Jump to content



Νέος σε Linux. Ερωτήσεις πάνω σε Ubuntu 9.04


jimakos21

Recommended Posts

Δεν τα παρατάω απλά δεν θέλω να ψοφίσω και την κάρτα μου.. Άπλα θα ψάξω την λύση για το πρόβλημα.

Όσο για να flasharw νεο bios ξέρω το έκανα και όταν είχα τα vista . . Με usb.. Θα το δοκιμάσω αλλα πρώτα πρέπει να το fixαρω προσωρινά γιατί κολάει πολύ η κάρτα... Αργούν ΟΛΑ..

Πάντως η είκονα μου για τα Ubuntu είναι ακόμα αψογη... :);)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ λογικά αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν εγκατασταθεί σωστά οι ATI drivers.

(Google με αυτό που σου έβγαλε, first hit: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1126023 )

Δοκίμασε να τους εγκαταστήσεις manually όπως λέει το link πριν. Εγώ παλιότερα έτσι τους είχα βάλει και λειτουργούσαν μια χαρά!

Α, η εντολή για τη θερμοκρασία λειτουργεί?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα εναν τροπο εγκατάστασης και απεγκατάστασης drivers μεσω ενος προγράμματος που λέγετε envyng νομίζω.. Και το δοκίμασα manual απο εκεί μια φορά μέσω του κώδικα και μου έβαλε τους 8.6

Θα δοκιμάσω να το ξανα κάνω γτ όταν τους πέρασα μετα το hardware driver, δεν είχα κάνει uninstall..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλα καλα με το λειτουργικό..

Το τελευταίο μου πρόβλημα ήταν οι οδηγοί της κάρτας γραφικών καθώς η έκδοση (νομίζω 8.3 ή 8.6) που σου περνάνε τα linux δεν είναι ικανοποιητική και αντιμετωπίζεις πολλά προβλήματα...

Έτσι έπρεπε να περάσω new drivers.. Υπάρχουν και οι 9.6 για linux και είναι άκρως συμβατοί και περνιόνται με τον οδηγό που πρότεινε και ο Ζαχος παραπάνω.

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Jaunty_Installation_Guide

Εξαιρετικός οδήγος και οι drivers μπήκαν μια χαρά... :T:

Προς το παρόν ολα οκ, λοιπόν σας ευχαριστώ όλους για την χρήσιμη βοήθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.