Jump to content


Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

πριν δυο μερες δοκιμασα ενα ideal των 1.2Κ με τα michelin pro race3.

το ποδηλατο αυτο μου αρεσε, αλλα θελει εξικιωση καθως εγω εχω ενα mountain.

τα λαστιχα του μου αρεσαν καθως σε μια ιδανικη θερμοκρασια παταγαν καλα και φρεναραν ιδανικα.

στην αποθηκη μου βρισκεται ενα παλιο αγωνιστικο peugeot.επομενως λεει να το φτιαξω διοτι 1.2κ δεν εχω για να διαθεσω σε bike.

Υ.Σ:το βραδυ θα ανεβουν εικονες απο το peugeot

Link to comment
Share on other sites

To peugeot λογικά θα έχει downtube shifters για τις ταχύτητες.. που απλά είναι εντελώς ρετρό. Μπορείς να μου το στείλεις αν θέλεις βέβαια να το κάνω fixie :D

Αν ψάχνεις για ποδήλατο δρόμου, υπάρχουν αξιόλογες προσφορές online για entry-level ποδήλατα. Απλά δώσε το budget!

Link to comment
Share on other sites

To peugeot λογικά θα έχει downtube shifters για τις ταχύτητες.. που απλά είναι εντελώς ρετρό. Μπορείς να μου το στείλεις αν θέλεις βέβαια να το κάνω fixie :D

Αν ψάχνεις για ποδήλατο δρόμου, υπάρχουν αξιόλογες προσφορές online για entry-level ποδήλατα. Απλά δώσε το budget!

α)ρετρο=δυσχρηστο?

β)fixie ενοοεις το συστηματακι που ειχε και το ideal που δοκιμασα που αλλαζει gear με το φρενο?

γ)για δωσε κανα λινκ για entry-level ποδήλατα

:)

Link to comment
Share on other sites

:D Ενδιαφέρον θρεντ. Απορίες ενός άσχετου:

α. Για την Αθήνα, τι άποψη έχετε για μετακίνηση με ποδήλατο (σε συνδυασμό με ΜΜΤ)?

β1. Αν είναι αρνητική, σταματήστε να διαβάζετε εδώ :p

β2. Αν είναι θετική η άποψη, τι άποψη έχετε για τα ποδήλατα που διπλώνουν;

γ1. Αν κι εδώ είναι θετική η άποψη, έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;

γ2. Αν η άποψη είναι αρνητική, τι προτείνετε για Αθήνα?

Link to comment
Share on other sites

β)fixie ενοοεις το συστηματακι που ειχε και το ideal που δοκιμασα που αλλαζει gear με το φρενο?

Μάλλον να σου αλλάξει το σύστημα ταχυτήτων :to_pick_ones_nose3:

Για να ειναι ποιο ''μαλακη'' στο πατημα η μανετα του φρενου, αν ριξω λαδακι θα κανει δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι ποιο ''μαλακη'' στο πατημα η μανετα του φρενου, αν ριξω λαδακι θα κανει δουλεια?

Ναι κάνει δουλειά.. και καλύτερα αν μπορείς να την λύσεις και να της βάλεις γράσο στην ένωση της μανέτας και στο συρματόσκοινο για να γλιστράει ;)

Link to comment
Share on other sites

DJD πώς σου φαίνεται αυτό; Το είχε φέρει ο πατέρας μου από την Αμερική πριν 25-30 χρόνια. Αξίζει να του ρίξω χρήμα ή να το φάει η σαπίλα; :(

th_DSC_5938.jpg th_DSC_5939.jpg th_DSC_5942.jpg th_DSC_5943.jpg th_DSC_5948.jpg th_DSC_5949.jpg th_DSC_5950.jpg th_DSC_5952.jpg

Με μια πρόχειρη ματιά, θέλει.. πολλά :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

α)ρετρο=δυσχρηστο?

β)fixie ενοοεις το συστηματακι που ειχε και το ideal που δοκιμασα που αλλαζει gear με το φρενο?

γ)για δωσε κανα λινκ για entry-level ποδήλατα

:)

α) ρετρό = παλιό, δύσχρηστο και αργές αλλαγές ταχύτητας, απλά 80s :p

β) fixie είναι τα ποδήλατα με μία ταχύτητα αλλά με ειδικό γρανάζι πίσω που αν δεν κάνεις πετάλι το ποδήλατο φρενάρει. Τα παλιά ποδήλατα είναι ιδανικά για τέτοιες καταστάσεις μιας και το σημείο που κουμπώνει η ρόδα στο πίσω πηρούνι, είναι οριζόντιο.

γ) Δύο links που θα αλλάξουν την ζωή σου.. www.chainreactioncycles.com , www.wiggle.co.uk

:D Ενδιαφέρον θρεντ. Απορίες ενός άσχετου:

α. Για την Αθήνα, τι άποψη έχετε για μετακίνηση με ποδήλατο (σε συνδυασμό με ΜΜΤ)?

β1. Αν είναι αρνητική, σταματήστε να διαβάζετε εδώ :p

β2. Αν είναι θετική η άποψη, τι άποψη έχετε για τα ποδήλατα που διπλώνουν;

γ1. Αν κι εδώ είναι θετική η άποψη, έχετε να προτείνετε κάτι συγκεκριμένο;

γ2. Αν η άποψη είναι αρνητική, τι προτείνετε για Αθήνα?

