Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

εγώ είμαι του "δρόμου" :p

αρα εισαι ο ανθρωπος που μπορει να με συμβουλεψει:p

λοιπον, χθες πηγα με τον racer σε ενα καταστημα Ideal και κατεληξα σε δυο μοντελα.

(ο λογος για τον οποιο θελω να παρω ποδηλατο απο "ντοπιο" κατστημα ειναι οτι εχω καθημερινη επαφη με αυτους τους ανθρωπους και πιστευω οτι τετοια καταστηματα πρεπει να τα στηριζουμε, δεν με ενδιαφερει αν θα δωσω 50e παραπανω)

1)intempo στα 540e

INTEMPO%202009.jpg

2)onroad στα 750e

F4ONROAD122.jpg

και τα δυο φορανε πιρουνια απο ανθρακονιματα, οι διαφορες τους ειναι σε φρενα και αλλαγες ταχυτητων.

ωστοσο μου ειπαν οτι αν επιλεξω το intempo μπορω να του κανω αργοτερα μια αναβαθμιση καθως τωρα οι διαφορες που υπαρχουν δεν μου χρειαζονται.

DJD και λοιποι ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ:p

Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το άθλημα "σοβαρά"?

Αν όχι η κούρσα δεν είναι το κατάλληλο ποδήλατο.

Από τα 2 θα διάλεγα το onroad, λόγω τροχών, αλλά αν είναι να κάνει μόνο μερικές βόλτες, τότε τσάμπα θα πάει, οπότε το intempo.

Να σημειώσω κάτι. Και τα 2 είναι καλά για ξεκίνημα στην ποδηλασία, αλλά και τα 2 στο εξάμηνο θα είναι ανεπαρκή για κάποιον που θα ασχοληθεί σοβαρά. Εκεί θα γίνει η πρώτη σοβαρή αναβάθμιση σε ultergra επίπεδο και στον χρόνο θα έρθει και νέο πλαίσιο-πιρούνι που λογικά θα κάνει όσο όλο το onroad και βάλε.

Μπορεί να φαίνονται λίγο τραβηγμένα, αλλά σχεδόν πάντα έτσι γίνεται.

Μόλις έχεις βάλει μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα και καβαλήσεις κάποιο high-level ποδήλατο, θα καταλάβεις τι εννοώ...τώρα δεν θα δεις διαφορά...

Edit: Πολύ σωστός σχετικά με το μαγαζί...είναι must να έχεις καλή σχέση με τον μηχανικό σου και να είναι προσβάσιμος, αλλά να είσαι σίγουρος ότι κατέχει το αντικείμενο και έχει τα σωστά εργαλεία (stand, βάση για ακτινολόγηση, πλήρη σειρά εργαλεία), γενικά κοστίζουν αρκετά και είναι κάποιοι που δεν έχουν ότι χρειάζεται και αντί να μην το αναλάβουν, αρχίζουν και εφαρμόζουν ωμή βία...

Έγινε επεξεργασία από mech5107
Link to comment
Share on other sites

Έχεις σκοπό να ασχοληθείς με το άθλημα "σοβαρά"?

Αν όχι η κούρσα δεν είναι το κατάλληλο ποδήλατο.

Από τα 2 θα διάλεγα το onroad, λόγω τροχών, αλλά αν είναι να κάνει μόνο μερικές βόλτες, τότε τσάμπα θα πάει, οπότε το intempo.

Να σημειώσω κάτι. Και τα 2 είναι καλά για ξεκίνημα στην ποδηλασία, αλλά και τα 2 στο εξάμηνο θα είναι ανεπαρκή για κάποιον που θα ασχοληθεί σοβαρά. Εκεί θα γίνει η πρώτη σοβαρή αναβάθμιση σε ultergra επίπεδο και στον χρόνο θα έρθει και νέο πλαίσιο-πιρούνι που λογικά θα κάνει όσο όλο το onroad και βάλε.

Μπορεί να φαίνονται λίγο τραβηγμένα, αλλά σχεδόν πάντα έτσι γίνεται.

Μόλις έχεις βάλει μερικές εκατοντάδες χιλιόμετρα και καβαλήσεις κάποιο high-level ποδήλατο, θα καταλάβεις τι εννοώ...τώρα δεν θα δεις διαφορά...

Edit: Πολύ σωστός σχετικά με το μαγαζί...είναι must να έχεις καλή σχέση με τον μηχανικό σου και να είναι προσβάσιμος, αλλά να είσαι σίγουρος ότι κατέχει το αντικείμενο και έχει τα σωστά εργαλεία (stand, βάση για ακτινολόγηση, πλήρη σειρά εργαλεία), γενικά κοστίζουν αρκετά και είναι κάποιοι που δεν έχουν ότι χρειάζεται και αντί να μην το αναλάβουν, αρχίζουν και εφαρμόζουν ωμή βία...

mech,οταν λές να ασχοληθείς σοβαρά;

Δηλαδή εγώ που πρόκειται να κάνω 10-20km την μέρα οταν πάρω ποδήλατο δεν είναι καλή μια κούρσα;

Εξηγήστε λίγο παραπάνω ρε παιδιά γιατί έχω μπερδευτεί :crazy:

Εδώ που μένω έχουμε τεράστιες ανηφόρες οπώτε αυτο που χρειάζομαι είναι κάτι ελαφρύ για δρόμο, όχι βουνό.Με προβλημάτισες τώρα :X:

Link to comment
Share on other sites

Performer καταλαβαίνω την "ανάγκη" να υποστηρίξεις τα τοπικά μαγαζιά, αλλά εγώ αυτό το κάνω με τα service μου και μερικές φορές τα αξεσουάρ. Το μεν Intempo είναι σούπερ entry-level λύση (θα το απέφευγα), το δε OnRoad είναι πολύ ακριβό για τα Shimano Sora που έχει.

