Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Τώρα που σε βρήκα δέν λές και την γνώμη σου επι του θέματος?

http://www.thelab.gr/off-topic/podilato-thread-cyclelab-65113-372.html#post1063335152

κάποιο cube δεν έχεις και εσύ?

Το cube aim disc έχει λίγο καλύτερα περιφερειακά οπότε τελικά ίσως καταλήξω σε αυτό.

Στο ελαχιστο ψαξιματακι στην κατηγορια που λες (απο Ελλαδα) επεσε εδω το ματι μου

KONA FIRE MOUNTAIN - Για ανώμαλο δρόμο/βουνό - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

αν σου αρεσουν τα μονοπατακια αξιζει περισσοτερο αναβαθμισεις απο τα αλλα που λες.

edit: ψαχνοντας λιγο παραπανω και γενικότερα το Kona φαινεται ολο και καλυτερο....και σε πολυ καλη τιμη

imo με κλειστα ματια απο τ αλλα 2.

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Στο ελαχιστο ψαξιματακι στην κατηγορια που λες (απο Ελλαδα) επεσε εδω το ματι μου

KONA FIRE MOUNTAIN - Για ανώμαλο δρόμο/βουνό - Ποδήλατα | τα πάντα για τα ποδήλατα

αν σου αρεσουν τα μονοπατακια αξιζει περισσοτερο αναβαθμισεις απο τα αλλα που λες.

edit: ψαχνοντας λιγο παραπανω και γενικότερα το Kona φαινεται ολο και καλυτερο....και σε πολυ καλη τιμη

imo με κλειστα ματια απο τ αλλα 2.

Όντως φαίνεται πολύ καλό, θα το κοιτάξω.

δεν το είχα υπόψιν μου. :T:

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται πολύ καλό, θα το κοιτάξω.

δεν το είχα υπόψιν μου. :T:

Σ αυτη την κατηγορία όποιο και να παρεις αν κάνεις πολυ βουνό και δεν το έχεις για βόλτες στην πολη

(που σ αυτην την περίπτωση καλύτερα μην παρεις ΜΤΒ) ολο και κατι θα χρειαστεί ν αλλαξεις... όποιο και να

παρεις, αν εισαι τυχερός μετά απο κάποια χιλιόμετρα και ανάλογα την χρηση θα χρειαστεί μονο καμιά μεσαία τριβη

και κανα αλλο ψιλο, μην το δενεις κομπο, μπορει και τιποτα..

για παραδειγμα στο πρωτο μου ΜΤΒ που εκει εμαθα ποδηλατο και εχει κανει παρα πολλα χιλιομετρα, ειναι αποριας αξιο

αλλα εκτος απο τα τελειως αναλώσιμα, δηλ. κασετα, και μόνο τα φύλλα δισκομανιβελας και σύρματα δεν εχω αλλαξει τιποτα αλλο δεν εχει παθει τιποτα.....ουτε μια μεσαία τριβή δηλαδή απορώ.... παλια τα έφτιαχναν καλυτερα τα πραγματα :p

Ανάλογα με το ποσο απαιτητικός εισαι στην πορεία θα δεις πολλά απο αναβαθμίσεις ....αλλα μ αυτο το ποδηλατάκι μπορείς να πας παντού και θα είσαι μια χαρά

στο βουνό και θα σε βοηθήσει αρκετά περισσότερο από τ άλλα που βλεπεις και ειναι πιο ιδιαιτερο

Ότι και να πάρεις σε αυτά τα χρήματα πάνω κάτω το ίδιο θα είναι...

κι όμως οχι κι ολα, σ αυτες τις περιπτωσεις παντα κοιτας και kona : P

με την βοηθεια των 2013 στα 500Ε έτοιμο ποδήλατο με διαφορετική γεωμετρία απο την συνηθισμένη

που άνετα του ριχνεις μερικα λεφτα αν θελήσεις στο μέλλον, και το κρατάς για χρόνια..

post-4508-1416076588,8523_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα το KONA πάσχει από μεσαία τριβή και τροχούς, απο την άλλη έχει πολύ καλό σκελετό και πολύ καλύτερη ανάρτηση από αυτές που παίζουν σε ποδήλατα της κατηγορίας.

Γενικά όντως είναι μια καλή βάση για να ρίξεις €

Link to comment
Share on other sites

πρωί πρωί με τη βροχούλα :D

dscn0317al.jpg

dscn0322x.jpg

ψιλό-μούσκεμα και στοπ για παστέλι και νερό στο χωριό

dscn0329m.jpg

dscn0338kh.jpg

dscn0348id.jpg

the fun begins :banging:

dscn0350q.jpg

dscn0354dd.jpg

dscn0360j.jpg

βροχή-λάσπη μετά φύσαγε,μετά ξαναέβρεξε και έτρωγα χώμα αλλά δεν με ένοιαζε καθόλου :upside:

dscn0363wg.jpg

dscn0369g.jpg

dscn0371l.jpg

dscn0373l.jpg

dscn0376t.jpg

επίλογος

φανταστικό πρώτο Φθινοπωρινό Σ/Κ στο βουνό.δεν κουράστηκα καθόλου

και η σκληρή δουλειά όλο το καλοκαίρι κάνοντας μεγάλες διαδρομές στην άσφαλτο,απέδωσε τα μέγιστα

καλή λασποχρονιά :happy2:

dscn0380nb.jpg

dscn0393z.jpg

c84 by method01 at Garmin Connect - Details

Link to comment
Share on other sites

ζηλεύω, έχω να πάω καιρό βόλτα.

