Jump to content



Official Cars, Motors, βελτίωση, τρακαρίσματα και οδήγηση Thread (MotorLab)


LevelOne

Recommended Posts

αύριο έφυγε για new αμορτισέρ-ελατήρια (kayaba) :banging:

τώρα που ερχόμουν είπα δεν πάω απο εκεί που έχει λακούβες ... το δεξί είναι όντως dead τερμάτισε :patsak: σε μία λακκούβα η οποία ήταν ύπουλη (διότι πας να αποφύγεις ένα αυλάκι) και ακούστηκε το κλασικό γκαπ .....

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Aν τερματισε, δεν παιζει ρολο.

Η αποδοση του αμορτισερ μετριεται στο μηχανημα που το βαζουν και στο κτεο.

Ας επιβεβαιωσει καποιος(?)

σωστός είσαι μαν αλλά το δεξί (μπροστά) χάνει λάδια η ότι άλλο έχει μέσα ...

η απόδοση που υπολογισε εμπιρικά ο μηχανικός είναι κάτω από 50% στο δεξί που χάνει λάδια , έχει ανήξει κλπ , και στα υπόλοιπα περίπου 65%

επίσης να πω ότι έχω παρατηρήσει και μία αστάθεια , όπου σε μεγάλα ταξίδια θα είναι βάσανο για τον οδηγό !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως το ΚΤΕΟ οσο αφορα τα αμορτισέρ είναι άθλιος δείκτης κατάστασης.

Εδω εβγαλε πως ειναι οκ στο σουζουκι τα πισω που αλλαξαμε γιατι ειχαν χαλασει εντελως.

Καπου αλλου διαβαζα για αλλους σε φορουμ που ειχαν ολοκαινουρια αμορτισερ και τα εβγαλε off. Οτι ναναι

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση πως το ΚΤΕΟ οσο αφορα τα αμορτισέρ είναι άθλιος δείκτης κατάστασης.

Εδω εβγαλε πως ειναι οκ στο σουζουκι τα πισω που αλλαξαμε γιατι ειχαν χαλασει εντελως.

Καπου αλλου διαβαζα για αλλους σε φορουμ που ειχαν ολοκαινουρια αμορτισερ και τα εβγαλε off. Οτι ναναι

Έτσι ακριβώς. Το 2011, μου είχαν βρει κακή απόδοση τπυ πίσω δεξιά αμορτισέρ. Χωρίς να το αλλάξω, το 2013 δεν βρήκαν τίποτα (στο ίδιο, ιδιωτικό ΚΤΕΟ).

Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να πάρω δύο γελάδες 1 σκούτερ από τα μεγάλα μαζί με έναν τροφαντο κύριο ο οποίος μου πετάγεται από τα δεξιά πηγαίνοντας αντίθετα της καθόδου, σταματάω στα 2,5 μέτρα από αυτόν χάρης τα αντανακλαστικά μου μαζί με τα φρένα του λατσετι και την μάζα του όπου το τραβούσε ή κατηφόρα προς τα πίσω, τον αφήνω να περάσει και μετά του πάτησα την κόρνα 3-4 φορές και γυρνάει όλη την κεφάλα του προς τα πίσω γιατί δεν είχε καθρέφτες να δει επειδή χαλάνε το image

Επίσης αυτός δεν Κυνδηνευε μόνο από μένα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο να πάρω δύο γελάδες 1 σκούτερ από τα μεγάλα μαζί με έναν τροφαντο κύριο ο οποίος μου πετάγεται από τα δεξιά πηγαίνοντας αντίθετα της καθόδου, σταματάω στα 2,5 μέτρα από αυτόν χάρης τα αντανακλαστικά μου μαζί με τα φρένα του λατσετι και την μάζα του όπου το τραβούσε ή κατηφόρα προς τα πίσω, τον αφήνω να περάσει και μετά του πάτησα την κόρνα 3-4 φορές και γυρνάει όλη την κεφάλα του προς τα πίσω γιατί δεν είχε καθρέφτες να δει επειδή χαλάνε το image

Επίσης αυτός δεν Κυνδηνευε μόνο από μένα

Να υποθεσω ειναι η αδρεναλινη που δεν καταλαβα χριστο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια φορά πήγαινα ωραία και καλά με καμιά 70αριά σε ένα διπλό δρόμο και μου πετάγεται από στενό ένας παππούς με το κάρο του, μέχρι τη μέση του δρόμου και κοίταγε από την αντίθετη κατεύθυνση. Τότε εκτίμησα πραγματικά την ευκολία αλλαγής κατεύθυνσης του δικού μου και την υπακοή στο steering wheel input.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσαρος απεκτησε νεα εξατμιση.:upside:

Almost τελειωμενη μιας και μενει ο καταλυτης (καθοδον απλα χρειαζονταν το αμαξι

ο κολλητος) και μερικες ροδελλες στο τελος για την φασαρια.

Προς το παρον μπηκε μια βιδα απο ιμιαξονιο και εκοψε αρκετα.

REKRyCG.jpg

2fEKX1F.jpg

2DhMguc.jpg

4eKzQbO.jpg

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

τέλος έτοιμος για αναχώρηση

μπήκαν τα kyb EXCEL-G η μέρα με την νύχτα (just stable!!!) γιατί όμως ? συνεχίστε να διαβάζεται

και το πόρισμα του γιατρού ήταν

από τα 4 μαμά αμορτισέρια μόνο το 1 είναι λειτουργικό και τα άλλα πλήρως DEAD τα ζουπάς και δεν επανέρχονται :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την τρομερή διαφορά την είδα όταν έβαλα τα bilstein κίτρινα στο Ford focus (2005 μοντέλο).

Τελείως διαφορετικό όχημα πλέον. Ευχαριστιόμουν στροφές όσο τίποτα, ειδικά επαρχιακό δρόμο...

Link to comment
Share on other sites

κάτι άκυρο δεν ξέρω αν είναι για εδώ η για τα ανέκδοτα !

Εάν ο μπαγλαμάς είχε RTFM θα ήξερε ότι μέσω του iDrive μπορείς να δεις την ποσότητα λαδιού(άσχετα από το low level indicator).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.