Διαβάζω αρκετά στο cyclist.gr ότι πολλοί πλέον το επιχειρούν. Αν (χτύπα ξύλο) γυρίσω, σίγουρα θα προσπαθήσω κι εγώ να μετακινούμε στο γραφείο με το ποδήλατο. Σίγουρα δεν έχουμε δρόμους, σίγουρα δεν έχουμε ποδηλατική παιδεία, αλλά ο μόνος τρόπος για να έχεις περισσότερα ποδήλατα στους δρόμους και πιο ασφαλές μετακινήσεις με αυτά πρέπει να ξεκινήσεις από κάπου. Ασφαλέστεροι δρόμοι = περισσότεροι ποδηλάτες. Το καυσαέριο είναι το σημαντικότερο μείον.

Αν τώρα ψάχνεις ποδήλατο για απλές μετακινήσεις στην πόλη θα σου έλεγα να κοιτάξεις για Hybrid. Slick λάστιχα, ελαφρύς σκελετός και ίσιο τιμόνι αλλά και με χώρους για να μπορείς να μετακινείς πράγματα. Αν θα κάνεις και βόλτες το σ/κ.. τότε σίγουρα πήγαινε για κούρσα, εκτός αν θέλεις να πάρεις τα βουνά, οπότε κοιτάς για mtb. Η κούρσα σου δίνει πολλούς διαφορετικούς τρόπους να βάλεις τα χέρια σου στο τιμόνι και είναι αρκετά πιο ξεκούραστο (και πιο άγριο, εξαρτάται πως κάθεσαι).

Link to comment
Share on other sites

DJD πώς σου φαίνεται αυτό; Το είχε φέρει ο πατέρας μου από την Αμερική πριν 25-30 χρόνια. Αξίζει να του ρίξω χρήμα ή να το φάει η σαπίλα; :(

Με μια πρόχειρη ματιά, θέλει.. πολλά :ph34r:

Θέλει πάρα πολλά και δεν αξίζει τον κόπο. Παρόλαυτα μπορείς να κάνεις ότι είπα παραπάνω, ξυλώνεις τις ταχύτητες και το κάνεις single speed. Φυσικά πρώτα αφαιρείς το χρώμα και το ξαναπερνάς... αν δε το θέλεις το παίρνω εγώ :D Τι μέγεθος είναι; :p

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δε μου πάει καρδιά να το δώσω :p. Το πολύ πολύ να του φτιάξω τα βασικά (φρένα, τιμόνι και χρώμα :p) και να του κάνω καμιά βόλτα γιατί το λυπάμαι να κάθεται :p. Πρόβλημα δεν έχει, άμα του φουσκώσω τα λάστιχα πάει κανονικά και είναι πιο γρήγορο από το Ideal μου. :hang2:

Μέγεθος εννοείς τη ζάντα; Το Ideal είναι 26άρι, άρα αυτό πρέπει να είναι 28άρι..

Link to comment
Share on other sites

ξυλώνεις τις ταχύτητες και το κάνεις single speed.

ειναι απλο?και αν ναι πια ταχυτητα αφηνεις?

edit:με μια πρωτη ματια με ενθουσιασε αυτο

πολυ ωραια τα links σου djd, αληθεια η vitus razor ειναι αξιολογη μαρκα?

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

www.chainreactioncycles.com , www.wiggle.co.uk

Το 1ο μου φαίνεται πολύ καλό, το άλλο δεν πρόλαβα να το κοιτάξω. Είχα βάλει πριν 2-3 χρόνια 2 Michelin Country Mud στο Ideal μου και τα πλήρωσα 20€ το ένα. Από το πρώτο μαγαζί... βγαίνουν 25€ και τα 2 μαζί με τα μεταφορικά.. :wall:

http://www.chainreactioncycles.com/Models.aspx?ModelID=8543

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ενα GT palomar το ειχα παρει στο γυμνασιο.Με αυτο ετρεχα στους αγωνες , με αυτο εκανα καταβασεις.με αυτο εκανα αλματα.Με αυτο ολα.Ακομα και τωρα.Πεταλια με ειδικα παπουτσια (που κουμπωνουν) αν θελω για μακρινες διαδρομες.Και αν θελω για "παιχνιδια" που ξερω οτι θα φαω τα μουτρα μου, βαζω αλλα πεταλια φαρδια με λεπτα παπουτσια.Τα μονα που αλλαζω ειναι αναρτησεις (μια φορα γιατι η πρωτη βγηκε Off:P) η δευτερη απο γερη σαβουρα εχει παρει ενα ελαφρυ "τριξιμο" οπως επισης τα μονα που αλλαζω ειναι τα σασμαν και τις ζαντες.Tωρα χαλασε και το συστημα της ταχυτητας:(

Ζαντες εχω βαλει με διπλο πατο ειδικα πισω και παλι πρεπει να του κανω ακτινολογηση.

Εγω ειμαι της αποψης να τα σκας γιατι το ποδηλατο ειναι ο σκελετος.Τα αλλα τα αλλαζεις.

Αν και τωρα πιο πολυ το στυλ μου φερνει προς τα downhill mountain bikes.

Αυτα με χαμηλωμενη σελα και πολυ ψηλη αναρτηση μπροστα.Αλλα ειναι πανακριβα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα με χαμηλωμενη σελα και πολυ ψηλη αναρτηση μπροστα.Αλλα ειναι πανακριβα.

Πανάκριβα μπορεί να είναι.. Κάποιος που έχει την τρελα αγοράζει κάτι τέτοιο.. πχ KONA.. σκελετός από ανθρακόνημα και λοιπά.

Απλά αυτά τα ποδήλατα είναι δύσκολο να χαλάσουν.

Πιάνουν απίστευτες ταχύτητες σε downhill, είναι πανάλαφρα, και αντί για ντίζες στα δισκόφρενα είναι με πίεση λαδιού !

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.