Jump to content



Spinner προβλημα ή κάτι άλλο ?


ChSin7

Recommended Posts

Έχω έναν WD 640AAKS (δεν έχει δουλέψει πολύ για backup είναι) o οποίος κάνει τα εξής :

- Οταν τον έχω μόνο στο ρεύμα χωρίς SATA καλώδιο ακούγεται σαν αν κάνει seek συνέχεια (οι κεφαλες)

- Το ίδιο και όταν είναι και SATA και ρευμα επάνω και είμαι σε BIOS

- Δεν κάνει τίποτα τέτοιο και δουλεύει μια χαρά σε Vista/XP

Τι λέτε ? είναι να τα φτύσει και αυτός ? :bye:

Link to comment
Share on other sites

ναι

και καλό θα είναι να τσεκάρεις το τροφοδοτικό σου

γιατί μπορεί αυτό να σου καψάλισε ελαφρά όλα τα δισκάκια spinners και non

AAKS και AALS σε ρεύμα μόνο και σε bios ποτέ δν τους άκουσα

το μοτόρι ναι ,κεφαλές όχι

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε το κανει αυτο οταν ειναι στο λειτουργικο εμενα για καποιου ειδους ελεγχο μου μοιαζει. Θα το κοιταξω και στους δικους μου και θα σου πω...

Link to comment
Share on other sites

@Cmos: όποτε μπορέσεις, post τι είδες.

AAM ? To AAM δεν είναι για να κινούνται πιο αργά οι κεφαλές ώστε να μην κάνουν θόρυβο ?

Ακόμα και αν δουλέψει αυτό, οι κεφαλές (αφού δεν υπάρχει ΙΟ) δεν θα έπρεπε να είναι αν όχι parked τουλάχιστον IDLE/ακίνητες ?

Θα δοκιμάσω το τροφοδοτικό με κάποιο πολύμετρο πάντως, αλλά μηπως πρέπει να μπεί σε παλμογράφο μπας και εκει θα φανουν τιποτα spikes ?

Link to comment
Share on other sites

Thanx, δοκίμασα το ΑΑΜ (minimum, max και 2 ενδιαμεσες values) σε εναν WD640 AAKS που έχω εδω στην δουλειά.... μια χαρά δεν κάνει τίποτα περίεργα. Άρα μάλλον δεν είναι το ΑΑΜ.

Βεβαια δεν ξέρω μήπως είναι άλλο batch/firmware...

Unstoppable, με τι "values" σου βγάζει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν κανουν κατι εμενα οταν ειναι στο bios το κοιταξα. Ειναι νεος? μηπως εχει περασμενο νεο firmware πχ και κανει καποιο ελεγχο. Το λεω γιατι οσους seagate ειχα, ειχαν αυτο το ''feature'' οταν ηταν idle να κανουν καποιο scan της επιφανειας και εκαναν αυτο το θορυβο του seek (πιο απαλο και συνεχομενο)

Εγω παντως θα εκανα ρμα και αν ξαναεκανε το ιδιο τοτε σιγουρα θα ηταν χαρακτηριστικο του δισκου.

Αν δεν στο αλλαξουν στο καταστημα στειλτον WD.;)

Link to comment
Share on other sites

Ποστάρω εδώ γιατι έχω πρόβλημα με ίδιο δίσκο και για να μην ανοίγω 10 θέματα.

Λεπόν, ο δίσκος είναι μισογεμάτος και παρατηρώ τελευταία μειμένη απόδοση σε μερικά τρανσφερ προς αυτόν.

Οπότε έκανα ένα atto να δώ τι γίνεται γιατί αν περιμένεις να δείς τι παίζει με το write τρέχοντας hdtach, ζήτω που καήκαμε.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό:

640aaks.jpg

Παρατηρήστε την τρούπα στα 16kb.

Ο δίσκος δεν έχει χρησιμοποιηθεί ποτέ σε raid. Υπάρχει τρόπος να δώ το block size;

Και το ερώτημα: Πού οφείλεται και πώς διορθώνεται;

Να επισημάνω οτι έχω bootάρει με το ftool με σκοπό να απενεργοποιήσω το acoustic managment αλλά μου λέει οτι αυτή η ενέργεια δεν υποστηρίζεται για το δίσκο. Το ίδιο μου κάνει και με έναν άλλο wd 500 που έχω στο htpc. Και είναι το latest που έχει στο site.

Τίς πταίει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.