Jump to content



περiεργο arp table


george-gp

Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιγράφω το μήνυμα απο γειτονικό φορουμ, αν ξερει κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστω.

δουλευω σε ενα μηχανημα που εχει τα Vista 32 bit.

Δινοντας στο cmd την εντολη "arp -a" μου εμανιζει ενα πολυ περιεργο arp table. βαζοντας και το wireshark για να δω τι παιζει ειδα ενα "MS Tunnel Interface" τι ειναι τουτο το πραμα;

post-12695-1416074039,5713_thumb.jpg

Σκεφτομουν μηπως εχει να κανει με το IPv6 που εχουν τα Vista δε μπορω ομως να το απεγκαταστησω, απλα να το απενεργοποιησω. Το προβλημα παραμανει.

Στο wireshark βλεπω καθε τοσο στο συγκεκριμενο interface να κανει broadcast κατι unknown frames.

Υπαρχει τροπος να το κανω να μη μου δειχνει αυτα τα ακυρα entries στο cmd;

Με την εντολη "arp -d" τα διαγραφω προσωρινα αλλα δεν ειναι λυση.

Ο λογος που θελω να τα βγαλω ειναι για να συνταξω ενα κειμενο-tutorial και αν ειναι κ αυτα εκει θα μπερδεψουν ακομα περισσοτερο.

Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα vista και έχει να κάνει με το IPv6. Δεν ξέρω λεπτομέριες. Αν βρεις πόσταρε εδώ.

Ναι, αυτο ειπα κ εγω απ τη πρωτη στιγμη.. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να το βγαλεις απ τα Βιστα, εχουν και αλλοι αυτο το "προβλημα". Υπαρχει καποιος τροπος να απεγκαταστησουμε το αυτο το Virtual Interface;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να υπάρχουν στο arp table, ip διευθύνσεις οι οποίες είναι μεγαλύτερες από 224.0.0.0 μέχρι και 238.255.255.255, οι οποίες είναι διευθύνσεις multicast και έχουν δεσμευτεί από την ΙΑΝΑ έτσι ώστε να εξυπηρετούνται τα routing protocols των routers...

Επομένως οι διευθύνσεις 224.0.0.2 και 224.0.0.252 είναι multicast διευθύνσεις που χρησιμοποιούνται από τον router (έχεις cisco...?) και βάση αυτού περιγράφονται ως...:

224.0.0.2 All Routers on this Subnet [JBP]

224.0.0.252 Link-local Multicast Name Resolution [RFC4795]

Τέλος η 239.255.255.250 χρησιμοποιείται από το πρωτόκολλο του SSDP...

Γενικά τώρα, η χρήση τέτοιων ip διευθύνσεων, οι οποίες δεν υπάρχουν στο internet, αλλά μόνο σε τοπικά δίκτυα, έχει γίνει ευρεία και χρησιμοποιείται από πολλά services διαφόρων προγραμμάτων για δυο λόγους, ο ένας είναι για να κάνουν broadcast discoveries (udp) έτσι ώστε να ανακαλύπτουν "ομοιδεάτες" στο τοπικό δίκτυο και στην συνέχεια να ανταλλάσουν τα στοιχεία τους ώστε να επικοινωνήσουν με τις κανονικές τους διευθύνσεις και με tcp σε άλλες πλέον πόρτες... η άλλος λόγος είναι να φτιάχνουν ένα κανονικό απομονωμένο δίκτυο, έτσι ώστε να μπορούν να επικοινωνούν μόνιμα σε αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να υπάρχουν στο arp table, ip διευθύνσεις οι οποίες είναι μεγαλύτερες από 224.0.0.0 μέχρι και 238.255.255.255, οι οποίες είναι διευθύνσεις multicast και έχουν δεσμευτεί από την ΙΑΝΑ έτσι ώστε να εξυπηρετούνται τα routing protocols των routers...

Επομένως οι διευθύνσεις 224.0.0.2 και 224.0.0.252 είναι multicast διευθύνσεις που χρησιμοποιούνται από τον router (έχεις cisco...?) και βάση αυτού περιγράφονται ως...:

Τέλος η 239.255.255.250 χρησιμοποιείται από το πρωτόκολλο του SSDP...

Γενικά τώρα, η χρήση τέτοιων ip διευθύνσεων, οι οποίες δεν υπάρχουν στο internet, αλλά μόνο σε τοπικά δίκτυα, έχει γίνει ευρεία και χρησιμοποιείται από πολλά services διαφόρων προγραμμάτων για δυο λόγους, ο ένας είναι για να κάνουν broadcast discoveries (udp) έτσι ώστε να ανακαλύπτουν "ομοιδεάτες" στο τοπικό δίκτυο και στην συνέχεια να ανταλλάσουν τα στοιχεία τους ώστε να επικοινωνήσουν με τις κανονικές τους διευθύνσεις και με tcp σε άλλες πλέον πόρτες... η άλλος λόγος είναι να φτιάχνουν ένα κανονικό απομονωμένο δίκτυο, έτσι ώστε να μπορούν να επικοινωνούν μόνιμα σε αυτό...