Ρε συ wrong method αφου αυτό το ποδήλατο δεν θα πατήσει ποτέ χώμα γιατι δεν του βαζεις

cyclocross tires

τι φωτα ειναι αυτα?

ψάχνουμε για φωτα, ανω των 1000Lm απο οτι μου ειπαν που κοιτάμε για φθηνές λύσεις

που να αντέχουν

αρχίζω να κοιτάζω για 2πλα (για να μην ζεσταίνονται) με μια τσάντα για μπαταρίες αν γίνεται με συνολικό φωτισμό

όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.

Υπάρχουν στο ebay πολλα με καλη τιμη με 1800lm (μάλλον μουφα νούμερο, δεν μας πειράζει αυτο,αν δινουν κοντα στο 1000αρι, μπορουμε να βαλουμε 2Χ, αλλα θα πρεπει να κουβαλαμε και 2 τσαντακια)

υπαρχουν σκεψεις να φτιάξουμε και μονοι μας αν ειναι πολυ πιο οιοκονομικα και αντεχουν περισσοτερο...

και γενικα εχω αρχίσει να το ψάχνω το θεμα, οποιος εχει καμια ιδεα για λυσεις με πολυ φωτισμό ας την ριξει...

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Έχει μεταφέρει κανείς ποδήλατο με easyjet? Στο site τους λένε τα εξής:

Bicycles are permitted for carriage provided that specific criteria is met:

  • The bicycle must be packaged in a bicycle box or bag
  • Only one bicycle per box/bag is permitted
  • No other items can be carried in the bicycle box/bag (i.e. clothing)
  • The handlebars must be flush with the frame
  • Pedals must be removed or flush against the frame

Bicycles with hydraulic suspensions or brake systems will be accepted.

30 ευρώ χρεώνουν για να μεταφέρεις ποδήλατο. Έχει κανείς όμως εμπειρία? Φοβάμαι μήπως τους δώσω ολόκληρο ποδήλατο και στον προορισμό το πάρω σε δόσεις.:upside:

Συσκευασία που θα βρω?

Link to comment
Share on other sites

ζηλεύω, έχω να πάω καιρό βόλτα.

Ρε συ wrong method αφου αυτό το ποδήλατο δεν θα πατήσει ποτέ χώμα γιατι δεν του βαζεις

cyclocross tires

τι φωτα ειναι αυτα?

πλέον (αφού αγόρασα την κούρσα) η χρήση του ποδηλάτου είναι μόνο στο βουνό

τα φώτα είναι αυτά : Electron Terra 2 Evo Front Light | Buy Online | ChainReactionCycles.com

το μόνο που ξέρω για τα κινέζικα,είναι ότι πέφτει η απόδοσή τους όταν παρά-ζεσταθούν

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό ρεκόρ συνολικής απόστασης, η ανάβαση βγήκε εύκολα με μόνο ένα 5λεπτο διάλειμμα στην μέση και αυτό γιατί δεν υπολόγισα καλά την μεγάλη της κλίση μάλλον. Πριν ένα χρόνο είχα χρειαστεί 4-5 διαλείμματα για την ίδια ανάβαση!!!

Cycling Activity 47.00 km | RunKeeper

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικό ρεκόρ συνολικής απόστασης, η ανάβαση βγήκε εύκολα με μόνο ένα 5λεπτο διάλειμμα στην μέση και αυτό γιατί δεν υπολόγισα καλά την μεγάλη της κλίση μάλλον. Πριν ένα χρόνο είχα χρειαστεί 4-5 διαλείμματα για την ίδια ανάβαση!!!

Cycling Activity 47.00 km | RunKeeper

να βρεις κάποιο τρόπο να παρακολουθείς τους σφυγμούς σου σε αναβάσεις

είτε με ένα φθηνό casio είτε ένα garmin ρολόι

Link to comment
Share on other sites

να βρεις κάποιο τρόπο να παρακολουθείς τους σφυγμούς σου σε αναβάσεις

είτε με ένα φθηνό casio είτε ένα garmin ρολόι

Όταν το επιτρέψει το budget μου σκοπεύω να πάω σε κάτι ολοκληρωμένο (π.χ. Garmin 800), αλλά προηγείται η αγορά ρούχων για το χειμώνα και ενός road bike:upside:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.