Jump to content



FSB:RAM Ratio


saxon_747

Recommended Posts

Ποιος λογος FSB:RAM ειναι πιο αποδοτικος?

1:1, 2:3, 1:2 ?

Συγκεκριμενα:

Εχω εναν Wolfdale E6300 @2.8MHz, με 266ΜΗz Bus speed & 1066MHz FSB.

Oι μνημες ειναι 2x 2GB Kingston HyperX PC8500 (CL5)

Επισης,

τι παιζει μεγαλυτερο ρολο? Το ratio ή τα timmings?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου η απάντηση σε αυτή την ερώτηση είναι εξαρτάται! Γιατί μπορείς να έχεις για παράδειγμα:

1066MHz FSB και 1600MHz Ram με διαιρέτη 2:3 αλλά να μπορείς να έχεις και

1400MHz FSB και 1400MHz Ram με διαιρέτη 1:1 (επειδή δεν πάνε πιο πάνω οι Ram) και να είσαι καλύτερα. Πρώτα βρίσκεις το όριο του NB/CPU σου και μετά βρίσκεις το όριο των Ram και παίζεις μεταξύ τους για να δεις τι σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα/ τι προτιμάς!

Το Ratio απο μόνο του δεν παίζει ρόλο, τα timings παίζουν ρόλο σε συνδιασμό με τον χρονισμό. Για παράδειγμα:

3CL σε 400MHz DDR μνήμη = 7,5nsec latency

7CL σε 1600MHz DDR3 μνήμη = 4,375nsec latency

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βρίσκεις το όριο του NB/CPU σου και μετά βρίσκεις το όριο των Ram και παίζεις μεταξύ τους για να δεις τι σου δίνει το καλύτερο αποτέλεσμα/ τι προτιμάς!

Για να βρεις το όριο του NB/CPU, τι χρονισμό βάζεις στις μνήμες?

Link to comment
Share on other sites

Με τον όρο NB/CPU δεν εννοώ τον IMC προφανώς, εννοώ το όριο NB και CPU. Για να το βρει κάποιος κρατάει χαμηλά τον διαιρέτη RAM και πολλαπλασιαστή και αυξάνει FSB μέχρι να βρει τείχο, μετά χαμηλώνοντας το FSB ανεβάζεις ξανά τον πολλαπλασιαστή για να δεις αν ο τείχος ήταν από το NB ή από την CPU. Μετά συνεχίζεις παρομοίως. Ως γνωστόν, ο υπερχρονισμός δεν είναι επιστήμη, δεν μπορείς να πεις ότι βρήκες το απόλυτο όριο του συστήματος σου. Όσο ασχολείσαι μπορείς να βρεις διαφορετικά settings που να σου έχουν καλύτερα αποτελέσματα. Μην ξεχνάτε ότι τα καλύτερα Benchmarks δεν γίνονται από τα απόλυτα περισσότερα Hz

Link to comment
Share on other sites

Για να το βρει κάποιος κρατάει χαμηλά τον διαιρέτη RAM και πολλαπλασιαστή και αυξάνει FSB μέχρι να βρει τείχο, μετά χαμηλώνοντας το FSB ανεβάζεις ξανά τον πολλαπλασιαστή για να δεις αν ο τείχος ήταν από το NB ή από την CPU.

Όταν λες "χαμηλά" τι εννοείς? Την τιμή του κλάσματος? π.χ. 2:3 =0.66 χαμηλότερα από 1:1 =1 ?

(1-2 φορές δοκίμασα ανεβάζοντας λίγο το FSB, κόλλησα και τα παράτησα για να μη "σκίσω" καμμιά εγκατάσταση -σε κύριο PC- και τρέχω.... :nerd:)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "χαμηλά" τι εννοείς? Την τιμή του κλάσματος? π.χ. 2:3 =0.66 χαμηλότερα από 1:1 =1 ?

