Jump to content



Ποδηλατό-thread (CycleLab)


performer

Recommended Posts

Ετσα δεν είμαστε στη Κρήτη, που να γκρεμιστούνε όλοι οι τράφοι σύντεκνε και με τους τσι ρουκούνους μαζί :p

Ιντα λες μρε κοπελιά?

γιάντα από που σε συ?

Link to comment
Share on other sites

Ιντα λες μρε κοπελιά?

γιάντα από που σε συ?

Εμ επήγες σύντεκνε και έμπλεξες όχι απλά με Κρητικιά, αλλά και Ανωγειανή.

Ηθελα και να κάτεχα τζόκερ έπαιξες;:p

Link to comment
Share on other sites

Εμ επήγες σύντεκνε και έμπλεξες όχι απλά με Κρητικιά, αλλά και Ανωγειανή.

Ηθελα και να κάτεχα τζόκερ έπαιξες;:p

Ιντα λες μρε κοπελιά απ το Ρέθυμνο είσαι και εσύ και δε μιλάς

ο μαμώ το μπελά μου

έλα ελα να κεράσω μια δα για το δρόμο

χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η λύση στη διαφωνία είναι απλή.

Έστω ότι η δύναμη που ασκείται στο τράβηγμα είναι πολύ μικρή, πχ. το 10% του πατήματος.

Γιατί να μην την εκμεταλλευτείς αν υπάρχει ο τρόπος? Μπορείς να το κάνεις και αντέχεις οικονομικά? Πάρε παπούτσια και πετάλια...απλά!

Πέστα ρε Λάκη.... Ούτε συμμετρίες ούτε ασυμμετρίες.

Βοηθάει το κουμπωτό τέλος.Αν δεν το δοκιμάσεις δεν μπορείς να καταλάβεις. Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες.

Κουράστηκες από το πάτα τράβα στα 40 χλμ σήμερα? Τον επόμενο μήνα θα κάνεις 45χλμ. Τον μεθ επόμενο 50. Όλα τα μικρά παιδάκια στις ακαδημίες φοράνε κουμπωτά ούτε προ χρειάζεται να είσαι ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εσύ έχεις λεφτά για πέταμα

εγώ δεν έχω

και σου είπα προτιμώ να πάρω παπούτσια με το οποία θα μπορώ και να τρέχω και να κάνω ποδήλατο

anyway

παρε και πεδιλα για να κανεις και σκι..

μη ξαναπεις τα spd πεταμα λεφτων γιατι θα σε παρουν με τις πετρες.φιλικα στο λεω

εδιτ:

και επειδη σας βαρεθηκα..

παω για κορυφες παρνηθας με τα spd κουμπωμενος !

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Αφού για τα spd δεν έχω άποψη, θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που διάβασα πιο πριν: το ότι η ποδηλασία δεν είναι άσκηση δύναμης αλλά άσκηση αντοχής. Μπορεί αυτό να ισχύει σε καταστάσεις βόλτας αναψυχής με χαμηλούς ρυθμούς (πχ. καρδιακοί παλμοί στο 60-65%) αλλά όταν μιλάμε για τους τύπους που έδειχνε το βίντεο που γυρνούσαν τα πετάλια σαν σβούρες ή όταν ανεβαίνουμε μια ανηφόρα με κλίση τότε μιλάμε για αναερόβια άσκηση (διάσπαση γλυκόζης και σχηματισμός γαλακτικού οξέως άνευ οξυγόνου).

Το μόνο σίγουρο είναι πως είτε σαν άσκηση δύναμης είτε σαν αντοχής, η ποδηλασία κάνει καλό στην καρδιά αφού στην πρώτη περίπτωση (αναερόβια) αυξάνει το πάχος του μυοκαρδίου ενώ στην δεύτερη (αερόβια) αυξάνει ο καρδιακός όγκος.

