Jump to content



Ποια οθόνη;


Mischeif

Recommended Posts

Ακομα ψαχνομαι για την οθονη!Και πριν απο λιγο ημουν στο site της LG και κοιτουσα το νεο μοντελο το 1715s ,μηπως ξερετε ποτε φτανει Ελλαδα και περιπου ποσο θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

η 175SXW την σήμερον ημερα τι λέει?

τελικά την είχες πάρει τότε mischeif?

πες κάνα σχόλιο γιατί μου φαίνεται πως είναι η πιο φτηνή 17άρα TFT με DVI που έχω δει.

http://www.shop21.gr/product_computers.asp?lngProductFamilyID=22496&lngProductID=22501

από θέμα εγγύησης τι λέει η hitachi? στα ποσα καμένα pixel αλλάζει την οθόνη?

μια άλλη πρόταση που σκέφτομαι είναι αυτή η philips η οποια πρέπει να είναι η πιο φτηνή 17άρα TFT με TCO'03 που έχω δει. βεβαια δεν έχει DVI.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156270

τελικά εμείς οι φτωχοί τι να προτιμήσουμε μέχρι 350 ευρώ? LG.hitachi η philips?

cheers και καλή χρονια!;)

Link to comment
Share on other sites

Να βοηθήσω λίγο με τη σειρά μου...

1) εάν τοποθετείς την οθόνη <50 εκατοστά από τα μάτια σου, πάρε 17άρα.

2) εάν το γραφείο σου είναι μεγάλο και η οθόνη τοποθετηθεί >50 εκ. τότε χρειάζεσαι 19άρα. Επίσης το προαναφερθέν θα σου φανεί χρήσιμο στην περίπτωση που η όρασή σου δεν είναι και στην καλύτερη κατάσταση...Εάν νιώθεις ότι σε 17" CRT με ανάλυση 1024Χ768 πλησιάζεις για να δεις το κείμενο, τότε μάλλον θα χρειαστείς 19" TFT. Oi 17άρες & οι 19άρες TFT έχουν την ίδια ανάλυση απλά οι 19άρες πλεονεκτούν ως προς το μέγεθος των pixel (πιο μεγάλο)

3) χρησιμοποιιώ στην εργασία μου εδώ και ένα χρόνο μια 17άρα Hitachi σειράς 174 (νομίζω ότι είναι ίδια με τη σειρά 175 αλλά χωρίς ηχεία) και θα πω τα εξής. Πολύ καλή εικόνα και καθαρότητα κειμένου αλλά ΜΟΝΟ για αυτόν που κάθεται μπροστά της. Έτσι και ξεφύγεις έστω λίγο από μπροστά αντίο χρώματα και καθαρότητα κειμένου....

4) η απόκριση (response time) της οθόνης μέσω της τυπικής τιμής (typical) μάλλον αστείο είναι! Ενώ η συγκεκριμένη Hitachi έχει typical καλύτερο χρόνο από την νεοαποκτειθίσα Nec 1960NXi είναι μακρά χειρότερη από τη Nec!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προτείνω σε κανέναν τίποτα, απλά μόνο απόψεις καταθέτω.

Θα σου πω, πως έπραξα και κατέληξα στην αγορά της Nec 1960NXi (πρόσφατα).

1) αποφασίζεις το τι ποσό θα διαθέσεις (μέγιστο)

2) αποφασίζεις ποιός θα είναι ο κύριος λόγος που θέλεις μία TFT οθόνη

3) αποφασίζεις ποια είναι δευτερεύοντα για τα γούστα σου και τις ανάγκες σου (δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα και τις ίδιες ανάγκες)

4) αποφασίζεις τον παράγοντα εγγύηση και το πόσο ψηλά θέτεις τον πήχη της "καντεμιάς"

5) κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς για το τι μπορείς να αγοράσεις με τα λεφτά που διαθέτεις

6) ψάχνεις να βρεις "καλά review" για το προιόν

7) ψάχνεις να βρεις πολύ καλές προσφορές σε μοντέλα που είναι ήδη στα τελευταία αποθέματα

8) αποφασίζεις όχι με βάση το συναίσθημα αλλά μόνο με τη λογική

Τέλος να θυμάσαι πάντα ότι, ότι και να αγοράσεις σε ένα με δύο έτη θα είναι ήδη ξεπερασμένο από τη τρέχουσα τεχνολογία

Να θυμάσαι πάντα ότι, ότι και να πάρεις δεν θα το "παντρευτείς". Μια καλή οθόνη θα σου κρατήσει τουλάχιστον 5-7 χρόνια (ήταν κανόνας για τις CRT...με τις TFT είδομεν!)

