Jump to content



Νέος σε Linux. Ερωτήσεις πάνω σε Ubuntu 9.04


jimakos21

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Σήμερα έβαλα για πρώτη φορά Linux Ubuntu 9.04 64bit και όπως ήταν λογικό έχω αρκετές απορίες πάνω στο λειτουργικό... Που ελπίζω σιγα σιγά να μου λυθούν....

Κατ'αρχάς πρώτη και βασική απορία που ακόμη δεν εχω καταλάβει...

*Περνάω drivers στο καινούργιο λειτουργικό???? Αφενός οι drivers μου ειναι για windows και αφετέρου δεν ξέρω αν και τι drivers πρέπει να περάσω

** Διάβασα στο forum διάφορα για το wine και τα games αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι κάνω.. Πως θα παίξω συμβατά παιχνίδια σε linux??

*** (μη γελάση κανένας σας έφαγα :p) Επειδή η κακές συνήθειες δεν ξεχνιούντε... κλοκάρω άφοβα??? :look:

**** Ψάχνω και δεν βρίσκω adobe flash για το firefox για το συγκεκριμένο λειτουργικό. Κάτι εκδόσεις που βρήκα δεν μπαίνουν...

Ευχαριστώ για την κατανόηση... :)

Link to comment
Share on other sites

Drivers μάλλον δεν θα χρειαστείς.

Για το adobe flash:

http://get.adobe.com/flashplayer/otherversions/

Επέλεξε "linux" και μετά, την τελευταία επιλογή (.deb)

Για gaming, καλύτερα να γυρνάς σε Windows. Θα αντιμετωπίσεις πολλά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

* Drivers καλό είναι να περάσεις της κάρτας γραφικών. Για να το κάνεις αυτό θα πας στο μενού "Hardware Drivers".

Select_Hardware_Drivers

και εκεί ανάλογα με το αν έχεις ATI ή NVIDIA (ή intel) θα έχει την αντίστοιχη επιλογή από όπου θα τους επιλέξεις και θα κατέβουν και θα εγκατασταθούν. Εδώ ουσιαστικά το linux σου δείχνει ποιοι drivers υπάρχουν διαθέσιμοι για τις συσκευές που έχει εντοπίσει και συνήθως έχουν ελεγθεί για την σωστή λειτουργία τους (πχ wireless card κλπ.)

hardware-drivers.jpg

Αφού κάνεις το restart, για να είσαι σίγουρος ότι λειτουργούν σωστά, ξαναπήγαινε εκεί και τσέκαρε ότι είναι "in use".

Τέλος κάποια βασικά προγράμματα/πακέτα που μου έρχονται τώρα στο μυαλό.

*VLC: από τους καλύτερους video player. Παίζει τα πάντα!

*emesene: εφαρμογη msn χωρίς προβλήματα ασυμβατότητας και με πολλές δυνατότητες.

*msttcorefonts: πακέτο με τις γραμματοσειρές της Microsoft ώστε να φαίνονται σωστά οι ιστοσελίδες.

*build-essential: ένα σύνολο από βασικούς compilers (κάπου θα χρειαστεί στο μέλλον σίγουρα)

*unrar: (το non-free) για να ανοίγεις rar αρχεία απροβλημάτιστα

A, την πρώτη φορά που θα ανοίξεις ένα mp3 ή video αρχείο θα σου ζητήσει να κατεβάσει κάποιους codecs (gstreamer νομιζω). Να τους επιλέξεις και να τους κατεβάσεις όλους. Αυτό γίνεται επειδή οι codecs είναι κλειστού κώδικα ή non-free οπότε δεν μπορούν να έρθουν προεγκατεστημένοι με τη διανομή.

Link to comment
Share on other sites

1. Μόνο οι Drivers της κάρτας γραφικών είναι συνήθως αρκετοί. Αλλιώς χρειάζεσαι για κάρτες τηλεόρασης, webcams ή και άλλες "περίεργες" κάρτες. Για ότι βλέπεις ότι δεν δουλεύει εν ολίγεις.

2. Τα βασικά του Wine μπορείς να τα βρεις εδώ. Ανάλογα τώρα με την εφαρμογή/παιχνίδι που θες να παίξεις μπορεί να χρειαστεί λίγο tweaking, βλέποντας και κάνοντας. Μεγάλη πηγή γνώσεων βέβαια το wineHQ με την τεράστια ApplicationDB.

3. Κλοκάρεις άφοβα αλλά μόνο από Bios.

4. Εγω χρησιμοποιώ αυτόν τον Flash εδώ και καιρό και δεν έχω πρόβλημα:

64bit-Flash

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις..

Αρχικά να σας πω ότι έκανα αυτό που μου είπατε με το hardware drivers των ubuntu και πέρασα κανονικά τους οδηγούς, ΟΜΩΣ αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα

1ον) Νιώθω οτι έχω ένα μικρό delay στην ανταπόκριση.. (δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα απεικόνισης γραφικών ή αν φταίει κάτι άλλο, γιατί ούτε στην mobo πέρασα drivers) Για παράδειγμα νιώθω μικρή καθυστέρηση όταν ανοίγω firefox, e buddy κτλ .. 1-2 sec αλλά είναι εκνευριστικό και με το system μου δεν το πάθαινα ουτε στα vista 64bit.

