Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Πηρα φρεσκο κι εγω αφου αυτο

IMG_0300.jpg

με εξυπηρετησε τιμια για 8 χρονια και ζει και βασιλευει ακομα.

Απλα μεγαλωσα σωματικα (σε μεγεθος και δυστηχως και σε βαρος) και μιας και σαν παλιοπαρεα ειπαμε μετα απο χρονια να ξεκινησουμε τις πορειες των 50+ χιλιομετρων χρειαζομουν οπως και δηποτε κατι καλο μεν αλλα οχι και πανακριβο.

Ο ενας εκ των φιλων μου εχει ποδηλαταδικο και μετα απο αρκετο ψαξιμο (αφου μου ειχε κανει και την ερωτηση -Σε ενδιαφερει η μαρκα?) καταληξαμε σε αυτο

IMG_0299.jpg

Μαρκα αταλα (δε την ηξερα) αλλα , σκελετος αλουμινιου 7005 και ολα τα parts deore.

Και απο τιμη 550 γιουρα.

Οπως το παρελαβα αλλαξα καποια parts με ελαφρως καλυτερα, και συνολικα βγηκε στα 850 μαζι με λαστιχα kenta nevegal,τα οποια ειναι μεν τιμια αλλα αρκετα θορυβωδη σε ταχυτητες ανω των 35χμ.

βαζω και κανα 2 φωτος ακομα για να το δουν καλυτερα οσοι ενδιαφερονται

IMG_0306.jpg

IMG_0301.jpg

Γενικα εχω μεινει υπερευχαριστημενος και μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα.

Οσοι ψαχνετε κατι αναμεσα στα 550-800 ριξτε του μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

Atala είναι παλιά καλή μάρκα, αλλά νόμιζα ότι έχει κλείσει...καλορίζικο πάντως!!!

thx man.

Απλα εγω ηξερα μονο την orient , ideal , pegeot ,ktm,field...αυτες xD

O φιλος ποδηλατας με ειπε οτι τωρα τελευταια αρχησε να βγαζει μοντελα μεγαλυτερου budget.

Link to comment
Share on other sites

παίδες ανάμεσα στο specialized hardrock και το gt aggressor ποιο θεωρείτε ότι ειναι ανώτερο;το θέλω το bike για βόλτες στην καισαριανη..στο βουνό. :giveup:

Και εγώ αφού διάβασα όλο το thread και τα υπόλοιπα sites που προτείνονται για να ενημερωθώ, αφού έχω να ασχοληθώ χρόνια, είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του συγκεκριμένου Aggressor. Κάποια τελευταία γνώμη ?! :D

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουν μικρές διαφορές στα περιφεριακά, θα έλεγα για το Specialized...η γεωμετρία της GT με τα 3 τρίγωνα δεν μου άρεσε ποτέ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι έψαχνα για turbo για το χειμώνα.. κι έλεγα να πάω σε rollers που ναι φτηνά.. αλλά είδα αυτό και... :-O

Έπεσα και εγώ πάνω του, ψάχνοντας για κάτι πιο ήσυχο από τον ανεμιστήρα που έχω, αλλά κάνει κοντά στο χιλιάρικο. Από 200 - 300€ να πας στα 800 - 1000 είναι μεγάλο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έπεσα και εγώ πάνω του, ψάχνοντας για κάτι πιο ήσυχο από τον ανεμιστήρα που έχω, αλλά κάνει κοντά στο χιλιάρικο. Από 200 - 300€ να πας στα 800 - 1000 είναι μεγάλο βήμα.

Είναι πανάκριβο ναι.. Με τα επιπλέον λεφτά παίρνω ένα mountain...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το "φτηνό" τελικά Γιάγκο, I-magic που έρχεται κι αυτό κανονικά με το software. Βέβαια δε πήρα τον μπροστινό μηχανισμό που κάθεται το πηρούνι οπότε ο τυπάς στρίβει αυτόματα. Είναι αρκετά εντυπωσιακό, ειδικά το real life video. Πολύ μανούρα όμως το πρόγραμμα, πολλές ρυθμίσεις και πολύ ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αποσυναρμολογεις το ποδηλατο,οσο πιο πολλα μπορεις τα βγαζεις,αλλιως κατα τη διαρκεια του βαψιματος χρησιμοποιεις ναυλον η χαρτι οπως εκανα εγω,για να καλυψεις τις περιοχες που δε θες να βαφτουν.

Τριβεις καλα με υαλοχαρτο η βουρτσα η ενα ειδικο ηλεκτρικο εργαλειο που βαζεις ενα στρογκυλο βουρτσακι και στριφογυριζει τριβωντας την επιφανεια.

Τριβωντας σιγα σιγα και μολις φτασεις σε σημειο που να χει φυγει σχεδον ολο το παλιο χρωμα στηνεις το ποδηλατο ορθιο .

Για να το βαψεις θα χρειαστεις ενα σπρευ,το οποιο μπορεις να παρεις απο μαγαζι με εργαλεια και βαφες/χρωματα.Συνηθως αυτα τα σπρευ ειναι για πολλες επιφανειες(αλουμινιο,σιδηρο κ.α).

Ξεκινας το βαψιμο και ριχνεις με το σπρευ απο αποσταση 30 εκατοστων.

Το κανεις μεχρι να παρει το χρωμα ολο το ποδηλατο και μολις τελειωσεις το αφηνεις και στεγνωνει(τα σπρευ αυτα στεγνωνουν αμεσως,θελει ομως 1-2 ωρες να δεσει η βαφη).

Αφου περασει το συγκεκριμενο χρονικο διαστημα,περνας αλλο ενα χερι το ποδηλατο με τον ιδιο τροπο οπως και πριν.(ισως χρειαστεις παραπανω απο 1 σπρευ).

Να μη μενεις σε ενα σημειο με το σπρευ για πολυ ωρα,γιατι φουσκωνει η βαφη σε αυτο το σημειο και μετα χαλαει,να κανεις γρηγορες κινησεις και περα δωθε με το σπρευ,απ'τη μια μερια στην αλλη/

Προσπαθησε να μη το βαψεις σε ανοιχτο χωρο,κοντα σε χωματα κτλπ,ετσι ωστε αμα φυσαει να μη κολλησει πανω στη βαφη τιποτα.Σε κλειστο χωρο με μικρο εξαερισμο αν γινεται.

Ελπιζω να σε βοηθησα,μπορει να σου φαινονται πολλα ,αλλα ειναι ευκολο.;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.