Link to comment
Share on other sites

Αφού για τα spd δεν έχω άποψη, θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που διάβασα πιο πριν: το ότι η ποδηλασία δεν είναι άσκηση δύναμης αλλά άσκηση αντοχής. Μπορεί αυτό να ισχύει σε καταστάσεις βόλτας αναψυχής με χαμηλούς ρυθμούς (πχ. καρδιακοί παλμοί στο 60-65%) αλλά όταν μιλάμε για τους τύπους που έδειχνε το βίντεο που γυρνούσαν τα πετάλια σαν σβούρες ή όταν ανεβαίνουμε μια ανηφόρα με κλίση τότε μιλάμε για αναερόβια άσκηση (διάσπαση γλυκόζης και σχηματισμός γαλακτικού οξέως άνευ οξυγόνου).

Το μόνο σίγουρο είναι πως είτε σαν άσκηση δύναμης είτε σαν αντοχής, η ποδηλασία κάνει καλό στην καρδιά αφού στην πρώτη περίπτωση (αναερόβια) αυξάνει το πάχος του μυοκαρδίου ενώ στην δεύτερη (αερόβια) αυξάνει ο καρδιακός όγκος.

Πρέπει να είναι ηλίθιος ο ποδηλάτης ( ή ερασιτέχνης και δεν τον νοιάζει) που θα μπει στο αναερόβιο σκαλοπάτι, γιατί αυτά που θα χάσει είναι πολλαπλάσια από τις απολαβές. Απλά είναι εξωπραγματικές οι ταχύτητες που πιάνουν αερόβια οι καλοί ανηφορίστες.

Ακόμα και στο χρονόμετρο που χρησιμοποιούν βαριά πατήματα προσπαθούν να μην το περάσουν.

Μόνο 500 μέτρα περίπου πριν τον τερματισμό ο σπρίντερ της ομάδας θα τα δώσει όλα περνώντας στο αναερόβιο.

Η πίστα βέβαια είναι άλλη υπόθεση.

Link to comment
Share on other sites

και επειδη σας βαρεθηκα..

παω για κορυφες παρνηθας με τα spd κουμπωμενος !

πολύ θα ήθελα να το δω αυτό

και θα ήθελα να δω τι απότομη ανηφόρα ανέβηκες και να πεις την αλήθεια κατα πόσο σε βοήθησε το τράβηγμα του δικεφάλου

και όταν ξαναπάω στο χοριό θα βγαλω photo την απότομη ανηφόρα που πήγα στο βουνό που δεν ήταν μόνο αυτή η ανηφόρα ήταν ανηφόρα και από κατσικόδρομο και μέχρι να φτάσω στο χωριό οπότε δεν ήμουν στο 100% που αν περήμενα εκεί να τραβήξουν τα δικέφαλα πάνω απο 2-3 πεταλιές θα είχα γκρεμοτσακιστεί θα είχα πάει στο νοσοκομείο και θα έψαχνα για άλλο ποδήλατο εγώ αυτό ξέρω

και όποιος θέλει και γουστάρει να πάμε μερικές αναβάσεις παρέα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ηλίθιος ο ποδηλάτης ( ή ερασιτέχνης και δεν τον νοιάζει) που θα μπει στο αναερόβιο σκαλοπάτι, γιατί αυτά που θα χάσει είναι πολλαπλάσια από τις απολαβές. Απλά είναι εξωπραγματικές οι ταχύτητες που πιάνουν αερόβια οι καλοί ανηφορίστες.

Ακόμα και στο χρονόμετρο που χρησιμοποιούν βαριά πατήματα προσπαθούν να μην το περάσουν.

Μόνο 500 μέτρα περίπου πριν τον τερματισμό ο σπρίντερ της ομάδας θα τα δώσει όλα περνώντας στο αναερόβιο.

Η πίστα βέβαια είναι άλλη υπόθεση.

