Jump to content



Hackintosh?


AchilleasGR

Recommended Posts

Από το 2006 (από τότε που δώθηκε σε developers το port του OSX για Intel x86) ασχολούμαι καθημερινά με το θέμα.

Το έχω στήσει (Το MacOS) και σε AMD (nforce3, nforce4) και σε Intel (955, 965, P35, X38, P45, X58). Τον τελευταίο 1.5 χρόνο η υποστήριξη Hardware έχει διευρυνθεί και η σταθερότητα προσεγγίζει αυτή ενός μαμά Apple μηχανήματος, αφού πλέον ελάχιστα είναι τα τμήματα του λειτουργικού που απαιτούν χειρουργείο. H δημοφιλέστερη μέθοδος εγκατάστασης σήμερα αφήνει άθικτο το partition του λειτουργικού και ό,τι hack/mod χρειάζεται, περνιέται σε ειδικό partition. Έτσι μπορεί κανείς να μεταφέρει τον δίσκο ή τα περιεχόμενα του ως Image σε μαμά Mac και να bootάρει κανονικά και με το νόμο.

Κλειδί για την επιτυχή εγκατάσταση είναι κατ'εμέ:

1. Βασικές γνώσεις πάνω σε Hardware και λειτουργικά συστήματα (χειρισμός unix shell)

2. Προσεκτική επιλογή Hardware.

3. Χρόνος και όρεξη για μάθηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα χθες να περάσω την 10.5.7 έκδοση αλλά λίγο πριν την εκκίνηση του μήλου κάνει restart το pc (αμέσως μετά την εκκίνηση του dvd).

Δοκίμασα και σε ide και σε sata dvd.

Δώστε μας πηγές για X58 chipset να διαβάσουμε μπας και βγάλουμε άκρη. Από όσο έχω δει σε DFI με X58 δεν έχει γίνει κάποια υλοποίηση οπότε καιρός για δοκιμές!

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα χθες να περάσω την 10.5.7 έκδοση αλλά λίγο πριν την εκκίνηση του μήλου κάνει restart το pc (αμέσως μετά την εκκίνηση του dvd).

Δοκίμασα και σε ide και σε sata dvd.

Δώστε μας πηγές για X58 chipset να διαβάσουμε μπας και βγάλουμε άκρη. Από όσο έχω δει σε DFI με X58 δεν έχει γίνει κάποια υλοποίηση οπότε καιρός για δοκιμές!

EDIT: Από IATKOS προσπάθησες το 10.5.7 ???

Σε T3eH6 το έβαλα και εγώ, που είναι ίδια με την δικιά σου. Τον on-board ήχο δεν τον κατάφερα.

Για την εγκατάσταση χρησιμοποίησα κομμάτια από οδηγό για GB UD5, ASUS P6T και τα βασικά για boot-132.

Υπάρχει και ένα thread για την DFI T3eH8/6.

Προσοχή στον πυρήνα και τα hardware-specific κομμάτια όπως το DSDT και τα .kexts για ήχο/LAN.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Προσπάθησα χθες να περάσω την 10.5.7 έκδοση αλλά λίγο πριν την εκκίνηση του μήλου κάνει restart το pc (αμέσως μετά την εκκίνηση του dvd).

Δοκίμασα και σε ide και σε sata dvd.

Δώστε μας πηγές για X58 chipset να διαβάσουμε μπας και βγάλουμε άκρη. Από όσο έχω δει σε DFI με X58 δεν έχει γίνει κάποια υλοποίηση οπότε καιρός για δοκιμές!

Επειδη εχω και εγω το ιδιο προβλημα μηπως εχει βρει κανεις λυση? Χρησιμοποιώ το IATKOS 10.5.7(iATKOS_v7) και ενω στο λαπτοπ τρεχει κανονικα στο pc της υπογραφης μου κανει restart.γιατι?:wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.