Jump to content



Προβλημα εξωτερικου σκληρου


Black_Maba

Recommended Posts

Γεια σας, εχω ενα εξωτερικο 70αρι (fujitsu handydrive) που μεχρι χθες δουλευε μια χαρα.

Σημερα τον ανοιγω και δεν αναβει καν το μπλε λεντ λειτουργιας

αλλα τα vista στο safely remove hardware τον βλεπουν κανονικα ως usb mass storage device (χωρις letter).

Στον win explorer δεν υπαρχει πουθενα ομως.

Ουτε απο τα administrator tools φαινεται, ουτε και απο partition magic.

Δοκιμασα και ενα προγραμμα data recovery, καθως και εξωτερικη 12v τροφοδοσια αλλα αφαντος ο κυριος.

Υπαρχει κατι αλλο να κανω/δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

ubuntu=διανομη linux, σωστα?

Καταραμενη microsoft :mamba:

Nα ρωτησω και κατι αλλο, εχω ενα παλιο σκληρο με xp πανω.

Μπορω να τον βαλω στο pc μου (ide) που τρεχει vista και να τον δει κανονικα?

Ρωταω γιατι εκει πρεπει να βρισκονται τουλαχιστον το 1/3 απο τα αρχεια που εχασα :bye:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ.

ubuntu=διανομη linux, σωστα?

Καταραμενη microsoft :mamba:

Nα ρωτησω και κατι αλλο, εχω ενα παλιο σκληρο με xp πανω.

Μπορω να τον βαλω στο pc μου (ide) που τρεχει vista και να τον δει κανονικα?

Ρωταω γιατι εκει πρεπει να βρισκονται τουλαχιστον το 1/3 απο τα αρχεια που εχασα :bye:

Ναι linux είναι. Μπορεί να χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις τις εντολές όπως περιγράφει το άρθρο. Επειδή έχουν κενά ανάμεσα στις λέξεις, αν θέλεις όταν θα μπεις με το cd στην ubuntu έχε τον υπολογιστή στο internet και μέσα από την ubuntu πάτα το εικονίδιο του firefox για να μπεις στο internet. Πάνε στο google και βάλε στο search live cd buckup και θα σου βγάλει το site. Κάνε από το site copy και paste τις εντολές στο terminal. Τώρα είδα ακόμη ένα πιο εύκολο πρόγραμμα. Με το acronis δοκίμασε πρώτα. Είναι πολύ πιο εύκολο, όπως και το Active Boot Disc, το οποίο θα το βρεις σε torrent.

Τον ide φυσικά και μπορείς να τον βάλεις. Αν στο ide κανάλι έχεις μόνον το σκληρό θα τον βάλεις σαν master (αν είναι WD και δεν έχεις άλλη συσκευή στο ide κανάλι αν θυμάμαι καλά δε χρειάζεται jumper). Αν έχεις sata σκληρό στο σύστημά σου, το bios θα τον έχει και αυτόν σαν master. Οπότε όταν συνδέσεις τον ide, μπαίνεις στο bios και ορίζεις τον ide να τον δει σαν slave. Μετά από τα vista θα μπορέσεις να δεις τα αρχεία του ide.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.