Jump to content



Nεο pc μεχρι 1000 ευρω.


jose13

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.Ενδιαφερομαι για την αγορα ενος καινουργιου pc (αποκλειστικα tower) με τις εξης προϋποθεσεις:

-Με ενδιαφερει πολυ η διαρκεια του στον χρονο.

-Δεν με ενδιαφερουν τα games.

-Δεν με ενδιαφερει το Ο/c.

-Το διαθεσιμο budget ειναι 1000 ευρω.

Προφανως λοιπον ψαχνω κατι που να εχει δυνατες επιδοσεις με ενα λογικο κοστος. Παρακαλω πολυ τις προτασεις για:

-Τροφοδοτικο

-Mobo

-Cpu

-Ram

-Gpu

Eυχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν το θελεις για παιχνιδια μπορεις ακομα να κινηθεις σε 775 πλατφόρμα άμα παρεις intel ή καλύτερα κατι σε amd.

Προτείνω να διαλέξεις καλα περιφεριακα (οθονη 24', mouse keyboard, ηχεια,πολυμηχανιμα) με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις και να πάρεις καποιο ανετο κουτι για να στεγάσεις το hardware.

Επισης να προτιμήσεις καποια συστοιχία δισκων σε raid 1 για ασφάλεια απο ελατωματικο δισκο.

Τροφοδοτικο κατι με οσο ποιο μεγαλο efficiency για οικονομία ρεύματος (και θερμοκρασιων).

Συνθεση αν θελεις μπορεις να ψαξεις στις κατάλληλες κατηγορίες να παρεις μια γεύση μεχρι να σου προτείνει κατι κάποιος :)

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν το θελεις για παιχνιδια μπορεις ακομα να κινηθεις σε 775 πλατφόρμα άμα παρεις intel ή καλύτερα κατι σε amd.

Προτείνω να διαλέξεις καλα περιφεριακα (οθονη 24', mouse keyboard, ηχεια,πολυμηχανιμα) με τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις και να πάρεις καποιο ανετο κουτι για να στεγάσεις το hardware.

Επισης να προτιμήσεις καποια συστοιχία δισκων σε raid 1 για ασφάλεια απο ελατωματικο δισκο.

Τροφοδοτικο κατι με οσο ποιο μεγαλο efficiency για οικονομία ρεύματος (και θερμοκρασιων).

Συνθεση αν θελεις μπορεις να ψαξεις στις κατάλληλες κατηγορίες να παρεις μια γεύση μεχρι να σου προτείνει κατι κάποιος :)

Αυτο που ζητάω ειναι μόνο το κουτί του υπολογιστή μαζί με το υλικό μέσα εννοειται (χωρίς περιφερειακά)!!

Επειδη σπουδάζω Πληροφορική, χρησιμοποιω το pc για προγραμματισμό, web applications, μουσική και κανενα msn.

Θελω ενα γρήγορο εργαλείο να ανοιγω ταυτοχρονα word, pdf, matlab, opera, amarok, amsn και να μην τα φτύνει οπως κανει το τωρινο μου μηχάνημα. Στη διαρκεια του εξαμήνου ο υπολογιστής μου παραμενει πανω απο 15 ωρες τη μερα ανοιχτος γι αυτο και τον θελω και αθορυβο επιπλεον :innocent:

Σκοπος μου ειναι να τον φτιαξω τωρα και να τον κρατησω για 4 χρονακια οπως εκανα και με τον τωρινό μου

εχω βρει τα εξής και θελω τη γνώμη σας:

- MOBO: ASUS

- CPU : INTEL i7

- RAM : Corsair

- GPU : MSI

- Τροφοδοσια: Cooler Master

- Case: Cooler Master

- HD : Western Digital Caviar Black

- DVD : LG

- UPS : MGE

- Οθονη: Samsung Δεν αντεξα, εβαλα και μια 22άρα :)

Ακουω γνώμες :hmm:

Ολο το παρπανω πακετο κοστίζει 1320 Ευρω, από που λέτε να αφαιρέσω για να ερθω στα 1150-1200?

