Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Εγω ειμαι της αποψης να τα σκας γιατι το ποδηλατο ειναι ο σκελετος.Τα αλλα τα αλλαζεις.

Αν και τωρα πιο πολυ το στυλ μου φερνει προς τα downhill mountain bikes.

Αυτα με χαμηλωμενη σελα και πολυ ψηλη αναρτηση μπροστα.Αλλα ειναι πανακριβα.

Συμφωνώ στο να τα σκας. Συνήθως βέβαια ένας καλός σκελετός έρχεται και με ένα καλό groupset.

Για mountain πάντως, αγοράζεις πολύ καλά hardtail (ανάρτηση μόνο μπροστά) με 650-700ευρώ.. ενώ για να πάρεις της προκοπής dual-suspension θέλεις πολλά, τουλάχιστον 1200 για να ξεκινήσεις.

Αν βέβαια μετακινείσαι μέσα στην πόλη ή μόνο σε δρόμο, την ξεχνάς την ανάρτηση μιας και σου κλέβει μέρος της δύναμης που βάζεις στο πετάλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια μετακινείσαι μέσα στην πόλη ή μόνο σε δρόμο, την ξεχνάς την ανάρτηση μιας και σου κλέβει μέρος της δύναμης που βάζεις στο πετάλι.

:confused::toomuchne

DSC_1225.jpg

Αυτό είναι, ψέματα λέει. :getlost::p

Πήγα και φούσκωσα τα λάστιχα στο :pleasantry:αγωνιστικό:pleasantry:, έκανα μια βόλτα και όπως πήγα να φρενάρω ακούω ένα ΜΠΑΜ, σαν μπομπάκι ήταν. Σαμπρέλα off. Όντως δεν αξίζει να ρίξω και πολλά, ερείπιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκες ότι μπορεί να έχουν λιώσει σαμπρέλες και λάστιχα από την πολυκαιρία?

Παίζει και αυτό ;)

Για να πάρεις 2 απλά λαστιχάκια στην κούρσα όπως και 2 σαμπρέλες περίπου στα 20+ ευρώ θα σου πάει και θα είσαι μια χαρά..Κανε και καμια ρύθμιση σε τακάκια και ακτίνες!

Link to comment
Share on other sites

NOOOOOOOOOOOO

Σε χαλάει η κούρσα φίλος; :getlost: Μαγνητίζει όλα τα βλέμματα στο πέρασμά της, και ειδικά με το σκάσιμο έκανα ΟΛΑ τα κεφάλια να γυρίσουν πάνω μου. Πολλοί θα το ζήλευαν αυτό :to_pick_ones_nose3:

:p

-----

Τα tubeless λάστιχα τι διαφορά έχουν από τα κανονικά; Αξίζουν;

Link to comment
Share on other sites

Αν βέβαια μετακινείσαι μέσα στην πόλη ή μόνο σε δρόμο, την ξεχνάς την ανάρτηση μιας και σου κλέβει μέρος της δύναμης που βάζεις στο πετάλι.

και εγω ειμαι υπερ της μπροστας αναρτησης και ολα τα υπολοιπα με το σωμα σου.

Ενταξει οσο αφορα τον δρομο.Πιο πολλα χανεις σε δυναμη απο βαρος τσαντας , ρουχισμου , παγουρακι με νερο συμπρακαλα που κουβαλας, εργαλεια , σαμπρελες παρα απο την αναρτηση.Γιατι αν δεν ειχε αναρτηση θα ειχε ενα απλο "πιρουνι"

@jason καλα εσυ το πηγες πολυ μακρια :p

δε σου λεω τετοιας αξιας (5k euro..τοσο θα κοστιζουν αυτα που λες)

αλλα ανετα κανεις τη δουλεια σου και με GT η Focus κλπ.

