Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Αν είναι να κάνεις παράθεση φίλτατε κάνε την ολόκληρη. Μην κόβεις τα μισά για δημιουργία εντυπώσεων

Έχει φτηνό ατσάλινο, με ένα προς ένα πρώτη σχέση το Praktiker;

Δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω καμία εντύπωση, κουβεντούλα κάνουμε. :daisy:

Ίσως να μην κατάλαβα καλά, ποιο είναι το φτηνό ατσάλινο με ένα προς ένα πρώτη σχέση;

@theo_mich: Καθαρά για αισθητικούς λόγους επειδή είναι νεότερης γενιάς. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα σκοπό να δημιουργήσω καμία εντύπωση, κουβεντούλα κάνουμε. :daisy:

Ίσως να μην κατάλαβα καλά, ποιο είναι το φτηνό ατσάλινο με ένα προς ένα πρώτη σχέση;

:

Στην 6η σελίδα 118 νούμερο, το γράφω νομίζω καθαρά.

Αλλά ανεξάρτητα από αυτό που προτείνω, πιστεύω ότι όποιος έχει μεράκι για ποδήλατο και με διπλοσώληνο ολυμπικ κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αρκετο ψαξιμο αρχιζω και γινομαι focused σε bianchi, gary fischer και canyon. Τα πρωτα παιδια εδω στην ελλαδα ειναι +250-300Ε, παιζει τουλαχιστον στην θεσ/νικη μαγαζι που σου κανει αναβαθμισειος με την διαφορα ανταλλακτικων.

Στα 800Ε μπορεις να βρεις doss σκελετο (bianchi), που ειναι hydroformed kai triple butted με deore σειρα και καποια eνtry level αναρτηση αερα..Ειναι ομως doss που ειναι περιπου μισο κιλο πιο βαρυς απο τα mutt. Αλλα χα...το mutt6600 ελλαντα εχει ενα χιλιαρικο+ , εναντιθεση με αγγλια που εχει 770+ μεταφορικα...να πω οτι ακομα και τα doss εχουν ελαφρυτερο σκελετο κ καλυτερο απο πολλα αλλα.. Γενικα τα bianchi εχουν καλουσ σκελετους.

Τα gary fisher, εχουν το πλεονεκτημα οτι εχουν 29ares ροδες, οχι ολα. Γενικως οι 29αρες θεωρουντε το μελλον στα mtb, κανουν το ποδηλατο πιο σταθερο επι παντος εδαφους, αλλα διατηρουν και το γκαζι πιο ευκολα δειχνοντας ενα πιο κουρσατο προσανατολισμο. Υπο σκεψη λοιπον, αν και αυτα +200 στην ελλαδα απο αγγλια.

Αυτα τα οποια βρηκα μετα απο μερες ως τα πιο value for money ειναι τα canyon, τα οιποια τα αγοραζεις κατευθειαν απτο καναλι της εταιρειας. Μιλαμε με 800Ε παιρνεις ελαφρυ 7005 σκελετο, με μια κατηγορια πανω ολα τα περιφερεικα απο ΟΛΑ τα αλλα ποδηλατα!! και σε φρενα και σε πηρουνι και σε σασμαν και στα παντα. Εχει καλυτερο δεικτη αποδοσης και απο τα acid, τα οποια κατεμε εχουν πολυ καλα περιφερειακα περαν του απλου dart3 πηρουνιου (που εχει ομως remote poplock).

Για δειτε το και πειτε μου την αποψη σας.