(1-2 φορές δοκίμασα ανεβάζοντας λίγο το FSB, κόλλησα και τα παράτησα για να μη "σκίσω" καμμιά εγκατάσταση -σε κύριο PC- και τρέχω.... :nerd:)

Ανεβάζοντας το FSB παλιότερα θα είχε αποτέλεσμα τον υπερχρονισμό όλων των συσκευών. Στους P3 των 100MHz FSB που η AGP έτρεχε στα 66 και η PCI στα 33, όταν ανέβαζες το FSB, ανάλογα ανέβαζες και τα ρολόγια αυτών. Σήμερα ευτυχώς αυτοί οι χρονισμοί κλειδώνουν (λογικά έχουν ανεξάρτητα ρολόγια) οπότε μπορείς να ανεβάσεις το FSB σχετικά πιο άφοβα. Στους AMD όμως πρέπει να προσέχεις και την συχνότητα του HT καθώς και αυτό μπορεί να αποτελεί bottleneck σε σχέση με την μέγιστη συχνότητα που μπορεί να "σηκώσει" το σύστημα σου.

Όταν υπερχρονίζεις θες να βρεις τα όρια του κάθε εξαρτήματος ένα ένα, απομονώνοντας (όσο μπορείς) τα άλλα εξαρτήματα, βάζωντας τα να λειτουργούν μέσα στις κατασκευαστικές τους προδιαγραφές, μπορείς με κάποια βεβαιώτητα να πεις ότι βγήκαν από την εξίσωση της αστάθειας του συστήματος.

Για παράδειγμα, έστω ότι υπερχρονίζεις μία CPU από τα stock 13x200 (2600MHz) με 800MHz DDR2 Ram και 2000MHz HT. Έχουμε:

Πολλαπλασιαστής 13

Διαιρέτης RAM 2:1

Πολλαπλασιαστής HT 10

Για να βρεις το όριο της CPU θεωρώντας ότι δεν έχει ξεκλείδωτο τον πολλαπλασιαστή ή ότι δεν σε ενδιαφέρει να τον ανεβάσεις θα βάλεις στην αρχή το FSB στα 210. Συνεπώς:

CPU= 210x13=2730MHz

RAM=840MHz

HT=2100MHz

Όπως βλέπεις κοκκίνησα τις δύο τιμές που υπερχρονίστηκαν ενώ εγώ δεν το ήθελα. Αν ψάχνω να βρω το όριο της CPU τότε αυτά μπορεί να είναι περιοριστικός παράγοντας. Βάζοντας διαιρέτη διαφορετικό (πχ 7:4 στις μνήμες) και πολλαπλασιαστή 9 στο HT έχουμε:

CPU=2730MHz

RAM=735MHz

HT=1890MHz

Συνεπώς ξαναπήγες σε "ασφαλή" νούμερα και μπορείς να συνεχίσεις να ανεβάζεις το FSB. Με τον ίδιο τρόπο συνεχίζεις την επαναληπτική διαδικασία ελέγχοντας πάντα την σταθερότητα του συστήματος. Όταν αρχίσεις να βρίσκεις "τείχους" αρχίζεις να δίνεις τάση στο αντίστοιχο σύστημα που την χρειάζεται. Συχνά η αύξηση του FSB θέλει τάση τόσο στην CPU όσο και στο NB καθώς ζορίζεται και αυτό. Ίσως και στον IMC μερικές φορές ανάλογα βλέπεις και πράττεις. Για αυτό είπα ότι δεν είναι επιστήμη ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ, I'll do my homework.

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι τα HT και IMC?

2. Από πότε αρχίζω να δίνω ρεύμα? Εξ αρχής? π.χ. στο σύστημα της υπογραφής, λέω να δοκιμάσω να πάω τη CPU από τα 2.13MHz default, στα 2.8 ή στα 3 MHz. Φαντάζομαι θα χρειαστώ και extra ρεύματα, σωστά? Οπότε ανεβάζω λιγο-λιγο μέχρι να είμαι stable?

Η Zalman 9500 λογικά θα την παλέψει τη extra θερμότητα της CPU.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ, I'll do my homework.

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι τα HT και IMC?

