Jump to content



9700PRO OC??


Aristidis

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και καλορίζικο το νεο forum..

Μέχρι τώρα ασχολήθηκα με το O/C του επεξεργαστή και μπορώ να πώ ότι μετά απο κάποιες επίπονες προσπάθειες έχω καταλήξει σε κάποιο αρκετά καλό αποτέλεσμα.

Τώρα θα ήθελα να ασχοληθώ λίγο και με την κάρτα γραφικών:bigsmile:

Εχω μία GIGABYTE MAYA 9700PRO και θα ήθελα μερικές συμβουλές για mods, ψύξη, bios κλπ. Αν κάποιοι απο σας έχουν κάποια εμπειρία απο την κάρτα αυτή θα ήταν πολύ ευγενικό να πουν την γνώμη τους..:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια καρτα , με αλλαγμενο το κουλερακι με ενα χαλκινο revoltec (απο HAC) και ψυκτρακια στις μνημες που δεν εχουν δηλαδη το πανω μερος (ηταν μεσα στο κιτακι ..της ρεβολτεκ) το ανωτατο που ειδα χωρις αρτιφακτσ ακομη και μετα απο ωρες 3dmatk 2001 και 2003(ιδιαιτερα το τελευταιο ειναι πιο βαρυ σε θεμα ο/c) ειναι 381 πηρυνα και 355 μνημες.

Σημειωση ηταν και περιοδο σχετικης ζεστης και δεν ξερω εαν τωρα παει παραπανω και δεν ειχα κανενα αλλον ανεμιστηρα να την βαραει.ΓΙα καθημερινα την εχω 378 ,351 αντιστοιχα , συμφωνα με την κεντρικη ιδεα οτι οι χρονισμοι πρεπει να ειναι πολλαπλασια του 6,75...(fireblade)

Link to comment
Share on other sites

Αριστιδη για νερο δεν σκεφτεσαι μιας και το εχεις ετοιμο το κιτ?

Καλησπέρα σου και καλορίζοικοι στο νέο forum...To σκέφτομαι βέβαια αλλά επειδή περιμένω να βάλλω και μπλόκ στο chip (το οποίο αναμένεται απο ώρα σε ώρα) μου φαίνονται πολλά τα 3 μπλόκ τα οποία θα μου χαλάσουν τις θερμοκρασίες λόγω μικρού ψυγείου(Waterchill). Γι αυτό σκέφτομαι κάποια καλή αερόψυξη..:unsure:

Link to comment
Share on other sites

;) Τελικά δεν άντεξα στον πειρασμό:bigsmile: Έκανα mod στην κάρτα έβαλα και το Giant II, αλλα για την ώρα μόνο το μισό γιατί το άλλο μισό δεν χωράει, έτσι για τις πρώτες δοκιμές......

Αυριο θα κάνω πατέντα για να μπεί και το υπόλοιπο σε συνδιασμό με το νέο waterblok για το chip της μητρικής, και βλέπουμε.

Τώρα με timmings στην κάρτα 400-370 να ένα μικρό post στο Aquamark...Δεν ξέρω άν είναι καλό αλλά σίγουρα θα προσπαθήσω και για παραπάνω:innocent:

post-118-1416070564,6193_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

:D Επιτέλους πέρασα τα 50000............... Αφού έβαλα και το υπόλοιπο μισό της Giant (όνομα και πράγμα είναι βρέ παιδί μου:wassat: ) και ανεβάζοντας λίγο ακόμη τα timmings στα 405 core και 371 (742) mem ιδού το αποτέλεσμα:D

post-118-1416070565,7026_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτο που λεχθηκε για χρηση ψυκτρας απο barton ισχυει παιδια? Γιατι εχω εναν 2500+ και συντομα θα του βαλω μια SLK900U , οποτε μου περισευει η stock ψυκτρα....και θα ηταν πολυ οικονομικο αν μπορουσα να την χρησιμοποιησω στην sapphire 9700 pro μου με καλα αποτελεσματα...

Ισχυει οτι αποδιδει τοσο καλα οσο το giant? Μηπως ειναι πολυ βαρια? Μπαινει ευκολα (ειναι στο καταλληλο μεγεθος) ή θελει κανενα mod?

Τελος, Αριστειδη, αυτες τις συχνοτητες (405/371) τις εφτασες χωρις volt mod , και χωρις artifacts? και μηπως ελεγξες ποσο εφτανες προηγουμενως για να δουμε ποσο προσφερε η giant?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Thrylos [22-10-2003 και 16:18]

Αυτο που λεχθηκε για χρηση ψυκτρας απο barton ισχυει παιδια? Γιατι εχω εναν 2500+ και συντομα θα του βαλω μια SLK900U , οποτε μου περισευει η stock ψυκτρα....και θα ηταν πολυ οικονομικο αν μπορουσα να την χρησιμοποιησω στην sapphire 9700 pro μου με καλα αποτελεσματα...

Ισχυει οτι αποδιδει τοσο καλα οσο το giant? Μηπως ειναι πολυ βαρια? Μπαινει ευκολα (ειναι στο καταλληλο μεγεθος) ή θελει κανενα mod?

Τελος, Αριστειδη, αυτες τις συχνοτητες (405/371) τις εφτασες χωρις volt mod , και χωρις artifacts? και μηπως ελεγξες ποσο εφτανες προηγουμενως για να δουμε ποσο προσφερε η giant?

Eγω πιστευω οτι ισως να αποδιδει καλυτερα απο την giant.Αυτο που χρειαζετε ειναι 2 τρυπες και 2 βιδες

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.