Link to comment
Share on other sites

κοψε λιγα απο την μητρικη Asus P6T

απο την μνημη MUSHKIN

προτιμησε ενα λιγο καλυτερο τροφοδοτικο TAGAN TG600

και θα σου προτεινα να παρεις εναν ssd για την δουλεια που το θελεις θα σου κανει θαυματα...μαζι με τον επεξεργαστη(προσεχε, αυτος που κοιτας ειναι tray οποτε θα χρειαστεις και ψυκτρα...) θα κανουν φοβερη δουλεια...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητάω ειναι μόνο το κουτί του υπολογιστή μαζί με το υλικό μέσα εννοειται (χωρίς περιφερειακά)!!

Επειδη σπουδάζω Πληροφορική, χρησιμοποιω το pc για προγραμματισμό, web applications, μουσική και κανενα msn.

Θελω ενα γρήγορο εργαλείο να ανοιγω ταυτοχρονα word, pdf, matlab, opera, amarok, amsn και να μην τα φτύνει οπως κανει το τωρινο μου μηχάνημα. Στη διαρκεια του εξαμήνου ο υπολογιστής μου παραμενει πανω απο 15 ωρες τη μερα ανοιχτος γι αυτο και τον θελω και αθορυβο επιπλεον :innocent:

Σκοπος μου ειναι να τον φτιαξω τωρα και να τον κρατησω για 4 χρονακια οπως εκανα και με τον τωρινό μου

εχω βρει τα εξής και θελω τη γνώμη σας:

- MOBO: ASUS

- CPU : INTEL i7

- RAM : Corsair

- GPU : MSI

- Τροφοδοσια: Cooler Master

- Case: Cooler Master

- HD : Western Digital Caviar Black

- DVD : LG

- UPS : MGE

- Οθονη: Samsung Δεν αντεξα, εβαλα και μια 22άρα :)

Ακουω γνώμες :hmm:

Ολο το παρπανω πακετο κοστίζει 1320 Ευρω, από που λέτε να αφαιρέσω για να ερθω στα 1150-1200?

Δεν σε ενδιαφέρει το OC και κάνεις τέτοια σύνθεση; Έχεις κάνει πολλές λάθος επιλογές κατά την γνώμη μου. Πρέπει να αλλάξεις οπωσδήποτε RAM, μητρική και CPU. Το τωρινό σου σύστημα τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μερικες παρατηρησεις και ερωτησεις.Να διευκρινησω οτι η συνθεση προοριζεται για εναν φιλο οποτε και βαζουμε και οι 2 το χερακι μας και τις αποψεις μας.

-Απο τροφοδοσια βλεπω οτι το Corsair το 520 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=995630 εχει πολυ καλες κριτικες οπως και το http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1209841 μιας και με ενδιαφερει το modularity.

-Aπο μνημες σαν dimm ισως καταληξω σε αυτα : http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1206176&category=69977727&page=2&MEMORY_SIZE=6+GB&catalog=20 απλα προσπαθω να τον πεισω οτι 4 gb ειναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για τις εφαρμογες που θα τρεχει και ισως να μην χρησιμοποιησει ποτε και πανω απο 2-2,5. :p

-Aπο Gpu ισως παω εδω μιας και δεν προκειται να παιζει παιχνιδια το πολυ να βλεπει καμια ταινιουλα http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1309420 . Δν ξερω απλα αν η υολοιηση της MSI ειναι η καλυτερη ή πρεπει να στραφω σε καποια αλλη με τα ιδια χρηματα. Αν την εχει καποιος θα ηθελα να ξερω αν ρυθμιζεται το ανεμιστηρακι με της με software αλλιως θα πρεπει να κανουμε αλλη πατεντα.

-Απο επεξεργαστη και οθονη τα ιδια με πριν, αλλα η mobo ειναι ενα θεμα μιας και οπως του λεω δν θα αξιοποιησει τις δυνατοτητες της και τον λογο για τον οποιο φτιαχτηκε ουτε στο 30%. :) Οποτε μια αρκετα καλη υλοποιηση αλλα οχι τπτ φτηνιατικο θα ηταν ευπροσδεκτη σαν προταση.

Ευχαριστω για τον χρονο σας! :)

Y.Γ.

Τωρα εχει εναν P4 με 2 gb ram κλπ.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ζητάω ειναι μόνο το κουτί του υπολογιστή μαζί με το υλικό μέσα εννοειται (χωρίς περιφερειακά)!!

Επειδη σπουδάζω Πληροφορική, χρησιμοποιω το pc για προγραμματισμό, web applications, μουσική και κανενα msn.