ευχαριστω για την απαντηση σου. Ναι εχω ενα LinkSys Wag200.

Γνωριζω για τα arp table αυτα που λες, απλα τα συγκριμενα τα δειχνει ΜΟΝΟ στο μηχανημα με τα Βιστα. Σε 2 ΧΡ υπολογιστες βλεπω μονο ARP Entries απο τις διευθυνσεις των αλλων 2 μηχανηματων και του default gateway, τιποτα αλλο. Ολα πανω στο ιδιο ρουτερ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις απενεργοποιήσει το uPNP service από τα άλλα μηχανήματα και όχι στα vista...?

Για τις άλλες, μάλλον είναι multicast που κάνουν τα vista λόγο του ipv6 στον router...

Θα το κοιταξω αυτο που λες το απόγευμα παλι, καθως τωρα ειμαι στο σπίτι.

Επισης, εχω ακομα μια ερωτηση, την οποια εχω δημοσιεύσει σε ξενο φορουμ. Ειναι σχετικη με ARP αλλα ασχετη με το θεμα. Καθως βλεπω και γνωριζεις πραγματα, οταν εχεις χρονο ριξε μια ματια κ εδω. Δε νομιζω να εχεις κανενα προβλημα με τα Αγγλικα :)

Αν εχεις καποια προταση, εσυ η οποιος αλλος, εδω ειμαστε :)

Ευχαριστω κ παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει proxy arp ο router σου, νομίζω ότι πρέπει να το υποστηρίζει ένας router για να το κάνει... (δεν είμαι και ο σχετικός)...

Κανονικά δίνοντας άλλο subnet στα δυο μηχανήματα, αν προσπαθούσες ένα arp whois, θα έβλεπες στο wireshark το πακέτο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υποστηρίζει proxy arp ο router σου, νομίζω ότι πρέπει να το υποστηρίζει ένας router για να το κάνει... (δεν είμαι και ο σχετικός)...

Κανονικά δίνοντας άλλο subnet στα δυο μηχανήματα, αν προσπαθούσες ένα arp whois, θα έβλεπες στο wireshark το πακέτο...

To προσπάθησα αυτο που λες..εδωσα διαφορετικά subnets, δε ξερω ομως γιατι αλλα δε μπορω καν να κανω Ping στο το επιθυμητο host, μου πεταει time out και το reply ερχεται απο μια ασχετη ΙΡ που δεν μπορω να κτλβ που την βρίσκει, του ρουτερ παντος δεν ειναι (δεν ξερω αν εχω μπερδεψει και κανα virtual μαζι γιατι...:bye:)

θα ξανκοιταξω το απογευμα και θα ποστατω παλι.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ping σε εναν host σε διαφορετικο subnet απο αυτο που βρισκεται ο router σου και ο host απο τον οποιο κανεις ping ,σωστα?

Ο router αφου κοιταξει το routing table,δεν θα βρει την ip που του δινεις να κανει ping ,μετα θα ψαξει για εναλλακτικο route και θα βρει το 0.0.0.0 που θα σε στελει στο next hop(gateway isp).

Λογικα απο εκει θα παρεις απαντηση.

Αν θυμασαι την ip ,απο την οποια παιρνεις απαντηση, ποσταρε την να το δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις ping σε εναν host σε διαφορετικο subnet απο αυτο που εχει ο router σου ,σωστα?

ακριβώς.

Ο router αφου κοιταξει το routing table,δεν θα βρει την ip που του δινεις να κανει ping ,μετα θα ψαξει για εναλλακτικο route και θα βρει το 0.0.0.0 που θα σε στελει στο next hop(gateway isp).

Λογικα απο εκει θα παρεις απαντηση.

Αν θυμασαι την ip ,απο την οποια παιρνεις απαντηση, ποσταρε την να το δουμε.

Κανονικα πρεπει ο ρουτερ να βρει την ΜΑC του host που κανω ping, αλλα ομως να απαντήσει στο source host (που κανει το ping request) με την ΔΙΚΙΑ του ΜΑC (του ρουτερ). και απο κει κ μετα αυτο αναλαμβάνει να προωθήσει τα πακετα.