https://www.canyon.com/_en/mountainbikes/bike.html?b=763 (κατω απτην εικονα αριστερα υπαρχει το color, εννοειται το λευκο)

ediτ> παρτε και ενα φθηνο γερμανικο eshop για cube :)

http://www.bike-discount.de/shop/k95/a10841/acid-white-candy-blue-2009.html

εδιτ2>οποιος ψηνεται για acid, μπορει να παρει και το analog που εχει τον ιδιο σκελετο και να του βαλει οτι θελει, ειτε μειωνοντας το κοστος ειτε καλυτερο επιμερους εξοπλισμο στα ιδια λεφτα. Γενικα παιζει αυτο στα ποδηλατα, πολλα fancy μοντελα δεν ειναι τιποτα αλλο απτο ιδιο ποδηλατο με απλως διαφορετικα περιφερειακα. Τα acid πχ. ειναι μια 8600gts σε ποδηλατο-ειναι το high-midlevel της cube, το bianci mutt6400-600 ειναι μια 8800GT-ειναι το entry high της bianchi. To αντιστοιχο σε cube ειναι τα ltd με τον superlite RFR σκελετο, στα ιδια λεφτα με mutt πολυ καλυτερο εξοπλισμο.

Έγινε επεξεργασία από fotme
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά του φθηνότερου είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος στην αρχή. Η διαφορά ενός ποδηλάτου των 100 ευρώ (τύπου Praktiker) είναι τεράστια σε σχέση με ένα επώνυμο των 300-400 ευρώ και μπορεί εύκολα να κάνει κάποιον να εγκαταλείψει το άθλημα πιστεύοντας ότι όλα τα ποδήλατα είναι κάπως έτσι.

διαφωνω.

Οταν καποιος ( η κοπελα μου συγκεκριμενα ) που βαριεται μονη της στο σπιτι της , που με βλεπει να κανω βολτες η να πηγαινω απο δω και απο εκει και ψηνεται ασχημα για αυτο που κανω.Λιγο οι θερμιδες ( γυναικες .....:p )λιγο η βολτα λιγο η παρεα λιγο το κατι διαφορετικο και οταν δεν υπαρχει δυνατοτητα για ακριβο ποδηλατο (οικονομ.προβλημα) να μη παρει ποδηλατο δλδ ;

Σαφως και θα παρει αυτο των 100Ε.Ωστε ετσι και να κανει τη βολτουλα της μεχρι το περιπτερο η το τετραγωνο που μενει , η να ερχεται μεχρι σπιτι μου η αμαλαχι παρεα για βολτα προς παραλια κλπ.

Ξερει τι περιμενει απο ενα τετοιο ποδηλατο , ξερει οτι αν χαλασει η στραβωσει κατι (που ενταξει ειπαμε δεν ειναι απο χαρτονι ) δε θα λυπηθει τα λεφτα που ξοδεψε.....και αν στη πορεια δει οτι θελει κατι παραπανω τοτε το ψαχνει για καλυτερο.

εχω αδικο; Πηγαινε μια φορα προς Μαρινα Φαληρου και δες ΠΟΣΟΙ ειναι με ποδηλατα των 100-150Ε...Μια χαρα "κερδος" εχουν οι συγκεκριμενοι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είμαι της άποψης οτι πληρώνεις παίρνεις......στις CRT τηλεοράσεις πλήρωνες τα μάτια σου.....στα κλιματιστικά πλήρωνες τη ΔΕΗ.....στα ποδήλατα την κατάσταση των αρθρώσεών σου και γενικά της σωματικής σου υγείας......πάντα βέβαια οι κίνδυνοι έχουν να κάνουν και με την συχνότητα και ένταση της χρήσης.

αν κάποιος πάρει ποδήλατο των 80ευρώ για να πηγαίνει κάθε μέρα 1-2 χιλιόμετρα μέχρι την τράπεζα το ταχυδρομείο ή μέχρι το φούρνο και χρονικά σπαταλά περί τα 10-20 λεπτά πάνω στο ποδήλατο μια χαρά θα είναι....

αν μιλάμε για εκείνον που θέλει το ποδήλατο για να κάνει ποδήλατο.....π.χ. λίγες ώρες συνεχόμενα κάθε ΣαββατοΚύριακο είτε σε παραλιακή ζώνη είτε σε ανάβαση σαφώς και δε θα πάρει την ψευτιά των 80ευρώ και πρέπει να ανέβει στα καλά ερασιτεχνικά των 200ευρώ minimum με βάση οτι ξέρω από την αγορά (στα 200ευρώ και πάνω ξεκινάνε αξιόπιστα ποδήλατα για μέτρια χρήση).