Θελω ενα γρήγορο εργαλείο να ανοιγω ταυτοχρονα word, pdf, matlab, opera, amarok, amsn και να μην τα φτύνει οπως κανει το τωρινο μου μηχάνημα. Στη διαρκεια του εξαμήνου ο υπολογιστής μου παραμενει πανω απο 15 ωρες τη μερα ανοιχτος γι αυτο και τον θελω και αθορυβο επιπλεον :innocent:

Σκοπος μου ειναι να τον φτιαξω τωρα και να τον κρατησω για 4 χρονακια οπως εκανα και με τον τωρινό μου

εχω βρει τα εξής και θελω τη γνώμη σας:

- MOBO: ASUS

- CPU : INTEL i7

- RAM : Corsair

- GPU : MSI

- Τροφοδοσια: Cooler Master

- Case: Cooler Master

- HD : Western Digital Caviar Black

- DVD : LG

- UPS : MGE

- Οθονη: Samsung Δεν αντεξα, εβαλα και μια 22άρα :)

Ακουω γνώμες :hmm:

Ολο το παρπανω πακετο κοστίζει 1320 Ευρω, από που λέτε να αφαιρέσω για να ερθω στα 1150-1200?

Απλά πράγματα, βγάζεις τον I7 και την Asus και τις μνήμες που κοστίζουν κοντά στα 700 ευρώ (ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΔΗΛΑΔΗ) και παίρνεις τον AMD Phenom II X4 940 , μια mobo κοντά στα 150 και πολλά είναι και μνήμες π.χ. Corsair DDR3 4 GB κανένα 70ρι οπότε πάς στα 400 ευρώ γλυτώνεις δηλαδή 300 ευρώ για μια διαφορά στις επιδόσεις της τάξεως του 5 με 10%. ΑΝ τώρα ο φίλος σου νομίζει οτι αξίζει να δώσει 300 ευρώ παραπάνω για αυτό το λόγο ας το κάνει αλλά αντικειμενικά είναι ΒΛΑΚΕΙΑ. Από τα 300 ευρώ που περισσεύουν μπορεί να βάλει έναν SSD τώρα ή λίγο αργότερα και το σύστημα να πετάει στην κυριολεξία. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι έχετε πάθει ΟΛΟΙ με τους I7 και το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ τους. Δεν είναι βασικός παράγοντας το κόστος όταν φτιάχνεις ένα PC? Δεν είναι ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΓΕΛΟΙΟ να δίνεις 500 ευρώ και πάνω για motherboard και επεξεργαστή? Ένας στους 1000 θα χρειαστεί πραγματικά αυτό το έξτρα κάτι που μπορεί να δώσει ο I7 και πάλι η αναλογία κόστους/επεξεργαστικής δύναμης είναι ΤΡΑΓΙΚΗ, είναι ΟΛΟΦΑΝΕΡΟ και ΑΠΟΡΩ πώς δεν σχολιάζεται η επιλογή CPU και MOBO (260 euro μια MOTHERBOARD??? ΕΛΕΕΕΕΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ).

Και μήν μου πεί κανένας ότι με τον I7 θα του κρατήσει περισσότερο ο υπολογιστής..για τις δουλειές που τον θέλεις θεωρητικά θα σου κρατήσει πάνω από 5-6 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι κρίμα σε pc των 1000+ ευρώ να μην βάλεις -τουλάχιστον- την Msi 4850

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1296566&Manufacturer=MSI&category=69977735&catalog=20

Kάποια στιγμή μπορεί να στη βαρέσει να παίξεις κανα game, γιατί να μην έχεις τη δυνατότητα?

Είναι τεράστια διαφορά στην απόδοση για 40-45 ευρώ!

