Jump to content



Ερώτηση για πάμφθηνες TwinMos 400Mhz DDR μνήμες...


Freedom

Recommended Posts

Να 'μαστεεεεε πάααααλιιιιιι....

Μετά απο ποοοοοολύυυυυ καιρό συμβίωσης με τις καημένες τις TwinMos 266Mhz DDR (με elixir chips) χρονισμένες στα 310 μαλλον ηρθε η ωρα να κάνω το "μεγάλο" βήμα...

Τσέκαρα απο κατάλογο του multirama κατι TwinMos 400Mhz DDR 256MB με κοντά 55ευρώ χωρίς ΦΑΠΑ...

Φημες αναφέρουν οτι εχουν chips TwinMos (αλλά αυτο ειναι κάτι που θα το δω απο κοντά σημερα)...

Εχει δοκιμάσει κανένας καμιά απο δαυτες? Cas Latency να υποθέσω οτι ειναι 2.5?

Απο overclockability δεν μπορώ να πώ οτι εχω και ιδιαίτερες απαιτήσεις...στα 155Mhz FSB που ειμαι με τον 3/4 ενα 413Mhz DDR και ΑΝ γινεται aggressive settings θα ειμαι υπερευχαριστημένος...

Αντε ρε παιδες, να "ταισω" και εγω τον καημένο τον P4 μου με γρήγορα δεδομένα...

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας...

ΥΓ: φυσικά υπαρχει και το θέμα αν τελικά ΘΑ ΠΑΙΖΟΥΝ στην P4B533 μου γιατι πρόσφατα ειχα μια τραυματική εμπειρία με Kingston που φόραγαν Winbond CH-5 chips και απλά δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω ΚΑΘΟΛΟΥ διαιρετες (μονο 1:1 αλλιώς δεν μπουταρε κάν!!!)

Link to comment
Share on other sites

1)55+φπα λιγο ακριβες μου φαινονται.

2)τα χαμηλοτερα timings που εχω δουλεψει αποιδηποτε μνημη της twin στην κατηγορια pc3200 και πανω ειναι 2-2-3-6 ενα 3 αρι δεν γινεται με τιποτα 2 τουλαχιστον στην μητρικη Asus P4P800\

3)Με timings 2-3-3-6 πανε υπερβολικα καλα . με 2-2-3-7 πανε τα 2χ512 με 3,05 βολτ στα 223Μηζ

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Vagouridis on 25-09-2003 at 14:28

1)55+φπα λιγο ακριβες μου φαινονται.

2)τα χαμηλοτερα timings που εχω δουλεψει αποιδηποτε μνημη της twin στην κατηγορια pc3200 και πανω ειναι 2-2-3-6 ενα 3 αρι δεν γινεται με τιποτα 2 τουλαχιστον στην μητρικη Asus P4P800\

3)Με timings 2-3-3-6 πανε υπερβολικα καλα . με 2-2-3-7 πανε τα 2χ512 με 3,05 βολτ στα 223Μηζ

1)Χμμμμ...συγκρινοντας με σουπερ ντουπερ επωνυμες, φθηνες τις χαρακτηρίσω...στο Πλαισιο εχει και με 53 χωρις ΦΑΠΑ...εταιρία δεν λέει...Vag μην διστασεις να μου προτεινεις κατι αλλο σε ενδεχομένως χαμηλότερη τιμη και αξιοπρεπή απόδωση...

2)Θυμάσαι αν ειχε twinmos chips ή winbond? To φαινόμενο με το "3άρι" το εχω ξαναδεί...

3) Ωραια ακουγεται...

Ευχαριστώ Vag...

Link to comment
Share on other sites

Απλα τις ιδιες μνημες να τις βρω κανα 45-50 αρι την μια τελικη.

Ολες οσες ειχα ηταν με Twinmos chipakia , winbond πουθενα

Πληροφοριακα μια παρτιδα 2*512 στην αγορα ειχε βγει σκαρτη αλλα μαλλον διορθωθηκε το προβλημα.

Εαν θες σου σκαναρω την μια μνημη μου για να δεις και τα chiapakia.Απλα να περιμενεις ενα restart.

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Vagouridis on 25-09-2003 at 14:46

Εαν θες σου σκαναρω την μια μνημη μου για να δεις και τα chiapakia.Απλα να περιμενεις ενα restart.

Vag...

Δεν έχω λόγια...

Ειμαι υποχρεωμένος...

(βρε? ακόμα να κάνεις restart???)

:)

Link to comment
Share on other sites

Nα με παλι να στα πρηξω να σου περιορισω την ελευθερια .Το κανα το restart... παρε και μια φωτο απο αυτα που εχω οχι μονο εγω αλλα και αρκετοι αλλοι επανω και πανε καλα...προσεχε τα τσιπακια Μ-ΤΕC και τα τσιπακια Twinmos χωρις οποιοδηποτε κωδικο επανω , αυτα ειναι τα γνωστα twister και καλα αλλα ειναι αθλια.

Και παλι 55+ ειναι πολλα μπορουμε και πιο φθηνα....

post-32-1416070557,5312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Vag...

Ασε να παω να ριξω μια ματιά τωρα που είμαι "ζεστός"...καλυτερα να σκασω καμιά 15άρα παραπάνω ΤΩΡΑ παρά να μου την δώσει (ΠΑΛΙ), να κάνω πίσω και να συζητάμε σε εναν χρονο πάλι το ιδιο θεμα...

