Jump to content



Φθηνή μητρική για ελαφρύ OC


Astakos

Recommended Posts

Αφου με αφησε χρονους πολλους η Abit p35, η νεκροψια εδειξε οτι καηκε το τριμερακι απο το Vdrop mod και βραχυκυκλωσε με αποτελεσμα να κολλησει στο error 87, ψαχνω μια καινουρια μητρική σε 775 παλι.

Η πρωτη σκεψη ηταν η dfi αλλα επειδη σιχαθηκα διαβασμα,οδηγους,Βιος κλπ ψαχνω κατι που απλα μπορει να παιξει 9*400 με σφιχτα 4giga στα 1066 χωρις πολλες τασεις,ανεμιστηρια κλπ.Αν ειναι και φθηνη ακομα καλυτερα..plug n forget και ηλεκτροκολυση το κουτι...

Και επειδη τεχνικα χαρακτηριστικα ξερω να διαβαζω θα σας παρακαλουσα να απαντησετε απο προσωπικη εμπειρια. Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Foxconn P43 δεν με ξετρελλανε παντως. Το bios εχει ολα οσα ΠΡΕΠΕΙ να εχει για να το "δαχτυλιασεις" λιγο το ζητημα, αλλα τιποτα περισσοτερο. Χωρις να εχω δει αλλες P43 λυσεις μου φανηκε ανεκτη για αυτο που ζητας.

Λιγο που παλεψα με εναν Core 2 1200 δεν ειδα τρομερη προκοπη, αλλα μπορει να εφταιγε και ο cpu.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως αυτη θα σου κανει για αυτα που θες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1156721&catalog=20&SOCKET=s775&category=69977721&CHIPSET=P43

και αλλη μια σιγουρα καλη ειναι αυτη (πιο ακριβη ομως)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1296523&catalog=20&SOCKET=s775&category=69977721&page=3

Link to comment
Share on other sites

Foxconn P43 δεν με ξετρελλανε παντως. Το bios εχει ολα οσα ΠΡΕΠΕΙ να εχει για να το "δαχτυλιασεις" λιγο το ζητημα, αλλα τιποτα περισσοτερο. Χωρις να εχω δει αλλες P43 λυσεις μου φανηκε ανεκτη για αυτο που ζητας.

Λιγο που παλεψα με εναν Core 2 1200 δεν ειδα τρομερη προκοπη, αλλα μπορει να εφταιγε και ο cpu.

που σε ρε Σολωνα...και εγω αυτην κοιτουσα.Ο κομμενος ich του p43 με προβληματιζει(χωρις raid) αλλα μια χαρα μου φαινεται για value/money..

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως αυτη θα σου κανει για αυτα που θες http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1156721&catalog=20&SOCKET=s775&category=69977721&CHIPSET=P43

και αλλη μια σιγουρα καλη ειναι αυτη (πιο ακριβη ομως)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1296523&catalog=20&SOCKET=s775&category=69977721&page=3

Βρε ξερω να διαβαζω καταλογους..(multi quote δεν ξερω να κανω)

Στην asus με χαλαει απιστευτα εκει που εχει την 24πινη τροφοδοσια αλλα μπορω να το αντεξω..Αυτο που δεν αντεχω με τπτ ειναι τις Gigabyte.(Εχω καψει νιατα με αυτες σε αλυσιδα που τις προωθουσε).Ασε που μετα 85 το 20ε ειναι πειρασμος για την dfi p45..και ειναι κ καλοκαιρι..

Link to comment
Share on other sites

Σφικτά και 9χ400 κοιτάς σε X38/X48 & P35.

Αυτή αξίζει : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526737 (έχει οτι θες επάνω) αλλά έχει ένα μεγάλο μείον, το eshop.

θα την προτεινα και εγω αυτην αλλα ηταν στο e-shop και ειπα <<αστο καλυτερα>>.σαν μητρικη παντως σκιζει

Link to comment
Share on other sites

Σφικτά και 9χ400 κοιτάς σε X38/X48 & P35.

Αυτή αξίζει : http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526737 (έχει οτι θες επάνω) αλλά έχει ένα μεγάλο μείον, το eshop.

Θα διαφωνισω φιλος..

Το 400αρι fsb το δινει απο την μανα της ακομα κ η ταπεινη Assrock με το G31 κ τα 35 της Ε..

Τωρα οσον αφορα τα σφιχτα προφανως μιλαμε για strap η PL η για mem bandwidth γενικοτερα, κ οι gigabyte απο παλια φημιζονται για την χαμηλη αποδοση σε αυτο το θεμα.Τα εχουν χάλαρα χωρις να μπορεσεις να τα πειραξεις..

Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σου πω πάντως... ΜΑΚΡΙΑ από gigabyte με p43!