αν ομως ησουν ποδηλατης που εκανες αλματα απο βραχους κλπ η σε πολυ ανωμαλο downhill τοτε ναι θα τα σκασεις.Αλλα δε νομιζω να εχουμε τετοιο επιπεδο εμεις εδω :hehe:

5 σκαλια πηδαμε και χαιρομαστε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα η αλήθεια είναι ότι το τράβηξα λιγάκι :p

Αλλα νταξή αν καλοσκεφτείς ότι δεν υπάρχουν καλές πιστες για downhill εδώ πέρα πως να έχουμε επίπεδο..

Εγώ προσωπικά ανέβαινα σε βουνά και έκανα mountain bike αλλα όχι τρελα πράγματα γιατί απλά δεν μου δινόταν η δυνατότητα.:upside:

τέσπα

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο βολτα με το stage:D

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0012.jpg

http://i330.photobucket.com/albums/l430/performergr/DSC_0010.jpg

σε ανηφορικο δρομο με 2 πεταλιες με αφηνει 200m πισω.:D

Υ.Σ:ο φιλος θα παει για 20 μερες αθηνα και θα μου το αφησει:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Άλλο stage αυτό και άλλο αυτό που είχες βάλει πριν.

Αυτό είναι πιο παλιό μοντέλο και το δεύτερο στην τότε γκάμα της ideal, μετά το delta.

Τώρα πια το stage είναι το top της ideal.

Βέβαια, η σύγκριση mountain με road είναι εντελώς άτοπη...:p

Πάντως αν ξεκινήσεις να ασχοληθείς σοβαρά, τα 1000-1500 χαλαρά τα περνάς, είτε mtb είτε road. Αν ξεκινήσεις και πρωταθλητισμό...τότε δεν έχει όριο...

Έγινε επεξεργασία από mech5107
Link to comment
Share on other sites

Άλλο stage αυτό και άλλο αυτό που είχες βάλει πριν.

Αυτό είναι πιο παλιό μοντέλο και το δεύτερο στην τότε γκάμα της ideal, μετά το delta.

Τώρα πια το stage είναι το top της ideal.

δεν ειμαι expert, 2 μερες τωρα "ψαχνομαι":happy:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ξεκινήσεις να ασχοληθείς σοβαρά, τα 1000-1500 χαλαρά τα περνάς, είτε mtb είτε road. Αν ξεκινήσεις και πρωταθλητισμό...τότε δεν έχει όριο...

Άστα να πάνε.. ξεκίνησα να φτιάξω ένα "οικονομικό" road από ανθρακόνημα.. και έχω φτάσει αισίως τα.. πολλά λεφτά! 7.3 βέβαια με όλα πάνω.. να τ' αφήσω; :p

Δυστυχώς ο δεξής λεβιές για τις ταχύτητες είχε πρόβλημα εσωτερικά και πάει πίσω αγγλία για αλλαγή.. αναμένουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ καλό forum για ποδηλασία

www.cyclist-friends.gr/

Είναι το forum του ομώνυμου μαγαζιού, αλλά είναι πάρα πολύ καλό, και το μαγαζί είναι αυτό που λέμε εξαίρεση για τα Ελληνικά δεδομένα.

(Δεν έχω καμία σχέση με το μαγαζί, ούτε σοβαρός πελάτης είμαι...2 λάστιχα, ένα κολάν, μια κρέμα και κάτι άλλα ψιλά)

Link to comment
Share on other sites

Άστα να πάνε.. ξεκίνησα να φτιάξω ένα "οικονομικό" road από ανθρακόνημα.. και έχω φτάσει αισίως τα.. πολλά λεφτά! 7.3 βέβαια με όλα πάνω.. να τ' αφήσω; :p

Δυστυχώς ο δεξής λεβιές για τις ταχύτητες είχε πρόβλημα εσωτερικά και πάει πίσω αγγλία για αλλαγή.. αναμένουμε! :)

Για πες, για πες...(για το κάρβουνο)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.