2. Από πότε αρχίζω να δίνω ρεύμα? Εξ αρχής? π.χ. στο σύστημα της υπογραφής, λέω να δοκιμάσω να πάω τη CPU από τα 2.13MHz default, στα 2.8 ή στα 3 MHz. Φαντάζομαι θα χρειαστώ και extra ρεύματα, σωστά? Οπότε ανεβάζω λιγο-λιγο μέχρι να είμαι stable?

Η Zalman 9500 λογικά θα την παλέψει τη extra θερμότητα της CPU.

Απαντήσεις:

1. HT = HyperTransport

2. Αρχίζεις να ανεβαίνεις χωρίς να δώσεις ρεύμα, βλέπεις σε πιο σημείο αρχίζεις να μην είσαι σταθερός τρέχοντας benchmarks. Όταν βρεις αυτό το σημείο δίνεις λίγη τάση παραπάνω και ξαναδοκιμάζεις την σταθερότητα. Αν είσαι σταθερός ξανα ανεβάζεις συχνότητα κ.ο.κ.

Το αν θα την παλέψει η Zalman είναι σχετικό, εξαρτάται από το τι θερμοκρασίες εσύ θεωρείς ικανοποιητικά χαμηλές για να λειτουργεί το συστημά σου. Προφανώς όσο τρέχεις τα benchmarks θα βλεπεις τις θερμοκρασίες για να βλέπεις που βρίσκεσαι! Επίσης δες αυτό το mod για την Zalman, αυτό κάτω κάτω που βάζει 12αρι ανεμιστήρα, νομίζω αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, ευχαριστώ, I'll do my homework.

Ερωτήσεις:

1. Τι είναι τα HT και IMC?

2. Από πότε αρχίζω να δίνω ρεύμα? Εξ αρχής? π.χ. στο σύστημα της υπογραφής, λέω να δοκιμάσω να πάω τη CPU από τα 2.13MHz default, στα 2.8 ή στα 3 MHz. Φαντάζομαι θα χρειαστώ και extra ρεύματα, σωστά? Οπότε ανεβάζω λιγο-λιγο μέχρι να είμαι stable?

Η Zalman 9500 λογικά θα την παλέψει τη extra θερμότητα της CPU.

Λοιπον με την ινφινιτυ π την ειχα και γω παει fsb μεχρι 330 ευκολα...Αλλα πιο πανω δεν παει ευκολα.

Χωσε και ενα ψηκτρακι στη μητρικη αν εχεις γτ καιει πολυ ειδικα το καλοκαιρι...

Οποτε ο 6400 θα σου παει 3,3 σχετικα ανετα με λιγο ρευμα παραπανω...Μεχρι 1,35 βολτ ευκολα θα την παλευψει η zalman πιστευω...Πες μας αποτελεσματα!

Link to comment
Share on other sites

Όπα γιατί εκεί που νόμιζα οτι είμαι ενημερωμένος κατάλαβα οτι δεν πάω καλά.

Έχω μια ASUS με το 790GX και έχω πάρει για CPU τον Phenom 705e. H CPU είναι στα 2500 με 12.5 multiplier και οι μνήμες DDR2 στα 800 με 5άρια timings. Εγώ τι έχω κάνει... πήγα το FSB από 200, στα 240 οπότε έχω την CPU στα 240χ12.5 = 3000 mhz, τις μνήμες στα 960 αλλά με 6άρια timings και το northbridge και το HT sta 2400. Επειδή μου φάνηκε κάπως μεγάλο έριξα τον πολλαπλασιαστή του HT στο 9 και είναι τώρα στα 2160Mhz.

1. Μπερδεύομαι λίγο όσον αφορά τη συχνότητα του Northbridge και του HT. Είναι ξεχωριστά ή αλληλένδετα;

2. Να τα αφήσω στα 2160, να κατεβάσω και άλλο τον πολλαπλασιαστή ή να τα πετάξω στα 2400?

Είμαι ακόμη λίγο ψιλομπερδεμένος! Οι τάσεις είναι όλες στα κανονικά επίπεδα και δεν πρόκειται να ανέβουν.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Όπα γιατί εκεί που νόμιζα οτι είμαι ενημερωμένος κατάλαβα οτι δεν πάω καλά.

