Jump to content



Τo PC κρεμάει σε αόριστες στιγμές χωρίς BSOD...


dimitris_s

Recommended Posts

(Νέο θέμα μετά από προτροπή του Nephilim)

Την τελευταία εβδομάδα έγιναν οι εξής αλλαγές:

Έβαλα στο μηχάνημα 4x2GB Ram (8GB 1066) της υπογραφής.

Αναβάθμισα το BIOS της DFI με το τελευταίο stable.

Έβαλα Vista ultimate 64bit. (SP2)

Από τότε το μηχάνημα κολλάει στο ξεκάρφωτο χωρίς όμως να βγάλει BSOD και να κάνει restart. Κολλάει εντελώς με την εικόνα να παραμένει στην οθόνη, αλλά δεν είναι GPU γιατί κολλάει κι ο ήχος.

Έχω κοιτάξει τα πάντα, αλλά το μηχάνημα συνεχίζει να κολλάει στο άσχετο.

Πιθανότητες κατ' εμέ να φταίει κάτι από τα παρακάτω:

Τροφοδοτικό: ΟΧΙ

RAM: ΟΧΙ - θα έβγαζε bsod και θα έκανε restart- αν και θα τρέξω memtest να είμαι σίγουρος. Το μόνο που σκέφτομαι είναι εάν τρώνε καμιά φρίκη τα Vista με τα 8gb, αλλά έχω δει μηχανήματα desktop να δουλεύουνε 16gb σε vista x64 μια χαρά.

HDD: Δεν νομίζω - αλλά θα φτιάξω ένα partition στο 2ο δίσκο και θα κάνω πανομοιότυπη εγκατάσταση κι εκεί να είμαι σίγουρος.

ΜΟΒΟ: Έλεγξα όλα τα πυκνωτάκια, και όλα δείχνουν ΟΚ. Σε κανένα σημείο δεν είδα να έχει πετάξει υγρά κανένα, φουσκωμένο δεν είναι κανένα, ούτε καν το παραμικρό. Στην τελική η DFI φημίζεται για τους πυκνωτές που βάζει, ή έχω μείνει πίσω;

VGA: ΟΧΙ - γιατί κολλάει όλο το μηχάνημα (κι ο ήχος)

CPU: ΟΧΙ

Συνδέσεις: Όλα είναι κομπλέ, αλλά ακόμη κι αν ήταν βραχυκύκλωμα θα έπρεπε είτε να κάψει κάτι (lol), είτε bsod και restart.

ΒΙΟS: Ε εδώ τι να πω, ξέρω γω. Γίνεται να φορτώσω παλιότερη έκδοση, π.χ να βάλω μια έκδοση πίσω;

Drivers: Όλα είναι τα τελευταία για 64bit, είτε από το CD της DFI είτε από το site.

Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Δοκίμασα τις μνήμες ganged/unganged καμία διαφορά.

Τώρα δοκίμασα και τσίμπησα λίγο το NBcore και το μηχάνημα δεν έχει κολλήσει τόσες ώρες έκτοτε, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το ξανακάνει. Εάν όντως συνεχίζει και δεν κολλάει με το NBcore τσιμπημένο, τότε όλα δείχνουν mobo ε;

Τα φώτα σας!

P.S: Υπ' όψιν ότι τις μνήμες τις είχα περίπου μια εβδομάδα (και τα 8GB) στο μηχάνημα επάνω σε Vista ultimate 32bit, και απ' ότι θυμάμαι δεν είχε κάνει κάτι τέτοιο.

P.S2: Το πρόβλημα παρουσιάζεται είτε το μηχάνημα είναι overclocked είτε όλα stock.

P.S3: Μέχρι και τα event logs των Vista έχω φάει με το κουτάλι και βρήκα ότι σε κάθε boot είχα error με τους drivers του SuperAntispyware επειδή είναι 32bit. Το έβγαλα αλλά τζίφος...

P.S4: Έχω φάει όλο το net, και πραγματικά αρκετός κόσμος αντιμετωπίζει προβλήματα του τύπου "πεθαίνει η DFI μου". Εάν όντως φταίει το mobo, άντε να το κάνεις RMA τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα memtest να τρέχει και στα ~20 λεπτά χωρίς να βγάλει σφάλμα στις RAM, κόλλησε εκεί.

Όλα δείχνουν DFI... και σκέφτομαι να φορτώσω το αμέσως προηγούμενο BIOS, γιατί ναι μεν μπορεί να "σβήνει" σιγά σιγά το mobo, αλλά παραείναι μεγάλη σύμπτωση το ότι συνέβη σχεδόν άμεσα μετά το φλασάρισμα. Το θέμα είναι τι γίνεται εάν τραβήξει κάνα lock-άρισμα το D(ead)FI κατά τη διάρκεια του flash.... :fist:

Link to comment
Share on other sites

κ να φαει κολλημα κατα την διαρκεια που θα περνας το προηγουμενα bios δε μπορουνε να σου πουνε τπτε....κ στην τελικη αν στο κανει κ τα παιξει πισω για rma!!δοκιμασε το παντως γιατι μετα οπως λες αρχισε να τρωει κολληματα, αρα ισως να ειναι το το bios!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις φλάσαρα επιτυχώς το αμέσως προηγούμενο BIOS (21/01/2009).

Εάν έφταιγε το BIOS ή όχι θα δείξει λίαν συντόμως.