Βεβαιως, ως γνωστόν η βιασύνη, οι μ@λ@κίες κλπ πληρωνονται....για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τον ηπια...

Πηγα πηρα μια 256ΜΒ με ακριβως τους ιδιους κωδικους...

Και φυσικά η mobo μου @#$@#@$!!!!

Αρχισε τα τρελλά της η P4B533...τα XP βγήκαν off...3η επανεγκατάσταση σε μια εβδομάδα...

Πριν την βγάλω εκανα στα 98 ενα bench με το Sandra στα 400ΜMhz FSB με 2-3-2-7 2,6V και τα stength controls στο πιο aggressive...χτουπησε μια 3009/2890...

Τσαντίστηκα...δεν ξαναασχολουμαι με το θέμα μεχρι να αλλάξω mobo...

Τελείωσε...

Βαρέθηκα...:mad:

Και τώρα το διαφημιστικό μας σποτ...

"Πωλειται TwinMos μιας ημερας...διαλιέχτε..."

ΤΑ ΝΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Vag ευχαριστώ...αλλά 99% ειναι η #@%#%$#$%@#%@#$%@#$%@#$%#%$#$%#@ η motherboard...

Σοκι, σε ευχαριστώ και εσενα ωρε...αλλά αστο...

Μάγκες μου την εδωσε...

Να πάνε να ##@$%# και οι μνήμες...

266@310 μεχρι να αλλάξω motherboard...

Δεν θα γίνουν τα νευρα μου τσαταλιά!!!!

#$%@#%$!#$%@#%@#$%!!!!!!

&*(!%$%@!%#$%%$##$!!!!!!!

Παντως σας ευχαριστώ και τους 2...

Παω να ξεκινησω την 34η εγκατάσταση windows για αυτή την εβδομάδα...

Με τις υγείες μου....

Link to comment
Share on other sites

κριμα freedom . Δεν παιζουν καθόλου ή εχεις errors? Δες τις και σε κανα αλλο board καλύτερα . Οι twinmoss ειναι λιγο απροβλεπτες.. Καπου ειχα διαβασει οτι οι παρτιδες στα multirama ειναι μαπα..

Anyway στ @@ σου

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by alex_000 on 25-09-2003 at 23:35

κριμα freedom . Δεν παιζουν καθόλου ή εχεις errors? Δες τις και σε κανα αλλο board καλύτερα . Οι twinmoss ειναι λιγο απροβλεπτες.. Καπου ειχα διαβασει οτι οι παρτιδες στα multirama ειναι μαπα..

Anyway στ @@ σου

Οχι ενταξει...δεν μπορώ να πω...την κασκαρίκα που ειχα παθει με τις Kingston (Winbond chips) που δεν δουλευε ΚΑΝ ο 3/4 divider δεν την επαθα...εμφανιστηκαν ομως αλλα τρελλα φαινόμενα και ΜΟΝΟ με την χρήση του 3/4 divider (οταν λέω τρελλά, εννοω ΤΡΕΛΛΑ!!!)...

Τελικά πηρα μέτρηση στα 400Mhz FSB με το Sandra (στα 98 βεβαιως βεβαιως γιατι τα XP ειχαν ήδη αποδημησει εις κυριον Hendrix)...94% efficiency και κοντα 3010/2900 ...απο οτι θυμάμαι πρεπει να την ειχα βάλει 2-3-2-7 και 2.6V...στα 413 ανεξαρτήτως τάσης και settings εκλανε μεντες το σύστημα...

Θυμάμαι απο ενα τεστακι που ειχαμε κανει με τον Βαιο με τις HyperX το mobo φαινεται οτι πανω απο 408 (και πολύ φοβαμαι οτι τελικά ειναι χαμηλοτερο το οριο γιατι δεν ειχαμε κανει ιδιαίτερα πολλές δοκιμές) κλατάρει...συγκεκριμένες HyperX σε δοκιμή σε αλλο mobo πηγε ψηλα (σιγουρα ΟΧΙ ΜΟΝΟ 408 @#$@#$@)...

Τι να πώ...

Θα προσπαθήσω να την τσεκάρω και σε άλλο μηχάνημα (Βαααααιιιιιεεεεεε???? Τι κανεις αυριο απογευμα πουλί μου??? λολ ) για να δώ τι @#$@$@ τρεχει...

Link to comment
Share on other sites

Originally posted by Vagouridis on 25-09-2003 at 22:54

Ολα να πανε καλα <<ελευθερε>>

Ευχαριστώ Vag...

Τι αλλο μπορει να παει σταβα πια με αυτη την μνημη...αντε να πουληθει να μην την βλέπω...

Δεν θελω να βλέπω μνημες...δεν θελω να ακουω για μνημες...

266@310Mhz 2-2-2-5 RULEΖ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!

(Ποιον κοροιδευω...)

Link to comment
Share on other sites

Τι sorry βρε Vag...

Απο την μερια μου το θέμα εχει τελειώσει...

Οποιος θελει να καταθεσει τις ερωτησεις-απόψεις του για τις εν λόγω μνήμες ειναι ευπροσδεκτος να το κάνει σε αυτό το θρέαντ...

:'(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DragonFlight

Φιλε Vagoura,κατι εχεις αναφερει για M-tec τσιπακια! Τι λενε αυτα? Βρισκω πολυ ανετα εδω στη Μοσχα TwinMos με τετοια τσιπακια περιπου 35-40Ευρο. τι λενε?

Σε reviews που εχω διαβασει δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο αλλα δεν ειναι και χαλια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.