Επίσης το μεγάαααλο μου πρόβλημα είναι το εξής: Mετά τους νέους οδηγούς ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ και το SPIN BUG της powercolor.. Για όσους δεν το ξέρουν , το ανεμιστηράκι της κάρτας σταματάει και ανα κάποια δευτερόλεπτα βαράει 100% ... Είναι τρομέρα σπαστικό και διορθώνετε με ATI CATALYST Fan Control . Έλα μου όμως που στα Ubuntu οι τελευταίες ρυθμίσεις του ATI CAT (overclock & fan control) δεν υπάρχουν? Τι θα κάνω????

2ον) Θυμάμαι ένα εντυπωσιακό Cube 3D στα ubuntu νομίζω που είχες 4 desktop. Λέει όντως, και μπορώ να το βάλω??

3ον Έχω την εντύπωση πως το Pc έχει καλύτερη γραφική απεικόνηση.. Πιο καθαρά και φωτεινά... Γιατί έτσι??

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και συγχωρέστε με έχθες μπήκα στον κόσμο των linux

:hi:

Link to comment
Share on other sites

1) Νομίζω αυτή η καθυστέρηση 1-2 sec όταν ανοίγεις τον firefox γίνεται σε όλες τις εκδόσεις των linux και δεν ξέρω πως φτιάχνεται...

2) Για να έχεις το Cube 3D θα πρέπει να εγκαταστήσεις το compizconfig-settings-manager και να το τρέξεις από εδώ: "system → preferences → “Advanced Desktop Effects Settings"

Εκεί θα πρέπει να κάνεις τις κατάλληλες ρυθμίσεις... Θα πρέπει να επιλέξεις το "Desktop Cube" και το "Rotate Cube". Δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται τίποτα άλλο...

EDIT 1) δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά δοκίμασε αυτό για να ελέγξεις τους ανεμηστήρες... http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=846480

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση δεν είναι μόνο στο firefox... Παντού όπου κλικάρω συμβαίνει ένα delay που δεν νομίζω να οφείλεται ούτε στο λειτουργικό και καλά ούτε στο σύστημα..

Σ'ευχαριστώ θα το ψάξω για τον κύβο.

Επίσης πως θα ξέρω πιά παιχνίδια είναι συμβατά με wine και πως ανοίγω iso εικόνες??:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

για τα iso θα κατεβάσεις αυτό: http://www.getdeb.net/search.php?search_distro_id=14&keywords=acetoneiso

για το wine ποια προγράμματα-παιχνίδια υποστηρίζει θα το δεις από εδώ: http://appdb.winehq.org/appbrowse.php

EDIT: δοκίμασε αυτό που σου έγραψα για να ελέγχεις τους ανεμιστήρες πιο πάνω...

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ψάχνεις αν έχεις καμία απορεία εδώ: http://www.thelab.gr/showthread.php?t=52420

για το unrar γράφεις μέσω terminal: sudo apt-get install unrar

αν θέλεις να φτιάχνεις rar αρχεία και να μπορείς να τα κάνεις split σε κομμάτια γράφεις κι αυτό: sudo apt-get install rar

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κοίταξα το thread σου.. Καταπληκτικό , απλά μερικά δεν τα καταλαβαίνω.

Έβαλα το πρόγραμα για το iso , το θέμα είναι πως το εκτελώ κίολας :p

:yes2:

Σ'ευχαριστώ και για τα link :):T: πολύ χρήσιμα...

Ακόμα δεν καταλαβαίνω τι γίνεται με την καθυστέρηση.. Νομίζω οτι στην αρχή δεν την είχα.

Όταν κλικάρω κάτι έχω 2 sec delay για να ανοίξει το παράθυρο και μερικές φορες ανοίγει lagaροντας :crazy:

Link to comment
Share on other sites

για να το τρέξεις το AcetoneISO πας εδώ: Applications -> Accessories -> AcetoneISO2

  • Αν δεν ξέρεις που το έχει εγκαταστήσει κάποιο πρόγραμμα και ξέρεις περίπου πως λέγεται μπορείς να πατήσεις Alt + F2 και να επιλέξεις το "Show list of known applications. Όταν το κάνεις αυτό και γράψεις κάτι πάνω π.χ. iso θα σου βγεί το AcetoneISO2.

  • Επίσης όταν εγκαθιστάς ένα πρόγραμμα με το apt-get η λέξη μετά το install είναι το πρόγραμμα. αν το γράψεις στο τερματικό θα τρέξει!
    πχ sudo apt-get install gnome-do
    αν γράψεις gnome-do θα τρέξει!