Κατι τετοιο ομως δεν γίνεται. Μου απανταει μια αλλη ΙΡ που δεν θυμάμαι τωρα και λεει για time out. Θα κοιτάξω παλι το απογευμα και θα ανεβασω screens με το τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω καν να κανω Ping στο το επιθυμητο host, μου πεταει time out και το reply ερχεται απο μια ασχετη ΙΡ που δεν μπορω να κτλβ που την βρίσκει

To ping είναι ICMP δεν έχει έχει σχέση με το ARP για να δεις πακέτο από arp proxy...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ένα pc 192.168.0.1/16 και σε ένα άλλο 192.168.1.1/24

Αν ο router σου υποστηρίζει από default proxy arp (χλωμό), τότε όταν θα στείλεις ένα πακέτο από το πρώτο pc στο δεύτερο θα φτάσει κανονικά και στο arp table θα βλέπεις την mac του router σου για την ip 192.168.1.1

Εννοείται ότι πρώτα έχεις κάνει arp -d

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ένα pc 192.168.0.1/16 και σε ένα άλλο 192.168.1.1/24

Αν ο router σου υποστηρίζη από default proxy arp (χλωμό), τότε όταν θα στείλεις ένα πακέτο από το πρώτο pc στο δεύτερο θα φτάσει κανονικά και στο arp table θα βλέπεις την mac του router σου για την ip 192.168.1.1

Εννοείται ότι πρώτα έχεις κάνει arp -d

ωραια θα τα κανω το απόγευμα και θα επανελθω.

Ευχαριστώ παρα πολυ ολους μεχρι στιγμής

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναω:

Το Default Gateway ειναι:192.168.1.1, Subnet Mask: 255.255.255.0

Στο ενα PC ας το πουμε PC1 εχω βαλει ΙP 192.168.0.1 με Subnet Mask: 255.255.0.0

Στο δευτερο PC ας το πουμε PC2 εχω βαλει ΙP 192.168.1.2 με Subnet Mask: 255.255.255.0

Οταν κανω Ping απο το PC2 στο PC1 (και αφου καθαρισω τον πινακα) εχω:

post-12695-1416074042,3539_thumb.jpg

επισης στο Wireshark εχω:

post-12695-1416074043,4645_thumb.jpg

Προσέξτε στο cmd την ΙΡ που σας ελεγα, απο που ειναι αυτη;

EDIT λοιπον, τελικα στο Linksys βρηκα αυτο:

post-12695-1416074043,5328_thumb.jpg

Αρα βρε παιδια του μιλαει το ρουτερ απλα δεν μπορει να κανει προώθηση; :blink:

Οταν κανω Ping απο το PC1 στο PC2 (και αφου καθαρισω τον πινακα) εχω:

post-12695-1416074043,4874_thumb.jpg

επισης στο Wireshark εχω:

post-12695-1416074043,5215_thumb.jpg

Με λιγα λογια, απο το PC1 δεν μπορω να κανω ping στο gateway αλλα ουτε στο PC2.

απο το PC2 κανω Ping στο PC1 και απανταει μια ασχετη ΙΡ. Επισης βλεπω κανονικα το gateway.

Συγγνώμη για το μεγαλο ποστ, ειμαι σιγουρος οτι σας μπερδεψα..ακουω προτασεις..Τι πταιει;

Link to comment
Share on other sites

Την απαντηση με την περιεργη ip στην εδωσα παραπανω :)

[ATTACH]35692[/ATTACH]

Ευχαριστω φιλε, το ειδες το edit που εκανα;

οποτε τι συμβαινει εδω; στη ουσια εχω αυτο που θελω; δε μπορω να κτλβ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε, το ειδες το edit που εκανα;

οποτε τι συμβαινει εδω; στη ουσια εχω αυτο που θελω; δε μπορω να κτλβ.

Αυτο που θελεις να κανεις με το proxy arp δεν λειτουργει στο linksys.

Αν ειχες π.χ. cisco θα λειτουργουσε.

Την απαντηση στο ping την παιρνεις απο την ip αυτη,γιατι o router εχει στο routing table route 0.0.0.0 0.0.0.0 194.219.231.56,το οποιο σημαινει οτι για οποια ip δεν εχει route θα τη στελνει στο 194.219.231.56.

edit αν θελεις ριξε μια ματια εδω για το proxy arp.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελεις να κανεις με το proxy arp δεν λειτουργει στο linksys.

Αν ειχες π.χ. cisco θα λειτουργουσε.

Την απαντηση στο ping την παιρνεις απο την ip αυτη,γιατι o router εχει στο routing table route 0.0.0.0 0.0.0.0 194.219.231.56,το οποιο σημαινει οτι για οποια ip δεν εχει route θα τη στελνει στο 194.219.231.56.

αααχαα, τωρα το καταλαβα, ευχαριστω.

Αν πας σε αυτη τη σελιδα και εκει που λεει "Ηοw does proxy ARP Work",μπορώ με κάποιον (οποιοδηποτε τροπο) να δω αυτη την ακολουθία πακέτων στο αναλυτή μου (χωρις cisco);

η είναι υποχρεωτικο;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.