Ναι, δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Η θέση μου είναι πως μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα αναερόβιο πρόγραμμα με το ποδήλατο έτσι ώστε να στραφεί και στην μυική ανάπτυξη των κάτω άκρων. Ανηφορίτσες στο όριο με χαμηλό cadence αλλά μεγαλύτερη ταχύτητα (αν το εξηγώ σωστά) με έμφαση στην συστολή-διαστολή των μυών ακολουθούμενες από μικρές ευθείες (ή κατέβασμα της προηγούμενης ανηφόρας) για ξεκούραση είναι μια πολύ καλή διαλειμματική προπόνηση, το αποτέλεσμα της οποίας θα είναι η παραγωγή αυξητικής ορμόνης κλπ.

Δεν θα είναι βέβαια σαν να κάνει squats & deadlifts, αλλά "από τ' ολότελα καλή και η Παναγιώταινα".

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει μια περιστροφή του πεντάλ (με σταθερή ταχύτητα) χρειάζεται συγκεκριμένο έργο. Χωρίς spd, όλο το έργο αυτό το κάνει ο γλουτιαίος, τετρακέφαλος, γάμπα. Με spd, το 85% το κάνουν αυτοί, και το άλλο 15% οι υπόλοιποι μύες του ποδιού, οι οποίοι αλλιώς θα έμεναν αχρησιμοποίητοι. Αποτέλεσμα? Κατανέμεις την άσκηση καλύτερα στο πόδι. Άρα κουράζεις λιγότερο τους 3 μύες. Άρα μπορείς να συνεχίσεις λίγο περισσότερο.

Αν κάνεις ποδήλατο για να πας στο περίπτερο, δεν θα καταλάβεις διαφορά. Αν κάνεις τις 100άρες km που κάνουν κάποιοι εδώ μέσα, η διαφορά είναι αισθητή και η αγορά κρίνεται αναγκαία.

[MENTION=24707]kostas_gs[/MENTION] Δοκίμασε να κάνεις κάθε μέρα 100+ κοιλιακούς και ραχιαίους. Είναι κλειδί για την υποστήριξη της μέσης. Πιστεύω πως μετά από ένα μήνα θα σε έχει αφήσει. Απλά προσοχή στον τρόπο που τους κάνεις, για να μην δημιουργήσεις πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Distance:

23.751,95 km

Elevation Gain:

282.808 m

Σου φτάνουν αυτά τα νούμερα για να μπορώ να πω με σιγουριά ότι τα spd δουλεύουν;

u tell me

τα νούμερα δεν μου λένε τπτ αλλά δυστηχώς δεν βρίσκω το gain από το sports tracker βλέπω απλά το ύψος

αλλά από ότι βλέπω αυτό είναι το συνολικό νούμερο έτσι? από όλες τις βόλτες σου αυτό το συνολικό δεν μου λέει κάτι σε αυτό που είπα

Για να γίνει μια περιστροφή του πεντάλ (με σταθερή ταχύτητα) χρειάζεται συγκεκριμένο έργο. Χωρίς spd, όλο το έργο αυτό το κάνει ο γλουτιαίος, τετρακέφαλος, γάμπα. Με spd, το 85% το κάνουν αυτοί, και το άλλο 15% οι υπόλοιποι μύες του ποδιού, οι οποίοι αλλιώς θα έμεναν αχρησιμοποίητοι. Αποτέλεσμα? Κατανέμεις την άσκηση καλύτερα στο πόδι. Άρα κουράζεις λιγότερο τους 3 μύες. Άρα μπορείς να συνεχίσεις λίγο περισσότερο.

