Jump to content



Τεραστια χρηση Ram χωρις λογο


Gregorypeg1000

Recommended Posts

Σε ασχετες στιγμες στο συστημα της υπογραφης η χρηση ram τιναζεται στο 90% και το συστημα κολαει.απο ιους ειμαι καθαρος.μνημες error free υστερα απο 2 loopes memtest.τι μπορει να φταιει?Ξαναγυρναει σε φυσιολογικα επιπεδα μονο μετα απο restart.

post-12934-1416074060,1441_thumb.jpg

post-12934-1416074060,3451_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη κατανάλωση μπορεις να εχεις με συνδιασμό windows search(service) και το itunes.

Το itunes αναγκάζει το συνεχες indexing xml αρχείων.Προσωπικά σε win7 μου καταλαμβάνει 20% cpu (amd 9950).

Δοκίμασε να κλεισεις τα service του itunes μονιμα(disabled).

Link to comment
Share on other sites

Jerry007:οχι δν εχω

grathk:το itunes το κανει αυτο μονο οταν εχεις βαλει το genius και το κανει την πρωτη φορα μονο.μετα δν χρειαζεται.

Eγω αναγκάστηκα να να κλεισω windows search αλλιως μόνιμα 20% χρηση cpu.

windows 7 build 7100

Δοκίμασε να κλείσεις ενα ενα τα process μεχρι να το βρεις πιο φταίει.

Μετα κάνε το ίδιο στα service.

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε.το ξανακανε μολις εκανα mount ενα αρχειο iso με το power iso.οχι στην αρχη.αλλα μολις ξεκινησα την εγκατασταση του παιχνιδιου(το iso ηταν παιχνιδι),αλλα μολις τελειωσε συνεχισε η ραμ να ειναι στο 85-90%.κανω unmount και πεφτει κατακορυφα στο 20%.ειναι λογικο να θελει τοση ραμ και να μην το δειχνει στο task manager?

Link to comment
Share on other sites

Το λέω γιατί η Xfi μου είχε και έχει ενα πρόβλημα με τους drivers που οποτε χρησιμοποιώ μια εφαρμογή που παράγει ήχο(είτε είναι media player είτε παιχνίδι) τα επιπεδα χρήσης RAM ανεβαίνουν στα ύψη με ενα service των windows που λέγεται audiodg.exe.

Ακόμα το θυμάμαι αυτο το πρόβλημα με το Poweriso.Κατέβασε τα Daemon Tools και κάνε αποκλειστικά με αυτα Virtual Devices για να κάνεις mount τα iso σου,είμαι σίγουρος οτι θα λειτουργίσει ;)

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε να δειτε.το ξανακανε μολις εκανα mount ενα αρχειο iso με το power iso.οχι στην αρχη.αλλα μολις ξεκινησα την εγκατασταση του παιχνιδιου(το iso ηταν παιχνιδι),αλλα μολις τελειωσε συνεχισε η ραμ να ειναι στο 85-90%.κανω unmount και πεφτει κατακορυφα στο 20%.ειναι λογικο να θελει τοση ραμ και να μην το δειχνει στο task manager?

Το ίδιο κάνει και σε μένα και χρησιμοποιώ το Alcohol για mount.

Μόνο στο power iso και περνώντας αρχεία iso με τρώει την μνήμη.

Λύση δεν βρήκα :weep:

εδιτ.

Σε μένα μετά το unmount πέφτει κάτω απο το 20 % , ανάλογα με τι έχω φορτωμένα.

Link to comment
Share on other sites

To svchost.exe απ' ότι βλέπω πιάνει πολύ από τη μνήμη σου. Εδώ αναφέρει σχετικά με το τι κάνει το συγκεκριμένο αρχείο των win. Μάλλον κάποια εφαρμογή ή κάποια αρχεία απασχολούν τη μνήμη (μένουν φορτωμένα στη μνήμη).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.τραβηξα ενα φορματ.εβαλα επανω windows 7 7600 και daemmon tools lite που δν με εχει απογοητευσει ποτε και ολα ρολοι μεχρι στιγμης.τωρα απο οτι ειδα σχετικα με το svchost.exe δν νμζ να ειναι ιος μας που η εγκατασταση ειναι μιας μερας...αλλα οπως βλεπω τρεχει 13 φορες.δλδ στον task manager υπαρχει 13 φορες.

Link to comment
Share on other sites

Το svchost.exe δεν είναι ιός. Αντιθέτως όπως γράφει και το άρθρο είναι μέρος του συστήματος που λειτουργεί στην εκκίνηση των win και ρυθμίζει κάποια dll αρχεία κλπ κλπ Στην εικόνα που είχες ανεβάσει, έπιανε πολύ από τη μνήμη, οπότε μάλλον κάποια προγράμματα ή αρχεία απασχολούσαν το συγκεκριμένο αρχείο των win.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.