Jump to content



πως κανω εναν δισκο slave?


evilsoler

Recommended Posts

Βρε παιδες σορρυ για την εντελως ΝΟΟΒιστικη ερωτηση.πηρα εναν wd fals 1t και δεν μπορω να τον κανω να εμφανιστει σαν slave με αποτελεσμα να μην τον "βλεπει" το pc.Δοκιμασα το jumberaki σε ολες τις θεσεις,ακομα και να μην το εχω βαλει καθολου οπως γραφει και πανω ο δισκος.ο μαστερ ειναι ενας hitachi ο οποιος δεν εχει jumberaki.

πλζ help

Link to comment
Share on other sites

για ποιο jumper πανω του μιλας? μηπως αυτο που τον ρυθμιζει σε sata1/2 (αν εχει) ?

Εφοσον ειναι sata δεν οριζεται master/slave αφου δεν μπορει να συνδεθει με το ιδιο καλωδιο μαζι με αλλον δισκο, σε οποια θεση sata τον συνδεσεις σε εκεινη θα τον βλεπει το μηχανημα χωρις καμια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ειναι sata δεν οριζεται master/slave αφου δεν μπορει να συνδεθει με το ιδιο καλωδιο μαζι με αλλον δισκο, σε οποια θεση sata τον συνδεσεις σε εκεινη θα τον βλεπει το μηχανημα χωρις καμια διαφορα...

ΟΚΑυτην την στιγμη μου βλεπει και τουσ 2 δισκους σαν μαστερ,ειναι με ξεχωριστα καλωδια συνδεδεμενοι στην mobo.πως θα τον δηλωσω σαν slave ton wd η τεσπα πως θα τον κανω να τον δει το pc

ty

Link to comment
Share on other sites

Οι SATA δεν έχουν Master και Slave. Αν τον βλέπει το Bios είσαι έτοιμος. Αλλά πρέπει να κάνεις format, αν δεν κάνεις format δεν θα τον δούνε τα Windows!

+1. κοιτα στο ΒΙΟΣ αν τον βλεπει πρωτα και επειτα με δεξι κλικ κοιτα και στο "ο υπολογιστης μου" στην διαχειριση δισκων. απο κει νομιζω οτι μπορεις να του κανεις και διαμορφωση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον εκανα διαμορφωση και ενω φαινεται παντου στην διαχειριση συσκευων εξακολουθει να μην τον "Βλεπει" ο υπολογιστης.το βιος στην mobo νομιζω ειναι οκ εχω μια msi pt890 neo-v.any ideas???ty:)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τον εκανα διαμορφωση και ενω φαινεται παντου στην διαχειριση συσκευων εξακολουθει να μην τον "Βλεπει" ο υπολογιστης.το βιος στην mobo νομιζω ειναι οκ εχω μια msi pt890 neo-v.any ideas???ty:)

Στο bios επέλεξε το autodetect για να δει το σκληρό σου. Επίσης δες στις επόμενες εκδόσεις του bios ποια προβλήματα διορθώνονται μήπως και χρειάζεται να κάνεις bios update.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.