Jump to content



προβλημα με far cry 2 και dx10!


goku_dbz

Recommended Posts

βρηκα επιτελους λιγο χρονο (μετα την αναβαθμιση των xp σε vista) και ειπα να δοκιμασω και γω το dx10!

και να σου το 1ο προβλημα: το παιχνιδι παρ'ολο που τα fps ειναι μια χαρα (50-60 σε very high settings) κανει παγωματα!

το γυρναω σε dx9 χωρις να πειραξω αλλες ρυθμισεις, ιδια περιπου fps και το παιχνιδι ομαλοτατο!!!

ειμαι με τους catalyst 9.5!

δοκιμασα να ριξω τα settings, μου βγαζει 80 fps αλλα το παγωμα εκει!!!

τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

το βαλα να κατεβει...ευχαριστω-ελπιζω να δουλεψει(αν ποτε κατεβει-2 days left!!!! wtf?)

με ποσο κατεβαζεις ??:rant:

δες και εδω

http://computergames.ro/en/downloads/viewitem/id/12204/name/far-cry-2-ati-catalyst-driver-hotfix-patch-vista.html

Link to comment
Share on other sites

οκ αλλαξα mirror (australia)! τωρα επιασε 80kb/s-σε ενα 10λεπτο θα ξερουμε!:jump1:

update: παλι τα ιδια!!!δεν δουλευει...δοκιμασα απο την αρχη με απεγκατσταση/επανεγκατασταση...τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι' εγω το ίδιο πρόβλημα είχα. Παρ' ολο το υψηλό framerate είχα stuttering που καθιστούσε το παιχνίδι unplayable. Aν λέγοντας ''παγώματα'' εννοείς το stuttering, η λύση που βρήκα :

Μόλις τρέξεις το παιχνίδι, άνοιξε την κονσόλα (~) και γράψε : gfx_maxfps 40

όπου 40 τα max frames που θα έχει το παιχνίδι. Όρισε το εσυ οσο θέλεις. Στην ουσία πρέπει να παρατηρήσεις ποιο είναι το min framerate που έχεις, και να ορίσεις αυτή την τιμή. Εμένα δούλεψε στο 40, αλλά εχε υπ' όψιν σου ότι και με 30 θα είσαι εντελώς smooth.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε βρήκα κάποιο τρόπο να ενσωματώσω την εντολή σε κάποιο cfg file, και είμαι υποχρεωμένος να τη γράφω κάθε φορά που τρέχω το παιχνίδι. ή μάλλον ήμουν, γιατί όσες ευκαιρίες και αν του έδωσα δεν κατάφερε να με κρατήσει το game. Tα γραφικά του πάντως είναι εντυπωσιακά σε DX10+ultra settings.

Να σου πω επίσης ότι το παιχνίδι τρέχει καλύτερα σε DX10 παρά σε DX9.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου κι' εγω το ίδιο πρόβλημα είχα. Παρ' ολο το υψηλό framerate είχα stuttering που καθιστούσε το παιχνίδι unplayable. Aν λέγοντας ''παγώματα'' εννοείς το stuttering, η λύση που βρήκα :

Μόλις τρέξεις το παιχνίδι, άνοιξε την κονσόλα (~) και γράψε : gfx_maxfps 40

όπου 40 τα max frames που θα έχει το παιχνίδι. Όρισε το εσυ οσο θέλεις. Στην ουσία πρέπει να παρατηρήσεις ποιο είναι το min framerate που έχεις, και να ορίσεις αυτή την τιμή. Εμένα δούλεψε στο 40, αλλά εχε υπ' όψιν σου ότι και με 30 θα είσαι εντελώς smooth.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δε βρήκα κάποιο τρόπο να ενσωματώσω την εντολή σε κάποιο cfg file, και είμαι υποχρεωμένος να τη γράφω κάθε φορά που τρέχω το παιχνίδι. ή μάλλον ήμουν, γιατί όσες ευκαιρίες και αν του έδωσα δεν κατάφερε να με κρατήσει το game. Tα γραφικά του πάντως είναι εντυπωσιακά σε DX10+ultra settings.

Να σου πω επίσης ότι το παιχνίδι τρέχει καλύτερα σε DX10 παρά σε DX9.

δουλευει!!!:T: να σαι καλα!

το χω στα 35 very high 2x AA και ολα κυλανε νερακι!

το μονο που πρεπει καθε φορα να ξαναβαζω την ρυθμιση...oh well!

edit: η αληθεια ειναι οτι ουτε εμενα μου εκατσε και πολυ καλα σαν παιχνιδι (grrr-40 ευρα)...θα το παιξω λιγο τωρα για να δω διαφορες απο το dx9 μιας και ειναι πιο "αντικειμενικο" -εχοντας παιξει δηλαδη το παιχνιδι και σε dx9-!