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι με μια Sony Multiscan 15sfII από το 1995!!! σε καθημερινη λειτουργία (αυτό για τις CRT και τα......χρόνια) και με βάση τα παραπάνω κριτηρια πιστεύω οτιο ηρθε η ωρα να ....προβληματιστώ και εγω.

Link to comment
Share on other sites

ναι mlemo ετσι δρω και εγω πριν αγορασω κατι.

επειδη ομως εχω κατασταλαξει πως δε προκειται να δωσω πανω απο 400 ευρω και ειδα αυτα τα 2 μοντελα που προανεφερα ηθελα συγκεκριμενα να ακουσω αν εισαι ευχαριστημενος απο την Hitachi που ειχες.

εχει dvi στα 320 ευρω που μου φανηκε πολυ φτηνο για να ειναι αληθινο.

επισης παιζει ρολο το TCO'03 στις TFT η ειναι φρου φρου;

το dvi οντως κανει μεγαλη διαφορα στην απεικονιση;

Link to comment
Share on other sites

Predator, θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ότι μπορώ από όσα μου ζητάς.

1) ναι έχει DVI είσοδο και λειτουργεί καλύτερα από τη D15 είσοδο (καθαρότερο κείμενο, ελαφρώς καλύτερα χρώματα)

2) θα παρατηρήσεις ότι TCO'03 έχουν μόνο οι λευκές-γκρί οθόνες, οι μαύρες (από ότι έχω δει) έχουν μόνο TCO'99 (αν θέλεις να δεις προδιαγραφές μεταξύ αυτών των δύο προτύπων να σου στείλω ένα "σύνδεσμο")

3) δεν μπορώ να σου πω τι συμπεριφορά αυτής της οθόνης σε παιχνίδια, διότι σε αυτά θεωρώ τον εαυτό μου "ανίδεο"... επίσης τη Hitachi όπως σου προανάφερα τη χρησιμοποιώ ως προσωπική οθόνη στην εργασία μου.

4) σου είχα προαναφέρει ότι οι τιμές που δίνονται στο responcse time είναι περισσότερο διαφημιστικό κόλπο παρά ουσιαστικές τιμές. Η πραγματική ταχύτητα απεικόνισης των ιχνοστοιχείων διαφέρει αρκετά από τις τυπικές τιμές ή τις τιμές μέσου όρου ή από εκείνες που δίνουν οι κατασκευαστές για τους "τρελλαμένους" (εμάς δηλαδή) που ψάχνονται μόνο με τα νούμερα! Σου είχα προαναφέρει ότι συγκρίνοντας το πως παίζει ένα βίντεο (γρήγορο) μεταξύ της 174 Hitachi και της 1960NXi Nec υπάρχει αρκετή διαφορά υπερ της Nec (παρόλο που σε typical τιμές η Hitachi έχει καλύτερη τιμή).

Πάντως ΤΕΛΙΚΑ ότι και να πάρεις, να πας να το δεις "με τα ματάκια σου" και εφόσον αποφασίσεις ότι σου αρέσει και θέλεις να την αγοράσεις από το συγκεκριμένο κατάστημα, να απαιτήσεις (με τον ωραίο δικό σου τρόπο - όχι άκομψα) να δεις την οθόνη που θα αγοράσεις και όχι μόνο αυτή της βιτρίνας.

Αν δεν έχουν αυτοί κάποιο πρόγραμμα έτοιμο (για τεστ οθόνης) πάρε μαζί σου κάποιο τεστ σε δισκέτα και "τρεξτο" σε άσπρο, μαύρο, κόκκινο, μπλε, πράσινο για να εξακριβώσεις εάν υπάρχουν προβληματικά ιχνοστοιχεία ή επιμέρους αυτών (subpixel). Για να καταλάβεις γιατί προβλήματα σου λέω να δεις, δες εδώ

ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΠΡΑΤΤΩ και δεν έχω βγει χαμένος ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.