Jump to content



Αγορά μητρικής


Vaggos

Recommended Posts

Για σας θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με μια μικρή αναβάθμιση που θέλω να κάνω.

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτήν τη μητρική http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522704 και να αλλάξω αυτήν που έχω Asus P5Q-Se και τα 4GB ram που έχω στα 800mhz.

Να έχετε να μου προτείνεται?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το να αλλαξεις μητρικη δε θεωρειτε μικρη αναβαθμιση.

Θεωρειτε απο μηδαμινη αναβαθμιση εως και τεραστια αναβαθμιση.

Και εξηγουμε.

Αν εισαι overclocker με μια καλη μητρικη μπορεις να δωσεις ανασα ζωης στα λοιπα μερη του συστηματος σου.

Αν δεν εισαι η αλλαγη της μητρικης και των μνημων δε θα σου προσφερει καμια εμφανη διαφορα , εφοσον δε θα μπορεσεις να αξιοποιησεις την αναβαθμηση σου.

Τη νεα λοιπον μητρικη θα την παρεις με γνωμονα το αν θα χρησιμοποιησεις τις δυνατοτητες της.

Το αν θα εχει μνημες ddr3 θα σε βοηθησουν στο να εισαι πιο ανετος οταν κανεις overclocking.(οχι οτι και με τις ddr2 στα 1066 θα εχεις προβλημα αλλα λεμε τωρα)

Επισης , εχεις καρτα nvidia ή ατι?

Σκεφτεσαι στο μελλον να κανεις crossfire/sli?

Ο επεξεργαστης σου ειναι dual i quadcore?(παιζει ρολο στο αν θα παρεις p45 η χ48 chipset)

Ti εφαρμογες δουλευεις.(προγραμματα ή παιχνιδια)

Mε γνωμονα τα παραπανω θα σκεφτεις αν η μικρη σου αναβαθμιση θα ειναι τελικα η μητρικη ή κατι αλλο που ισως να αξιζει περισσοτερο για σενα

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς έχω Core2duo E6850, δεν ασχολούμαι με overclocking και παίζω απεκκριτικά παιχνίδια και ασχολούμαι με επεξεργασία ήχου και τώρα άρχισα ερασιτεχνικά και να επεξεργάζομαι φώτο, επίσης έχω δυο ati και θέλω να της αξιοποιήσω σε crossfire διάταξη.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που μου αφιερώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Aν εγραφες ολο σου το συστημα απο τι αποτελειτε θα μπορουσα να σου δωσω μια πιο ακριβης απαντηση.

Υποθετικα λοιπον αν το τροφοδοτικο σου αντεχει τις 2 καρτες γραφικων οι οποιες λογικα θα ειναι και ολοιδιες (αν ελεγες και ποιες θα βοηθουσε) θα μπορουσες να πας σε αυτη τη μητρικη και να κρατησεις και τις μνημες που ηδη εχεις.

Στην ουσια ο μονος λογος για τον οποιον αξιζει να αλλαξεις τη μητρικη σου ειναι αν ντε και καλα θες να βαλεις crossfire...με τους αναλογους συμβιβασμους βεβαια στην καταναλωση ρευματος και στο θορυβο.

Βεβαια αυτο μπορεις να το κανεις και με μια πιο φτηνη μητρικη οπως αυτη

Ιδιως αφου δεν ασχολησε και με το overclocking.

Γνωμη μου ειναι , αν εχεις καλο κουτι , τροφοδοτικο και καρτες γραφικων , μη δωσεις δραχμη (που τη θυμιθηκα?) για το τωρινο σου συστημα.

Αστο οπως ειναι και αφου σκοπευες να δωσεις 200 ευρω , μαζεψε αλλα τοσα και σε 2-3 μηνες πηγαινε σε i7. Δεν αξιζει να δωσεις χρημα σε μια πλατφορμα που πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.