τι εννοείς οτι logaρει όταν ανοίγεις τον firefox? εμένα σπάνια αργεί να ανοίξει...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά νομίζω κολάει αρκετά... Δηλαδή έχω καθυστερήσεις, και κάτι κολλήματα όταν ανοίγω προγράμματα ή όταν ανεβοκατεβάζω σελίδες.

Επίσης σε μερικά install η οθόνη πετάει για μερικά κλάσματα κάτι μαύρα που τρεμοσβήνουν κ μόλις τελειώνει το full load o cpu σταματάνε..

Γιατί εμένα μου μυρίζουν drivers ή κάτι τέτοιοο?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα ubuntu υπάρχουν διάφορα προβλήματα με ati κάρτες γραφικών...

Δοκίμασε να κατεβάσεις τους drivers από την επίσημη σελίδα: http://ati.amd.com/support/driver.html

εκεί θα διαλέξεις το μοντέλο που έχεις και θα σε βγάλει σε μία σελίδα για να το κάνεις download... εκεί υπάρχει και ένα link που σου λέει πως να το εγκαταστήσεις

Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ γιατί έχω nvidia...

Όταν πας να το εγκαταστήσεις, ίσως σου πει να είσαι super user... αυτό συμαίνει οτι θα πρέπει να πρέπει πριν την εντολή που θα βάλεις να βάλεις το sudo για να το εγκαταστήσεις σαν administrator.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά απ'ότι καταλαβαίνω η vga μου εξαιτίας του spin bug τσουρουφλάει.. Και κολάω στάνταρ λόγο κάρτας. Είναι σίγουρο γιατί και τα κολλήματα θυμίζουν κάρτα γραφικών.

Πρέπει επιγόντος να φτιάξω το fan. Κάπως να το controlάρω

Link to comment
Share on other sites

Ενας καλός οδηγός για το πως να εγκαταστήσεις τους τελευταίους drivers είναι στο παρακάτω link.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide

Ουσιαστικά, τρέχεις το αρχείο που κατεβάζεις από την ati.amd με παράμετρο --buildpkg Ubuntu/jaunty ώστε να σου δημιουργήσει όλα τα απαραίτητα .deb αρχεία τα οποία θα εγκαταστήσεις ένα ένα ή με μία εντολή όλα μαζί όπως λέει στο link. Γενικά, τα .deb αρχεία είναι τα installation αρχεία για πακέτα στο Ubuntu.

Αν και για να μην έχεις προβλήματα, η καλύτερη λύση από την ως τώρα εμπειρία μου με ati+linux είναι να τους εγκαταστήσεις απο το Hardware Manager. Αν απο εκεί δεν δεις φως, τότε βάλτους manually.

Για το spin bug και για τις θερμοκρασίες γενικά, επειδή έχουμε την ίδια κάρτα, η μόνη λύση είναι να πειράξεις το bios της vga με τον Radeon Bios Editor (του TechPowerUp) και απο τη μια να διορθώσεις το bug μετά να φτιάξεις ένα custom προφιλ για τις στροφές του ανεμιστήρα ανάλογα με τη θερμοκρασία.

Οι drivers της ati για το linux δεν επιτρέπουν underclock σε core και μνήμες δυστυχώς ώστε να εξοικονομίσεις ρεύμα και θερμότητα (εκτός αν αυτό άλλαξε στους τελευταίους, χλωμό..)

Για να δεις τη θερμοκρασία που έχει εκείνη τη στιγμή η κάρτα σου, αφού μπουν σωστά οι drivers, το κάνεις με την εξής εντολή:

aticonfig --od-gettemperature

Για να αναγκάσεις τον ανεμιστήρα να γυρίζει σε συγκεκριμένες στροφές προσωρινά γίνεται με την εξής εντολή:

aticonfig --pplib-cmd "set fanspeed 0 30"

όπου 30 το ποσοστό που θες.

Αυτό είναι προσωρινό, με ένα logout επανέρχεται στο auto.

Τέλος, για μεγαλύτερη ευκολία όλα τα πακέτα σου να τα βρισκεις και να τα εγκαθιστάς με τον Synaptic Package Manager.

Εδώ είναι απλό tutorial

http://www.simplehelp.net/2007/05/03/an-introduction-to-synaptic/

Και μην ξεχνάς, με ότι πρόβλημα κι αν αντιμετωπίσεις με το linux, google! Στο 99,9% των περιπτώσεων θα βρεις τη λύση σου, με λίγο ή περισσότερο ψάξιμο!

Στην αρχή θα σου φανεί πολύ σπαστικό το linux γιατι δεν θα δουλεύουν με την πρώτη όλα. Μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις! Οταν το έχεις στήσει τελικά, θα πετάει! :)

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πάααααρα πολύ!!! Θα το κοιτάξω....!!

Οι εντολές που μου έδωσες όμως για να το ρυθμίσω προσωρινά μου πετάνε αυτό

Parse error on line 34 of section Module in file /etc/X11/xorg.conf

"Disable" is not a valid keyword in this section

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.