Έχω μια ASUS με το 790GX και έχω πάρει για CPU τον Phenom 705e. H CPU είναι στα 2500 με 12.5 multiplier και οι μνήμες DDR2 στα 800 με 5άρια timings. Εγώ τι έχω κάνει... πήγα το FSB από 200, στα 240 οπότε έχω την CPU στα 240χ12.5 = 3000 mhz, τις μνήμες στα 960 αλλά με 6άρια timings και το northbridge και το HT sta 2400. Επειδή μου φάνηκε κάπως μεγάλο έριξα τον πολλαπλασιαστή του HT στο 9 και είναι τώρα στα 2160Mhz.

1. Μπερδεύομαι λίγο όσον αφορά τη συχνότητα του Northbridge και του HT. Είναι ξεχωριστά ή αλληλένδετα;

2. Να τα αφήσω στα 2160, να κατεβάσω και άλλο τον πολλαπλασιαστή ή να τα πετάξω στα 2400?

Είμαι ακόμη λίγο ψιλομπερδεμένος! Οι τάσεις είναι όλες στα κανονικά επίπεδα και δεν πρόκειται να ανέβουν.

Ευχαριστώ πολύ!

1. Είναι ξεχωριστά, το Northbridge frequency περιορίζει το HT Frequency, συνήθως στις περισσότερες μητρικές δεν μπορείς να έχεις 9 πολλαπλασιαστή στο NB και 10 στο HT. Το ανάποδο όμως δεν συμβαίνει. Αν έχεις στοκ ψύξη στο NB τότε θα σου πρότεινα να μην ξεφύγεις ιδιαίτερα σε κανένα από τα δύο κλοκς. Έτσι και αλλιώς από το HT speed δεν κερδίζεις πολλά σε επιδόσεις, από το NB που κερδίζεις όμως είναι λίγο επικίνδυνο καθώς έχω διαβάσει ότι μειώνει σημαντικά την ζωή του επεξεργαστή (ναι καλά διάβασες). Σημαντικό είναι συνήθως να δώσεις και λίγη τάση στον IMC (είναι το NB-CPU Voltage) αν σκοπεύεις να ανεβάσεις και μνήμες και FSB

2. 2160 είσαι καλά πιστεύω. Ένα 10% είναι ασφαλές σίγουρα. Πάνω από 2400 δεν θα το πήγαινα χωρίς aftermarket ψύξη (NB Block απο Υ/Ψ π.χ.) Παρακολούθησε και τις temps. Η AMD δίνει ένα πολύ καλό εργαλείο για τα windows για OC και monitoring, πέρνα το είναι μεγάλος οδηγός!

Διάβασε και αυτό, θα σου λύσει πολλές απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

Για να μη μείνω όμως εκτός τόπικ έχω να πω ότι με timings 5άρια στις μνήμες και στα 800MHz είμαι πιο αργός απ' ότι 6άρια timings και 960MHz. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε...

(και λίγο off topic, στις ASUS μητρικές ποιά είναι η θερμοκρασία του Northbridge? Σε μένα έχει εκεί μια θερμοκρασία που τη λέει system, και είναι καρφωμένη στους 38-40 βαθμούς. Δε μου πολυγεμίζει το μάτι γιατί είναι συνέχεια εκεί πάνω. Το NB από τη μάνα του δεν έχει ανεμιστήρα, έχω βάλει έναν για να υποβοηθά)

Link to comment
Share on other sites

Το system temp δεν ειναι το NB. Είναι ένας σενσορας προς τα πίσω συνήθως, κοντά στο πρώτο 16άρι PCIe. Καλύτερα να δεις το διάγραμμα της μητρικής. Το NB γενικώς πιάνει καλές T. Σε εμένα είναι 45 το χειμώνα και 55 το καλοκαίρι (με 30+ περιβάλοντος). Συνήθως 10 πάνω από τις Τ της CPU σε idle. Δεν έχουν ανάγκη αυτές εκτός αν δώσεις παραπάνω ρεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.