Jump to content



παμε "ΔΥΝΑΤΑ" !!


johngamer

Recommended Posts

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Υ.Γ Spanaks τελικά τον yamaha έβαλες... Είχα πετύχει ένα topic στο avclub... Τουλάχιστον παίζουν καλά; Γιατί μικρός φαίνεται...:fie:

Ο yamaha αποδεικνύεται αρκετός για τον χώρο. Τον έχω πάει μόνο στο μισό του ρυθμιστικού (δεν έχω ιδέα που αρχίζει να παραμορφώνει), ενώ σε καθημερινή ακρόαση παίζει στο 1/4 max.

Σίγουρα θα χρειαστεί ένας τελικός επαγγελματικός για μεγαλύτερο χώρο (όχι για κάποιο ιδιαίτερο λόγο, κυρίως για ασφάλεια μην τηγανίσω τον yamaha).

Προς το παρόν σκέφτομαι να βρω και το κεντρικό της σειράς και να το έχω καβάτζα για αργότερα.

Ναι αλλά αν δεις πίσω,έχει input-output,οπότε κάτι χρειάζονται. Προενισχυτή; Ξέρωγω.:slap:

Τα ενεργά ηχεία συνδέονται απευθείας στην κάρτα ήχου, αλλά θέλει προσοχή στη ρύθμιση της έντασης.

Αν και αυτά http://www.thomann.de/gr/the_box_paset_1512p.htm δεν είναι αυτοενισχυόμενα. Θες 2 τελικούς επαγγελματικούς.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα αφου λεει οτι ειναι αυτοενισχυομενα δεν νομιζω να τιθεται θεμα ουτε ενισχυσης ουτε προενισχυσης...αυτα τωρα εκει πισω δεν νομιζω οτι ειναι input-output..πρεπει να ειναι για ρευμα (ειναι σχεδον ιδιο με το speakon...)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος τότε,πάντως δεν το περίμενα να έπαιζαν καλά με τον yamy.Αν τον ζορίσεις το πολύ πολύ να σου πετάξει κάνα μήνυμα περί overload. :D

Τα ενεργά ηχεία συνδέονται απευθείας στην κάρτα ήχου, αλλά θέλει προσοχή στη ρύθμιση της έντασης.

Αν και αυτά http://www.thomann.de/gr/the_box_paset_1512p.htm δεν είναι αυτοενισχυόμενα. Θες 2 τελικούς επαγγελματικούς.

lol και εμένα δεν μου φαίνονται ενεργά,επειδή δεν είχε ούτε υποδοχή για ρεύμα,ούτε διάφορα κουμπιά περί συχνότητας,εκτός αν είναι από κάτω ή από πάνω,ή αν έχουν λάθος ηχεία στις photos.:ph34r:

Καλύτερα μια επαγγελματική κάρτα όμως που έχει ποτενσιόμετρο πάνω γιατί αν σου φύγει το ποντίκι θα σε ακούσουν όλοι οι τριγύρο.:tw:

κοιτα αφου λεει οτι ειναι αυτοενισχυομενα δεν νομιζω να τιθεται θεμα ουτε ενισχυσης ουτε προενισχυσης...αυτα τωρα εκει πισω δεν νομιζω οτι ειναι input-output..πρεπει να ειναι για ρευμα (ειναι σχεδον ιδιο με το speakon...)
Αν δεις εδώ κάνοντας zoom,input-high output λέει.Πάντως αν είναι να τα πάρεις,ρίξτους ένα email να σιγουρευτείς.:cool:
Link to comment
Share on other sites

To input-output χρησιμοποιείται συνήθως στα επαγγελματικά για να μπορείς να συνδέσεις πολλά μαζί.

(πάει καλώδιο από τον ενισχυτή στο 1ο ηχείο, από το 1ο ηχείο στο 2ο και πάει λέγοντας)

Link to comment
Share on other sites

τελικα πρεπει να ειναι παθητικα:( τα ενεργητικα ειναι αυτα http://www.thomann.de/gr/the_box_pa302a_biamped_fullrangebox.htm ...απλα εχουν ενα Α απο πισω...και παλι η τιμη των 4 ειναι 1χιλ.. οσο και των jbl δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Α γειά σου,αυτό είναι ενεργό.

Πάντως και τα άλλα τα παθητικά κάνα 1000άρικο και βάλε θα πάνε με 4κάναλο ενισχυτή,ή με ενισχυτή που μπορείς να κάνεις bridge.

Αν δεις στο djshop υπάρχουν και κάτι audiophony ηχειά με 12αρια που θα σου βγούν αρκετά φτηνά,αλλά δεν έχω πετύχει πουθενά τέτοιο ηχείο να ξέρω πως παίζει,δηλαδή μπορεί να είναι και πατάτες δεν ξέρω.:nada:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδες...αποφασισα και δεν ειχει πισω-γυρισμα...τα εχω παραγγειλει...αυτα ...μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει...τουλαχιστον θα κρατησουν για χρονια και πιστευω με 4 15αρια woofer...θα κανουν πολυ παταγο!χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

χααχχχα... η πλάκα είναι ότι έπεισα άλλο ένα παλικάρι να τα παραγγείλει πριν 1 μήνα...

Θα χρειαστείς και ένα καλώδιο για σύνδεση σε pc

http://www.thomann.de/gr/cordial_cfy_3_wmm.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα δεν γκρεμιστηκε το σπιτι...αλλα ειχαμε με τους γειτονες μερικα προβληματακια...ευτυχως δεν χρειαστηκε να φωναξουν αστυνομια!τεσπα...παντως τα ηχεια θελουν παρα πολυ ενταση για να δειξουν τα καλλη τους...ειμαι και λιγο απογοητευμενος απο την επιδοση τους στις πολυ χαμηλες συχνοτητες (σε καποια hip-hop kai rnb κομματια)...γενικα ομως ειναι παρα πολυ καλα ηχεια...καμια σχεση φυσικα με τα logitech! μιλαμε για πραγματικη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω τι εννοείς και τι γίνεται,πείραξε το equalizer της κάρτας ήχου μήπως σωθεί όπως λέει ο spanaks (θα φτιαχτεί πολύ,αλλά με μέτρο μην ξεφύγουν οι κώνοι απ'την ανάρτηση και ακούς τριξίματα απ'το πηνίο),ή βάλε και το logitech να παίζει σε χαμηλή ένταση που κατεβαίνει πιο χαμηλά από τα απλά woofer.;)

Link to comment
Share on other sites

απλα καταλαβαινω πως δεν αναπαραγει τις χαμηλες...δεν δινει ενταση στις χαμηλες...κατι τετοιο...δεν μπορω να το εξηγησω αλιως..εβαζα να παιζει το in the ayer του flo rida και τις πολυ χαμηλες δεν τις ακουγα....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.