Δεν είναι για oc αυτά τα πράματα,πάσαρα μια ep43-ds3 (κάπως έτσι) στο pc που έφτιαξα πριν κάνα 2μηνο για τον πατέρα μου,και λέω ας σπάσω λίγο πλάκα κλοκάροντας μέχρι να του το δώσω,και αν και από ρυθμίσεις έχει ότι θες το bios,με το που έκανα save το bios,ότι και ρύθμιση να έβαζα,από αλλαγή 50mhz fsb μόνο,μέχρι και όλα τα settings αλλαγμένα,ακόμα και ότι έδινε στο auto βρε παιδί μου αλλά τα βαζα με το χέρι,άρχιζε έκλεινε και άναβε μόνο του το pc ανά 3-4 sec.Μια φορά λέω το πέτυχα και εκεί που μπήκε μια χαρά,μετά από ένα reset δεν πόσταρε καν χωρίς να αλλάξω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

johnsonb θα σου έτυχε όπως τυχαίνει και σε υλοποιήσης άλλων εταιρειών. εγώ το έχω συναντήση σε πολλές asus αλλά δεν πάει να πει και τίποτα. από την στιγμή που κάποιο προϊόν έχει εγγύηση και αυτά που ζητάω ούτε με νοιάζει ποιας εταιρείας είναι. δεν παίρνεις ένα p43 chipset για να το κλοκάρεις στο θεό. με τα ίδια λεφτά βρίσκεις μία μητρική με χ38 και είσαι καλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το post το έχω ακούσει και σε άλλους,είχα δει και εδώ ένα thread περί προβλήματος με την ep43,θα έλεγα ότι το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα και δεν θα ξανάπαιρνα τέτοια μητρική μήπως μου έπεφτε και άλλη τέτοια.

EDIT:Βρήκα αρκετά προβλήματα στο google και με το ανοιγόκλεισμα,συγκεκριμένα εδώ,και εδώ,αλλά δεν λέτε τίποτα για ocia.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με το post το έχω ακούσει και σε άλλους,είχα δει και εδώ ένα thread περί προβλήματος με την ep43,θα έλεγα ότι το έχουν πολλοί αυτό το πρόβλημα και δεν θα ξανάπαιρνα τέτοια μητρική μήπως μου έπεφτε και άλλη τέτοια.

EDIT:Βρήκα αρκετά προβλήματα στο google και με το ανοιγόκλεισμα,συγκεκριμένα εδώ,και εδώ,αλλά δεν λέτε τίποτα για ocia.

Αυτο το ειχαν απο το 965.Δοκιμασα την υπομονη μου με τουλαχιστον 20 διαφορετικες και με απογοητευσαν ολες.Κλοκαραν ψηλα εβγαζαν prime 8h αλλα μετα το shut down δεν ξαναναβαν χωρις cmos.Εκει ορκιστηκα ποτε πια gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

Εκει ορκιστηκα ποτε πια gigabyte.

Δν σημαινει πως ολες οι μητρικες που βγαζει η gigabyte ειναι χαλια.και δν το λεω επειδη εχω gigabyte.οταν ενα μοντελο μιας εταιριας δν βγαινει καλο δν σημαινει πως η εταιρια ειναι gtp.Και εμενα με ειχε απογοητευσει οσο δν παει η P5K της asus γτ πηγα να ανεβασω λιγο και μετα ουτε που ανοιγε και ας εκανα clear cmos.αυτο δν σημαινει κατι ομως.rma και πηρα P5N-E SLI και ολα μια χαρα.απλως αστοχησε σε ενα προιον.η δικια μου η gigabyte εχει βγει πολυ καλη(φτου να μην την ματιασω).Εχει σηκωσει και 225blclk.και αντιιθετως με καποιες αλλες εταιριες εχει και πολυ καλο συστημα ψυξης για το nb γτ 38-45 βαθμους στο χ58 ειναι πολυ καλα αντιθετα με καποιες αλλες εταιριες που το χ58 πιανει 60+ και οχι επειδη ειναι ελατωματικη.επειδη αποτυχε ο σχεδιασμος της ψυξης και εφευγαν rma η μια μετα την αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνισω φιλος..

Το 400αρι fsb το δινει απο την μανα της ακομα κ η ταπεινη Assrock με το G31 κ τα 35 της Ε..

Τωρα οσον αφορα τα σφιχτα προφανως μιλαμε για strap η PL η για mem bandwidth γενικοτερα, κ οι gigabyte απο παλια φημιζονται για την χαμηλη αποδοση σε αυτο το θεμα.Τα εχουν χάλαρα χωρις να μπορεσεις να τα πειραξεις..

