Jump to content



Ποιός SSD κατάλληλος για OS σε Digital Audio Workstation


cebit

Recommended Posts

Γεια χαρά,

Σε μηχάνημα μου, τρέχουν OSX 10.5.x. και WinXP.

Πάνω στο εκάστοτε λειτουργικό, τρέχουν εφαρμογές επεξεργασίας ήχου (Cubase, SForge, Wavelab, Peak, Logic, etc...). Περιστασιακά τρέχω εφαρμογές γραφείου, browser, επεξεργασίας εικόνας, torrent client, etc...Ο χώρος που χρειάζομαι δεν είναι μεγαλύτερος από 30-40GB για κάθε λειτουργικό.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να boot-άρω όσο το δυνατόν γρηγορότερα και να ξεκινούν οι εφαρμογές όσο το δυνατόν γρηγορότερα. Το snappy feeling.

Από αυτά που διάβασα αυτές τις μέρες στο Forum αυτό που ταιριάζει περισσότερο νομίζω είναι η αγορά ενός Intel X25-M (λόγω του υψηλού για τα δεδομένα των μηχανικών δίσκων Read Rate + μικρού Access Time) ή το rebranded της Α-Data.

Τα optimizations δεν με απασχολούν τόσο όσο η εύστοχη επιλογή, και γι'αυτό ζητώ την γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συστάσεις. Κατέληξα στον X25-M. To μηχανάκι μεταμορφώθηκε από ποδήλατο σε Enterprise. Έχω μεγάλη περιέργεια για το user experience σε μηχάνημα με RAID/SSD, μια που και μόνο με έναν το boost είναι απερίγραπτο (από single velociraptor-> single x25-m).

Link to comment
Share on other sites

Η αμεσότητα και το "snappy feeling" που είπες και συ, το δίνει το μηδαμινό access time.

Οι περισσότεροι SSD σε RAID0 βελτιώνουν μόνο τις μεγάλες αντιγραφές, κάτι που είναι αχρείαστο αν δεν έχεις μια 2η αποθήκευση που να μπορεί να εκμεταλλευτεί το bandwidth.

Αν έχεις ένα RAID0 με 2x X25-E (καλή ώρα...) που σου δίνουν ~500Mb/sec read & 400Mb/sec write, και οι υπόλοιποι σου δίσκοι είναι σκέτοι 7200άρηδες, τότε αυτές οι εκατοντάδες Mb/sec των Χ25-Ε φαίνονται μόνο στις εγγραφές και αναγνώσεις μεταξύ της μνήμης και εαυτών. Γιατί αν πας να γράψεις στον μονό τον 7200άρη, δεν πα να έχουν 500Mb/sec read οι Χ25-Ε, ο 7200άρης έχει (π.χ.) 80Mb/sec write οπότε με αυτή την ταχύτητα θα γίνει η αντιγραφή σου.

Ισχύει και το αντίστροφο: οι Χ25-Ε μπορούν να γράψουν με 400Mb/sec αλλά επειδή θα διαβάζουν από τον 7200 στα 90Mb/sec, με τόσο θα γράφουν κι αυτοί.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις συστάσεις. Κατέληξα στον X25-M. To μηχανάκι μεταμορφώθηκε από ποδήλατο σε Enterprise. Έχω μεγάλη περιέργεια για το user experience σε μηχάνημα με RAID/SSD, μια που και μόνο με έναν το boost είναι απερίγραπτο (από single velociraptor-> single x25-m).

Κοίτα....εγώ με τον Samsung SLC είμαι με το πρώτο Phoenix, το πρώτο warp capable spaceship που εφτιαξε ο cochrane. Εσύ με τον Χ25-Μ πρέπει να είσαι με το Enterprise NX01 που έχει warp 5, o Chosen έχει το Εnterprise D (warp 9.65) και ο Α-Card που είχε είναι το USS Voyager (warp 9.975).

Όταν όμως ο SSD δουλεύει το λειτουργικό είναι σαν να ταξιδεύεις μέσα στο ηλιακό μας σύστημα, οπότε ό,τι warp και να έχεις, το ίδιο είναι....

Link to comment
Share on other sites

http://www.soundonsound.com/sos/jun04/articles/ql.htm

H δομή των so-called Romplers, είναι συλλογή από πολλά και μικρά αρχεία ήχου που πρέπει να φορτωθούν είτε στην RAM, είτε να γίνεται stream from disk κατά το playback. Η πτώση κόστους/GB στους μηχανικούς δίσκους οδήγησε τους κατασκευαστές σε μια κατάσταση που πλέον τα 8-10 GB ανά εικονικό όργανο είναι κοινός τόπος.

Φανταστείτε σε μουσικό Project 5-6 από δαύτα...Και στο άνοιγμα των projects και στην χρήση κατά την πρόοδο της σύνθεσης/ενορχήστρωσης/μίξης κλπ, η διαφορά είναι τεράστια. Τα αρχεία καλείται το λογισμικό να τα εντοπίσει κατ'απαίτηση του χρήστη σε τυχαίες χρονικές στιγμές και σε μεγάλα batch.

Άνθρωποι που ασχολούνται με Soundtracks και κατά συνέπεια χρειάζονται βιβλιοθήκες ήχων που λειτουργούν με τον παραπάνω τρόπο, προς το παρόν αφιερώνουν ξεχωριστούς υπολογιστές για κάθε Rompler της τάξης των 50-60GB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.