Jump to content



Πρόβλημα στο shut-down


morph

Recommended Posts

Στο PC1, της υπογραφής, οταν κάνω shut-down μου βγάζει το εξής μυνημα, που δεν μένει αρκετά για να το γράψω ολόκληρο:

An instruction "0x0f...." reference memory "0xfa..." the memory could not be "written"

Λέει και κάτι άλλα και μου ζητάει ΟΚ / cancel αλλά δεν μένει πολύ για να προλάβω να το γράψω.

Τι μπορεί να φταίει?

Το pc το έχω από Ιανουάριο και μου το παρουσίασε τώρα. Έχει windows XP pro sp3

Link to comment
Share on other sites

Το βγάζει όταν είναι στο γραφικό περιβάλλον, μόλις εξαφανηστούν τα εικονίδια. ΤΟ μύνημα είναι ακριβώς το εξής:

-----------------------------

Explorer.EXE Application error

The application at "0x1007..." referenced memory at "0x1007...". The memory could not be "written"

Click on OK to terminate the program

Click on cancel to debug the program

-----------------------------

Δεν περιμένει πολύ. Μετά από λίγο σβήνει.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως και κανένα πρόγραμμα. Μου το κάνει έστω και αν ανοίξω το pc και το κλείσω σε λίγο χωρίς να τρέξω κάποιο πρόγραμμα.

Από αυτό το link υποθέτω αρχίζω να υποψιάζομαι το virtual memory. To έχω στο raid0 με 3 δίσκους. Αλλά γιατί άρχισε στα καλά καθούμενα; Η μάλλον άρχισε μετά την εγκατάσταση του office 2007

@neuromancer, alexgk.

Θα μπορούσε να είναι μνήμες με το που ανοίγω το Pc?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δοκίμασε να έχεις μόνον τη μία μνήμη κάθε φορά και δες αν θα σου βγάζει το ίδιο μήνυμα. Επίσης δοκίμασε να κάνεις και repair στα win όπως λέει ο φίλος παραπάνω. Για να είσαι όμως σίγουρος πως δεν είναι κάτι με το software και ότι είναι hardware η μόνη λύση είναι να κάνει format.

Link to comment
Share on other sites

Στη microsoft λέει αυτό:

You receive this error message after you take one of the following actions:

* You stop a counter log on physical disk use.

* You add an alert for physical disk use, and then restart the computer.

http://support.microsoft.com/kb/840114

αλλά στη λύση που προτείνει,λέει πώς να βάλεις το SP3. Αρα, δοκιμάζω μια μνήμη τη φορά και μετά repair installation.

Αμα είναι για format όμως... :bye:

Θα μου πάρει λίγο χρόνο, όμως μέχρι να τα κάνω αυτά γιατί είμαι πηγμένος από δουλειά... ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.