Αμά σηκώνει άνετα όπως λες το G31 400FSB εγώ θα βγάλω αγγελία τη Rampage Extreme μου στα 35€ και θα πάω να την πάρω.Μην λέμε και ότι θέλουμε.Έχω δοκιμάσει ενδελεχώς δύο μητρικές G31 και δώσανε max FSB 370.Η μητρική η Χ48 που πρότειναν τα παιδιά απλά είναι εξαιρετική επιλογή.Και αν φοβάται τόσο το e-shop (που αν πας προσεκτικά και καλύψεις κάποια πράγατα όπως π.χ. να κοιτάξει ο υπάλληλος επιτόπου το socket για pins και να το γράψει στο report) ας κάνει RMA μεσω Gigabyte.(ναι,θα περιμένει δυο τρεισ βδομάδες αλλά χαμένος δν θα βγει)

Ένα έχω να σου πω πάντως... ΜΑΚΡΙΑ από gigabyte με p43!

Δεν είναι για oc αυτά τα πράματα,πάσαρα μια ep43-ds3 (κάπως έτσι) στο pc που έφτιαξα πριν κάνα 2μηνο για τον πατέρα μου,και λέω ας σπάσω λίγο πλάκα κλοκάροντας μέχρι να του το δώσω,και αν και από ρυθμίσεις έχει ότι θες το bios,με το που έκανα save το bios,ότι και ρύθμιση να έβαζα,από αλλαγή 50mhz fsb μόνο,μέχρι και όλα τα settings αλλαγμένα,ακόμα και ότι έδινε στο auto βρε παιδί μου αλλά τα βαζα με το χέρι,άρχιζε έκλεινε και άναβε μόνο του το pc ανά 3-4 sec.Μια φορά λέω το πέτυχα και εκεί που μπήκε μια χαρά,μετά από ένα reset δεν πόσταρε καν χωρίς να αλλάξω τίποτα.

Γενικά το p43 είναι ψιλοχάλια....Και η ASUS P5Q-LE που έχω είναι πολύ δύστροπη.Έκανα αμάν και πως να βρω τις σωστές τις ρυθμίσεις.

Αυτο το ειχαν απο το 965.Δοκιμασα την υπομονη μου με τουλαχιστον 20 διαφορετικες και με απογοητευσαν ολες.Κλοκαραν ψηλα εβγαζαν prime 8h αλλα μετα το shut down δεν ξαναναβαν χωρις cmos.Εκει ορκιστηκα ποτε πια gigabyte.

Κλασικό "πρόβλημα" το είχε και p35 που είχα και 965 gigabyte.Με τα τελευταία όμως BIOS είχε λυθεί τουλάχιστον σ'εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αμά σηκώνει άνετα όπως λες το G31 400FSB εγώ θα βγάλω αγγελία τη Rampage Extreme μου στα 35€ και θα πάω να την πάρω.Μην λέμε και ότι θέλουμε.Έχω δοκιμάσει ενδελεχώς δύο μητρικές G31 και δώσανε max FSB 370.

Δε το λεω εγω..1600 fsb απο τα specs της.

http://www.asrock.com/mb/overview.asp?Model=G31M-GS

Ειμαι στις αγγελειες με οδοντογλυφιδα στο F5 κ περιμενω..

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.plaisio.gr/productrmapreview.aspx?product=1097865&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC4FFB6EAE91158FF274E03500CC8AE80A0363B74B015B41B0F6857ABDED40DA2DA41AADF7B854E0FED6A2720330FCA19BAAA2A1DD85D7C463B79860DEEB17DF0A05B5D0CC23A3FC68F21524805D7957FBAD5EC64181838A7EAC0131E1133D964827001B0314F1D0D801CA6D609273551D8 θα βρεις κατι ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ....

Μεταχειρισμενο μεν αλλα εχει κ μια εγγυηση κ αν δεν σ βγει καλο το στελνεισ πισω...;)

Κελεπουρι λεμεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Εδω http://www.plaisio.gr/productrmapreview.aspx?product=1097865&catalog=20&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE74277CB8CCB73BC4FFB6EAE91158FF274E03500CC8AE80A0363B74B015B41B0F6857ABDED40DA2DA41AADF7B854E0FED6A2720330FCA19BAAA2A1DD85D7C463B79860DEEB17DF0A05B5D0CC23A3FC68F21524805D7957FBAD5EC64181838A7EAC0131E1133D964827001B0314F1D0D801CA6D609273551D8 θα βρεις κατι ΚΑΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟ....

Μεταχειρισμενο μεν αλλα εχει κ μια εγγυηση κ αν δεν σ βγει καλο το στελνεισ πισω...;)

Κελεπουρι λεμεεεεεεεεεεεεεε

πραγματι,αλλα δεν πωλουνται μεσω internet.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.