Αν κάνεις ποδήλατο για να πας στο περίπτερο, δεν θα καταλάβεις διαφορά

αυτό το είπα πιο πάνω ότι μπορεί να συμβάλει βοηθητικά σε κάποια κίνηση όταν κουράζεται το τετρακέφαλο για να βοηθήσει λίγο αλλά μόνο εκεί γτ αλλιώς η δύναμη θα πρέπει να είναι ίδια στους μυς γτ αλλιώς το πετάλι θα έχει την επιτάχυνση της μεγαλύτερης δύναμης κάθε φορά δλδ ανα στιγμή θα δουλεύεις άλλοτε με τα τετρακέφαλα άλλοτε με τα 2κέφαλα αλλά αυτό που είπα παραμένει

μην περημένετε σε μια τεράστιας κλίσης ανηφόρα να την ανεβήτε με τα δικέφαλα

anyway

Δοκίμασε να κάνεις κάθε μέρα 100+ κοιλιακούς και ραχιαίους. Είναι κλειδί για την υποστήριξη της μέσης. Πιστεύω πως μετά από ένα μήνα θα σε έχει αφήσει. Απλά προσοχή στον τρόπο που τους κάνεις, για να μην δημιουργήσεις πρόβλημα

δεν νομίζω ότι με το να κάνεις κάθε μέρα κοιλιακούς και ραχιαίους θα βοηθήσει πουθενά

που είναι οι επιστήμονες που μιλούσανε για αερόβια και αναερόβια να πούνε εδώ τη γνώμη τους?

Έγινε επεξεργασία από Guest
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν διαφωνώ σε αυτά που λες. Η θέση μου είναι πως μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα αναερόβιο πρόγραμμα με το ποδήλατο έτσι ώστε να στραφεί και στην μυική ανάπτυξη των κάτω άκρων. Ανηφορίτσες στο όριο με χαμηλό cadence αλλά μεγαλύτερη ταχύτητα (αν το εξηγώ σωστά) με έμφαση στην συστολή-διαστολή των μυών ακολουθούμενες από μικρές ευθείες (ή κατέβασμα της προηγούμενης ανηφόρας) για ξεκούραση είναι μια πολύ καλή διαλειμματική προπόνηση, το αποτέλεσμα της οποίας θα είναι η παραγωγή αυξητικής ορμόνης κλπ.

Δεν θα είναι βέβαια σαν να κάνει squats & deadlifts, αλλά "από τ' ολότελα καλή και η Παναγιώταινα".

Τα βαριά πατήματα καταπονούν τις αρθρώσεις και δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην κάνει κάποιος μια πυραμίδα 5 σετακια βαθιά καθίσματα.

Είναι δύσκολη άσκηση ( αν την κάνης με ελεύθερη μπάρα) και χρειάζεται τεχνική και αυτοσυγκέντρωση . Δεν αναπληρώνετε με τίποτα όμως, αν θέλεις δύναμη. Άσε που ενεργοποιεί τις λευκές ίνες του μυός, ενώ το ποδήλατο τις κόκκινες.

Στην ποδηλασία αποστάσεων βέβαια λίγα προσφέρει .

Αν ήταν να μετράνε τα κιλά που σηκώνεις θα είχα τον [MENTION=23]DJD[/MENTION] για την πλάκα μου : P

Link to comment
Share on other sites

πολύ θα ήθελα να το δω αυτό

και θα ήθελα να δω τι απότομη ανηφόρα ανέβηκες και να πεις την αλήθεια κατα πόσο σε βοήθησε το τράβηγμα του δικεφάλου

και όταν ξαναπάω στο χοριό θα βγαλω photo την απότομη ανηφόρα που πήγα στο βουνό που δεν ήταν μόνο αυτή η ανηφόρα ήταν ανηφόρα και από κατσικόδρομο και μέχρι να φτάσω στο χωριό οπότε δεν ήμουν στο 100% που αν περήμενα εκεί να τραβήξουν τα δικέφαλα πάνω απο 2-3 πεταλιές θα είχα γκρεμοτσακιστεί θα είχα πάει στο νοσοκομείο και θα έψαχνα για άλλο ποδήλατο εγώ αυτό ξέρω

και όποιος θέλει και γουστάρει να πάμε μερικές αναβάσεις παρέα

δε θελω να το παιξω καποιος , αλλα μου θυμιζεις ποδηλατες που πανε freeday 100χιλιομετρα και στο βουνο πανω κλανουν στα 2 πρωτα χιλιομετρα.