Πρώτη λύση: http://www.wiggle.co.uk/p/cycle/7/Focus_Variado_Compact_2009/5360037598/

Μετά σε κάτι τέτοιο: http://www.evanscycles.com/products/scott/speedster-s50-27-speed-2009-road-bike-ec016350

Κι αυτό επίσης: http://www.evanscycles.com/products/gary-fisher/ar-super-2009-road-bike-ec017200

Αν επιμένεις σε Ideal, δώσε κάτι παραπάνω (γιατί θα το μετανιώσεις αργότερα) και πήγαινε εδώ: http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=219

Βέβαια φαντάζομαι ότι θα σου βγει γύρω στα 1200-300 αν κρίνω με τις ελληνικές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Το θες για μετακινήσεις ή για άθληση?

Η ανηφόρα είναι σχετικό πράγμα...τα mountain έχουν γενικά πιο ελαφριά πατήματα από τις κούρσες και αν του βάλεις και λάστιχα slick 26χ1,25-1,5 τότε θα πετάει...

Η κούρσα θέλει εξοπλισμό και παραχωρήσεις, δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση (όχι ότι κάποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί...)

Link to comment
Share on other sites

Η κούρσα θέλει εξοπλισμό και παραχωρήσεις, δεν είναι για καθημερινή μετακίνηση (όχι ότι κάποιος δεν μπορεί να συμβιβαστεί...)

Εντάξει δε θέλει και τίποτα ιδιαίτερο.. εγώ κάνω 27χλμ κάθε μέρα μόνο στο πήγαινε-έλα. Γαντάκια με καλό padding θέλεις, και ρουχαλάκια που ΔΕΝ είναι βαμβακερά. Άμα θέλεις προσθέτεις και κρανάκι κτλ κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν γίνεται, αλλά γενικά δεν βολεύει για κάθε μέρα.

Δύσκολη θέση οδήγησης, συνήθως σκληρές σέλες που ενοχλούν με κανονικά ρούχα και αυξημένη ευαισθησία σε ζημιές.

Αν κάποιος είναι "έμπειρος", τα καταφέρνει χαλαρά, αλλά αν είναι μόνο αυτή για κάθε μέρα, για μένα είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια σας, μαλλον σε intempo θα παω.ο σκοπος χρησης του θα ειναι καθαρα γυμναστικης.απλως θελω ενα ξεκουραστο ποδηλατο που να καταπεινει καποια χιλιομετρα παραπανω.δεν εχω σκοπο να κατεβω σε αγωνες.θελω ενα entry-level ποδηλατο, ωσπου να χασω καποια κιλα που θελω, και υστερα αν μου αρεσει θα παρω ενα σοβαρο για παραπανω χιλιομετρα;)

σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας:)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από τους δέκα που θα αγοράσουν ποδήλατο ο ενδέκατος θα το χρησιμοποιήσει για πάνω από 500 χιλ, καλό θα είναι να παίρνουμε το φτηνότερο για να μην πετάμε τα λεφτά μας.

Αν το ποδήλατο που έχουμε μας φαίνεται βαρύ ας κάνουμε δίαιτα. Θα χάσουμε περισσότερα κιλά από όσα μπορεί το ποδήλατο, με μηδαμινό κόστος.

Το ποδήλατο από μόνο του δεν είναι γρήγορο, εμείς το κάνουμε. Με λίγη πάρα πάνω προπόνηση μπορούμε να ήμαστε γρηγορότεροι από κάποιον με κορυφαίο σκελετό και παρελκυόμενα.

Το σκληρό ποδήλατο που αποδίδει στο ακέραιο την δύναμη μας είναι σκληρό και με τις αρθρώσεις μας. Ενώ το ποδήλατο μπορούμε να το αλλάξουμε, με τις αρθρώσεις μας πρέπει να μάθουμε να ζούμε για πάντα.

Ένα φτηνό ατσάλινο με ένα προς ένα πρώτη σχέση είναι ιδανικό για βόλτες. Όταν η καινούρια αλυσίδα πηδάει σε όλα τα γρανάζια της κασέτας, έχει έρθει η ώρα να σκεφτούμε για καλύτερο ποδήλατο.

Τέλος όσοι θέλουν να πάρουν κουρσακι πρέπει να γνωρίζουν ότι: Οι ποδηλάτες δρόμου, είναι τύποι που ξυρίζουν τα πόδια τους και φοράνε κολάν χωρίς βρακί από μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλος όσοι θέλουν να πάρουν κουρσακι πρέπει να γνωρίζουν ότι: Οι ποδηλάτες δρόμου, είναι τύποι που ξυρίζουν τα πόδια τους και φοράνε κολάν χωρίς βρακί από μέσα.

XAXAXAXAXAXAXA

έλιωσα ρε!@

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.