για όλους τους υπόλοιπους συμμετεχοντες στο thread που ψάχνουν συνδυασμούς σκελετών αλυσίδας βραχίονες τιμονιού και λάστιχα.....σαφώς εκείνοι παίζουν σε άλλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτο που εχω καταλαβει παιδια με το μικρο research που εχω κανει, ειναι οτι στα hardtail, τα πραγματα ειναι πλεον ξεκαθαρα απο θεμα σχεδιασης σκελετου. Ολα πανω κατω τα ιδια ειναι σε σχεδιο, εννοειται οτι παιζουν αλλα υλικα, βαροι και αντοχες etc. Εκει που πρπε ομωςι να δωθει ιδιαιτερο βαρος οσων αφορα τυχον τραυματισμους etc, ειναι το μεγεθος του ποδηλατου. Φθηνο η ακριβο, state of art carbon frames η σιδηρος, o στοχος ειναι ενας, τοι ποδηλατο πρπει να ειναι στα μετρα σου. Μπορει πχ να ειμαι ο πιο γρηγορος αθλητης, αλλα αν φοραω παπουτσια 5 νουμερα μεγαλυτερα, πιστευεται οτι θα συνεχισω να ειμαι?...

Τελος και εγω ειμαι της αποψης οτι αν θελεις να κανεις ποδηλασια, να παρεις ενα HT των 300 για να σου κρτατησει, αν το θελεις μονο για σπιτι περιπτερο= μεταφορικο πολης και ενα των 100 μια χαρα θα ειναι. Ολα ειναι καθαρα θεμα αναγκης/χρησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη πάρετε φτηνό ποδήλατο (BSO = Bicycle shaped object): 1, 2.

Συγνώμη για τα αγγλικά Γιάγκο :)

Από τα ελάχιστα που κατάλαβα αναφέρετε σε ποδηλάτες, και όχι σε αυτόν που θα καβαλήσει το ποδήλατο για να πάει μέχρι το περίπτερο να αγοράσει τσιγάρα. : P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ξερω ,βεβαια επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα το επιχειρησω μηπως γνωριζει κανεις,την μπογια απο ποδηλαταδικο δεν την προμηθευομαι?Σε σπρευ νομιζω ειναι,λετε να φρασει 1 ?

Το πεταλι χαθηκε απο μια τραγικη σαβουρα χεχε:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα μια διαδρομή με την κούρσα ενός φίλυ μου.Περίπου 15Km κάναμε και μπορώ να πώ οτι στους χανιώτικους δρόμους ήταν τραγική εμπειρία.

Το λυπήθηκα λίγο το ποδήλατο :crazy:

Οπώτε καταλήγω στο οτι καλύτερα να βρώ ενα Mountain bike. Απο οτι κατάλαβα χωρίς πίσω ανάρτηση είναι πιο ξεκούραστο.Βρήκα αυτο,έχετε να μου προτείνετε τίποτα άλλο;

Budget γύρω στα 850Ε

http://www.evanscycles.com/products/scott/scale-60-2009-mountain-bike-ec016238

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω ,βεβαια επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα το επιχειρησω μηπως γνωριζει κανεις,την μπογια απο ποδηλαταδικο δεν την προμηθευομαι?Σε σπρευ νομιζω ειναι,λετε να φρασει 1 ?

Το πεταλι χαθηκε απο μια τραγικη σαβουρα χεχε:tomato:

Έχω βάψει ποδήλατο..

Το έτριψα με βούρτσα που μπαίνει σε black&decker για πολύ ώρα και με πολύ υπομονή έβγαλα το χρώμα.

Εγώ χρειάστηκα 2 μπουκάλια spray δεν θυμάμαι μάρκα να σου πω τώρα αλλα ήταν μαύρα mat,τα χρησιμοποίησα και τα 2,και στο τέλος το αποτέλεσμα με ενθουσίασε και το χρώμα δεν έβγαινε με κάποιο ελαφρύ χτύπημα :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.