δε θα σου πω νουμερα και τι κλισεις εχω ανεβει αφενος δεν θελω να δουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη αφετερου δεν εχει νοημα εφοσων εισαι τοσο αντιδραστικος.

τωρα αν θες εσυ , παρε asics , πανε τρεξε και κανε ποδηλατο και ασε το υπολοιπο 99,9% ποδηλατων να παρει spd

Link to comment
Share on other sites

δε θελω να το παιξω καποιος , αλλα μου θυμιζεις ποδηλατες που πανε freeday 100χιλιομετρα και στο βουνο πανω κλανουν στα 2 πρωτα χιλιομετρα.

από που το συμπερένεις αυτό?

και εσύ βγάζεις τα 100 και πας για άλλα 100? δεν ήξερα ότι άλλαξε η μονάδα μέτρησης των km σε στραγάλια

όσο δε ξέρω εγώ εσένα άλλο τόσο δεν ξέρεις εσύ εμένα

άμα κατέβεις κάτω έλα να με βρείς και τότε βλέπουμε ποιος τα κλάνει στα 2km και ποιος όχι και ποιος έχει καρδία να συνεχίσει

δεν ξέρω αν έχω αντοχές και ούτε έχω τις τρελές αντοχές που είχα πριν το ατύχημα αλλά έχω καρδιά να συνεχίσω

τωρα αν θες εσυ , παρε asics , πανε τρεξε και κανε ποδηλατο και ασε το υπολοιπο 99,9% ποδηλατων να παρει spd

στην προπόνηση μου με καλύπτουν τα asics το υπόλοιπο 99.9% των ποδηλατών δεν βλέπω να έχει spd

τώρα βέβαια δεν ξέρω ποιους θεωρείς ποδηλάτες

Link to comment
Share on other sites

από που το συμπερένεις αυτό?

και εσύ βγάζεις τα 100 και πας για άλλα 100? δεν ήξερα ότι άλλαξε η μονάδα μέτρησης των km σε στραγάλια

όσο δε ξέρω εγώ εσένα άλλο τόσο δεν ξέρεις εσύ εμένα

άμα κατέβεις κάτω έλα να με βρείς και τότε βλέπουμε ποιος τα κλάνει στα 2km και ποιος όχι και ποιος έχει καρδία να συνεχίσει

δεν ξέρω αν έχω αντοχές και ούτε έχω τις τρελές αντοχές που είχα πριν το ατύχημα αλλά έχω καρδιά να συνεχίσω

στην προπόνηση μου με καλύπτουν τα asics το υπόλοιπο 99.9% των ποδηλατών δεν βλέπω να έχει spd

τώρα βέβαια δεν ξέρω ποιους θεωρείς ποδηλάτες

ναι για εμας με τα spd τα χιλιομετρα ειναι στραγαλια :D

τα 100 , θα γινουν 150 και συντομα 200..οπως και εγιναν για πλακα

Απο εκει και περα δε θα μπω στη διαδικασια του ανταγωνισμου και γιαυτο το λογο δε παιρνω μερος σε αγωνες

να τα χαιρεσαι τα asics λοιπον :)

αληθεια τα φορας και για snowboard?

Link to comment
Share on other sites

ναι για εμας με τα spd τα χιλιομετρα ειναι στραγαλια :D

τα 100 , θα γινουν 150 και συντομα 200..οπως και εγιναν για πλακα

Απο εκει και περα δε θα μπω στη διαδικασια του ανταγωνισμου και γιαυτο το λογο δε παιρνω μερος σε αγωνες

να τα χαιρεσαι τα asics λοιπον :)

αληθεια τα φορας και για snowboard?

όχι γτ δεν κάνω άλλα στο ski ναι

και κυρίως τωρα το καλλοκαίρι στη θάλλασα τα βάζω σε κάτι πλαστικά και τα έχω αντί για βατραχοπέδιλα πέρνω+2HP(άλογα) και

+2 skill στο πόδι +10 mana +10 health και +10 gold find φίλε:T:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.