Link to comment
Share on other sites

οσα παιχνιδια επαιξα μεχρι τωρα, σε dx9 φυσικα, δεν ειχα κανενα προβλημα!

θα δοκιμασω και αλλα dx10 και αν συνεχιστει (που δεν το νομιζω) θα αλλαξω στρατοπεδο!αλλα σαν καρτα η 4850 για τα λεφτα που ζητα ειναι ισως το καλυτερο value for money!

την παιρνεις στα 90 ευρω καινουργια και τα παιζει ολα full στην δικια μου αναλυση τουλαχιστο εκτος τους συνηθεις υποπτους:fist:

anw...σας ευχαριστω ολους παιδια...problem solved!!!σας αφηνω να επιστρεψω στο παιχνιδακι μου:dance3:

Link to comment
Share on other sites

Τι θελετε και περνετε ATI ???:devil:

ξυνω πληγες τωρα μην νομιζετε

Nvidia εχω...

Μήπως θα έπρεπε η ερώτηση σου να είναι :

''Τι θέλετε και πέρνετε παιχνίδια που είναι console port's και οι εταιρίες που τα κυκλοφορούν δε σέβονται τους pc gamer's ;''

Απορία εκφράζω, μη νομίζεις ότι εχω τις γνώσεις προκειμένου να χρεώσω εκεί το συγκεκριμμένο πρόβλημα.

Θυμάμαι όμως ότι όταν κυκλοφόρησε το παιχνίδι δεν είχε widescreen support για παράδειγμα. Χρειάστηκε να κυκλοφορήσει το δεύτερο patch για να εχω το σωστό fov στην οθόνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Nvidia εχω...

Μήπως θα έπρεπε η ερώτηση σου να είναι :

''Τι θέλετε και πέρνετε παιχνίδια που είναι console port's και οι εταιρίες που τα κυκλοφορούν δε σέβονται τους pc gamer's ;''

Απορία εκφράζω, μη νομίζεις ότι εχω τις γνώσεις προκειμένου να χρεώσω εκεί το συγκεκριμμένο πρόβλημα.

Θυμάμαι όμως ότι όταν κυκλοφόρησε το παιχνίδι δεν είχε widescreen support για παράδειγμα. Χρειάστηκε να κυκλοφορήσει το δεύτερο patch για να εχω το σωστό fov στην οθόνη μου.

εχεις ενα δικιο σε αυτο που λες....αλλα τι να κανουμε εχε χαρη:hang2:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι μοιάζει πολύ με microstuttering το πρόβλημα που συζητάμε.

Με προβληματίζει όμως που γίνεται και σε κόσμο με μονές κάρτες.

Εγω πριν ψιλοχρέωσα τις κονσόλες γιατί μου μοιάζει σα να σχετίζεται με το fps cap που έχουν τα console games.

Πήγε εκεί το μυαλό μου γιατί μου έκανε εντύπωση πως ενα first person shooter είναι τόσο ομαλό στα 30fps.

Αν παίξω με το v-sync, θα πρέπει να το πετσοκόψω σε φίλτρα για να εχω 60fps ακατέβατα, σε όλες τις σκηνές.

Έχω δοκιμάσει και με d3doverrider, όπως επίσης εχω περιορίσει το framerate με fps limiter, με το αποτέλεσμα να μην είναι τόσο ομαλό οσο είναι με τη console command.

Μόνο με την εντολή νιώθει:victory:

Link to comment
Share on other sites

Με μία κάρτα δύσκολο να κρατήσεις 60fps (ως minimum), και ειδικά σε αυτό το παιχνίδι και σε DX10 (όντως) χτυπάει άσχημα στο μάτι όταν τα frames ανεβοκατεβαίνουν

Με την εντολή που είπες, "gfx_maxfps **" όπου ** βάζουμε τα min fps που πέφτει η κάρτα μας, το "πρόβλημα" διορθώνεται (καλό είναι να φτιάχνουμε τα settings ώστε να μην πέφτουν κάτω από 30)

Έτσι μπορείς να ρυθμίσεις και να παίξεις το game με οποιαδήποτε (ψιλοδυνατή) κάρτα!

Αρκεί να κάνουμε αυτό το κολπάκι - τίποτα άλλο

όσο πιο δυνατη η κάρτα, τόσο ανεβάζουμε τα settings αναλύσεις κτλ και τα maxfps..

Mε τις gtx260 σε SLI το σήκωνε άνετα στα 60 όπως έγραψα πριν.. ΄

Χωρίς να γράψω την εντολή - απλά με vsync on

H εντολή χρειάζεται όταν τα Minimum fps < 60..

Link to comment
Share on other sites

μου έκανε εντύπωση πως ενα first person shooter είναι τόσο ομαλό στα 30fps.

οντως...μεχρι τωρα δεν ειδα κανενα κολλημα και το χω στα 35! βεβαια εκανα καποιες παραχωρησεις( 2χ αα, very high)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.