Jump to content



CPU Burn in -- Stress Utilities. Ποιο είναι το καλύτερο και γιατί.


Recommended Posts

Να και οι δικές μου μετρήσεις με το ίδιο Wattομετρο που έχουν ο Koumle και ο Xrist

Q6600 @ 4.2GHZ με 1,49ν

2x1GB Transcend @ 1120 με 2.15ν

4x120GB WD

ΑTI RageXL 8MB

Single Stage

Idle = 395 W

Prime95 Blend = 595 W

Prime95 Small FFTs = 651 W

OCCT = 641W

Toast x4 = 555

SNM = ---

Σαν το Prime95 @ Small FFTs δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Obi αυτές είναι οι μετρήσεις του ρεύματος που καταναλώνει μόνο το PC; Ή είναι και η οθόνη και τίποτα άλλο μέσα;

Επίσης, τρέξε κάνα Game που μπαίνει και η κάρτα γραφικών στη κατανάλωση να δεις.... :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από αναβάθμιση σε Intel Core 2 Quad έχουμε και λέμε:

Bios = 228 W

Idle = 213 W - Temps: 32-34-32-33

Toast Χ4 = 272 W - Temps: 48-49-47-48

Prime 95 (Blend) = 341 W - Temps: 57-57-57-57

OCCT = 344 W - Temps: 60-60-59-59

Prime 95 (Small FFTs) = 348 W - Temps: 62-62-60-60

Prime 95 (In Place Large FFTs) = 356 W - Temps: 59-59-57-57

SNM = 380 W - Temps: 70-70-69-69

Το καινούργιο το SNM 1.9.1 δίνει ρέστα!!! Τον ξέσκισε τον Quad!!:sauer014: :sauer014: :sauer014: :sauer014:

8 βαθμούς πάνω από το Prime 95 (Small FFTs) που θεωρείται ότι καλύτερο για Stress στα Intel και 32W παραπάνω!!!!:brutal014:

Εντύπωση μου κάνει και το Prime 95 (In Place Large FFTs) που έχει παραπάνω W από τα OCCT και Prime 95 (Small FFTs) ενώ έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

Για να σας δω τώρα...

Εκεί που είστε Prime Stable είστε και SNM Stable???

Το σύστημα αποτελείται από:

Shot0028.jpg

Idle = 213 W

idleTemp32_33_pull.jpg

Toast Χ4 = 272 W

Shot0043.jpg

Prime 95 (Blend) = 341 W

Shot0054.jpg

OCCT = 344 W

Shot0041.jpg

Prime 95 (Small FFTs) = 348 W

Shot004_5.jpg

Prime 95 (In Place Large FFTs) = 356 W

Shot0051.jpg

SNM = 380 W

Shot00_40.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νικο μια παρατηρηση μονο για τις 8ερμοκρασιες που δειχνεις

οσον αφορα το Prime (αυτο ειναι που με ενδοιαφερει μονο και για αυτο κανω την διευκρηνηση)

Αφησε το να τρεξει κανα μισαωρο τουλαχιστον κ μετα ποσταρε 8ερμοκρασιες,γιατι οι 8ερμοκρασιες που δειχνεις ειναι μετα απο 2-5 λεπτα που ειναι πολυ λιγος χρονος.

στη πορεια οι 8ερμοκρασιες 8α ανεβουν και αλλο στανταρ

Οποτε αν δεν βαριεσαι κανε εναν κοπο κ πες μας temps μετα απο ενα μισαωρο-45λεπτο,γιατι 8ελω να τις συγκρηνω κ με τις δικες μου και να δω που βρισκομαι και αν χανω καποιους βα8μους λογο setup της υδροψυξης μου

edit

και πες μου και με τι priority τρεχεις Prime ;) αλλα και τι 8ερμοκρασια δωματιου εχεις κατα τη διαρκεια των μετρησεων αν δεν σου ειναι δυσκολο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα εχει διαφορα αν το αφησει να τρεξει 45 λεπτα ας πουμε αλλα φενετε πως ειναι ηδη αρκετα πιο ζορικο απο τα υπολοιπα.

Παντος σε AMD 939 πλατφορμα ειναι το ιδιο ζορικο.

Link to comment
Share on other sites

Νικο μια παρατηρηση μονο για τις 8ερμοκρασιες που δειχνεις

οσον αφορα το Prime (αυτο ειναι που με ενδοιαφερει μονο και για αυτο κανω την διευκρηνηση)

Αφησε το να τρεξει κανα μισαωρο τουλαχιστον κ μετα ποσταρε 8ερμοκρασιες,γιατι οι 8ερμοκρασιες που δειχνεις ειναι μετα απο 2-5 λεπτα που ειναι πολυ λιγος χρονος.

στη πορεια οι 8ερμοκρασιες 8α ανεβουν και αλλο στανταρ

Οποτε αν δεν βαριεσαι κανε εναν κοπο κ πες μας temps μετα απο ενα μισαωρο-45λεπτο,γιατι 8ελω να τις συγκρηνω κ με τις δικες μου και να δω που βρισκομαι και αν χανω καποιους βα8μους λογο setup της υδροψυξης μου

edit

και πες μου και με τι priority τρεχεις Prime ;) αλλα και τι 8ερμοκρασια δωματιου εχεις κατα τη διαρκεια των μετρησεων αν δεν σου ειναι δυσκολο

Άρη με αυτό το setup που είμαι τώρα στην υδρόψυξη δεν ανεβαίνει παραπάνω η θερμοκρασία.

Άντε το πολύ να πάει 63-63-61-61 στα 10άρια.

Με το παλιό ανέβαινε ακόμα λίγο.

Θερμοκρασία δωματίου = 23 με 23,5.

Το Prime που τρέχω είναι το Prime95 25.5.

Kαι δεν πειράζω καμία ρύθμιση, απλά τρέχω smsll FFTs.

Αν δεν κάνεις τίποτα άλλο στο PC όταν τρέχεις Prime τότε είναι σαν να δίνει full priority στο Prime.

smalfftaris.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πως εξηγείται να βγάζει S&M και όχι orthos/prime95;

Long test fpu S&M +5 βαθμούς πάνω από τα άλλα.

Παρόλα αυτά το orthos/prime αμέσως σταματάει.

Κάτι παίζει με τους 8χ00 και αυτά δεν εξηγείται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.