Jump to content



Πρόβλημα με επισκόπηση φωτο από Sony Compact μηχανή αγνώστων λοιπόν στοιχείων.


Recommended Posts

έχω ένα CD με φωτογραφίες εκδρομής από γνωστό γνωστού μου οι οποίες έχουν τραβηχθεί σε jpeg στα 3648χ2736 (3,5ΜΒ) από τα properties, τις οποίες στον φάκελο με View>Thumpnails τις βλέπω κανονικά όταν όμως πάω να τις ανοίξω με οποιοδήποτε εργαλείο (Gimp, PictureViewer, Microsoft Office Picture Manager, Windows Picture and Fax Viewer) και σε 2 διαφορετικά pc (laptop @XP & Home Desktop@vista) δεν μπορώ να τις δώ...Ανοίγει μεν αλλά βγάζει μόνο το 1/3 της φωτογραφίας (το πάνω μέρος μονάχα)

Πηγαίνοντας να μεταφέρω τις φωτο από το CD στο desktop μου βγάζει error "Cannot create or replace XXXXXX : File system error (-2147351799)

Υπάρχει τίποτα που μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα ακουω/βλεπω τα αρχεια πρεπει να ειναι κατεστραμμενα.(ή καταστραφηκαν κατα την εγγραφη)

Ο λογος που φαινονται στα thumbs ειναι επειδη oι πληροφοριες εμπεριεχονται στο thumbs.db που υπαρχει μεσα στο cd (ειναι hidden) και τα βλεπεις.

Στη θεωρητικη περιπτωση που μπορουσες να σβησεις το αρχειακι αυτο απο το cd, θα εβλεπες πλεον παλι το 1/3 και στο thumb.

Ξεκινα δοκιμαζε 1-1 τα προγραμματα recovery που κυκλοφορουν μπας και σωθει τιποτα παραπανω.(google it..δεν εχω καμμια προταση επαυτου)

Αν τα εχεις καπου στο σκληρο ξεναγραψτα εκ νεου (δοκιμασε κιολας να δεις οτι δεν εχουν κανενα προβλημα και στο σκληρο)

εδιτ

μεσω γοογλη....-> http://www.photosrecovery.com/

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας να μεταφέρω τις φωτο από το CD στο desktop μου βγάζει error "Cannot create or replace XXXXXX : File system error (-2147351799)

Υπάρχει τίποτα που μπορούμε να κάνουμε;

Από αυτό και μόνο, δεν είναι codec/driver/...κλπ. Δεν έχουν γραφτεί καλά είτε γιατί το CD/DVD-writer είναι .... για ανακύκλωση είτε γιατί το δισκάκι (κακή ποιότητα μέσου, κακή μεταχείριση, έκθεση σε ήλιο/ζέστη) είναι για ανακύκλωση επίσης.

Μου είχε τύχει σε παλιό PC με CD-writer (Sony), τα CDs που έκαιγα να διαβάζονται ΜΟΝΟ από αυτό, ουτε καν από ίδιας μάρκας και ίδιο μοντέλο CD-writer σε άλλο PC.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.