορά.

Εγώ έχω 4χ1gb cellshock red 1150mhz d9chip και ένα ακόμα 2χ1gb teamgroup 1300mhz d9:jump::jump:... και μόνο με τις cellshock να έπαιζα μια χαρά θα είμουν απλά έβαλα τις teamgroup για σιγουριά..ψάξε μπας και βρεις τπτ τέτοιο..Εκεί να δείς τι αξίζει η Mobo που θες να αλλάξεις... :fun:

εχεις απολυτο δικιο δεν την αλλαζω μετα απο αυτα που ειδα 560+fsb...

Link to comment
Share on other sites

venom7 εδω ειναι απολυτα σταθερο απο μνημες και ολα το ρευμα στη cpu το εβαλα τυχαια δεν το εψαξα πολυ τι κανουμε παρακατω?

Είναι σταθερό με memtest επιβεβεωμένο οι μνήμες?

Λοιπόν.Αυτό που θέλουμε να δούμε είναι μέχρι που φτάνουν οι μνήμες σου.Για αυτό κατέβασε αρχικά το multi στο 9 και δώσε ρεύμα στο cpu 1.35v και άστο εκεί(θα ασχολειθούμε με αυτά αργότερα).Αφού με τις μνήμες στα 1128 είσαι χωρίς errors (με memtest πάντα), ανέβαζε κατά 5 κάθε φορά τα fsb και έτσι ανεβαίνουν και οι μνήμες.Όταν σου πετάξει errors το memtest τότε η αμέσως προιγούμενη (χωρίς errors) τιμή θα είναι και το όριο των μνημών σου.Στις μνήμες να δείνεις ρεύμα 2.2v.

Επίσης...

fsb590.jpg

πάει και παραπάνω λογικά αλλά δεν το έχω προσπαθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.