Είτε έτσι, είτε αλλιώς το ηθικό δίδαγμα είναι ένα: Ποτέ ξανά DFI... :hang2:

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πάντως γιατί έχω μια P45 στον ανηψιό που κολλάει όπως λες, αν και δεν είναι σε θέση θα το ψάξει εκτενώς (checkαρε 2-3 antivirus, έβαλε-εβγαλε μνήμες, άλλαξε δίσκο και έκανε restore γιατί χτύπησε ένας δίσκος, από γκαντεμιά σε γκαντεμιά πάει (και πρήζομαι κι εγώ!!!))

Η DFI είναι από τις λίγες εταιρίες που βελτιώνει bios αρκετό καιρό μετά της κυκλοφορία hardware. Κάποιοι άλλοι (ονόματα δε λέμε) προτειμούν να βγάζουν νέα μοντέλα με τη σέσουλα αντί να διορθώνον bugs σε drivers κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς όντως τα 2 τελευταία BIOS που έχω φορτώσει είναι μακράν καλύτερα του default, όταν είχε βγει το mobo. Το default ήταν τόσο μάπα, που δεν μπορούσε καν να "δει" το SPD των 1066ΜΗz. Εάν το ρύθμιζες έτσι τότε no-boot. Αυτό διορθώθηκε βεβαίως με τα τελευταία BIOS.

Από εχθές που πέρασα το αμέσως προηγούμενο BIOS, από κει και πέρα όλα έδειχναν να δουλεύουν όπως πρέπει. Το PC έδειχνε γρηγορότερο, τα temps καλύτερα κ.ο.κ. Σε μια φάση μου κόλλησε ξανά όμως. Μετά από εκείνο το restart, έχω prime95 να τρέχει και δεν έχει κάνει ούτε κιχ. Δεν ξέρω τι να υποθέσω. Εάν lock-άρει ξανά, θα φορτώσω δοκιμαστικά το default BIOS που είχα και θα δοκιμάσω.

Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το Asus M3A79-T Deluxe, αλλά το θέμα είναι που το βρίσκεις...

Link to comment
Share on other sites

οκ, απλά το ανέφερα γιατί εγώ κόντεψα να τρελαθώ με κολλήματα και η ρίζα του κακού ήταν το συγκεκριμένο...

μάλλον είναι το crack που του είχες γιατί 2 χρονια μονο nod32 και eset smart security χρησιμοποιώ εγώ και 5-6 φίλοι μου κανεις δεν έχει δη πρόβλημα με τα χρονια απλά παίδες μια μικρή ενημέρωση τα crack χαλάνε το πρόγραμμα εγώ χρησιμοποιώ (αυθεντικούς) κωδικούς από ένα site οποιος θέλει να μάθει περαιτέρω pm:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες όμως πριν αλλάξεις τις μνήμες αν κολούσε το μηχάνημα. Επίσης γιατί δε δοκιμάζεις με τις παλιές μνήμες; Και επίσης δοκίμασε πρώτα με τη μία μνήμη, μετά με 2. Μπορεί και με τις 4 να έχει πρόβλημα (δύσκολο αλλά είναι μία πιθανότητα). Οι μνήμες προτείνονται από την DFI;

Link to comment
Share on other sites

μάλλον είναι το crack που του είχες γιατί 2 χρονια μονο nod32 και eset smart security χρησιμοποιώ εγώ και 5-6 φίλοι μου κανεις δεν έχει δη πρόβλημα με τα χρονια απλά παίδες μια μικρή ενημέρωση τα crack χαλάνε το πρόγραμμα εγώ χρησιμοποιώ (αυθεντικούς) κωδικούς από ένα site οποιος θέλει να μάθει περαιτέρω pm:to_pick_ones_nose3:

μπά original το έχω αγοράσει απλά είχε τσκεκαρισμένο πρόβλημα με τα 64bit vista

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες όμως πριν αλλάξεις τις μνήμες αν κολούσε το μηχάνημα. Επίσης γιατί δε δοκιμάζεις με τις παλιές μνήμες; Και επίσης δοκίμασε πρώτα με τη μία μνήμη, μετά με 2. Μπορεί και με τις 4 να έχει πρόβλημα (δύσκολο αλλά είναι μία πιθανότητα). Οι μνήμες προτείνονται από την DFI;

Είπα ότι από τότε που έγιναν οι συγκεκριμένες αλλαγές, άρχισαν τα κολλήματα. Πριν ήταν μια χαρά stable και στα 3GHz. Οι μνήμες δεν είναι στη προτεινόμενη λίστα της DFI, αυτό δε σημαίνει όμως ότι υπάρχει ασυμβατότητα. Η DFI έβγαλε μια λίστα με τεσταρισμένες/προτεινόμενες μνήμες όταν είχε βγάλει το mobo κι από τότε λίγα έχει αλλάξει σε αυτή τη λίστα.

Το έχω λιώσει το μηχάνημα ως τώρα με το τελευταίο BIOS που του έβαλα και φαίνεται καλά. Τι shutdown, τι restart, τι prime δεν έχει κολλήσει ως τώρα.

Εάν ξανακολλήσει τότε το πρώτο που θα κάνω είναι αυτό που λες κι εσύ, δηλαδή θα το δοκιμάσω με δύο RAM modules μέσα.

Εάν κολλήσει κι έτσι πάω για το Asus Deluxe M4A79.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.