Jump to content



Μια βοήθεια με Rampage Extreme II


ShadowRunner

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Εχθές πήρα στα χέρια μου, το καινούργιο μου σύστημα, αποτελείται από:

- i7 920

- Rampage 2 Xtreme

- Corsair 6GB DDR3-1600 (3 x 2GB, PC3 12800, 9-9-9-24, TR3X6G1600C9) Αυτά τα πήρα x2 και έχω σύνολο 12Gb

- EVGA Red Edition GTX 295

- 1 Σκληρό δίσκο 1Tb Samsung

- Enermax Revolution 85 ERV850AW PSU (850W)

Λοιπόν, τα συνδέω όλα κανονικά... το ανοίγω χωρίς μνήμες κάνει μπιπ, ωραία λέω προχωράω... βάζω όλα τα dim στις θέσεις τους τα καταλαμβάνω όλα δλδ και το σύστημα δεν μπουτάρει το lcd poster μου λέει DET DRAM, βγάζω τα dims και βάζω μόνο ένα στο πρώτο μπλε (όπως λέει το manual) δουλεύει κανονικά, μπαίνω bios και κοιτάω τις ταχύτητες στην μνήμη, βλέπω auto και λέει ότι θα τρέξει τις μνήμες στα 1333...

μπαίνω στο menu, βάζω τις μνήμες στα 1600 και όλα auto και κάνω restart, ξαναποστάρει κανονικά, ωραία λέω όλα καλά... βάζω το 2ο dim στο επόμενο μπλε, μπουτάρει κανονικά, κλείνω βάζω και το 3ο και παπαλα... δεν μπουτάρει το σύστημα και τώρα έχω 4extra dim που είναι απο έξω και περιμένουν να μπούν, αλλά δεν θα παίξουν :cry:

Τι κάνουμε ρε παιδιά; Καινούργια είναι όλα εχθές αγοράστηκαν κιόλας... :(

Σκέφτηκα να μπω με το ένα να κάνω κάποιο bios update, αλλά περιμένω τις απαντήσεις σας μήπως μπορείτε να βοηθήσετε.. τώρα σκέφτομαι μήπως πρέπει να μπώ πάλι με ένα dimm να ρυθμίσω manual τις συχνότητες τις μνήμης και μετά να τα βάλω όλα τα dims αλλά πάλι δεν ξέρω.. κάποιος που του έτυχε κάτι παρόμοιο;

Είναι κρίμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 12GB που αγόρασα για συγκεκριμένο σκοπό :(

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι ολα στην εγγυηση, μη κανεις τπτ.

Να πας να τους πεις οτι 'το και το" και να τσεκαρουν αυτοι ειτε τις μνημες, αλλα κυριως την υποδοχη της μνημης που σου κανει την κομπλα και δειχνει - βασει αυτων που λες - χαλασμενη.

Μη παιδευεσαι αδικα, ειναι στην εγγυηση, να κοψουν τον λαιμο τους να το φτιαξουνε.ειτε να σου δωσουν dimm μνημης που να λειτουργει, ειτε να δουν τη μητρικη...

Απλο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό προσπαθούσα να αποφύγω, να μην τρέχω με αυτούς και τις ημέρες που θέλουν και καλά για να το εξετάσουν...

Έλεγα μήπως είναι κάτι που λύνεται από εμένα. Βασικά θα το πήγαινα σήμερα κιόλας αλλά ακόμα δεν το έχω κάνει επειδή η μνήμες είναι 1600 και η mobo ναι μεν τις δέχεται αλλά λέει ότι το 1600 είναι OC και είπα από μέσα μου μήπως πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση και παίξει...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με το support του πλ@ και μου είπαν να κάνω update το bios πρώτα και μετά να δοκιμάσω ένα ένα τα dims και μετά αν δουλεύουν όλα να δοκιμάσω μία μία τις θέσεις για να δούμε αν έχει και πρόβλημα η mobo...

Θα ενημερώνω εδώ με τις εξελίξεις, σε περίπτωση που κάποιος έχει κάποιο παρόμοιο πρόβλημα να βρει την λύση... έχω ψάξει όλο το internet από το πρωί και δεν έχω βρει τπτ !

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά, δοκίμασα εχθές με όλα μου τα dims ξεχωριστά ένα ένα και όλα δούλευαν, αλλά μόλις δοκίμασα και όλα τα slot ένα ένα τότε είδα ότι όποιο dim και να έβαζα στο τελευταίο δεν έπαιζε με τίποτα το σύστημα. Κατέληξα στο ότι είναι καμένη η μητρική σε εκείνο το slot... την γύρισα σήμερα πίσω το πρωί και ο τεχνικός εκεί με είπε ναι είναι συνηθισμένο φαινόμενο για αυτές τις μητρικές και πως είναι καμένο όντως. :S

Πάντως το τελευταίο bios ήταν περασμένο από μαμά, περίεργο ε;

Αύριο το πρωί θα πάω να πάρω την καινούργια όπου όπως με πληροφόρησαν, πρώτα θα την δοκιμάσουν και μετά θα την πάρω... να μην έχουμε τα ίδια.

Ελπίζω να μην με κάνει και η καινούργια τα ίδια :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τέλος καλά όλα καλά... απλά έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι, πήρα την καινούργια, τον έβαλα να την ανοίξει και να την δοκιμάσουμε εκεί μαζί για να μην με λένε και τίποτα μετά αν έβγαινε και 2ο κομμάτι χαλασμένο.

Την έβαλα και στο pc μέσα έβαλα και όλα τα υπόλοιπα και τώρα σας γράφω από εδώ :D

Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη ρε παίδες :flower:

Μιλάμε η κάρτα είναι απλά super, δεν την πειράζω ακόμα χαχα, να δω ότι δουλεύει ρολόι πρώτα και μετά να κάνουμε κανα τεστάκι :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.