Άλλο να έλεγες δίνω μέχρι 400-500 ευρώ.. εκεί δικαιολογείται η διαφορά τιμής

Κόψε λίγο από αλλού στην ανάγκη..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα κινηθουμε σε μια προταση περισοτερο στα μετρα του eloydark ωστε να βαλουμε και ενα ssd ριχνοντας λιγο cpu/ram/mobo. Καλυτερα να προσανατολιστουμε σε εναν quad ή σε εναν Amd? Επισης το ups για να κρατησει και οθοη παρεα ποσα watt πρεπει να ειναι? Δεδομενου οτι απο οσο το βλεπω πανω απο 300 watt το pc δεν θα δουλεψει ποτε. Με ενα 500αρι θα ειμαι κομπλε? Τελος αν κινηθουμε σε ΑΜD ή Quad 2χ2gb dimmakia DDR2 πιστευω θα ειναι μια χαρα δν νομιζω να χρειαζεται DDR3 ετσι? Τι διαφορες θα δει?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα κινηθουμε σε μια προταση περισοτερο στα μετρα του eloydark ωστε να βαλουμε και ενα ssd ριχνοντας λιγο cpu/ram/mobo. Καλυτερα να προσανατολιστουμε σε εναν quad ή σε εναν Amd? Επισης το ups για να κρατησει και οθοη παρεα ποσα watt πρεπει να ειναι? Δεδομενου οτι απο οσο το βλεπω πανω απο 300 watt το pc δεν θα δουλεψει ποτε. Με ενα 500αρι θα ειμαι κομπλε? Τελος αν κινηθουμε σε ΑΜD ή Quad 2χ2gb dimmakia DDR2 πιστευω θα ειναι μια χαρα δν νομιζω να χρειαζεται DDR3 ετσι? Τι διαφορες θα δει?

Νομίζω ότι ο SSD είναι πιο σημαντικός από έναν γρηγορότερο επεξεργαστή! Και η AMD έχει quad, ο Phenom 2 X4 πιστεύω ότι είναι καλύτερη επένδυση αυτή την στιγμή καθώς είναι νέος επεξεργαστής με πολύ καλές επιδόσεις ενώ ο quad σύντομα θα αντικατασταθεί και το 775 θα σταματήσει. Καλύτερα επίσης να πας σε DDR3, εγώ όταν είχα πάει σε DDR αντί για DDR2 το μετάνοιωσα γιατί όταν αργότερα ήθελα να βάλω λίγη RAM παραπάνω, οι DDR είχαν 3πλάσια τιμή από τις DDR2 καθώς είχαν καταργηθεί. Σίγουρα από πλευράς επιδόσεων δεν θα έχεις σχεδόν καθόλου κέρδος, αλλά γιατί να μην επενδύσεις στο μέλλον και στην αναβαθμισημότητα;

Τα 2 σεντ μου:p

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο SSD είναι πιο σημαντικός από έναν γρηγορότερο επεξεργαστή!

Τα 2 σεντ μου:p

το θεμα ειναι οτι ο SSD που εβαλες ειναι αρκετα γρηγορος ωστε να φαινεται το μηχανημα οτι εχει SSD? τον εχεις δει να δουλευει? εχεις δει μετρησεις? τι controller φοραει?

Δες λιγο και αυτο...

Βγαλε απο την συνθεση το UPS, την οθονη(μιας και ο φιλος ειπε οτι θελει μονο tower και οχι περιφερειακα) και τον Transcend SSD και βαλε ενα intel X25-M 80GB και εισαι ετοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα το UPS και την οθόνη σύμφωνα με τα πρότυπα που έστησε ο ίδιος την πρόταση του. Προφανώς εγώ δεν έχω πλήρη γνώση για τις επιδόσεις του συγκεκριμένου SSD και βέβαια ένας Intel θα ήταν σαφέστατα ανώτερος. Όμως αυτό αφήνεται στην διακριτική ευχέρεια του καθώς έτσι και αλλιώς η πρόταση βγαίνει φθηνότερη από τα 1150 - 1200 που ήθελε αρχικώς. Ακόμα και αν ο συγκεκριμένος SSD δεν είναι ο πιο γρήγορος SSD που κυκλοφορεί, σίγουρα η διαφορά σε σχέση με έναν HDD θα είναι χαοτική καθώς το Seek Time θα είναι ελάχιστο/μηδενικό. Και ας μην πιάνει τα 150MB/s :to_pick_ones_nose:

Υ.Γ.: Πράγματι ο συγκεκριμένος SSD δεν αξίζει, προτείνω αντικατάσταση του με άλλον καλύτερο ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει σωστα εβαλες Ups και Οθονη μιας και το budget των 1200 ευρω θα περιλαβει και την αγορα αυτων των 2 οπως ολα δειχνουν αφου ο αρχικος προσανατολισμος του hardware παρεκλινει αρκετα μετα απο ψαξιμο και διαβασμα. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.